رئیس جمهوری رویکرد کشورهای صادرکننده گاز برای عرضه بیشتر به بازار جهانی را انسان دوستانه خواند و گفت: جامعه جهانی باید مانع هرگونه اقدام یکجانبه و قهری نظیر تحریم های ظالمانه ایالات متحده آمریکا علیه صنعت نفت و گاز اعضای مجمع شود و آن را به رسمیت نشناسد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، سیدابراهیم رئیسی در ششمین نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی ئی سی اف) در قطر ضمن تبریک به شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر و تشکر از دولت و ملت این کشور برای برگزاری و میزبانی این نشست و مهمان نوازی گرم از هیئت جمهوری اسلامی ایران گفت: از جناب آقای دبیرکل و همکارانشان در دبیرخانه مجمع کشورهای صادرکننده گاز نیز بابت تلاش ها و آماده سازی های نشست سران قدردانی می کنم.

وی افزود: امیدوارم به یاری خداوند این نشست بتواند زمینه ها و افق های همکاری بیشتر میان اعضا را برای حفظ و صیانت از گاز طبیعی که سرمایه ملی خدادادی آنهاست، بیش از گذشته تقویت کند.

رئیس جمهوری تصریح کرد: برگزاری شش دوره نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز در طول عمر این سازمان بین الدولی نوپا، بیش از هر واقعیتی نشانه ای قوی از همگرایی، همبستگی و عزم اعضای آن برای پیگیری اهداف مجمعی است که پایه های اولیه آن با ابتکار تهران در سال ۲۰۰۱ بنا گذاشته شد.

رئیسی اظهار کرد: هدف مجمع کشورهای صادرکننده گاز و بانیان و اعضای آن حمایت از حق حاکمیت کشورها بر منابع طبیعی خود به ویژه گاز، همکاری در یافتن راهکارهایی جهت حمایت از منافع جمعی کشورهای عضو، توسعه همکاری میان کشورها در زمینه های مختلف از جمله اکتشاف، تولید و تجارت گاز طبیعی، تقویت نقش گاز طبیعی در ترکیب انرژی مصرفی جهان و همفکری و همکاری در تقویت امنیت عرضه و امنیت تقاضای گاز طبیعی است. وی با اشاره به اینکه نشست های سران فرصتی برای هم افزایی اهداف محسوب می شود، گفت: ما به عنوان کشورهای دارای ذخایر عظیم و صادرکننده گاز، همسو با ارتقای امنیت تقاضای گاز طبیعی، با پیگیری اهداف و رسالت مجمع کشورهای صادرکننده گاز، می توانیم پیامی شفاف را برای تضمین و تأمین پایدار انرژی در کوتاه مدت و بلندمدت به جهان اعلام کنیم.

رئیس جمهوری ادامه داد: پس از گذشت بیش از یک دهه از زمان برگزاری نخستین نشست سران این مجمع در سال ۲۰۱۱ که با شعار «گاز طبیعی پاسخی به چالش های توسعه پایدار در قرن ۲۱» در دوحه برگزار شد، جهان اکنون بیش از گذشته نیازمند تلاش جمعی کشورهای عضو مجمع، برای تحقق این شعار است.

رئیسی افزود: نشست ششم، نخستین نشست سران پس از آغاز شیوع ویروس عالم گیر کووید-۱۹ است و شعار آن یعنی «گاز طبیعی: شکل دهنده آینده انرژی» خود پیام سازنده و مثبتی به جامعه دارد، مبنی بر اینکه در شرایط موجود بازارهای انرژی و در مسیر دشوار جهان در بازیابی اقتصادی پس از کرونا، گاز طبیعی یک عامل کمک کننده خواهد بود.

 

 سهم چشمگیر گاز در آینده انرژی مصرفی جهان

وی تصریح کرد: گاز طبیعی به عنوان سوختی پاک، ایمن و با منابع غنی قابل استحصال، برای دهه های آینده سهمی قابل توجه از ترکیب انرژی مصرفی جهان را به خود اختصاص خواهد داد و مزیت های اقتصادی، فنی و زیست محیطی خود را در مقایسه با سایر سوخت ها حفظ خواهد کرد.

رئیس جمهوری اظهار کرد: روند رو به رشد برقی شدن در دهه های پیش رو و نقش گاز طبیعی به عنوان مهم ترین نهاده تولید برق، این چشم انداز را تقویت می کند. از این منظر، رویکرد ما به عنوان اعضای مجمع کشورهای صادرکننده گاز، برای عرضه بیشتر گاز طبیعی به بازار جهانی، رویکردی با جنبه های انسان دوستانه است.

رئیسی گفت: این موضوع جایگاه و اهمیت تصمیم های جمعی در مجمع کشورهای صادرکننده گاز را که اعضای آن در مجموع بیش از ۷۰ درصد از منابع اثبات شده گاز طبیعی و ۴۴ درصد تولید بازار را در اختیار دارند دوچندان می کند، اقدام های چندجانبه ای نظیر تبادل دیدگاه ها، به اشتراک گذاری دانش فنی، سرمایه گذاری های مشترک و تبادل تجربیات می تواند ضمن افزایش تجارت گاز طبیعی به افزایش همبستگی میان جوامع و ثبات، امنیت و همگرایی در روابط بین الملل کمک کند.

 

گاز طبیعی در خدمت اقتصاد جهانی در دوران پساکرونا

وی ادامه داد: در شرایط کنونی اقتصاد جهانی و چشم انداز افزایش قیمت حامل های انرژی، پیشنهاد می کنم این مجمع، ابتکاری با عنوان «گاز طبیعی در خدمت اقتصاد جهانی در دوران پس از کرونا» را با هدف کمک به بازیابی اقتصاد جهانی در دوره عبور از شیوع ویروس کووید-۱۹ به اجرا گذارد. در شرایطی که آثار و تبعات سوء ناشی از شیوع این ویروس رو به کاهش است، ایفای نقش محوری مجمع کشورهای صادرکننده گاز، در تضمین امنیت عرضه انرژی در جهان بسیار امیدوارکننده خواهد بود.

رئیس جمهوری تصریح کرد: این امر از طریق سرمایه گذاری های مشترک در بخش های بالادستی صنعت گاز، اصلاح الگوی مصرف، افزایش بهره وری انرژی در کشورهای عضو با اهداف دوگانه زیست محیطی و اقتصادی و سرانجام ایجاد ظرفیت صادراتی بیشتر و کنترل روند فزاینده قیمت گاز طبیعی دست یافتنی است. همچنین از این طریق، جایگاه مجمع کشورهای صادرکننده گاز در بازار گاز طبیعی تقویت و منجر به تثبیت بازار و حفظ سهم رو به رشد گاز طبیعی در سبد انرژی مصرفی جهان خواهد شد. جمهوری اسلامی ایران آماده است ایجاد یک صندوق سرمایه گذاری مشترک در بین اعضا را نیز با نگاه مثبت بررسی کند.

رئیسی اظهار کرد: گاز طبیعی تولیدشده از سوی اعضای مجمع، می تواند به عنوان ابزاری در جهت کاهش اثرات زیست محیطی ناشی از انتشار گازهای گلخانه ای و کنترل روند گرمایش زمین استفاده شود. گاز طبیعی می تواند بهترین جایگزین سوخت های آلاینده باشد؛ از این رو باید تأکید کنم تعیین اهداف اقلیمی، بدون در نظر گرفتن واقعیات امروز انرژی جهان از نظر وجود منابع مالی کافی و دسترسی عمومی به فناوری های پیشرفته، کمکی به حل مسائل پیچیده جهان درباره تغییر اقلیم نمی کند. وی گفت: جامعه جهانی باید از ابتکارات چندجانبه با هدف ارتقای امنیت عرضه انرژی و در عین حال، حفظ محیط زیست، نظیر آنچه این مجمع در پی آن است، حمایت کند. از جمله جامعه جهانی باید مانع هرگونه اقدام یکجانبه و قهری نظیر تحریم های ظالمانه ایالات متحده آمریکا علیه صنعت نفت و گاز اعضای مجمع شود و آن را به رسمیت نشناسد، هرچند در جهان امروز و با وجود ملت های بیدار و آزاده، استفاده از حربه تحریم برای تحمیل اراده و خواسته های سلطه گرانه یک کشور بر کشورهای مستقل تأثیر و کارکردی ندارد، اما در عین حال منافع اقتصادی کشورهای عضو مجمع را به مخاطره می اندازد. رئیس جمهوری افزود: در فضای تعاملی بین کشورهای صادرکننده گاز، منافع انفرادی هر یک از کشورهای عضو می تواند در قالب یک راهبرد جمعی مبتنی بر همکاری های جمعی تأمین شود. سرمایه اصلی این مجمع، تجارب و دانش فنی موجود در کشورهای عضو است که با کمک و تشریک مساعی اعضا می تواند در خدمت منافع عرضه کنندگان و مصرف کنندگان گاز طبیعی و اقتصاد جهانی قرار گیرد.

 

توسعه همکار ی با کشورهای همسایه

رئیسی تصریح کرد: در این چارچوب، ایران به عنوان یکی از بزرگ ترین دارندگان ذخایر گاز طبیعی جهان، ظرفیت بسیار بالایی برای تولید، انتقال و صادرات گاز طبیعی و مشارکت بیشتر در تأمین امنیت عرضه انرژی جهانی دارد. جمهوری اسلامی ایران با وجود تحریم های ظالمانه، یک جانبه و غیرقانونی آمریکا توانسته است با اتکا به توانمندی های نیروهای متخصص و متعهد و با بهره گیری از شرکت های داخلی و دانش فنی بومی، تولید گاز طبیعی را افزایش دهد و پروژه های بزرگ و ارزشمندی را در بخش های بالادستی و پایین دستی نفت و گاز اجرا کند. وی گفت: ایران یکی از کشورهای نمونه و پیشرو در جهان در توسعه مصرف داخلی گازمحسوب می شود، به طوری که اکنون ۹۵ درصد جمعیت ایران تحت پوشش شبکه سراسری گاز طبیعی قرار دارد و جایگزینی سوخت های مایع با گاز طبیعی در بخش های صنعت، حمل‎ونقل و نیروگاهی با موفقیت اجرا شده است. هم اکنون سهم گاز طبیعی در سبد مصرف انرژی ایران به بیش از ۷۰ درصد افزایش یافته است. ما سیاست ارتقای کارایی مصرف انرژی و کاهش شدت مصرف را در دستور کار قرار داده ایم و با بهره مندی فزاینده بازار جهانی از نفت ایران و ارتقای ظرفیت تولید گاز طبیعی، شاهد افزایش ظرفیت صادراتی ایران خواهیم بود.

رئیس جمهوری تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با اتکا به ذخایر عظیم گاز طبیعی و موقعیت جغرافیایی راهبردی خود قصد دارد با توسعه همکاری های دوجانبه و چندجانبه با کشورهای همسایه و سایر کشورها نقشی متناسب با این حجم از ذخایر، در بازار جهانی گاز ایفا کند. گام های اولیه این راهبرد با قرارداد سوآپ گازی سه جانبه میان ایران، ترکمنستان و آذربایجان در نوامبر ۲۰۲۱ برداشته شد. ما آمادگی داریم این گونه الگوهای همکاری و مشارکت را به صورت حداکثری توسعه دهیم.

رئیسی اظهار کرد: ظرفیت های ایجاد شده در صنعت گاز ایران، زمینه های مناسبی برای همکاری های بخش خصوصی کشورهای عضو مجمع در حوزه بالادستی و پایین دستی گاز طبیعی و نیز تجارت آن ایجاد کرده است، به ویژه شرکت های دانش بنیان کشورهای عضو مجمع می توانند در قالب مدل های جدید مشارکت، در این زمینه ها نمونه های موفقی را خلق کنند. بر این اساس، جمهوری اسلامی ایران از کشورهای عضو مجمع دعوت می کند ضمن تبادل اطلاعات و تجربه ها در حوزه استخراج، فرآوری و انتقال گاز و فناوری های مرتبط، همکاری های نظام مندی را برای سرمایه گذاری مشترک در بخش صنعت گاز آغاز کنند.

وی افزود: راهبرد منطقه ای جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر افزایش تولید و صادرات گاز طبیعی و دسترسی هرچه بیشتر ملت های منطقه به این سوخت پاک است و با توجه به شبکه توزیع گسترده گاز طبیعی در کشور ایران و با در نظر گرفتن ظرفیت ها و نیازهای موجود در منطقه، جمهوری اسلامی ایران اعلام می کند آمادگی تبدیل شدن به مسیری امن برای ترانزیت گاز بین تولیدکنندگان و بازارهای مصرف را دارد.

رئیس جمهوری در پایان با تشکر از مقام های ارشد و شورای وزیران جهت آماده سازی اسناد نشست سران اظهار کرد: امیدوارم اجلاس و مجمع به اهداف عالی خود دست یابد و برای دولت و مردم شریف قطر سعادت روزافزون آرزومندم.