شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران

افزایش 50 درصدی تولید درپالایشگاه گاز ایلام

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران در بازدید ازطرح توسعه فاز دوم پالایشگاه گاز ایلام گفت: با اجرای این پروژه، ظرفیت تولید پالایشگاه حدود 50درصد افزایش و از8/6 میلیون متر مکعب در روز به2/10 میلیون متر مکعب در روز خواهد رسید.

رضا نوشادی با بیان اینکه توسعه این فازبا تکیه بر ظرفیت های داخلی، اقدامی جهادی است، افزود: اجرای این پروژه، همسو با برنامه های کلان دولت برای توسعه غرب کشور و استان ایلام در دستور کار قرار گرفته است و در اشتغال زایی، گردش چرخ های صنعت و رونق اقتصادی استان ایلام، تاثیر بسزایی دارد.

وی با اشاره به رسالت مهم پالایشگاه گاز ایلام در تغذیه واحدهای پتروشیمی تصریح کرد: طرح توسعه فاز دوم پالایشگاه ایلام نقشی مهم در ایجاد ارزش افزوده بالاتر در مجموعه پتروشیمی به عنوان تکمیل کننده زنجیره ارزش فرآورده های گازی دارد.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران باتاکید برشتاب بخشی به روند عملیاتی بخش های مختلف طرح توسعه فاز دوم پالا یشگاه ایلام، اجرای این پروژه را به لحاظ افزایش پایداری شبکه وتأمین فشارگاز درغرب کشور و صادرات گاز به عراق مهم خواند.

نوشادی بابیان این که طرح توسعه فازدوم پالایشگاه ایلام شامل یک ردیف واحد شیرین سازی، دو ردیف کمپرسورهای گاز خروجی، واحدهای تثبیت میعانات و استحصال گوگرد و نصب یک دستگاه توربواکسپندر در واحداتان زدایی است، گفت: این طرح اکنون در مرحله طراحی تفصیلی و خرید قرار دارد و فعالیت های اجرایی آن نیز آغاز شده است.

 

    شرکت نفت خزر

نقش حراست در پویایی وافزایش بهره وری سازمان ها

 مدیرعامل شرکت نفت خزر با تأکید برکارآمدی حراست در پویایی و بالا بردن بهره وری سازمان ها گفت: آنچه سبب ارتقای حراست به ویژه دربخش های حفاظت فیزیکی و الکترونیک می شود، استفاده از سامانه های روزآمد است. مراد کمالی درآیین معارفه حمیدرضا مسافری، رئیس جدید حراست شرکت نفت خزر و تکریم امیر شهرام شهبازخانی گفت: وظایف حراست ها، افزون برنقش و کارکرد تخصصی آن بر مبانی اخلاق حرفه ای و اسلامی، درپشتیبانی ازکارکنان با رعایت اصول مردم داری و خوش خلقی بسیار حائز اهمیت است. مدیرعامل شرکت نفت خزر با بیان این که موفقیت حراست درگرو همکاری درون سازمانی و برون سازمانی، آموزش، بهره گیری از تجهیزات، سیستم ها، فناوری های نو و نیروی انسانی توانمند است، تصریح کرد: آنچه سبب ارتقای حراست به ویژه در بخش های حفاظت فیزیکی و الکترونیک می شود، استفاده ازسخت افزارها ونرم افزارها و به کارگیری سامانه های روزآمد است. در این آئین رئیس حراست شرکت ملی نفت ایران نیز با اشاره به اینکه صنعت نفت موتور محرکه اقتصاد کشور است، برقراری امنیت، صیانت ازنیروی انسانی و حفاظت از تأسیسات، تجهیزات و اماکن را از جمله وظایف اصلی حراست شرکت ملی نفت ایران برشمرد.

علیرضا دامغانی با بیان این که حراست چشم بینای سازمان و مدیریت است و به عنوان مشاورامین و همراه مدیر دراثر بخشی برنامه های سازمان نقش موثری دارد، افزود: به یقین پیشبرد اهداف وبرنامه های سازمان باهمراهی، همکاری وهمدلی موثر ومستمر مدیران و کارکنان با این حراست، بیش از پیش محقق خواهد شد.

آیین معارفه رئیس جدید و تکریم رئیس پیشین حراست شرکت نفت خزر با حضور علیرضا دامغانی، رئیس حراست شرکت ملی نفت ایران، مدیرعامل شرکت نفت خزر، رؤسای واحدهای ستادی حراست شرکت ملی نفت ایران و مدیران ستادی شرکت نفت خزر برگزار شد.

 

  بهداشت و درمان صنعت نفت

آماده باش 100درصدی مراکز درمانی برای مقابله با کرونا

مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت با تأکید بر آمادگی این سازمان برای مقابله با موج ششم کرونا گفت: هم اکنون همه مراکز درمانی سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت همانند گذشته در حال آماده باش هستند تا از این بحران به سلامت عبور کنیم.

سیدمهدی هاشمی با اشاره به تلاش های یک سال گذشته این سازمان درمقابله با کرونا و پیشگیری ازگسترش آن اظهار کرد: با تقویت روابط درون سازمانی و تعامل مدیران ستادی با مناطق، شاهد افزایش بهره وری و کیفیت خدمات در زمان یاد شده بوده ایم.

هاشمی باتاکید برآمادگی همه مراکزدرمانی سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت برای گذر از پیک ششم کرونا تصریح کرد: این سازمان درپیک های گذشته کووید19آمادگی لازم را داشته و بهره مندی ازکارکنان آموزش دیده وماهر، همچنین وجود تجهیزات کافی، ازجمله عوامل مؤثر در گذار از این پیک ها بوده است.

وی گفت: درنشست شورای معاونان، گزارشی تفصیلی از فعالیت بخش های مختلف ستادی، مناطق عملیاتی ودیگر مناطق سازمان بهداشت ودرمان صنعت نفت ارائه شد و شاهد نگاه ویژه و مثبت وزیر نفت به جایگاه و اهمیت سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت، همچنین حمایت های مؤثر از تلاش های ارزشمند و خالصانه مجموعه تلاشگران این عرصه بودیم.

مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت با بیان اینکه از این پس به عنوان نماینده این سازمان در نشست های شورای معاونین به صورت ثابت حضور خواهم داشت، تصریح کرد: امیدوارم باحمایت های مؤثر مسوولان صنعت نفت بتوانیم درجهت حفظ و ارتقای سلامت کارکنان وخانواده های آنان دربخش های مختلف به ویژه در زمینه مقابله با ویروس کرونا، اقدام های مؤثری انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه اولویت اصلی سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت ارائه خدمات به خانواده بزرگ نفت درکشور است، اظهار کرد: با اصلاح ساختار و تشکیلات، فصل جدیدی در رویکرد سازمان آغازخواهد شد ودر دوره جدید کاری تمرکز بر بهره گیری هرچه بیشتر از دیدگاه های کارشناسان ومتخصصان فن ازجمله در زمینه اقتصاد سلامت و روابط خواهد بود.

 راه اندازی نرم افزار ویزیت از راه دور در پارس جنوبی

سرپرست مدیریت بهداشت، ایمنی ومحیط زیست(اچ اس ای) سازمان بهداشت ودرمان صنعت نفت گفت: همسو با گسترس خدمات پزشکی غیرحضوری، نرم افزار پتروویزیت در منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی در حوزه خدمات پزشکی خانواده و طب کار از سوم اسفندماه امسال راه اندازی شده است.

غلامرضا پیوندی از استقرار و پیاده سازی سیستم نرم افزار پتروویزیت درعسلویه خبر داد و افزود: یکی از حوزه های مراقبت پیشرفته، مشاوره روی خط های تلفن همراه(mobile health) است که نرم افزار آن باهدف افزایش سلامت روی گوشی های موبایل نصب از ابتدای امسال درسیستم های پزشک خانواده بهداشت و درمان منطقه تهران به صورت پایلوت راه اندازی شد.

وی با بیان این که این نرم افزار به عنوان نخستین مرکزعملیاتی در بهداشت و درمان صنعت نفت بوشهر(درمنطقه پارس جنوبی) راه اندازی شده است، تصریح کرد: درمرحله نخست نزدیک به1200نفرازکارکنان رسمی و قراردادی با هفت پزشک متخصص طب کار و خانواده درمنطقه پارس جنوبی زیرپوشش این طرح قرار گرفتند.

پیوندی گفت: این طرح برای کل جمعیت زیرپوشش صنعت نفت پیش بینی شده است و امیدواریم از ابتدای سال 1401درهمه مناطق سازمان بهداشت ودرمان صنعت نفت اجرایی شود.

 

    شرکت ملی نفت ایران

بهسازی معابر 222 روستای خوزستان با اعتبارات نفت

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن خوزستان گفت: از سال 96 تاکنون، معابر 222 روستا از محل اعتبارات نفت بهسازی شده است. محمود اکبری فضلی درباره پروژه های بهسازی معابر روستایی درخوزستان بامشارکت شرکت ملی نفت ایران اظهارکرد: ازسال 96 تاکنون اعتبارپروژه های بهسازی معابر روستا یی ازمحل نفت، حدود 132میلیارد تومان بوده است که درقالب چهاراولویت اجرایی شده اند.

وی افزود: اولویت اول مربوط به سال 96در 48روستا، اولویت دوم در سال 97 با اعتبار 34میلیارد تومان در 76روستا و اولویت سوم درسال های 98 و 99 در42روستا با اعتبار 30 میلیارد تومان بوده است که همگی به صورت کامل انجام شده اند.

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن خوزستان تصریح کرد: بهسازی معابر روستایی در 56 روستا درشهرستان های رامهرمز، خرمشهر ودشت آزادگان به مبلغ 42 میلیارد تومان نیز اولویت چهارمی است که اخیرا ابلاغ و طی تفاهمنامه امضا شد با شرکت ملی نفت ایران، در دست اجراست.

اکبری فضلی ادامه داد: این پروژه تاکنون حدود 25 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و حداکثر تا پایان خردادماه سال آینده پایان خواهد یافت.

وی درباره اعتبارات قیر رایگان برای بهسازی راه ها نیزگفت: امسال حدود 200 میلیارد تومان در قالب اعتبار برای قیرپاشی وآسفالت به عمران مسکن روستایی خوزستان ابلاغ شده است.

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن خوزستان بااشاره به این که قیرپاشی وآسفالت به صورت مشارکتی با دهیاران و بخشداران استان خوزستان دردست اجراست، تصریح کرد: هزینه قیر در راه ها حدود 50درصد است که به عهده بنیاد مسکن و زیرسازی و بقیه موارد مورد نیاز نیز به عهده دهیاری ها و بخشداری هاست.

فضلی گفت: ازمحل این اعتبارات، راه حدود 350روستاحداکثر تاپایان تیرماه1401 بهسازی می شود.

وی با اشاره به اعتبارات ملی برای بهسازی معابر روستایی گفت: حدود 100میلیارد تومان اعتبارات ملی درسطح استان خوزستان برای بهسازی معابر روستایی در نظر گرفته شده است و در قالب این اعتبار، بهسازی معابر در80 روستا در دست اجراست.

 به گفته فضلی این پروژه حدود 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد وتا پایان اردیبهشت ماه سال آینده تکمیل خواهد شد.

اکبری فضلی بیان کرد: درقالب تفاهم نامه ای با شرکت گاز خوزستان به ارزش 40میلیارد تومان، ترمیم نوارهای حفاری شده راه ها در80روستای شهرستان های آبادان، خرمشهر و ایذه اجرا می شود و تاکنون حدود 30 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

 

   شرکت ملی نفت ایران

رئیس پارک نوآوری و فناوری نفت و گاز منصوب شد

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در حکمی محمداسماعیل کفایتی را به عنوان رئیس پارک نوآوری و فناوری نفت و گاز منصوب کرد. در حکم محسن خجسته مهر خطاب به محمد اسماعیل کفایتی آمده است:

«با عنایت به حکم تفویض شماره ۷۹۲-۲۰/۲ مورخ ۱۴۰۰/۱۰/۱۱ نظر به مراتب تعهد، تخصص و تجربیات ارزشمند جنابعالی به موجب این حکم به عنوان رئیس پارک نوآوری و فناوری نفت و گاز» منصوب می شوید. با توجه به ضرورت توسعه دانش بنیان صنعت نفت، انتظار می رود نسبت به تحقق موارد زیر اهتمام ورزید:

۱. تلاش مؤثر در مسیر نهادینه سازی فرهنگ نوآوری در صنعت نفت

۲. مشارکت در بازتعریف مأموریت نهادهای فعال در زیست بوم نوآوری صنعت نفت به منظور تأمین راهکارهای فناورانه برای حل چالش ها، بومی سازی تجهیزات و بهبود فرایندهای صنعت نفت

٣. اصلاح اساسنامه، آیین نامه های مالی - معاملاتی فرایندهای بودجه ریزی و بهبود ساختار سازمانی پارک

۴. توسعه زیرساخت های لازم و به روزرسانی فرایند پذیرش و استقرار شرکت های دانش بنیان در پارک

۵. توسعه بازار فناوری و ایجاد فن بازارهای تخصصی متشکل از طرف عرضه و تقاضای فناوری

۶. تدوین برنامه کسب وکار پارک به منظور حمایت و توانمندسازی کارآفرینان و شرکت های دانش بنیان و کمک به کسب وکارهای نوپا به منظور ایفای نقش مؤثر در زنجیره های ارزش آفرینی صنعت نفت

۷. مشارکت در ایجاد فرصت های سرمایه گذاری، تدوین پیش نویس الگوهای جدید قراردادی و تهیه استانداردهای لازم به منظور کاهش ریسک پیاده سازی راهکارهای فناورانه ساخت داخل

۸. تلاش به منظور افزایش ظرفیت جذب فناوری، توسعه فرایندهای یادگیری فناورانه و احیای حقوق مالکیت فکری در سطح شرکت های اصلی و تابع وزارت نفت

۹. ایجاد، توسعه و مدیریت مراکز رشد فناوری و شتاب دهنده های تخصصی در وزارت نفت طبق اساسنامه

۱۰. به کارگیری نوآوری اجتماعی با هدف کمک به انجام مسؤولیت های اجتماعی و نوآوری سیاستی به منظور تقویت حکمرانی در صنعت نفت

۱۱. شبکه سازی و هم افزایی با نهادهای فعال در نظام ملی نوآوری ایران و مشارکت در فرایند دیپلماسی نوآوری صنعت نفت در سطح بین المللی

۱۲. جوان گرایی، جذب نخبگان و شایسته سالاری با به کارگیری نیروهای انقلابی، متعهد، متخصص و فسادستیز در راستای گام دوم انقلاب

امید است با اتکال به خداوند متعال و همکاری مدیران و کارکنان ارزشمند آن مجموعه، در انجام مأموریت های محوله موفق باشید.»