کاهش آمار حوادث صنعت نفت در سال ۱۴۰۰

مظاهر انصاری، مدیرکل اچ اس ای و پدافند غیرعامل وزارت نفت با تبیین مهم ترین اقدام های این مدیریت اعلام کرد: آمار حوادث صنعت نفت در سال ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه پارسال، روندی کاهشی داشته است.

وی با بیان این خبر که پروژه ای با عنوان سامانه نرم افزاری جامع ارزیابی عملکرد اچ اس ای و پدافند غیرعامل به منظور پایش مستمر شاخص های ابلاغی از طریق محاسبات نظام مند و تحلیل های آماری تعریف شده و در مراحل پایانی است، بیان کرد: با ایجاد این سامانه زمینه های لازم برای دسترسی شرکت های اصلی و فرعی تابع، ثبت اطلاعات مربوط به شاخص های عملکردی در پنج حیطه تخصصی اچ اس ای و پدافند غیرعامل در شرکت های یادشده از سال ۱۴۰۱ فراهم خواهد بود.

 

 سواحل نفت در محمودآباد آزاد شد

بهروز قمری نژاد، معاون امور پشتیبانی شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه آزادسازی حریم دریا در مجتمع محمودآباد به طور کامل انجام شده و هم اکنون مردم براحتی می توانند تردد کنند، تأکید کرد: شرکت ملی نفت تابع دستور رئیس جمهوری است.

 

فعال شدن سامانه ثبت نام طرح نظام/ امریه صنعت نفت

سامانه ثبت نام طرح نظام/ امریه صنعت نفت از ابتدای اسفندماه دوباره فعال می شود.

براساس اعلام اداره کل آموزش، برنامه ریزی نیروی انسانی و تحول اداری وزارت نفت، بر اساس هماهنگی های انجام شده از سوی معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزیر نفت با ستاد کل نیروهای مسلح، سهمیه نیروهای وظیفه طرح نظام/ امریه در صنعت نفت دوباره برقرار و سامانه مربوطه به آدرس www.pmhr.mop.ir از ابتدای اسفندماه امسال دوباره فعال می شود.

براساس تصمیم های متخذه از سوی ستاد کل نیروهای مسلح، امکان پذیرش در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و بالاتر برای رشته های مهندسی، زمین شناسی، ژئوفیزیک، مهندسی ایمنی/ ایمنی صنعتی، مهندسی برق گرایش کنترل/ ابزار دقیق، مهندسی سیستم های انرژی و حقوق گرایش نفت و گاز فراهم است و دیگر رشته های مورد نیاز صنعت نفت (مندرج در سامانه) تنها در مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر پذیرش می شود.

 

  تمدید ارائه خدمات بیمه تکمیلی به کارکنان قراردادی صنعت نفت

بیمه تکمیلی درمان، عمر و حادثه گروهی کارکنان قراردادی مدت موقت و مدت معین صنعت نفت، به منظور رفاه حال همکاران و وقفه نیفتادن در بهره مندی از خدمات، تمدید می شود.

به گزارش معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت، با پیگیری های معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت، بیمه تکمیلی همکاران یادشده تا تکمیل فرایند امضای قرارداد با شرکت بیمه جدید، به مدت دو ماه (با شرکت بیمه کنونی) تمدید می شود.

با تدابیر اندیشیده شده، این همکاران هیچ گونه نگرانی درباره پرداخت هزینه های درمانی خود (پس از پایان قرارداد شرکت بیمه کنونی) نداشته باشند.

 

  تضمین تولید پایدار گاز شرق و شمال کشور با توسعه میدان توس و تکمیل شوریجه

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران گفت: اجرای طرح توسعه میدان گازی توس و فاز ۲ ذخیره سازی شوریجه، تضمین کننده تولید پایدار گاز برای مصارف خانگی و صنعتی استان های شرقی و شمالی کشور است. رامین حاتمی در نشست پیش بینی بهره دهی چاه های شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق در نیمه نخست سال ۱۴۰۱، با اشاره به تولید تجمعی ۱۴ میلیارد  و ۶۳ میلیون مترمکعب گاز از ابتدای امسال تاکنون و حداکثر تولید روزانه ۶۴ میلیون مترمکعب و تحقق تولید تکلیفی، بر نقش راهبردی این شرکت در تأمین گاز ۶ استان شمالی و شرقی کشور تأکید و اظهار کرد: تا پایان مهرماه یک میلیارد و ۶۶۴ میلیون مترمکعب گاز در مخزن شوریجه D تزریق و تاکنون بیش از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب بازتولید شده است.  وی درباره تداوم تولید و توسعه میدان های جدید گازی در حوزه عملیاتی شمال شرق کشور تصریح کرد: از جمله اهداف مهم شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، افزایش توان تولید گاز است که در همین باره توسعه میدان توس به عنوان یک منبع مطمئن در تولید و تأمین پایدار گاز در شرق کشور، در زمره مهم ترین اولویت های این شرکت است. مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران همچنین اجرای فاز ۲ ذخیره سازی گاز در میدان شوریجه را به منظور افزایش ذخیره سازی گاز تا ۲۰ میلیون مترمکعب در روز و بازتولید روزانه تا سقف ۴۰ میلیون مترمکعب  را بسیار حائز اهمیت دانست.

 

تحقق تولید فراتر از برنامه در شرایط ایمن

 حاتمی به طرح توسعه میدان گازی توس اشاره کرد و یادآور شد: میدان گازی توس در ۳۵ کیلومتری میدان گازی خانگیران قرار دارد که وجود گاز در این میدان با حفر نخستین حلقه چاه در سال ۱۳۸۹ به اثبات رسید و نتایج مطالعات انجام شده از سوی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، نشان از حجم مناسب گاز درجای این میدان برای برداشت دارد. مقدار تولید این میدان در فاز نخست روزانه ۳ میلیون مترمکعب با حفر سه حلقه چاه توسعه ای جدید و تعمیر یک حلقه چاه موجود، محقق می شود. وی تحقق تولید فراتر از برنامه در شرایط ایمن را در پایداری تولید و تعهدات این شرکت حائز اهمیت دانست و افزود: در این ارتباط در فصل گرم سال بیش از ۴۸ هزار نفر ساعت تعمیرات اساسی تأسیسات و تجهیزات مرتبط با تولید گاز انجام شده بود؛ حفاری، تعمیر و راه اندازی چهار حلقه چاه و نصب مخزن ذخیره سازی مایعات گازی مرکز اندازه گیری خانگیران از دیگر فعالیت های قابل توجه در شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق طی سال ۱۴۰۰ است. مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران همچنین حفاری دو حلقه چاه جدید، تعمیر یک حلقه چاه موجود و نصب تأسیسات سه حلقه چاه و خطوط لوله جریانی را از مهم ترین برنامه های استمرار تولید در مخزن خانگیران برای سال آینده اعلام کرد. حاتمی به منطقه عملیاتی سراجه قم هم اشاره کرد و گفت: امسال در منطقه عملیاتی سراجه قم ۹۲ درصد تحقق تولید داشته ایم و در مجموع حدود ۷۰۰ میلیون مترمکعب گاز استحصال شد که این موضوع در بحث پایداری شبکه گاز کشور نقش مهمی ایفا کرده است. نشست های پیش بینی بهره دهی چاه ها Forecast در شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، به سبب لزوم رعایت شیوه های نامه های بهداشتی به صورت ویدیوکنفرانس برگزار شد.

 

انتصاب دبیر شورای عالی فرهنگی  وزارت نفت  

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت در حکمی علی زمانی را به عنوان دبیر شورای عالی فرهنگی وزارت نفت منصوب کرد. به گزارش معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت، در حکم مهدی علی مددی به علی زمانی آمده است: «با استناد به بند ۵ شیوه نامه شورای عالی فرهنگی موضوع ابلاغیه شماره ۸۳۰ - ۲۰.۲ مورخ ۲۶/ ۱۰/ ۱۴۰۰ و مصوبه آن شورا، با توجه به سوابق ارزشمند جنابعالی، به موجب این حکم به عنوان «دبیر شورای عالی فرهنگی وزارت نفت» منصوب می شوید.

از اهم وظایف جنابعالی پیگیری اجرای دقیق مفاد شیوه نامه مذکور، هماهنگی و نظارت بر برنامه ها و مصوبات شوراها و ستادهای فرهنگی در سطح صنعت نفت است.

امید است با اتکال به خداوند متعال و عنایات حضرت ولی عصر (عج) در انجام وظایف محوله موفق و مؤید باشید.»

 

آغاز پیش ثبت نام نمایشگاه بین المللی  نفت تهران    

پیش ثبت نام بیست وششمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی از  امروز  آغاز می شود.

مجید بوجارزاده، مدیر بیست وششمین نمایشگاه‎ بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی گفت: پیش ثبت نام این رویداد از امروز، از طریق سایت این نمایشگاه آغاز می شود. وی با بیان اینکه بیست وششمین نمایشگاه بین المللی صنعت نفت در روزهای ۲۳ تا ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ برگزار می شود، اظهار کرد: این رویداد با دریافت مجوزهای مربوطه از ستاد ملی مبارزه با کرونا و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار می شود.

مدیر بیست وششمین نمایشگاه‎ بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تصریح کرد: پیش ثبت نام با هدف شناسایی شرکت های متقاضی و نیازسنجی بوده و ثبت نام قطعی تلقی نمی شود.

رئیس روابط عمومی شرکت ملی نفت ایران افزود: بعد از پیش ثبت نام، فرم های درخواستی بررسی و در صورت احراز صلاحیت بر اساس ارتباط موضوعی، ثبت نام قطعی از طریق پست الکترونیکی اطلاع رسانی می شود.

بر اساس این گزارش، متقاضیان برای کسب اطلاعات بیشتر و پیش ثبت نام می توانند به سایت نمایشگاه به نشانی www.iran-oilshow.ir مراجعه کنند.

 

تشریح روزهای پرکار وزارت نفت در بهمن ماه

مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت با تشریح روزهای پرکار وزارت نفت در بهمن ماه گفت: در دولت سیزدهم، قرارداد توسعه هفت میدان نفتی و گازی با شرکت های معتبر داخلی و خارجی به ارزش ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار امضا شده است.

به گزارش رادیو گفت وگو، علی فروزنده با بیان اینکه وزارت نفت دو هفته گذشته روزهای پرکار و پرفشاری را پشت سر گذاشته است، افزود: در هفته گذشته با حضور رئیس جمهوری افتتاح و آغاز به کار پروژه های مختلف در حوزه های گازرسانی و انتقال گاز و پتروشیمی با ارزش ۴۰ هزار میلیارد تومان را داشتیم. از این مقدار ۱۶ هزار میلیارد تومان به افتتاح پروژه ها و ۲۴ هزار میلیارد تومان به آغاز به کار پروژه های جدید اختصاص داشت.

وی با اشاره به بهره مندی ۳۱ استان کشور از مواهب پروژه های گازرسانی بیان کرد: یکی از نخستین سفرهای استانی رئیس جمهوری به استان خراسان جنوبی انجام و مصوب شد به ۱۶۹ روستای استان گازرسانی شود که خوشبختانه با تلاش شبانه روزی که همکاران در این استان انجام دادند، به جای یک تا دو سال، ظرف پنج ماه این هدف تحقق یافت و موفق شدیم با حضور رئیس جمهوری از این پروژه ها بهره برداری کنیم. پروژه های گازرسانی تقریباً در دو سال آینده به طور کامل به بهره برداری و اتمام می رسند و جایی در کشور باقی نخواهد ماند که به گاز دسترسی نداشته باشد. مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت به برگزاری نمایشگاه ایران پلاست اشاره و اظهار کرد: این نمایشگاه با دو برابر ظرفیت پارسال و با استقبال بسیار گسترده شرکت های داخلی و بازدیدکننده های خارجی برگزار شد. تعداد زیادی از سفرای کشورهای خارجی، تجار و صنعتگران خارجی در نمایشگاه برای مبادله با همتایان ایرانی خود حضور پیدا کردند. فروزنده تصریح کرد: این نمایشگاه در شرایط تحریمی کشور نشان داد که صنایع پایین دستی نفت بسیار رونق دارند و آماده جهش و همکاری های بین المللی نیز هستند که بی شک برای کشور مزایای فراوانی خواهند داشت. وی به برنامه های وزارت نفت برای بخش های بالادست و پایین دست اشاره و تصریح کرد: از زمان روی کار آمدن دولت سیزدهم تاکنون، قرارداد توسعه هفت میدان نفتی و گازی با شرکت های معتبر داخلی و خارجی به ارزش ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار امضا و همزمان برای توسعه بخش پایین دست تلاش بسیار زیادی انجام شده که از مسیر احداث پتروپالایشگاه های جدید مانع زدایی شود تا این پتروپالایشگاه ها شروع به جذب سرمایه کنند.