گفت و گو با یکی از کارکنان صنعت گاز که خانوادگی  حافظ قرآن هستند

تمام آرامش زندگی ام از قرآن است

قرآن، کتاب مقدس دین مبین اسلام و سخنان خداوند بزرگ است که به صورت وحی از سوی جبرییل امین بر پیامبر نازل شد و بزرگترین معجزه حضرت محمد (ص) و روشن ترین دلیل بر پیامبری ایشان و اصلی ترین منبع وحی در اسلام به شمار می آید.

در دین مبین اسلام، همواره قرآن آموزی و ترویج آن مورد اهمیت و تأکید فراهم بوده است. برخی خانواده ها در زندگی روزمره شان، بهره زیادی از آموخته های قرآنی برده اند و با حفظ و قرائت قرآن با آن مانوس شده اند و در واقع با آیه های نورانی کتاب خدا زندگی می کنند.

در منطقه 9 عملیات انتقال گازایران چند خانواده قرآنی داریم که یکی از آنها خانواده تَکُر است. داود تَکُر متولد سال 57 در آزادشهر است که در سال 81 با سمت بهره بردار تاسیسات قلعه جیق استخدام شده و اکنون با مدرک کارشناسی ارشد رشته تبدیل انرژی به عنوان سرپرست نوبتکاران این تاسیسات فعالیت دارد.

حافظ قرآن منطقه 9 عملیات انتقال گاز ایران هم اکنون در شهرستان گرگان زندگی می کند. او حفظ قرآن را از سال 85 آغاز کرده و توانسته پس از دو سال یعنی در اسفند سال 87 زیر نظر استادان موسسه تربیت مدرس قرآن، استاد امیرعلی کریمی و استاد مریم سوسرایی، حافظ کل قرآن کریم شود؛ البته علاوه بر یادگیری حفظ قرآن، مهم ترین اتفاق زندگی او نیز با ورود به این موسسه رقم خورده است؛ زیرا علاوه برآموزش حفظ قرآن در این موسسه، شریک زندگی خود را نیز پیدا کرده و با استاد حفظ قرآن خود یعنی مریم سوسرایی آشنا شده و ازدواج کرده است.

نگاهی به رتبه های قرآنی

همسر داود تَکُر، کارشناس ارشد محیط زیست، حافظ کل قرآن و دارای گواهینامه تخصصی حفظ و علوم قرآنی است. او حفظ قرآن را در موسسه تربیت مدرس قرآن کریم،زیر نظر آیت الله قدمی به اتمام رسانده و در همان موسسه نیز شاگردان زیادی در زمینه حفظ تربیت کرده است. او طی سال های متمادی در مرحله شهرستانی 10 جزء،20 جزء و حفظ کل، حایز رتبه های اول، دوم و سوم شده و در حفظ قرآن نیز رتبه دوم کشوری دارد. مستندی تلویزیونی به نام« منظر ماه» از زندگی مریم سوسرایی، همسر داود تَکُر به عنوان زن نمونه قرآنی تهیه و تدوین و از شبکه سوم صداوسیما پخش شده است.

داود تَکُر در این باره می گوید: «من و همسرم از همان دوران کودکی با حمایت خانواده هایمان با قرآن مانوس شدیم و این توفیق را کسب کردیم که در بزرگسالی حافظ کل قرآن شویم. این موفقیت را از فضل و رحمت خدواند متعال می دانیم که در سایه تلاش و کوشش فراوان و عشق و علاقه وافر به دست آمده است.»

 خانواده تَکُر در مسابقات حفظ قرآن در سطح شرکت گاز به طور متناوب حضور یافته و مقام اول یا دوم را کسب کرده اند، همچنین در مسابقات اوقاف مرحله شهرستانی در گرگان نیز چند مقام به دست آورده اند.

 فرزندان قرآنی

و اما حفظ قرآن کریم فقط مختص به پدر و مادر خانواده تکر نبوده است. داود تکر، صاحب دو فرزند به نام های فاطمه 12 ساله و بهاره 7 ساله است که دختر بزرگش نیز حافظ کل قرآن است. فاطمه در مدت سه سال موفق به حفظ کل قرآن و در رشته حفظ 10 جزء، در مرحله استانی نفر اول شده است.

داود تَکُر می گوید: «قرآن را در مدت یک سال می توان حفظ کرد؛ امااین موضوع بیشتر به اراده، پشتکار و علاقه مندی فرد و همچنین استعداد حفظ او بستگی دارد.»

توصیه به علاقه مندان قرآن کریم

تَکُر به علاقه مندان حفظ قرآن توصیه می کند که ابتدا به کلاس های روخوانی، روانخوانی و تجوید بروند و پس از تسلط به آنها، به حفظ قرآن بپردازند.

 همچنین حفظ را در موسسات قرآنی و زیرنظر استادان حفظ انجام دهند؛ چرا که داشتن استاد در حفظ بسیار مهم است.

زندگی بی آلایش، ساده و رفتار و اخلاق حسنه دو فرزند و همچنین پدر و مادر این خانواده ،ناشی از تربیت قرآنی آنهاست که از همان دوران کودکی با قرآن مانوس شده اند. آنچه بیش از همه ،آنها را دلبسته این کتاب الهی کرده، به گفته خودشان سفارش ها و توصیه های این کتاب آسمانی است که در زندگی روزمره، بهره زیادی از آموخته های قرآنی می برند و در واقع آنها با آیه های نورانی کتاب خدا زندگی می کنند.

تشکر از مسوولان

حافظ قرآن منطقه 9 عملیات انتقال گاز ایران تاکید می کند:«تمام آرامش زندگی ام از قرآن است که با هیچ چیز قابل قیاس نیست. خداوند را سپاس می گویم که از سختی های روزگار، بهترین راه و بهترین سخن را برگزیده ام و داشتن راه، روش و منش قرآنی و همچنین همسر و فرزند قرآنی، بزرگترین هدیه هایی است که خداوند منان بر من منت نهاده است. همواره یکی از دعاهایم این است که «خداوندا مرا در این دریای بیکران عظمتت، آنقدر غرق کن که امید نجات نداشته باشم.»

در پایان از مسؤولان صنعت گاز برای برگزاری مسابقات «بهار در بهار»  در مسیر پیشبرد اهداف و نشر فرهنگ قرآنی تشکر و قدردانی می کنم و امیدوارم که همکارانم در پناه قرآن و خداوند مهربان در صحت و سلامت باشند.»