نفت و گاز آغاجاری

ارائه خدمات عام المنفعه به ارزش 280 میلیارد ریال

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری گفت: از ابتدای امسال تاکنون معادل 280میلیارد ریال خدمات و طرح های عام المنفعه از سوی این شرکت در مناطق پیرامونی انجام شده است.

پژمان قضائی پور اظهار کرد: مسوولیت اجتماعی پیوند قوی با توسعه پایدار دارد و بر همین اساس یکی از اهداف کلان شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری در ابتدای امسال، نظام مند کردن مسوولیت های اجتماعی بوده است.

وی با اشاره به این که مسوولیت های اجتماعی در شرکت های بهره بردار در قالب طرح های عام المنفعه به دو طریق محقق می شود، تصریح کرد: بخش عمده و اساسی این پروژه ها از محل اعتبارات شرکت ملی نفت ایران از سوی مدیریت نظارت برطرح های عمرانی مناطق نفت خیز محقق و بخش دیگر نیزبه وسیله خود شرکت های بهره بردار به فراخور منابع و امکانات داخلی انجام می شود.

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت وگاز آغاجاری با بیان این که خدمات عام المنفعه این شرکت ازطریق ارزش گذاری و معادل سازی قابل احصا هستند، افزود: ارائه خدمات از طریق اختصاص ماشین آلات و تجهیزات سبک و سنگین، ارائه خدمات به مدارس ملکی و غیرملکی، همچنین برق رسانی به مدارس و بخشی از اماکن عمومی، خدمات آموزشی و فرهنگی ازجمله اقدام هایی هستند که اعتبار مالی آنها به 100 میلیارد ریال می رسد.

قضائی پور به احداث پل، ترمیم و آسفالت برخی جاده های مواصلاتی مشترک با تأسیسات و واحدهای عملیاتی نیزاشاره و تصریح کرد: احداث پل برای تردد و دسترسی جوامع محلی به ارزش 45 میلیارد ریال اجرایی و برای ترمیم و آسفالت جاده های مواصلاتی مشترک با واحدهای عملیاتی نیز 95میلیارد ریال هزینه شده است.

به گفته وی، ترمیم و آسفالت قطعه ج جاده جایزان- امیدیه که منابع مالی آن ازمحل صرفه جویی ها و بودجه های جاری وسرمایه ای شرکت بهره برداری نفت وگازآغاجاری تأمین شده است، به کوشش واحد مهندسی و ساختمان این شرکت انجام شد.

وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا گفت: در این زمینه نیز مبلغ 25 میلیارد ریال برای راه اندازی دستگاه های سی تی اسکن و دیگر خدمات به بهداشت و درمان صنعت نفت امیدیه و بهداشت و درمان شهرهای پیرامونی اختصاص یافته است.مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت وگازآغاجاری همچنین اهدای 35 هزار بسته کمک معیشتی به ارزش 10میلیارد ریال واختصاص پنج میلیارد ریال دیگر به عنوان بسته های کمک آموزشی (نوشت افزار) به جوامع محلی را دیگر خدمات این شرکت در حوزه مسوولیت اجتماعی عنوان کرد.قضایی پورمجموع ارزش ریالی خدمات وپروژه های انجام شده ازسوی شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری در مناطق پیرامونی در سال 1400رامعادل 280 میلیارد ریال عنوان واظهار کرد: خدمات دیگری هستند که به عنوان خدمات مستمر و پایدار از آنها یاد می شود و معمولاً ارزش گذاری ریالی نمی شوند.وی گفت: اختصاص آب آشامیدنی به 45روستای مجاورتأسیسات نفتی به صورت روزانه، از جمله خدماتی است که شرکت بهره برداری نفت وگازآغاجاری بدون دریافت وجه، آب را در اختیار آبفای مناطق قرارمی دهد.قضائی پور با اشاره به سرعت گرفتن پروژه های مرتبط با حوزه مسوولیت های اجتماعی در دولت سیزدهم اعلام کرد: امیدوار هستیم با نقش مؤثر واهتمام مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، نظام نامه پیشنهادی مسئولیت های اجتماعی با هدف خدمت به مردم عزیز کشورمان در شرکت های بهره بردار اجرایی و عملیاتی شود.

 

برگزاری کارگاه آموزشی ویژه مدیران و معلمان مدارس امیدیه

سرپرست اداره آموزش شرکت بهره برداری نفت و گازآغاجاری ازبرگزاری کارگاه آموزشی اختلال های یادگیری خبر داد.

سیدمرتضی حسینی گفت: این کارگاه آموزشی درهمسویی بامسئولیت های اجتماعی با مشارکت مدیریت آموزش و پرورش شهرستان امیدیه ازسوی شرکت بهره برداری نفت وگاز آغا جاری برگزار شده است.وی تصریح کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا و وضع ناپایداراین بیماری، همچنین ایجاد اختلال های یادگیری دربین دانش آموزان، این دوره آموزشی، به منظورارتقا ودانش افزایی معلمان برگزار شد.

 

    شرکت ملی پخش فراورده های نفتی ایران

آمادگی برای تأمین بنزین نوروز 1401

مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده های نفتی ازآمادگی این شرکت برای تأمین بنزین مورد نیاز در نوروز 1401 خبر داد.

کرامت ویس کرمی گفت: پیش بینی می شود که تردد در تعطیلات نوروز امسال به مراتب از تعطیلات نوروزی سال های گذشته بیشتر و روند مصرف بنزین نیز افزایشی باشد.

وی با بیان این که مصرف بنزین کشور درسال 1400درمقایسه باسال قبل از آن حدود 16 درصد افزایش یافته است، تصریح کرد: هرچه به روزهای پایانی سال نزدیک تر می شویم، این عدد نیز افزایش می یابد.

ویس کرمی با اشاره به این که نوروز امسال متفاوت با سال های قبل است، اظهار کرد: اگرمحدودیت های کرونایی نداشته باشیم، پیش بینی می شود مصرف بنزین در تعطیلات نوروزی پیش رو، به بیش از 100 میلیون لیتر در روز برسد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی تأکیدکرد: برنامه ریزی برای ذخیره سازی مناسب فراورده درانبارهای نفت کشور و تأمین بنزین نوروزی انجام وسرکشی به جایگاه های مناطق سی وهفت گانه نیزاز ابتدای اسفندماه آغاز شده است.

ویس کرمی گفت: گروه های عملیاتی باحضور درجایگاه های عرضه سوخت مناطق عملیاتی و حوزه ستادی، ضمن بررسی مسیرهای مختلف در کشور، نواقص و کاستی ها راپیگیری و برطرف می کنند.

وی با تاکید بر اینکه بازدید جایگاه های عرضه سوخت کشور طبق روال سال های قبل انجام می شود، افزود: باتوجه به شرایط سخت کرونا، همچنین محدودیت ها و ممنوعیت تردد مربوط به آن در دوسال گذشته، امیدواریم بتوانیم درنوروز1401گلگشت های نوروزی خود را فعال کنیم.

ویس کرمی بابیان این که از ابتدای اسفندماه برنامه ریزی برای اعزام اکیپ های عملیاتی و تیم های بازرسی به مناطق مختلف کشوربه منظور احرازآمادگی کامل جایگاه ها انجام می شود، اظهارکرد: باتوجه به پیش بینی افزایش سفرها در ایام نوروز، تلاش بر این است که بتوانیم خدمات خوبی را حوزه سوخت رسانی ارائه دهیم.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با اشاره به عرضه سوخت هوایی(ATK) و توزیع روزانه حدود چهارمیلیون لیترATK در کشور تصریح کرد: این رقم در ایام نوروز با توجه به افزایش تقاضا، به میانگین پنج میلیون لیتر در روز هم افزایش می یابد.

 

    پتروشیمی شیراز

صادرات  چشمگیر کود اوره به برزیل

مدیرعامل پتروشیمی شیراز ازصادرات قابل توجه کود اوره تولیدی این شرکت به برزیل در سال گذشته میلادی خبرداد.

امین امرائی درنشست با ترزا کریستینا، وزیر کشاورزی برزیل و سفیر این کشور با اشاره به توانایی های شرکت پتروشیمی شیراز وتازه ترین دستاوردها و تولیدات این شرکت افزود: سال گذشته میلادی مقدار قابل توجهی ازمحصول کود اوره تولیدی پتروشیمی شیراز به کشور برزیل صادر شده است که قابل افزایش نیزخواهد بود.

وی گفت: پتروشیمی شیراز افزون برتولید کود اوره، توان تولید وصادرات کود مایع UAN را به عنوان محصولی با کیفیت و عملکرد بهتر نسبت به کود اوره داراست.

امرائی اظهار کرد: پتروشیمی شیراز به عنوان یکی از موفق ترین شرکت ها در زمینه تولید و صادرات، می تواند نقش مؤثری درصادرات کودهای کشاورزی به کشورهای مختلف از جمله برزیل داشته باشد.

وزیر کشاورزی برزیل نیز باابراز خرسندی از تعاملات موجود بین دوکشور و نگاه سازنده مسئولان ایرانی به ارتقای روابط تجاری با برزیل، ظرفیت های ویژه موجود درایران ازجمله تأمین کود اوره کشاورزی مورد نیازبرزیل راموضوع مهمی درافزایش مراودات تجاری و سطح همکاری دو کشورعنوان کرد.

صادرات محصولات پتروشیمی نظیر کودهای شیمیایی ومحصولات فرآوری شده کشاورزی، همچنین تأمین نهاده های دامی از اهداف اصلی سفر وزیر کشاورزی برزیل به ایران است که به افزایش تراز تجاری دو کشور منجر خواهد شد.

دراین نشست، محمدجوادعسکری، رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی ومحیط ز یست مجلس شورای اسلامی، جلال رشیدی، نماینده مرودشت در مجلس و مجتبی دهقانپور، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، همچنین شماری از بازرگانان برزیلی حضور داشتند.

 

  شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی ایران

 2 راهکار قانونی استفاده از منابع دولتی برای توسعه صنعت پالایش

مدیرعامل شرکت ملی پالایش وپخش فراورده های نفتی ایران گفت: افزون براینکه دو راهکارقانونی حضور20درصدی در پروژه ها وشرکت درطرح های توسعه ای به منظور ساخت پتروپالایشگاه ازسوی دولت وجود دارد، در لایحه بودجه سال1401 نیز ساخت پتروپالایشگاه 300هزار بشکه ای از منابع دولتی اعلام شده است.جلیل سالاری بااشاره به این که قانون برای ساخت پتروپالایشگاه ها به دولت مجوز حضور 20 درصد داده است، افزود: درصورت وجود نگاه توسعه ای، براساس سیاست های کلی اصل 44 اگرفراخوان داده شود وسرمایه گذار برای سرمایه گذاری اعلام آمادگی نکند، دولت اجازه ورود و سرمایه گذاری خواهد داشت.وی با تأکید بر اینکه این دو راهکار قانونی برای ساخت پتروپالایشگاه از سوی دولت وجود دارد، ادامه داد: در لایحه بودجه سال 1401ساخت پتروپالایشگاه ازمنابع دولتی وجود دارد؛ این موضوع در کمیسیون تلفیق مطرح شده است و درصورت تصویب به قانون تبدیل می شود.معاون وزیر نفت در امورپالایش و پخش با اشاره به اینکه تجربه های پیشین نشان می دهد بخش خصوصی نمی تواند در ساخت پالایشگاه به صورت مستقل وارد شود، گفت: نگاه این است که از ظرفیت دولت دراین بخش استفاده شود و زمانی که بخشی از زیرساخت ها ایجاد شد، بخش خصوصی با انگیزه بیشتری ورود کند واز ظرفیت های این بخش استفاده شود.سالاری درباره احتمال حضور بانک های خصوصی برای ساخت پتروپالایشگاه 300هزار بشکه ای شهید سلیمانی اظهارکرد: بانک ها می توانند تأمین مالی این طرح را به عهده گیرند و ازظرفیت این بخش به منظور تأمین منابع مالی مورد نیاز مگاپروژه های آینده صنعت پالایش در قالب کنسرسیوم استفاده کنیم.وی با بیان این که محل احداث پتروپالایشگاه شهید سلیمانی مشخص نیست، تصریح کرد: در حال رایزنی در این زمینه هستیم و هنوز مشخص نیست که این پتروپالایشگاه درهمان مکان پالایشگاه هرمز تأسیس خواهدشد یاخیر.

 

    پژوهشگاه صنعت نفت

تصویب سند جامع مدیریت و توسعه یکپارچه گوگرد

پروژه «مشاوره، بررسی پایش گزارش ها و همکاری در تحلیل های فنی و اقتصادی به منظور تدوین سند جامع مدیریت و توسعه یکپارچه گوگرد» در نشست شورای پژوهشی پژوهشگاه صنعت نفت تصویب شد.مشکلاتی همچون روند روزافزون افزایش مقدار تولید گوگرد، نبود بازار تضمین شده برای گوگردخام و نیازبه تولید پایدار گاز، سامان دادن به مقوله گوگرد درکشور را ضروری کرده است..همچنین با توجه به افزایش مقدار گوگرد تولیدی کشورهای دیگر به ویژه کشورهای همسایه ایران و محدود بودن بازار مصرف جهانی، مشخص است که نمی توان فقط بر صادرات گوگرد خام تکیه کرد؛ به همین منظور در پروژه «تدوین سند جامع مدیریت و توسعه یکپارچه گوگرد» سعی بر آن است که راهکارهای کوتاه مدت، میان مدت و طولانی مدت برای غلبه بر مشکلات موجود تدوین و ارائه شود.

دراین پروژه چندفعالیت اصلی مانند شناسایی مشکلات زنجیره ارزش گوگرد درایران، الگوبرداری ازمدل های مناسب درصنعت گوگرد، شناسایی و تحلیل زنجیره ارزش و شناسایی ذی نفعان، همچنین تحلیل روند، تدوین راهبردها وترسیم نقشه راه بهینه توسعه زنجیره ارزش گوگرد ومطالعات فنی واقتصادی اولیه فرآیندهای تولید محصولات منتخب گوگردی در دستور کار قرارگرفته است.

در پروژه مزبورکارشناسان پژوهشگاه صنعت نفت قراراست با تکیه برسوابق و دانش قبلی به امور پژوهش، توسعه و فناوری مدیریت پژوهش وفناوری شرکت ملی گاز ایران به عنوان کارفرما و پژوهشکده سیاست گذاری و تحلیل راهبردی آیندگان به عنوان مجری، برای تدوین سند جامع مدیریت و توسعه یکپارچه گوگرد، مشاوره های مورد نیاز را ارائه کنند.

محققان پژوهشگاه صنعت نفت نیز در مواردخاص به منظورتهیه اطلاعات و گزارش های لازم در اجرای این پروژه همکاری خواهند کرد.تولیدکنندگان گوگرد درکشور، نهادهای مدیریتی مرتبط وبخش خصوصی می توانند از نتایج و خروجی این پروژه بهره مند شوند.

تصویب پروژه پاکسازی گازهای خروجی در واحدهای بازیافت گوگرد

باهدف پاکسازی گازپسماند (Tail Gas)واحدهای بازیافت گوگرد مبتنی بر فرآیند کلاوس، پروژه «مطالعات تکمیلی انتخاب فناوری مناسب» بهمن ماه امسال درنشست شورای پژوهشی پژوهشگاه صنعت نفت تصویب شد.با توجه به ترش بودن خوراک پالایشگاه ها، معمولاً در واحدهای شیرین سازی با استفاده از حلال مناسب، گازسمی H2S جدا و این جریان گازی برای بازیافت گوگرد به واحد کلاوس ارسال می شود.در واحد کلاوس، طی مراحل حرارتی و کاتالیستی، ماده خطرناک H2S به گوگرد عنصری تبدیل می شود که ماده ای کاربردی در صنایع شیمیایی، بهداشتی و کشاورزی است.باتوجه به آنکه فرآیندهای قدیمی کلاوس دلیل قوانین سختگیرانه استانداردهای زیست محیطی قادربه تأمین شرایط خروجی به اتمسفرازنظر میزان گازهای آلاینده دی اکسید گوگرد و هیدروژن سولفید نیست، می توان از فناوری سوپر کلاوس برای افزایش میزان بازیابی گوگرد و کاهش میزان آلاینده ها استفاده کرد.

 

یک انتصاب در شرکت ملی  نفت ایران

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با صدورحکمی، عباس رزمی را به عنوان مدیر بهداشت، ایمنی و محیط زیست، پدافند غیرعامل و مدیریت بحران این شرکت منصوب کرد.

در حکم محسن خجسته مهر خطاب به عباس رزمی آمده است: با عنایت به مراتب تعهد، تخصص و تجربیات ارزشمند جنابعالی و پیرو حکم شماره م ع / 423791 تاریخ 15/10/1400 به موجب این حکم به سمت «مدیر بهداشت، ایمنی و محیط زیست، پدافند غیرعامل و مدیریت بحران» منصوب می شوید.

امید است با اتکال به خداوند متعال و همکاری همکاران ارزشمند آن مدیریت، در انجام مأموریت های محوله موفق باشید.

رزمی پیش تر (16 دی ماه) با حکم خجسته مهر به عنوان سرپرست این مدیریت انتخاب شده بود.

 

 

   شرکت گاز استان خراسان رضوی

سیستمی شدن مدیریت پایش در290 ایستگاه گازرسانی

 

مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان رضوی از ایجاد سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات تجهیزات مانیتورینگ 290 ایستگاه این شرکت درسامانه PM خبر داد.

حسن افتخاری گفت: این پروژه با توجه به اهمیت تجهیزات مورد استفاده در پروژه پایش ایستگاه های گازرسانی انجام شده است.

وی پایش مستمرتجهیزات، کنترل هزینه ها، شفافیت و ارتقای سلامت اداری در تهیه صورت وضعیت پیمانکار، دریافت گزارش حوزه نگهداری و شاخص های کلیدی عملکرد تجهیزات را ازجمله اهداف ایجاد سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات تجهیزات عنوان کرد.

افتخاری پایش ایستگاه ها درسامانه PM، استفاده ازسیستم مکانیزه مدیریت نت تجهیزات حوزه پایش براساس نقشه راهبردی شرکت وتعالی آن، همچنین مدیریت دارایی های فیزیکی مبتنی استاندارد ایزو 14224ISO با ویرایش 2016 را دیگر اهداف پیش بینی در سیستم برشمرد.

مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان رضوی تصریح کرد: این شرکت برای نخستین بار در بین شرکت های گازاستانی کشوربا تعریف فرآیند، ایجاد زیرساخت و بانک اطلاعاتی مرتبط با این تجهیزات خاص، عملیات پایش ونگهداری تجهیزات مربوط به این حوزه راحوزه باقابلیت امکان صدور دستور کارتعمیرات و رصد تجهیزات نصب شده در نرم افزار PM، به طورکامل سیستمی کرده است.

به گفته افتخاری دراین سامانه، اطلاعات موردنیاز درسه بخش اطلاعات تجهیزات، گزارش سوابق نصب تجهیزات و تعمیرات قابل دسترس است.

مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان رضوی گفت: با رونمایی ازاین طرح فعالیت های اندازه گیری و توزیع شرکت گازخراسان رضوی به صورت کامل سیستمی، مکانیزه و نرم افزاری شده است و دیگر هیچ عملیاتی به صورت دستی انجام نخواهد شد.

افتخاری از آمادگی واحد امور اندازه گیری و توزیع گازشرکت گازخراسان رضوی برای اشتراک گذاری و تبادل تجربه با دیگر شرکت های گاز استانی خبر داد.