بررسی موقعیت راهبردی ناحیه لاوان شرکت ملی پخش فراورده های نفتی منطقه هرمزگان

گردش سوخت  در  نگین  خلیج فارس

سمیه راهپیما  ناحیه لاوان شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی از سال 1351 تحت پوشش مناطق کرمان، هرمزگان، فارس و مجدد تحت پوشش منطقه هرمزگان وظیفه توزیع فرآورده های نفتی را در جزیره لاوان  کیش، سیری، قشم، ابوموسی، انبار 2 بندرعباس و مناطق بوشهر و چابهار به وسیله حمل با کشتی و از طریق دریا به عهده داشته است. این ناحیه با دریافت انواع فرآورده نفتی از پالایشگاه لاوان با فروش بیش از 150میلیون لیتر، از موقعیت راهبردی برخوردار است. به دلیل اهمیت این موضوع و همچنین آگاهی از فعالیت های ناحیه پخش فرآورده های نفتی لاوان با مهران مجدآرا، رئیس ناحیه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه لاوان گفت وگو کرده ایم که مشروح آن را می خوانید.

ناحیه پخش فرآورده های نفتی لاوان دارای دو باب تاسیسات ذخیره سوخت هوایی (ATK)، مجهز به 5 دستگاه مخازن 48 هزار لیتری و تاسیسات سوخت گیری هواپیمایی با مساحت حدود 10 هزار مترمربع است که جنب فرودگاه لاوان با فاصله 5 کیلومتری از انبار ساحلی قرار گرفته است. این تاسیسات سوخت گیری مجهز به 4 مخزن 45 هزار لیتری دارای دو واحد حمل سوخت هوایی به نام های RB-242 با ظرفیت 21 هزار لیتر و RB-113 با ظرفیت 8 هزار لیتر در مجموع توان ذخیره سازی با ظرفیت اسمی 420 هزار لیتر را دارد.

فروش ماهانه سوخت هوایی به خطوط هواپیمایی مانند «آسمان» در فرودگاه لاوان به میزان 150هزار لیتر نیز به عهده شرکت پخش ناحیه لاوان است. مهران مجدآرا، رئیس ناحیه لاوان شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه هرمزگان با اشاره به توسعه و بازسازی تاسیسات سوخت گیری هواپیمایی می گوید: ناحیه لاوان دارای یک باب جایگاه شرکتی دو فرآورده بنزین موتور و نفت گاز تک سکو در جنب تاسیسات سوخت گیری هواپیمایی، همچنین مجهز به دو دستگاه مخزن و سه دستگاه تلمبه دونازله است که دهه فجر سال 1400 توسط شرکت پالایش نفت لاوان بازسازی شد.

او با بیان اینکه فروش ماهانه بنزین و نفت گاز در جایگاه به ترتیب حدود 90 هزار لیتر و 20 هزار لیتر است، ادامه می دهد: «ناحیه لاوان به صورت متغیر ماهانه حدود 130 میلیون لیتر ارسال و رسید انواع فرآورده های نفتی به انبار نفت بندرعباس، ناحیه کیش، عسلویه، همچنین چابهار و بوشهر را به عهده دارد.

تامین سوخت پیمانکاران منطقه

مجدآرا می گوید: ناحیه لاوان شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه هرمزگان مسوولیت فروش همه محصولات پالایشگاهی را به عهده دارد و به طور متوسط ماهانه 80 میلیون لیتر بنزین و110میلیون لیتر نفت گاز را به مقاصد چابهار، بوشهر و ماهشهر ارسال می کند.وی با بیان اینکه تامین سوخت شناورها و دکل های محدوده عملیاتی شرکت نفت فلات قاره لاوان و منطقه عملیاتی عسلویه نیز به عهده این ناحیه است، ادامه می دهد: پالایشگاه لاوان دارای 2 اسکله 2500 تنی جهت بارگیری کشتی های کوچک و اسکله 5 هزار تنی جهت بارگیری گاز مایع است و شرکت نفت فلات قاره لاوان دارای یک اسکله بزرگ است که شامل برت1 به ظرفیت 65 هزار تن و برت2 به ظرفیت 450 هزار تن است که به مقصدهای چابهار، بوشهر و ماهشهر بارگیری می شوند. وی با اشاره به یکی از عمده ترین فعالیت های ناحیه لاوان شرکت پخش فرآورده های نفتی منطقه هرمزگان ادامه می دهد: پیمانکاران مختلفی با شرکت نفت فلات قاره و شرکت پالایش نفت لاوان همکاری دارند که وظیفه تأمین سوخت آنها را ناحیه لاوان به عهده دارد.مجدآرا ادامه می دهد: با توجه به اینکه به پالایشگاه لاوان متصل هستیم، بخشی از صادرات گاز مایع نفت کوره توسط شرکت ملی پخش ناحیه لاوان صورت می گیرد، همچنین نظارت بر انجام فرآیند مراحل صدور مجوزهای مالی و اعتباری با شرکت پخش این منطقه است.وی با بیان اینکه ناحیه لاوان شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه هرمزگان تامین کننده سوخت مصرف داخلی پالایشگاه لاوان و شرکت نفت فلات قاره است، ادامه می دهد: به عبارت دیگر می توان گفت تولید با فلات قاره، پالایش با شرکت پالایش نفت لاوان و فروش با ناحیه لاوان است.

 ارائه خدمات به شرکت های مستقر در لاوان

جزیره لاوان پس از جزایر قشم و کیش، بزرگ ترین جزیره ایرانی در آب های خلیج فارس است و مشخصات آن شامل مساحت 78 کیلومتر، طول 5. 23 کیلومتر و عرض 8. 4 کیلومتر بوده و دارای روستایی به جمعیت حدود 2 هزار نفر است که به صیادی و کار در شرکت های نفتی مستقر در لاوان مشغول هستند. جزیره از نظر کشوری جزو بخشداری کیش تقسیم شده و تحت نمایندگی فرمانداری بندرلنگه اداره می شود. ضمن آنکه فاصله جزیره تا بندرلنگه 147 کیلومتر است.

ذخایر نفت آب های نزدیک جزیره لاوان بسیار قابل توجه است، در حال حاضر صنایع جزیره منحصر به تاسیسات نفتی بوده که شامل شرکت نفت فلات قاره لاوان، شرکت پالایش نفت لاوان، سازمان منطقه ویژه اقتصادی لاوان و ادارات مستقر در جزیره لاوان می شود.

رئیس ناحیه لاوان شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه هرمزگان با اشاره به فعالیت های شرکت نفت فلات قاره در این منطقه می گوید: فلات قاره یکی از مهم ترین شرکت هایی است که از سال های گذشته در جزیره لاوان فعالیت دارد و بیشترین زمین، ابنیه و تاسیسات استخراج و تصفیه و صادرات نفت خام نیز مربوط به این شرکت است. به گفته وی در حوزه عملیاتی شرکت فلات قاره لاوان، در نزدیکی جزیره کیش  چند سکوی استخراج و بهره برداری نفتی ازجمله سکوی سلمان، سکوی بلال، سکوی رسالتR1) ) سکوی رشادت (R4) دارد و از آنجا که رفت وآمد به آنها با بالگرد و کشتی ها انجام می شود، تامین سوخت آنها نیز در حوزه عملیاتی پخش فرآورده های نفتی ناحیه لاوان است. او در ادامه به فعالیت های شرکت پالایش نفت لاوان و ارتباط آن با شرکت پخش اشاره می کند و می افزاید: شرکت پالایش نفت لاوان در سال 1355 توسط شرکت یوگسلاوی سابق به عنوان مجتمع تقطیر و تحت پوشش پالایشگاه شیراز و تحت نظارت وزارت نفت ساخته شده و متعاقباً به عنوان پالایشگاه لاوان توسعه یافته و سپس به بخش خصوصی واگذار شد. خوراک نفت خام این پالایشگاه از مبادی دریایی و سکوهای سلمان، بلال، رشادت، رسالت به صورت روزانه حدود 16 هزار بشکه دریافت و پس از ذخیره در مخازن با مصرف نفت خام روزانه حدود 26 هزار بشکه انواع فرآورده را از جمله گاز مایع (228 مترمکعب)، بنزین موتور(1918 مترمکعب)، نفت گاز(1858 مترمکعب)، نفت کوره (1490 مترمکعب)، نفتای سبک شیرین (672 مترمکعب) و نفتای سنگین ترش (1562 مترمکعب) تولید می کند.مجدآرا با بیان اینکه سازمان منطقه ویژه اقتصادی لاوان مسوول توسعه امکانات جزیره لاوان است، می گوید: این سازمان زیر نظر شرکت ملی نفت ایران و از 30 آبان 1391 در جزیره لاوان فعالیت می کند، ضمن آنکه در جزیره لاوان نمایندگی های ادارات شهرستان بندرلنگه از جمله فرمانداری، سازمان بنادر و کشتیرانی، گمرک، تأمین اجتماعی، نیروی دریایی سپاه، دریابانی نیروی انتظامی، بهداری و بهداشت، اداره هواشناسی و بانک های ملّی و تجارت فعالیت دارند.

 مقاصد صادراتی فرآورده های نفتی لاوان

قسمت اعظم تولید پالایشگاه 60 هزار بشکه ای لاوان با هماهنگی های مدیریت تأمین و توزیع ستاد و با محوریت پخش فرآورده های نفتی ناحیه لاوان به وسیله سه کشتی بزرگ به مقاصد چابهار، بوشهر و ماهشهر حمل می شود.

 مجدآرا در این باره نیز گفت: به طور متوسط ماهانه 5 فروند کشتی هریک به ظرفیت تقریبی 38میلیون لیتر، همچنین یک فروند کشتی به ظرفیت 35 میلیون لیتر نفت کوره و یک فروند کشتی گاز مایع با ظرفیت 3 هزار متر یک تن با محوریت مدیریت امور بین الملل وزارت نفت به کشورها از جمله پاکستان، هند و امارات صادر و این مهم از طریق ناحیه لاوان انجام می شود.  رئیس ناحیه لاوان شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه هرمزگان تاکید می کند: مقدار 3500هزار لیتر نفت گاز معمولی و یورو با استفاده از11فروند شناور با ظرفیت هایی کمتر از یک میلیون لیتر نیز برای تامین سوخت دکل ها، سکوها و شناورهای عملیاتی به مقصد عسلویه بارگیری می شود.