نفت و گاز پارس

آغاز بهره برداری از نخستین واحد آب شیرین کن نیروگاه بعثت

مجری طرح نیروگاه و خطوط انتقال نیرو شرکت نفت و گاز پارس از آغاز بهره برداری نخستین واحد آب شیرین کن نیروگاه متمرکز سیکل ترکیبی بعثت (پارس جنوبی) در مجاورت شهر بیدخون استان بوشهر خبر داد.

اکبر دادستانی گفت: بخش سیکل ترکیبی نیروگاه متمرکز بعثت که در زمینی به مساحت 29 هکتار واقع شده، با ظرفیت 480 مگاوات اجرا می شود و شامل سه بلوک سیکل ترکیبی به توان تولید برق هر بلوک 160 مگاوات است.

وی هدف از احداث این نیروگاه را تأمین کمبود تولید انرژی الکتریکی مورد نیاز پالایشگاه فازهای 12، 13، 14، 19، 22-24 مستقر در منطقه کنگان، مجتمع پالایشگاهی سیراف همچنین افزایش پایداری شبکه برق شرکت نفت و گاز پارس در منطقه عسلویه و کنگان اعلام کرد.

مجری طرح نیروگاه و خطوط انتقال نیرو شرکت نفت و گاز پارس ظرفیت تولید روزانه هر یک از سه واحد آب شیرین کن نیروگاه را دوهزار و 667مترمکعب اعلام و اظهارکرد: این نیروگاه به سه واحد آب شیرین از آب دریا به روش MED با مجموع ظرفیت هشت هزار متر مکعب در روز مجهز است که دو واحد آن همیشه درمدارتولید قرارخواهند داشت و واحد سوم نیز به صورت آماده باش در زمان های تعمیرات جایگزین خواهد شد.

دادستانی با اشاره به اینکه آب مورد نیاز این بخش به وسیله خطوط لوله ای به طول هفت کیلومتر از آبگیر شماره 2 عسلویه تأمین می شود، اظهار کرد: قطر این خطوط لوله در مسیر رفت 28 اینچ ودرمسیر برگشت 24 اینچ است.

به گفته وی، دو مخزن فلزی ذخیره سازی آب هر یک با ظرفیت سه هزار متر مکعب نیز در این واحد نیروگاهی تعبیه شده است.

وی با بیان اینکه راندمان نیروگاه مزبور با احداث بخش سیکل ترکیبی و آب شیرین کن ها از حدود 30درصد به حدود 55درصد خواهد رسید، گفت: نیروگاه سیکل ترکیبی، از انواع پروژه سبز در دنیا شناخته می شود که افزون برجلوگیری از ورود گازهای آلاینده و گلخانه ای به محیط زیست، از این گازها در چرخه تولید بخار استفاده می کند.

 

    خطوط لوله و مخابرات نفت ایران

معرفی برگزیدگان مسابقات خبری

نفرات برتر مسابقات گزارش نویسی وعکاسی ویژه خبرنگاران و عکاسان مناطق شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت  ایران معرفی شدند.

این مسابقات به همت روابط عمومی شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران، در سه بخش گزارش توصیفی، عکاسی خبری و عکاسی صنعتی با شرکت خبرنگاران و عکاسان مناطق دوازده گانه این شرکت برگزار شد.دراین دوره از مسابقات خبری که همزمان با گرامیداشت دهه فجر امسال برگزار شد، آرزو رحیمی از شرکت خطوط لوله ومخابرات نفت منطقه غرب، حسن تیموری ازشرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه شمال و آزاد کوئیک از خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه خلیج فارس عناوین نخست تا سوم را در بخش گزارش نویسی به خود اختصاص دادند.

مهدی غلامی از شرکت خطوط و مخابرات نفت منطقه فارس و ابراهیم گنجی ازشرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه مرکزی نیز برگزیدگان بخش عکاسی خبری بودند.

دراین دوره از مسابقات خبری شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران، محسن زکریایی از شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه شمال، علیرضا بیگلو از شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه شمال غرب وعباس دیرکی ازشرکت خطوط لوله ومخابرات نفت منطقه غرب به عنوان برگزیدگان بخش عکاسی صنعتی معرفی شدند.

 

  نفت و گاز غرب

برنامه ریزی برای افزایش تولید نفت و گازدر سال 1401

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران از برنامه ریزی های صورت گرفته به منظور افزایش 22درصدی تولید نفت و10درصدی تولید گازطی سال آینده در شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب خبر داد.

رامین حاتمی در نشست پیش بینی بهره دهی چاه های شرکت بهره برداری نفت و گازغرب برای نیمه نخست سال 1401 گفت: با برنامه ریزی های انجام شده در بخش نفت افزایش تولید 22 درصدی وبا راه اندازی دو حلقه چاه درمیدان تنگ بیجار، افزایش 10 درصدی تولید گاز را پیش بینی کرده ایم که این میزان تولید گاز با اجرای مرحله دوم پروژه های در دست اجرا، رقم بالاتری را محقق می کند.

وی با اشاره به مهم ترین پروژه های شرکت بهره برداری نفت و گازغرب احداث ایستگاه جمع آوری گازهای همراه و تقویت فشار دهلران با مدت زمان اجرای قرارداد 23 ماه و حجم سرمایه گذاری 125میلیون یورو، احداث خطوط لوله خوراک ان جی ال 3100، همچنین پست وخط انتقال برق باحجم سرمایه گذاری 85 میلیون یورو، توسعه فاز دوم میدان تنگ بیجار وساخت ایستگاه تقویت فشار افزایش تولید گاز تا سقف 11میلیون متر مکعب در روز را از جمله این پروژه ها برشمرد.

به گفته حاتمی، توسعه فاز دوم میدان دهلران و احداث ایستگاه تقویت فشار باافزایش تولید تا سقف 40هزار بشکه در روز و توسعه میدان های نفتی سومار، سامان و دلاوران تا ظرفیت 10هزار بشکه نفت در روز را از دیگر پروژه های مهم شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب عنوان کرد.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران درباره عملکرد شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب درسال 1400 یادآور شد: دربخش تولید نفت نسبت به برنامه تولید تکلیفی، عملکرد 99 درصدی و در تولید گاز ازمیدان تنگ بیجار نیز تا پایان بهمن ماه 96 رشد را شاهد هستیم.

وی اظهارکرد: دستیابی به اهداف تولید با صرف54هزارنفر-ساعت تعمیرات اساسی در تأسیسات تولید نفت وگاز و تلاش متخصصان و کارکنان خدوم شرکت بهره برداری نفت و گازغرب موجب شده است تا تولید مطمئنی از میدان های غرب کشور رقم بخورد.

حاتمی درباره برنامه حفاری ها در غرب کشور نیزگفت: با هدف حفظ، نگهداشت و افزایش تولید درسال آینده، حفاری 20 حلقه چاه نفتی و تکمیل یک واحد نمک زدایی پیش ساخته با ظرفیت روزانه10هزاربشکه نفت ازجمله برنامه های شرکت نفت مناطق مرکزی در غرب کشور است.

وی بابیان این که برنامه های نگهداشت و افزایش تولید از مهم ترین اهداف شرکت نفت مناطق مرکزی ایران است، گفت: برای حفظ، نگهداشت و افزایش تولید، حفاری هشت حلقه چاه در قالب طرح EPD & EPC وتعمیر چهار حلقه چاه دیگر، همچنین اقدام های ترمیمی روی چاه های کم بازده و روزآمد کردن مطالعات مخازن دربرنامه کاری شرکت نفت مناطق مرکزی ایران قرار دارد.

نشست های پیش بینی بهره دهی چاه های شرکت نفت مناطق مرکزی ویژه نیمه نخست سال 1401 باهدف بررسی عملکردچاه های نفت وگاز وارائه راهکارهای بهره دهی و رفع موانع تولید با حضورمدیران ستادی شرکت نفت مناطق مرکزی و بخش های تابع آن روزهای پایانی بهمن ماه امسال برگزارشد.

 

   شرکت ملی حفاری ایران

توجه به سرمایه انسانی تحقق برنامه ها را شتاب می  بخشد

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران گفت: منابع انسانی سرمایه اصلی شرکت است و توجه به آن، تحقق برنامه ها را شتاب می بخشد.حمیدرضا گلپایگانی دربازدید از روند عملیات حفاری و تکمیل طرح 1+12 چاه های گازی دربخش خشکی کیش، باحضور درجمع کارکنان دکل حفاری69 فتح، ضمن قدردانی از تلاش بی وقفه آنها گفت: رضایتمندی شغلی و فراهم کردن امکانات رفاهی، اولویت نخست شرکت ملی حفاری ایران است و برنامه ریزی ها به منظور آرامش خاطر، افزایش بهره وری و بازدهی کارکنان نیزبرهمین اساس انجام می شود.وی باتاکید برمنابع انسانی ونقش آن درپیشبرد اهداف سازمانی، استمرارفعالیت ها درشرکت ملی حفاری ایران را مرهون تلاش مضاعف و جهادگونه کارکنان آن برشمرد.مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران ازبرگزاری دوره های آموزش تخصصی درهمه رشته های مرتبط با صنعت حفاری به ویژه کنترل فوران خبرداد و افزود: این مهم باهدف ارتقای سطح دانش کارکنان عملیاتی در دستور کار شرکت ملی حفاری ایران قرارگرفته است.

درنشست مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران باکارکنان دکل حفاری 69 فتح، کارکنان این مجموعه نیزمسائل ومشکلات خود را مطرح کردند و حمیدرضا گلپایگانی درچارچوب قوانین و مقررات توضیحاتی ارائه کرد.گلپایگانی همچنین باحضوردرموقعیت پروژه 1+12چاه گازی و نشست بامسئولان اجرایی آن، جنبه های مختلف این پروژه رابررسی و برشتاب بخشی عملیات حفاری وتکمیل چاه های آن تاکید کرد.

برگزاری نخستین آزمون فنی برای کارکنان ارکان ثالث و حجمی

با هدف نیازسنجی آموزشی، افزایش سطح دانش فنی و تحقق شایسته پروری در شرکت ملی حفاری ایران، نخستین آزمون فنی برای نخستین گروه از کارکنان ارکان ثالث و حجمی برگزار شد.

مهدی نکونام، نماینده مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در امور کسب وکار درحاشیه برگزاری آزمون گفت: بنابردستورمدیریت ارشد سازمان، ابتدای امسال با تشکیل کارگروهی دراین ارتباط، برای نخستین باربرنامه جامع توسعه نیروی انسانی عملیاتی از طریق این کارگروه برنامه ریزی و اجرایی شد.

وی گفت: این برنامه با شناسایی جامعه هدف کارکنان مورد نظر به عنوان نخستین گام در6 ماه گذشته آغاز ودومین گام آن نیزبهمن ماه امسال با اجرای نخستین آزمون فنی مجازی برای کارکنان ارکان ثالث و حجمی برداشته شد.نماینده مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران درامورکسب و کار افزود: دراین آزمون که با هماهنگی مدیریت منابع انسانی شرکت ملی نفت ایران و همکاری مرکز آموزش این شرکت برگزارشد، 208نفر ازکارکنان ارکان ثالث وحجمی شاغل در بخش های عملیاتی به عنوان نخستین گروه، فرصت حضور در این آزمون را کسب کردند.

نکونام اظهارکرد: آزمون گروه دوم نیز با210نفر از دیگرهمکاران 13اسفندماه برگزارخواهد شد و مجموع پذیرفته شدگان گروه های دوگانه مرحله اول اوایل سال 1401دوره های آموزشی بلند مدت را ازطریق برنامه ریزی های آتی، متناسب باتحلیل داده های نتایج آزمون و مصاحبه های حضوری آزمون دهندگان آغاز می کنند.وی گفت: کارآموزان پس از فارغ التحصیلی در دوره های ضمن خدمت متناسب با نیازسنجی آموزشی احصا ومطابق با قوانین و مقررات موجود به ادامه خدمت در مسئولیت های محوله مبتنی بر شایستگی های کسب شده به کار گرفته می شوند.

 

   انجمن سازندگان تجهیزات  صنعت نفت

همکاری روان تر سازندگان کالاهای نفتی با وزارت نفت

رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران(استصنا) گفت: با روی کار آمدن دولت سیزدهم، همکاری با وزارت نفت روان تر شده است و شخص وزیرنفت نیز برحمایت از ساخت داخل تأکید دارد.احسان ثقفی با اشاره به همکاری مناسب دولت با سازندگان داخلی تاکید کرد: تعامل با وزارت نفت پس از روی کار آمدن دولت سیزدهم، بسیار روان تر ازقبل شده است و جواد اوجی، وزیرنفت نیز در دیداربا اعضای انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت براین تعامل و حمایت از سازندگان داخلی تاکید داشت.وی با بیان اینکه سیاست کلان وزارت نفت در دولت سیزدهم استفاده از تجهیزات ساخت داخل است، افزود: این دولت همچنین حمایت های بیشتری برای جلوگیری ازتعطیلی واحدهای صنعتی کرده است که امیدواریم اثر آنها ازسال 1401 قابل مشاهده باشد.رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران به اثرتحریم درفعالیت سازند گان داخلی اشاره و تصریح کرد: تحریم زنجیره ایران با جهان را قطع یا ضعیف کرده است که دوباره باید برقرارشود.ثقفی تاکید کرد: درصورت اجرایی شدن برجام، انتقال فناوری باید انجام شود، اما سازندگان داخلی نباید با واردات فراموش شوند.وی تصریح کرد: محصولات تولیدی در صنعت نفت به سطحی از استاندارد رسیده که جوابگوی نیازداخلی است اما اگر بخواهد صادرات راسرلوحه کار خود قراردهد، باید استانداردها را تقویت کند.

وی بااشاره به تأثیرحذف ارز ترجیحی برای سازندگان تجهیزات صنعت نفت گفت: این موضوع برقیمت تمام شده اثرگذار است، اماچندقیمتی بودن ارز هم فسادآور است؛ از این رو درباره زمان اجرای حذف ترجیحی باید مطالعه بیشتری انجام شود.رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت به نشست اعضای انجمن استصنا با معاون علم و فناوری رئیس جمهوری نیزاشاره کرد و گفت: مقررشد کارگروه مشترکی ایجاد شود و انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت نیزمشکلات را برای ارائه به مسئولان جهت پیگیری های لازم دسته بندی کند.

 

انتصاب معاون اداری، مالی و پشتیبانی سازمان حراست صنعت نفت 

با حکم عظیم شیراوند، رئیس سازمان حراست صنعت نفت، سجادی کهریزی به عنوان معاون اداری، مالی و پشتیبانی این سازمان منصوب شد.  در این حکم آمده است: امید است با استعانت از خداوند متعال و توجهات حضرت بقیه الله الاعظم در تحقق آرمان های حضرت امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه) تداوم راه شهدای گرانقدر، تبعیت از هدایت های حکیمانه مقام معظم رهبری حضرت آیت اله العظمی امام خامنه ای(مدظله العالی) و اجرای برنامه های تحولی رییس جمهوری محترم و اجرای دستورات وزیر محترم نفت مبنی بر رسیدگی به امورات کارکنان شریف و خدمتگزار صنعت نفت در اقصی نقاط کشور با تلاش جانانه جهادی و انقلابی خود در به کارگیری تمامی ظرفیت های موجود در انجام مسئولیت های محوله به ویژه موارد ذیل اهتمام ورزید:

ایجاد تحول در حوزه منابع انسانی و بازآرایی ساختار در جهت ارتقای شغلی و توانمند سازی کارکنان حراست وزارت نفت

باز طراحی، تنظیم و کنترل فرآیندها و فعالیت های مالی و امور رفاهی پرسنل حراست وزارت نفت

ایجاد زمینه تحقق عدالت سازمانی مبتنی بر اصل شایسته سالاری، با همکاری معاون محترم وزیر در توسعه مدیریت و سرمایه انسانی و سایر مدیران محترم منابع انسانی

اعمال مدیریت، کنترل و نظارت بر فرآیندهای اداری، طرح و برنامه ریزی، جذب، انتصابات و ترفیعات، امور بازنشستگی سازمان و واحدهای حراست

بهره گیری از ظرفیت های علمی، فنی و مهارتی شرکت های دانش بنیان و افزایش سطح کیفی خدمات حراستی، حفاظتی و صیانتی صنعت نفت و ارتقای کارآیی و بهره وری کارکنان

نظارت و کنترل موثر بر تمامی معاملات و قراردادهای پیمانکاری و خرید خدمات و کالا، ایجاد شفافیت و پیشگیری و مقابله با هر نوع فساد و تعارض منافع و حراست های تابع وزارت نفت

از درگاه الهی توفیقات روز افزون شما را مسئلت می کنم.