به ما اميد بدهيد

آرزوهاي نوروزي مردان نفتي روي سکوي رشادت

مشعل    مرجان طباطبايي   اينجا در سواحل خليج فارس هستيم؛ سکوي رشادت. درست در جنوبي ترين نقطه نقشه گربه اي شکل ايران؛ پاي چاله هاي آبي خليج در جنوب غربي. قديم ترها نامش رستم بوده و حالا رشادت مي خوانندش. نام اختصار ي اش R4 است که روي سکويي که به آن مي رسيم بزرگ حک شده است. رسيدن به اين نقطه بر خلاف آنچه در تصاوير از دريا و کشتي سواري و زيبايي هايش مي بينيم، اصلا آسان نيست؛ راهي سخت را طي مي کنيم تا به اينجا برسيم؛ راهي که مقصد هرباره مردان نفتي روي خليج فارس است. ساکنانش منتظر ما هستند و مي دانند که تاخير حضورمان به خاطر بدي آب و هواست. ميانگين سني شان جوان است. يکي از آنان مي گويد همين جوان بودن، برايمان يک حسن است؛ قديمي ها عقايد خاص خود را دارند. جوان ها همه با هم هماهنگ هستند. مردان نفتي روي سکو که در زمان تحويل سال و ايام نوروز، قرعه دوري از خانواده به نامشان زده مي شود، سال 97 را روي همين اسکله فلزي و در ميان آسمان و دريا تحويل مي کنند. زيرپايشان را که نگاه کنند، از لابه لاي مشبک هاي زرد رنگ و خطوط لوله، آبي درياست و بالاي سرشان هم آسمان؛ اما اين منظره اي است که ما مي بينيم و سختي هاي کارشان بي شمار است. براي نوروز 97 به ديدارشان رفتيم و از درد دل ها و سختي هاي کارشان پرسيديم. از خاطرات و آرزوهاي شان براي سال جديد. آرزوهايي متنوع که فصل مشترک همه آنها سلامتي است. يکي هم آرزوي عدالت بيشتر دارد و آن ديگري بودن در کنار خانواده. آرزوي يکي از آنان هنوز در گوشم زنده است: ما اميد مي خواهيم. به ما اميد دهند. ما  را بهتر ببينند.

حضورمان به قدري برايشان مهم است که مي گويند کاش باز هم بياييد  و  بيشتر بمانيد . سختي هاي کار ما زياد است. چند روز باشيد، متوجه مي شويد.بايد تلاش آنان را قاب کرد؛ صبوري شان، استقامت و پايداري شان و تحمل شان تا هميشه در گوشه ذهن هر ايراني بماند که وقتي صحبت از افزايش توليد، افزايش صادرات و دلارهاي نفتي مي شود، وقتي از برگ برنده ايران در اوپک سخن مي گوييم، وقتي مي گوييم پرچم صنعت نفت کشور بالاست، در همه اين موارد، مردان نفتي دريا هم سهيم هستند که وسط دريا روي اسکله هاي فلزي و با تلاش شبانه روزي خود توليد را تثبيت و پايدار کرده اند. همين سکوي رشادت در سال 96 افزايش توليد را رقم زده و اکنون 20 هزار بشکه در روز توليد دارد. برنامه ريزي براي انجام عمليات تکميل تعداد ديگري از چاه هاي ميدان نيز انجام شده که سبب افزايش توليد در آينده خواهد شد.اينها همه  از قِبل تلاش همين مردان روي سکوهاي نفتي است که کمتر ديده مي شوند. آنان در نوروز، سفره هفت سين مي چينند و دور هم جمع مي شوند و سال جديد را دور از خانواده، تحويل مي کنند. برخي با شور و شوق، از تدارک اين مراسم روي سکو سخن مي گويند و براي برخي ديگر هم اين دوري به قدري سخت است که مي گويند ترجيح مي دهيم در خلوت خود، سال را تحويل کنيم. اين هم از تاثير زندگي روي سکوست. خانواده اي در دل دريا و فرسنگ ها دور از ما که ممکن است مشغله کار، برخي آنان را از تحويل سال هم خبر دار نکند. شايد تماس تلفني از راهي دور که پيام تبريک سال نو را به همراه داشته باشد، آنان را به دنياي عادي و به دور از کار بياورد و از تحويل سال خبردارشان کند.

آرزوهاي آنان را براي سال جديد با هم مي خوانيم:

آرزو مي کنم سانچي تکرار نشود

اکبر عظيمي، معاون سکوي رشادت: غير از يک نوروز، باقي را همه در سکو بودم. چند نفر از همکاران براي تحويل سال سنگ تمام مي گذارند، مراسم شعرخواني، طنز و... داريم. اغلب بچه ها در زمان تحويل سال شاد هستند. بيشتر خودمان تدارک هفت سين را مي بينيم.

 اگر هوا خوب باشد، در سکوي هلي کوپتر صندلي مي چينيم. غذا هم آنجا سرو مي شود. اگر هم شب باشد، در رستوران جشن مي گيريم. بالاخره بايد دوري از خانواده را به شکلي جبران کنيم.براي همه کارکنان آرزوي سلامت دارم. انشاءالله در سال جديد براي کسي اتفاق بدي رخ ندهد؛ چون مسئوليت سنگيني را روي سکو عهده دار هستيم.

 اگر خداي نکرده اتفاقي بيفتد، چه جوابي براي خانواده ها داريم؟ بعد از حادثه سانچي، ما هم به خاطر نوع کارمان روي سکو و کشتي مرتب نگرانيم، چون ممکن است يک روز اين اتفاق براي ما هم بيفتد. يک بار يکي از لوله ها در رفت و کل سکو را نفت گرفت که خوشبختانه جرقه اي نبود و آتش سوزي نشد. اينگونه اتفاق ها در مناطق عملياتي زياد رخ مي دهد. اميدواريم سانچي تکرار نشود.

 

 

دعا مي کنم همه  سالم به خانه بازگرديم

عليرضا کهنسال، افسر ارشد، 33 ساله: هر سال نوروز در اينجا( سکوي رشادت) هستم. فضاي تحويل سال در سکوي رشادت، خاص و متفاوت است؛ چون شرايط را طوري براي افراد مهيا مي کنند که پاي سفره هفت سين، تنهايي و دوري از خانواده کمتر حس شود.

 الان ما چند سال است که با کمک همکاران لحظه تحويل سال را جشن مي گيريم، خاطره تعريف مي کنيم.کليپي از عکس ها و فيلم هاي گرفته شده طي يک سال درست مي کنيم  ولحظه تحويل سال پاي تماشاي آن مي نشينيم.

 در کل، حال و هواي عيد در اينجا خيلي خوب است.هر سال دعاي تحويل سال من اين است که همه همکاران صحيح و سالم به خانه هاي شان برگردند. خوشحالم که هستيد و شرايط کاري ما را منعکس مي کنيد. اولين بار است که خبرنگاران به اينجا مي آيند.

 

اينجا حال و هواي عيد ندارد

احمد رضا عليزاده، مسئول اتاق کنترل: نوروزهاي زيادي را روي سکو بودم؛ اما اينجا حال و هواي عيد ندارد. هفت سين مي چينند، اما دوست داريم و ترجيح مي دهيم کنار خانواده ها ي مان باشيم تا اينجا.  زمان تحويل سال آرزو مي کنم که به نيروي انساني توجه بيشتري شود.

 صرف نظ ر از مدرک تحصيلي و ساير موارد، نيروي انساني را بهتر ببينند. نيروي انساني به اين سادگي ها به دست نمي آيد.

 نيروي انساني براي خارجي ها، بزرگترين سرمايه است، اينجا هم بايد اين نگاه پررنگ تر شود تا در تمام مقاطع از کارگر ساده گرفته تا مديريت، نيروهاي مان را از دست ندهيم و بسادگي از آنان نگذريم.

دور از همه دغدغه ها سال را تحويل کنيم

مسلم محمدي،  از سکوداران رشادت: از سال 86 در منطقه لاوان و سلمان بودم و  حالا هم در رشادت هستم. در طول 11-10 سالي که اينجا فعاليت مي کنم، زمان  تحويل سال يا شب کار بودم يا در زمان  استراحت. حالا بيشتر کساني که روي سکو کار مي کنند، جوان هستند. بايد براي چند ساعت، به دور از دغدغه هاي کار، سال  را خوب شروع کنيم. دعاي تحويل سال من سلامت خودم ، خانواده ام و همکارانم است. اميدوارم روزهاي بهتري داشته باشيم و دانش و آگاهي مان هم روز به روز بيشتر شود.

 

همه سلامت باشند

محمود حسن تبار، اتاق کنترل مهندسي شيمي: از سال 91 تا الان در سکوي ميدان رستم کار مي کنم. اين اولين تجربه کاري من روي سکوست. در اين مدت بيشتر تحويل سال ها اينجا (سکوي رشادت) بودم.

 شايد بتوانم بگويم که فقط  يک سال در خانه بودم، آن هم به علت مصدوميت پايم. هنگام تحويل سال براي همه مردم ايران بويژه خانواده ام  آرزوي سلامت دارم. اميدوارم بچه هايي که روي سکو زحمت مي کشند، هميشه سالم و سلامت باشند و سختي هاي کارشان کمتر شود.

 

آرزويم تبديل وضعيت است

امير معيدي راد: 3 سال است که روي سکو کار مي کنم. زمان تحويل سال در اين 3-2  اينجا بودم. چون دور از خانواده ام هستم، ترجيح مي دهم تنها باشم تا در جمع. 34 سال در جمع خانواده بوديم و اين دوري خيلي برايم خوشايند نيست. موقع تحويل سال آرزو مي کنم  تبديل وضعيتي شود و از اين اوضاع خارج شويم. اين هم يک شکل تبعيض است. اين صنعت، چرخ اين مملکت را مي چرخاند. ما عدالت مي خواهيم. ما همگي در يک صنعت کار مي کنيم، با يک نوع کار و با تحصيلات و تخصص مشخص، اما قراردادها و دريافتي ها متفاوت است که اميدوارم حل شود.

 

آرزويم اشتغال پسرم است

حسين انصاري: 53 سال دارم و سال هاي زيادي است که روي سکو و خشکي براي نفت فعاليت مي کنم. در زمان سال تحويل، آرزويم اين است پسرم که مهندسي شيمي است، سرکار برود. جوانان ما سرکار بيايند، حتي به شکل پيمانکاري. براي همه مردم ايران هم آرزوي سلامت و تندرستي دارم.

 

ما را بهتر ببينند

امين اسدي، بخش تعميرات مکانيک سکو: تجربه کار روي سکو و خشکي را دارم؛ اما واقعا کار روي دريا فراتر از خشکي است و مشکلات خاص خود را دارد و  استرس آن زياد است. حقوقي که در مقابل 14 روز کار مي گيريم، خيلي ناچيز است.

 همه مي گويند حقوق روي دريا از همه بخش هاي نفت بيشتر است؛ اما وقتي آمدم و تجربه کردم، ديدم حقوقي که مي گيرند در مقابل فعاليت و سختي هاي کار، واقعا ناچيز است. آرزويم در سال جديد اين است که ما را بهتر ببينند.

 

تبديل وضعيت شويم

خليل ديدار، تعميرات سکوي رشادت: کار روي سکو خيلي زياد و حجم آن بالاست.من از نيروهاي پيمانکار هستم با 10 سال سابقه کار. بنابراين آرزويم اين است که مارا تبديل وضعيت کنند.

 

سالي پربرکت باشد

رضا محبوب پور، معاون تعميرات سکوي رشادت: 11 سال است که اينجا کار مي کنم. آرزوي بزرگ من اين است که همه دوستان و همکاران ما در سلامت باشند و سال پربرکتي پيش رو داشته باشند.

 

براي اعتلاي بيشتر ميهنم

محمد نوروزي کارشناس مهندسي نفت و مهندس اتاق کنترل سکوي نفتي رشادت: آرزوي من براي سال جديد سلامتي همه مردم کشورم ايران و همچنين رشد و اعتلاي روزافزون ميهن عزيزم ايران است.