فرزند هندبالیست ملی پوش نفتی:

هندبال نفت و گاز گچساران بزرگان زیادی را به ورزش ایران معرفی کرده است

حسین آزادی     هندبال، از جمله رشته های تیمی است که طرفداران متعددی دارد و طی سال های اخیر، برگزاری لیگ برتر در دو بخش آقایان و بانوان موجب تعالی و پیشرفت این رشته در کشورمان شده است. به گونه ای که در بهمن امسال، تیم ملی هندبال بانوان کشورمان برای نخستین بار در جام جهانی حضور یافت. یکی از بازیکنانی که تیم ملی هندبال زنان کشورمان در جام جهانی را همراهی می کرد، بهاره ایزدگشب، فرزند یکی از کارکنان شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران از شرکت های تابع شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب بود. به همین بهانه با او گفت وگویی درباره ورزش هندبال و نیز بازی در جام جهانی و برنامه هایش  داشتیم که  با هم می خوانیم.

    در ابتدا کمی از خودتان بگویید ؟

سال 1379 در شهرستان گچساران متولد شدم. پدرم علیرضا ایزدگشب از کارکنان شرکت نفت و گاز گچساران است.

    چه شد که هندبالیست شدید و از چه سالی  و از کجا شروع کردید؟

هندبال، یکی از رشته هایی است که در شهر گچساران طرفداران زیادی دارد؛ چه در میان آقایان و چه در میان خانم ها. تیم نفت و گاز گچساران هم در هر دو بخش خانم ها و آقایان، فعالیت زیادی در تیم های پایه تا بزرگسالان دارد. من هم با توجه اینکه فرزند نفتی بودم، از دوران دبستان در شهرستان گچساران بازی در رشته هندبال را از تیم های پایه شروع کردم و 10 سال است که به صورت حرفه ای در لیگ برتر بانوان باشگاه های کشور بازی می کنم.

    چه عامل یا عواملی باعث شد رشته هندبال را انتخاب کنید؟ نخستین مربی شما در این رشته چه کسی بود؟

همانطور که گفتم، من از وقتی که دانش آموز دبستانی بودم، علاقه شدیدی به این ورزش داشتم و از اول راهنمایی، سر تمرین های تیم نفت و گاز گچساران حضور پیدا می کردم و پس از مدت کوتاهی، عضو تیم هندبال نفت و گاز گچساران شدم. در خصوص بخش دوم سوال شما هم باید بگویم که نخستین مربی من، خانم صمیمی بودند که نقشی بسزا در پیشرفت من داشتند.

    در کنار ورزش به درس هم ادامه دادید؟ آیا ورزش مانعی برای تحصیل شما بوده یا باعث رشد و ترقی علمی شما شده است؟

من هم اکنون، دانشجوی مقطع کاردانی رشته تربیت بدنی هستم و تحصیل هیچ گاه مانعی برای من نبوده است؛ البته سال های آخر دبیرستان برای حضور در مسابقات شرایطی سختی داشتم؛ چون مسابقات و امتحانات باهم تداخل پیداکرده بودند؛ اما در مجموع، ورزش مانعی برای ادامه تحصیل من نبود. از وقتی هم که به خاطر ویروس کرونا کلاس های درسی در دانشگاه غیرحضوری شده، شرایط بهتر شده؛ چون می توانم هم ورزش کنم و هم به درس و دانشگاه برسم .

    نخستین مسابقه ای که در رشته هندبال بازی کردید، مربوط به کدام بازی بود؟ از حس و حالتان در این خصوص بیشتر بگویید.

اولین سالی که به مسابقات لیگ برتر رفتم، اولین بازی من در اصفهان با تیم ذوب آهن بود. در آن بازی 4 گل زدم و هنوز هم آن شور و هیجانی را که پس از  زدن گل داشتم، خوب به خاطر دارم.

    تاکنون در چه تیم هایی عضویت داشته اید و مهم ترین عناوینی را که در لیگ های مختلف کسب کرده اید، بیان کنید.

 درمجموع ۱۰ سال است که در لیگ برتر بانوان باشگاه های ایران بازی می کنم  که طی این مدت، هفت سال در تیم نفت و گاز گچساران، یک سال در تیم ایرکیش و دو سال هم در تیم شهید شاملی کازرون بازی کردم و مهم ترین عناوینی هم که طی این سال ها به دست آورده ام، عبارت است از:

 سال 96 با تیم نفت و گاز گچساران نایب قهرمان شدیم.

سال 99 با تیم شهید شاملی کازرون، عنوان نایب قهرمانی را به دست آوردیم.

در سال 99 در مسابقات ساحلی هندبال نایب قهرمان شدیم و امسال نیز در مسابقات آسیایی در اردن مقام چهارمی آسیا را به دست آوردیم و سهمیه جهانی را کسب کردیم.

    تیم ملی هندبال بانوان کشورمان برای نخستین بار به جام جهانی صعود کرد و شما نیز در این رقابت ها که به میزبانی اسپانیا برگزار شد، تیم ایران را همراهی کردید. در خصوص این مسابقات و سطح برگزاری آن بیشتر توضیح می دهید؟

بار اول نبود که به تیم ملی دعوت می شدم. طی سال های قبل، خیلی به اردوها دعوت می شدم؛ اما متأسفانه در انتخاب نهایی جایی نداشتم و به قولی خط می خوردم؛ اما امسال اولین تجربه ملی من بود که از این بابت خیلی خوشحالم. هم در بازی های آسیایی و انتخابی شرکت داشتم و هم اینکه در جام جهانی بازی کردم. بازی در سطح جهانی خیلی سخت است و شما تازه متوجه می شوید که در کجای هندبال دنیا قرار دارید. این بازی برای من، بهترین تجربه بود. سطح بازی های جهانی، بسیار بالاست و اصلا با بازی های آسیایی قابل قیاس نیست؛ چون بهترین تیم های دنیا در آن جمع شده اند و فقط می خواهند برنده باشند تا قهرمان.

    نتایج ایران در جام جهانی زیاد خوب نبود، آیا این به تجربه تیم برمی گشت؟

از آنجا که سطح بازی هندبال در اروپا خیلی بالا و فوق العاده است و تیم ها در بالاترین سطح جهان  بازی می کنند، رقابت با آنها خیلی سخت است. این بیست و پنجمین دوره از مسابقات جهانی بود که برگزار شد و بعضی از تیم ها مثل ازبکستان و قزاقستان حداقل یک یا دو بار تجربه حضور در این مسابقات را داشتند و سطحشان از ما بالاتر بود؛ اما ما برای نخستین بار بود که در این مسابقات حضور پیدا می کردیم. برای همین مشخص بود که رقابت سختی داشته باشیم. قهرمان جهان، المپیک و قهرمان اروپا در گروه ما بودند و حضور در این مسابقات، تجربه خوبی برای هندبال ما بود. امیدواریم این مسیری که برای هندبال ایران باز شده، ادامه دار باشد و روزبه روز شاهد پیشرفت این رشته باشیم.

    در جام جهانی در کدام بازی ها حضور داشتید؟

در هر شش مسابقه ای که تیم ملی زنان ایران مقابل تیم های رومانی، نروژ، قزاقستان، ازبکستان،کامرون و آنگولا بازی کرد، حضور داشتم.

     تلخ ترین و شیرین ترین خاطره ورزشی شما؟

 سال های زیادی است که از حضور من در ورزش می گذرد، بنابراین خاطرات تلخ و شیرین فراوانی دارم؛ اما حضور در جام جهانی می تواند شیرین ترین آنها باشد.

    سقف آرزوهای شما در ورزش چیست؟

امیدوارم بتوانم در سال های آتی لژیونر شوم و کلی اتفاقات خوب دیگر که انشاءالله قرار است رخ بدهد.

    در پایان اگر حرفی باقی مانده، بفرمایید.

امیدوارم همه خانواده ها مثل خانواده من در عرصه ورزش، حامی فرزندانشان باشند؛ چون هرچه بیشتر به سمت ورزش بروند، در زندگی موفق تر خواهند بود و دیگر اینکه گچساران و نفت، پتانسیل بالایی در هندبال دارد و بزرگان و ملی پوشان زیادی را به جامعه ورزش ایران معرفی کرده است. برای همین جا دارد که از تیم های نفتی، بخصوص نفت و گاز حمایت بیشتری شود تا باز هم در سطح ایران و حتی آسیا بدرخشند.

 

افتتاح کلینیک خدمات مشاوره ورزشی و حرکات اصلاحی

همزمان با چهل و سومین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در حضور مدیرعامل، مدیر منابع انسانی و اعضای کمیته سلامت شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری، مرکز خدمات مشاوره ورزشی و حرکات اصلاحی امور ورزش در مجتمع ورزشی ولایت افتتاح شد. این مرکز با هدف تحقق اهداف ماده(3) دستورعمل حلقه سلامت وزارت نفت ابلاغی وزیر نفت در سال۹۴ با دارا بودن تجهیزات مدرن، ازجمله دستگاه بادی کمپوزیشن، فوت اسکنر، دستگاه اسکنر کف پا، دوربین چندبعدی BLE و پاسچر, دستگاه تعادل پویا و ایستا و ۱۰آزمون دیگر باهدف ارزیابی، تشخیص و اصلاح عارضه های ساختاری کارکنان شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری از سال ۱۳۹۶ با همکاری همکاران اداره کالا، اقدام به خرید این وسایل کرد و در  بهمن سال ۱۴۰۰ این مرکز راه اندازی شد و به بهره برداری رسید.   این کلینیک با مدیریت رضا روزبه،  کارشناس ارشد تربیت بدنی و همکاران ایشان در امور ورزش و تعدادی از مربیان تحصیلکرده در حوزه ورزش و تربیت بدنی با گرایش های آسیب شناسی، حرکات اصلاحی و فیزیولوژی ورزشی و مدیریت ورزشی آماده پذیرش همکاران گرامی است.
 با توجه به کم نظیر بودن این مرکز در سطح وزارت نفت که با تلاش و همت همکاران در امور ورزش و دیگر عزیزان آماده ارائه خدمات موردنظر است، امیدواریم بتوانیم در مسیر بهبود و اصلاح برخی عارضه های ساختاری و سلامت و نشاط خانواده بزرگ صنعت نفت و درنهایت بهبود بهره وری، گامی مثبت برداریم.

 

  صعود بانوان مناطق نفت خیز به ارتفاعات  گتوند 

۲۰۰نفر از بانوان شركت ملي مناطق نفت خیز جنوب از مناطق اهواز و مسجدسلیمان، در کوهپیمایی یکروزه به ارتفاعات امامزاده محمد بن زید(ع) واقع در شهرستان گتوند شركت كردند.

در اين صعود یکروزه كه رضايت و خرسندی بانوان را به همراه داشت، هواي مطبوع منطقه نيز باعث زيباتر شدن هرچه بيشتر اين برنامه شده بود.

در ادامه اين کوهپیمایی، کارکنان از بقعه امان محمد بن زید(ع) از نوادگان امام سجاد(ع) نيز زیارت كردند. منطقه امامزاده محمد بن زید(ع)، در ۱۵كيلومتري شهرستان گتوند قرار دارد و با 10 هزار نفر جمعيت پراكنده روستايي و عشايري، يكي از پرجاذبه ترین نقاط تفريحي زیارتی اين شهرستان به شمار مي رود.