همزمان با ایام مبارک دهه فجر نمایشگاه تخصصی صنعت نفت اهواز 1400برگزار شد

تقویت تولید داخل عامل ثبات صنعت نفت

مشعل     قطب تولید نفت ایران در هفته اخیر، شاهد برگزاری نمایشگاه تخصصی صنعت نفت اهواز 1400 بود که طی روزهای 17 تا 20 بهمن ماه   برگزار شد.

اهمیت این دوره از نمایشگاه در قطب نفت ایران، با توجه به تولید 80 درصدی نفت و گاز کشور در این منطقه و از دیگر سو حضور ۲۲٠ شرکت و سازنده داخلی بود و محوریت سخنرانی ها در مراسم افتتاحیه، حاشیه نمایشگاه و نشست های مختلف، به موضوع ساخت داخل و آمارهای امیدوارکننده از بومی سازی کالاهای مختلف مرتبط با صنعت استراتژیک نفت ایران اختصاص داشت؛ روندی مناسب که همچنان تداوم دارد.

برگزاری نمایشگاه تخصصی صنعت نفت در استان خوزستان در سال 1400 که به عنوان سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها نامگذاری شده است، فرصتی شد تا دست درکاران این صنعت، ضمن عرضه آخرین دستاوردهای علمی و فنی خود با توانمندی ها، ظرفیت ها و نیازهای صنعت نفت بیشتر آشنا شوند.

در آیین افتتاح این نمایشگاه که استاندار خوزستان، معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور تولید، مدیرعامل و مدیران ارشد شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، ملی حفاری ایران، نفت و گاز اروندان و مدیران ارشد شرکت ملی نفت ایران و شرکت های تابعه، مدیرعامل نمایشگاه بین المللی خوزستان و جمعی از مسؤولان دستگاه های اجرایی خوزستان حضور داشتند، علیرضا دانشی، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با قدردانی از دست درکاران نمایشگاه گفت: مفتخریم که شرکت های داخلی علاوه بر رفع نیازهای کشور به پیشرفتی رسیده اند که ظرفیت تامین نیاز کشورهای منطقه را دارند و امیدواریم در فصل جدید مدیریت، بتوانیم برای رفع مشکلات سازندگان اقدامات موثری انجام دهیم. مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با بیان اینکه تقویت تولیدات داخلی کشور و حمایت از آن، با وجود تحریم های ظالمانه غرب، موجب پایداری فعالیت صنعت نفت کشور شده است، افزود: توانایی فنی کشور در زمینه صنعتی و تولید تجهیزات رو به رشد است و این امر می تواند اثرات تحریم های ظالمانه غرب را کاهش دهد.

وی با تاکید بر اینکه تکیه به تولید داخل، موجب خروج کشور از مشکلات پیش رو شده، گفت: این شرایط به توانمندی صنعت نفت در تولید منجر شده است.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب بیان کرد: صنعت نفت ایران، امروز در منطقه از ویژگی های بسیار مهمی برخوردار شده که باید همواره مورد توجه قرار گیرد.

دانشی با بیان اینکه در این دوره از نمایشگاه های صنعت نفت ۲۲۰ شرکت تولیدی و دانش بنیان حضور دارند، افزود: ۹۰ درصد این شرکت ها سازندگان تجهیزات و قطعات در زمینه نفت هستند.

وی بیان کرد: همکاری بخش حاکمیتی صنعت نفت و سازندگان تجهیزات که تبلور آن را در این نمایشگاه شاهد هستیم، به افزایش بهره وری و توسعه همکاری ها منجر خواهد شد.

 کامل برای افزایش تولید نفت خام

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، همچنین در حاشیه نمایشگاه از آمادگی برای افزایش تولید در صورت فراهم شدن شرایط خبر داد و گفت: ما باید به دنبال این باشیم که طرحی نو در این صنعت پیاده سازی کنیم. صنعت نفت، شایسته انقلاب اسلامی نیست؛ البته منکر تلاش فعالان این عرصه نیستیم؛ اما باید در این باره نقشه های راه را تغییر دهیم.

او گفت: اعتقاد دولت کنونی، ارتباطات برون مرزی است که خوشبختانه در سفرهای اخیر رئیس جمهوری ارتباطات خوبی شکل گرفته و توافق ها با روسیه در زمینه انتقال بعضی فناوری ها در همین چارچوب بوده است. سازندگان صنعت نفت باید وارد عرصه مزیت سازی کالا شوند و کالای تولیدی ما باید مزیت خروج از مرزها را داشته باشد. به همین منظور باید برنامه ریزی کنیم و در اصل به یک جنگ اقتصادی برویم. باید تلاش شود تا با اصلاح برخی قوانین متناسب با شرایط موجود، از سازنده های تجهیزات صنعت نفت حمایت شود. 

   صنعت نفت در شرایط تحریم، نماد اقتصاد مقاومتی

صادق خلیلیان، استاندار خوزستان نیز در مراسم افتتاح نمایشگاه صنعت نفت اهواز با بیان اینکه تحریم های ظالمانه غرب نتوانست مانع ایران در حرکت به سمت پیشرفت علمی و صنعتی شود، گفت: پایداری صنعت نفت در برابر تحریم ، نماد استقلال و اقتصاد مقاومتی کشورمان است.

وی ادامه داد: در این نمایشگاه، آخرین دستاوردهای سازندگان و تولیدکنندگان تجهیزات صنعتی به نمایش گذاشته شده و این دستاوردها نشان دهنده اوج استقلال و رسیدن به توانایی های بالای کشور در زمینه صنعت نفت است.

استاندار خوزستان با تاکید بر اینکه تکمیل زنجیره ارزش تولید به واسطه همین سازندگان رقم زده خواهد شد، گفت: پشتیبانی و حمایت از تلاش این واحدهای تولیدی که با تمام توان و ظرفیت در میدان حضور دارند، امری ضروری است.

خلیلیان با بیان اینکه دانش بنیان شدن بخش زیادی از واحدهای صنعتی و تولیدی در حوزه نفت، دستاوردی با ارزش برای کشور است، ادامه داد: تداوم این مسیر با همکاری و حمایت از محصولات تولیدی، باید در دستور کار صنعت نفت قرار گیرد.

وی همچنین به حضور برخی کشورهای خارجی در این دوره از نمایشگاه صنعت نفت و حفاری اهواز اشاره کرد و گفت: ظرفیت های صنعتی استان خوزستان، امروز از مرزهای داخلی فراتر رفته که این موضوع نویدبخش آینده ای درخشان برای صنعت نفت و همچنین صنایع مرتبط با فولاد به حساب می آید.

وی همچنین بر تعامل بیش از پیش شرکت های داخلی با یکدیگر و تقویت ارتباط با شرکت های خارجی برای توسعه فناوری تاکید کرد. این نمایشگاه در طول برگزاری شاهد نشست های خبری، امضای قرارداد، تفاهمنامه و رونمایی از کالا، تجهیزات و فناوری هایی بود که خلاصه ای از آن در ادامه می آید.