نگاهی به عملکرد نفتی ها  در نیم فصل نخست فوتبال ایران

رقابت های فوتبال باشگاهی در ایران، در تمامی رده ها از لیگ برتر گرفته تا لیگ دسته سوم، به نیم فصل خود رسیده است.  تیم های نفتی حاضر در این رقابت ها مثل سال های گذشته، انتظارات را برآورده نکردند و باید گفت که بسیار پر نوسان ظاهر شدند. یک روز، خوب بودند و یک روز بد و همین نوسان باعث شد در نهایت در بهترین حالت در میانه های جدول قرار بگیرند.  دو تیم فوتبال صنعت نفت آبادان و نفت مسجدسلیمان، نمایندگان نفت در لیگ برتر فوتبال باشگاه های ایران هستند. تیم فوتبال پارس جنوبی جم هم در لیگ دسته یک، دیگر تیم نفتی است که در فوتبال ایران حضور دارد. تیم فوتبال نفت و گاز گچساران در لیگ دسته دوم ایران نماینده نفت است. در لیگ دسته سوم هم تیم نفت امیدیه حضور دارد  که مرحله سوم و نهایی آن چند روز دیگر شروع می شود. تیم فوتبال نفت امیدیه چون از  دسته دوم به دسته سوم سقوط کرده، از حضور در 2 مرحله ابتدایی معاف بود و برای همین فقط در مرحله آخر حاضر خواهد شد تا بتواند دوباره شانس حضور خود در لیگ دسته دوم را آزمایش کند.

از تیم فوتبال نفت مسجدسلیمان که بگذریم، باید بگوییم که سایر تیم های نفتی در ابتدای فصل شروع ضعیفی داشتند؛ اما رفته رفته به خود آمدند و با کسب چند پیروزی و نتیجه خوب، خودشان را به میانه های جدول رساندند؛ ولی اوضاع در نفت مسجدسلیمان فرق می کرد؛ چون این تیم شروع نسبتاً خوبی داشت؛ اما رفته رفته با کسب نتایج دور از انتظار به انتهای جدول رسید تا خطر سقوط را حس کند و همین موضوع باعث شد که مدیرعامل و سرمربی خود را عوض کنند. حال به بررسی اجمالی تیم های فوتبال نفتی در پایان نیم فصل نخست در لیگ های مختلف می پردازیم .

صنعت نفت آبادان، نگاه ویژه به بالای جدول

تیم فوتبال صنعت نفت آبادان، فصل را با 3 شکست پیاپی شروع کرد تا در قعر جدول قرار بگیرد؛ البته نفتی ها سرمربی نامی خود را در 3 بازی اول به همراه نداشتند. علیرضا منصوریان، سرمربی صنعت نفت آبادان که سابقه حضور در نفت تهران را هم دارد، به دلیل کرونا در 3 بازی اول کنار تیمش حاضر نبود؛ اما به محض بازگشت روی نیمکت که همراه با هفته چهارم لیگ برتر بود، این تیم به نخستین پیروزی خود رسید.

صنعت نفت رفته رفته به یک تیم خوب تبدیل شد و با کسب نتایج قابل توجه، توانست خودش را از ته جدول جدا کند و درنهایت در پایان نیم فصل نخست لیگ برتر، درست در میانه جدول و در مکان هشتم قرار بگیرد. شاگردان علیرضا منصوریان در نفت آبادان 6 پیروزی ، 4 تساوی و 6 شکست را در کارنامه خود ثبت کردند تا 22 امتیازی شوند. نفتی ها خیلی امیدوارند با ادامه روند رو به رشد خود در نیم فصل دوم، به رتبه های بهتر دست پیدا کنند.

 نفت مسجدسلیمان،  فرار از سقوط

تیم نفت مسجدسلیمان، دیرتر از سایر تیم ها سرمربی خود را انتخاب و دیرتر از بقیه تیم ها اقدام به جذب بازیکن کرد. بلاتکلیفی تیم باعث شده بود سرمربی و خیلی از بازیکنان تأثیرگذار تیم، قبل از شروع فصل جدا شوند. در ادامه، همین موضوع، کار را برای سرمربی جدید سخت کرد.

چند روز مانده به شروع رقابت های لیگ برتر، مدیران باشگاه، فراز کمالوند را  به عنوان سرمربی انتخاب کردند. کمالوند سابقه کار در صنعت نفت آبادان و پارس جنوبی جم را در کارنامه خود داشت و با جو تیم های نفتی بخوبی آشنا بود و با این شناخت، راهی نفت مسجدسلیمان شد؛ اما در نفت مسجدسلیمان نیز همان کاری را کرد که در نفت آبادان و پارس جنوبی کرده بود، یعنی مانند آن دو باشگاه، کار را در میانه راه رها کرد! کمالوند با تیم نصفه و نیمه کار خود را شروع کرد و در طول 15 بازی، با نتایج سینوسی وار در پایان نیم فصل، در جایگاه پانزدهم قرار گرفت. او در چند هفته اول عقیده داشت که چون تیمش بازی تدارکاتی نداشته، خوب نتیجه نمی گیرد و این بازی ها حکم تدارکاتی دارد. برای همین وعده روزهای خوب را می داد و می گفت که نفت مسجدسلیمان روزهای خوبی خواهد داشت و حتی با جدیت اعلام کرد که تیم من را در نیم فصل دوم ارزیابی کنید! اما با تمام وعده ووعیدها، از نفت مسجدسلیمان جدا شد تا ارزیابی تیم با سرمربی دیگری صورت بگیرد؛ البته این تنها مشکل نفت مسجدسلیمان در عدم نتیجه گیری در نیم فصل پرفرازونشیب نبود؛ چراکه مدیریت باشگاه هم مدام در حال تغییر و تحول بود. در نیم فصل اول، باشگاه نفت مسجدسلیمان 3 مدیر را بالای سرخود دید. ابتدا با نظری فصل را شروع کرد، سپس با رفتن او، ابوذر شجاعی به عنوان سرپرست مدیرعاملی کار را ادامه داد و حالا هم هدایت الله یزدی، به عنوان سومین مدیرعامل، کار خود را در نفت مسجدسلیمان شروع کرده است. با آمدن یزدی، محمود فکری هم جانشین کمالوند شده تا او مانند فصل گذشته بتواند تیم را در لیگ برتر نگه دارد. فکری، سابقه صعود از لیگ دسته یک با نفت مسجدسلیمان به لیگ  برتر را دارد. برای همین او مربی محبوبی در مسجدسلیمان است و انتظار می رود با درایتی که دارد، نفت را از سقوط نجات دهد.

 پارس جنوبی جم، امید به بازگشت

تیم فوتبال پارس جنوبی که دو سال است به لیگ دسته یک سقوط کرده، امیدوار است امسال بتواند دوباره به لیگ برتر برگردد؛ اما کار سختی برای رقابت با سایر مدعیان دارد.

تیم متحول شده پارس جنوبی با سرمربی و مدیرعامل جدید، شروع خوبی در ابتدای فصل نداشت؛ اما رفته رفته این تیم نفتی موفق شد به خودش بیاید و از نیمه های راه، حریفان را یکی پس از دیگری در دیدارهای پی درپی شکست دهد تا خود را از انتهای جدول جدا کرده و  تا رتبه هفتم بالا بکشد. این تیم بااینکه در میانه جدول قرار دارد؛ اما با توجه به فاصله کم با مدعیان صدرنشین و نیز فاصله کم تیم ها امیدوار است که با ادامه روند رو به رشد خود، در پایان نیم فصل دوم در جمع دوتیم صعودکننده باشد تا بازهم به لیگ برتر برگردد. ایمان رزاقی راد، سرمربی جوان پارس جنوبی به شاگردانش اعتماد ویژه ای دارد و می خواهد شگفتی ساز لیگ دسته اول باشد.

 نفت و گاز گچساران، پرنوسان اما امیدوار

تیم فوتبال نفت و گاز گچساران که در پایان فصل گذشته به لیگ دسته سوم سقوط کرده بود، با خرید امتیاز تیم نفتی ملی حفاری اهواز که دیگر قصد تیم داری در فوتبال را نداشت، در لیگ دسته دوم باقی ماند. تیم فوتبال نفت و گاز گچساران هم با تغییرات زیادی مواجه بود. از تغییر مدیران  تا سرمربی تیم، باعث شد این تیم روزهای بهتری را تجربه کند؛ هرچند پرنوسان بودند.

نفت و گاز گچساران با عزیز فریسات، فصل را شروع کرد که باید بگوییم نتایج این تیم خوب نبود و در جمع تیم های ته جدول قرار داشت؛  اما رفته رفته این تیم  به خودش آمد تا جایی که در یک برهه به رتبه سوم رسید؛ اما همان طور که گفتیم، نتایج سینوسی وار این تیم باعث شد نتوانند جایگاه خود را حفظ کنند و در نهایت بعد از 13 بازی در نیم فصل نخست در جایگاه هشتم قرار گرفتند. نفت و گاز گچساران با توجه به شرایط جدول و نزدیک بودن تیم ها به هم، این شانس را دارد که با 2 پیروزی و استمرار آن، خیلی زود به جمع صدرنشینان برسد و شانس خود را برای صعود به لیگ دسته اول امتحان کند. این تیم امیدوار است که در نیم فصل دوم بتواند نتایج بهتری بگیرد، برای همین به آینده خیلی امیدوار هستند.

 

صعود همکاران شرکت ملی نفت به قله واریش

گروهی از کوهنوردان شركت ملي نفت و ستاد مرکزی وزارت نفت، نهم بهمن ماه، با حضور در روستاي ورديج موفق شدند به قله واریش با ارتفاع  2280 متري از سطح دريا واقع در رشته کوه البرز مرکزی صعود کنند. 8  نفر از همکاران کوهنورد شرکت ملی نفت ایران و ستاد وزارت نفت به سمت روستاي ورديج حرکت کردند و بعد از رسيدن به روستا و سپس 4ساعت کوهپیمایی در هوایی صاف و تميز و درعین حال بسيار سرد و توام با باد شديد، موفق شدند به قله صعود کنند.

همکارانی که در این صعود حضور داشتند، عبارتند از:

فريدون ابوقداره، تورج ايرجي، مهدي محمدزاده، رضا قاسمي،  سيدمصطفي احمدي نسب، الله يار الياسي، فرامرز فرجي  و حسين باقرزاده  (سرپرست گروه).

 

همکار مناطق نفت خیز جنوب  مربی برتر کاراته شد

کارمند مناطق نفت خیز جنوب، عنوان مربی برتر فدراسیون کاراته را کسب کرد. مراسم تقدیر از مربیان برتر کاراته ایران در سالن همایش های بین المللی هتل المپیک تهران با حضور مسؤولان فدراسیون کاراته برگزار شد. در مراسم تقدیر از مربیان برتر کاراته ایران در سال ۱۴۰۰ که با حضور مسؤولان فدراسیون کاراته در سالن همایش های بین المللی هتل المپیک تهران برگزار شد، آرام فدایی از همکاران شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، به عنوان مربیان برتر و سازنده کشور مورد تجلیل قرار گرفت.

شاگردان این مربی در سال های گذشته، عناوین متعددی در سطح کشور و مسابقات بین المللی کسب کرده اند.

 

قهرمانی های پی درپی پینگ پنگ باز فرزند نفتی

علیرضا بابادی وند، تنیسور خوش تکنیک و جوان مناطق نفت خیز جنوب-اهواز دوباره در مسابقات تنیس روی میز خوزستان کولاک کرد.

دور دوم مسابقات تنیس روی میز تور جوانان خوزستان با شرکت ۳۷ بازیکن از شهرهای اهواز، ماهشهر، آبادان، دزفول، اندیمشک و رامهرمز در سالن ۱۷ شهریور آبادان برگزار شد که با قهرمانی علیرضا بابادی وند از اهواز به پایان رسید. سیدمهدی پورمحمد از آبادان دوم، ارشیا عنایت زاده از آبادان و دانیال ابراهیمی از اهواز به طور مشترک سوم شدند.

علیرضا بابادی وند از فرزندان کارکنان شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب است  که چندی پیش هم در دور نخست، قهرمان شده بود. این تنیسور جوان باشگاه مناطق نفت خیز جنوب، تاکنون عناوین متعددی در سطح استان و کشور به دست آورده است.