براي گذر از نوروز آماده ايم

ناحيه دماوند، يکي از نواحي زيرمجموعه شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي منطقه تهران است که هرسال به ويژه در ايام نوروز، سوخت خودرو مسافران استان هاي مازندران، سمنان وخراسان رضوي را تامين مي کند.

سيامک مختارنژاد، رئيس اين ناحيه که از مدت ها پيش خود و همکارانش را آماده استقبال از مسافران نوروز کرده است، مي گويد: دماوند- فيروزکوه، يکي از محورهايي است که خودروهاي بسياري از آن عبور مي کنند و اين ترددها در نوروز اوج مي گيرد؛ از اين رو لازم است در اين ناحيه ذخيره سازي مناسبي براي تامين سوخت خودروها پيش بيني شود. مختارنژاد ادامه مي دهد: درناحيه دماوند 12جايگاه سوخت مايع (نفت گاز و بنزين) و پنج جايگاه عرضه سي ان جي فعال است که با تعامل خوب وسازنده جايگاه داران، همگي آنها آماده اند تا خدمات رساني به مسافران را تا پايان تعطيلات نوروز به نحو مطلوب انجام دهند.

وي با بيان اين که در زمان هاي عادي به طورميانگين روزانه 17 ميليون ليتر انواع فرآورده نفتي از جايگاه هاي ناحيه دماوند توزيع مي شود، افزود: بخش عمده اين فرآورده هاي نفتي (حدود 12 ميليون ليتر) به بنزين اختصاص دارد و طبيعي است در تعطيلاتي مانند نوروز که تردد خودروهاي عبوري از اين ناحيه افزايش مي يابد، مصرف اين فرآورده نيز بالا مي رود.

رئيس ناحيه دماوند شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي که کار خود را در واحد صادرات نفت خام منطقه عملياتي خارک (زيرمجموعه شرکت ملي نفت ايران) آغاز کرده است و امروز در شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي منطقه تهران فعاليت مي کند، مي گويد: حضورم در صنعت نفت، به حدود 30 سال رسيده است و در اين مدت طولاني، نوروزهاي زيادي را به دليل اقماري بودن درکنار خانواده نبوده ام.

مختار نژاد نوروز را فصل ديگر طبيعت خدا مي داند و ادامه مي دهد: نوروز، زايش دوباره طبيعت و نماد قدرت خالق است. دعا مي کنم افکار ما نيز تازه تر شود تا بتوانيم گام هاي بلندتري در مسير خدمت رساني به مردم برداريم.

وي خدمت به مردم را اوج کار خود مي داند و مي گويد: سعي کرده ام از اين نعمت به نحو خوبي بهره ببرم و اين موضوع را اصل مهمي در زندگي مي دانم. در سال 96 نيز همين رويه را داشتم و اميدوارم درسال 97 هم بتوانم به مردم خدمت کنم.

 

دوست دارم سال 97 سال سبز فرآورده هاي نفتي باشد

علي يوسفي پناه، رئيس واحد مهندسي فرآورده هاي نفتي شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي منطقه تهران است. سابقه کاري او به سال 1367 برمي گردد؛ به زماني که شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي منطقه تهران، هنوز «منطقه» نبود ودرآن زمان با عنوان «سرپرستي جايگاه ها» فعاليت مي کرد. او درباره کار و مسئوليتي که به عهده دارد، چنين مي گويد: درکلان شهر تهران که روزانه به طورميانگين 14 ميليون ليتر بنزين مصرف مي شود، کيفيت، حرف اول را مي زند و صحه گذاري بر کيفيت را واحد مهندسي فرآورده هاي نفتي به عهده دارد.  او ادامه مي دهد: با توجه به نزديک شدن به روزهاي پاياني سال و ورود به سال جديد، به طورحتم مصرف بنزين نيز، افزايش خواهد يافت و اين يعني تشديد نظارت برکيفيت عرضه سوخت در جايگاه ها. يوسفي پناه به تمهيدات نورزي در خصوص اطمينان از کيفيت فرآورده هاي نفتي درايام نوروز اشاره دارد و مي گويد: اين مهم با سرکشي هاي محسوس و نامحسوس ازطريق گشت هايي که آموزش لازم براي اين کار را ديده اند، انجام مي شود تا خداي ناکرده سوخت معيوبي درچرخه مصرف قرار نگيرد. وي مي گويد: درتمام مدت شبانه روز، گشت هاي عملياتي به همه جايگاه هاي عرضه سوخت مراجعه مي کنند تا ازعرضه سالم مواد سوختي اطمينان حاصل شود. يوسفي پناه براين نکته نيز تاکيد دارد که اين پيگيري ها منحصربه نوروز و ايام مشابه نيست و درهمه سال انجام مي شود.  رئيس مهندسي فرآورده هاي نفتي منطقه تهران مي گويد: واحدي را که مسئوليت آن را به عهده دارم، در هيچ زماني حتي نوروز تعطيل بردار نيست، اما ازاين که حاصل تلاش خود را درجامعه مي بينيم، احساس رضايت دارم و اين، خستگي را از تن من و همکارانم بيرون مي آورد.

 

يک آرزو

هم اکنون بنزين يورو 4 درکشور توزيع مي شود و ستاره خليج فارس هم در حال برنامه ريزي توليد فرآورده با استاندارد يورو 5 است؛ آرزو مي کنم اين اتفاق خوب بيفتد و فرآورده هاي نفتي با استاندارد بالا توليد و درکشور توزيع شود. دوست دارم سال 97 سال سبز فرآورده هاي نفتي باشد.

 

نوروز نظافت دل هاست

نوروز، زندگي تازه، آغاز دوباره و نظافت دل هاست. اين را فرهاد همراه، رئيس امورجايگاه هاي سي ان جي شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي منطقه تهران مي گويد و ادامه مي دهد: همه مردم، سال نو را معمولا با آرزوهاي خوب شروع مي کنند و من هم دوست دارم در سال جديد بتوانم برنامه اي خوب و کار و زندگي داشته باشم و در هر بخش، موفق عمل کنم. فرهاد همراه 43 ساله مي گويد: فعاليت درحوزه پخش فرآورده هاي نفتي را از تاسيسات نفتي شمال شرق (انبارنفت کن) آغازکرده ام و نخستين نوروزم درصنعت نفت را نيز در همين تاسيسات گذراندم.

رئيس امورجايگاه هاي سي ان جي شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي منطقه تهران به چگونگي استقبال از نوروز هم اشاره و تصريح مي کند: نوروز رويدادي بزرگ درطبيعت به شمار مي رود که با آيين زيبايي همراه است؛ من هم تلاش مي کنم اين رسم زيبا را درکنار خانواده بجا آورم. وي مي گويد: سفر، بخشي از تعطيلات نوروزي است و اگر فرصت و موقعيتي پيش بيايد، حتما با خانواده به سفرخواهم رفت.  همراه منهاي برخي عوامل بيروني که خارج از اراده او بوده است، به عملکرد خود نمره 15 مي دهد و مي گويد: اين نمره اصلا راضي کننده نيست و بايد درسال 97 بيشتر تلاش کنم، اما معتقد است خانواده به او نمره خوبي مي دهد.

 

 

آينده پتروشيمي روشن است

 

صنعت پتروشيمي در سال 96 همچون سال هاي گذشته، هم نمودارهاي توليد در آن مسير رو به رشد را طي کرده و هم صادرات؛ راهي که ترسيم کننده روزگار خوش در اين حوزه است. در بيان ساده، اهميت افزايش توليد، صادرات و همچنين وارد مدار شدن مجتمع هاي توليدي جديد را بايد در دلارهايي جست وجو کرد که از قبل درآمدهاي حاصل از اين آن وارد کشور مي شود و همين مساوي است با رشد اقتصادي و بهبود حال و روز کشور. نکته اي که نبايد از آن غافل بود، آنکه پس از اجرايي شدن برجام در دولت يازدهم، به منظور تکميل طرح هاي نيمه تمام و اجراي طرح هاي جديد و دستيابي به افزايش توليد، شرکت ملي صنايع پتروشيمي در قالب سياست هاي دولت و درچارچوب نظام اقتصادي کشوردرحوزه اقتصاد مقاومتي، بر برقراري و تقويت تعامل هاي داخلي و بين المللي براي جذب سرمايه گذاران خارجي به منظور تأمين منابع مالي و دانش هاي فني به روز مورد نياز توسعه اين صنعت متمرکز شده است.

براساس برنامه ريزي انجام شده، روند رو به پيشرفت در صنعت پتروشيمي ايران در سال هاي آينده نيز با رکوردهايي جديد تداوم خواهد يافت تا بدانيم که آينده نيز روشن است.