پانزدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست برگزار شد

تولید 140 میلیون تنی محصولات پتروشیمی در افق 1406

مشعل    پانزدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست با حضور وزیر نفت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، سفرا، معاونان وزیر نفت و مشارکت ۴۳۰ شرکت داخلی و خارجی در چهار گروه مواد اولیه، ماشین آلات، کالای ساخته و نیمه ساخته و خدمات فنی و مهندسی برگزار شد. در این دوره با وجود تحریم های مستقیم صنعت پتروشیمی ایران، شرکت هایی از کشورهای چین، تایوان و ایتالیا حضور داشتند و تولیدکنندگان داخلی نیز استقبالی پرشور از خود نشان دادند. در حاشیه این نمایشگاه، نشست های تخصصی و دیدارهای دوطرفه بین شرکت های خارجی و شرکت های داخلی و NPC برگزار شد. جواد اوجی، وزیر نفت در آیین گشایش پانزدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست، نقش صنعت پتروشیمی را در تأمین نیازهای ارزی کشور بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: در شرایط دشوار کشور، پتروشیمی ها تنه به تنه درآمدهای حاصل از فروش نفت خام و میعانات گازی می زدند و در ۱۰ ماه امسال ۱۰ میلیارد دلار ارز به سامانه نیما تزریق شده است. او با اشاره به اینکه صنعت پتروشیمی به تمام معنا یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی بوده است، اظهار کرد: ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور در ابتدای انقلاب بر اساس روایت های مختلف از ۱.۵ میلیون تا ۳ میلیون تن در سال بوده که آن هم بیشتر اوره و آمونیاک برای مقاصد کشاورزی استفاده می شد. اما به برکت نخبگان و فعالان این صنعت، در سال ۱۴۰۰ صنعت پتروشیمی با ظرفیت ۹۰ میلیون تن در کشور فعال است و طیف متنوعی از پلیمرها، مواد شیمیایی، کودهای شیمیایی، مواد آروماتیک و مواد هیدروکربنی و همچنین زنجیره تکمیل صنایع پتروشیمی را تولید می کنند.

ضریب بهره مندی 98 درصدی از گاز خانگی به برکت انقلاب اسلامی

وزیر نفت با بیان اینکه اوایل انقلاب یک پالایشگاه گاز بیدبلند را داشتیم، افزود: آن زمان ظرفیت تولید گاز کشور هم ۲۵ میلیون مترمکعب در روز بود که امروز به بیش از یک میلیارد مترمکعب در روز رسیده است و به وسیله کارشناسان این صنعت محقق شده است، در حوزه پالایش و پخش هم همین دستاوردها را به دست آورده ایم، همچنین گازرسانی گسترده در ایران از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی است. شاید پیش از پیروزی انقلاب اسلامی به یک یا دو روستا و چند شهر گازرسانی شده بود، اما امروز ۸۵ درصد ضریب روستایی کشور از نعمت گاز بهره مند هستند که در هیچ جای دنیا چنین پوشش گسترده ای را نداریم. اوجی با یادآوری دوران مسئولیت خود در صنعت گاز اظهار کرد: هم اکنون ۹۸ درصد ضریب خانگی در حوزه شهری از نعمت گاز بهره مند هستند که از دستاوردهای انقلاب است، هرکجا که خط لوله گاز بوده، توسعه و آبادانی را هم به همراه داشته است.

وزیر نفت با بیان اینکه در دولت سیزدهم باید اتفاق های خوبی در صنعت پتروشیمی رقم بخورد و شاهد تحول در این صنعت باشیم، اظهار کرد: تا پایان سال ۱۴۰۶ ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی به ۱۴۰ میلیون تن در سال می رسد، ضمن اینکه عمده خوراک صنایع پتروشیمی گاز است و با توجه به ذخیره ۳۳ هزار میلیارد مترمکعبی قابل استحصال گاز در کشور، بی شک پشتیبانی خوبی از تولیدات صنایع پتروشیمی خواهیم داشت. وی ادامه داد: به جرات می گویم، هیچ حوزه ای سودآورتر از صنعت پتروشیمی نیست، به ویژه اگر در بخش صنایع تکمیلی و زنجیره حرکت کنیم زیرا این بخش افزون بر اینکه به سرمایه کم نیاز دارد، سودآوری بالایی دارد.

 پیشتازی وزارت نفت در استفاده از توان دانش بنیان ها

وزیر نفت با بیان اینکه شرکت های دانش بنیان در حوزه صنعت نفت و بخش پتروشیمی پیشران و خط مقدم هستند، گفت:  اگر از بنده به عنوان وزیر نفت جمهوری اسلامی بپرسید کدام یک از حوزه ها در بحث استفاده از توان شرکت های دانش بنیان پیشتاز هستند، با توجه به اینکه در بخش های مختلف این صنعت هم بالادست و هم گاز کار کرده ام، می گویم که ما در بخش صنعت پتروشیمی در این ارتباط جلوتر از بقیه هستیم. اوجی یادآوری کرد: یک ماه پیش که از شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی بازدید کردم، از توانمندی ها و دستاوردهایشان بسیار لذت بردم، زیرا بخش زیادی از کاتالیست ها در داخل بومی شده است و این روند هم ادامه دارد، بسیاری از لیسانس ها و دانش فنی مورد نیاز این صنعت هم در داخل کشور در حال بومی شدن است. وی در ادامه با بیان اینکه صنعت پتروشیمی پس از بحث تحریم های ظالمانه ای که علیه جمهوری اسلامی اعمال شد، کمترین تکانه ها و آسیب ها را داشته است و درآمدهای این صنعت به تنهایی به درآمدهای نفتی تنه می زند، افزود: فعالان بخش پتروشیمی امسال نزدیک به ۱۰ میلیارد دلار در سامانه نیما عرضه کردند و خوشبختانه این درآمد در بخش های مختلف کشور استفاده شد. وزیر نفت با بیان اینکه سرمایه گذاری مطلوبی در صنعت پتروشیمی انجام شده، گرچه نامتوازن بوده است، تصریح کرد: ان شاءالله با برنامه ریزی که وزارت نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی انجام داده است، تلاش خواهیم کرد که این سرمایه گذاری را متوازن کنیم. وزیر نفت خطاب به فعالان صنعت پتروشیمی افزود: اگر شما اراده کنید می توانید به راحتی در مناطق کم برخوردار صنایع زنجیره تکمیلی را احداث کنید. از جمله مزیت های صنعت پتروشیمی نیاز به سرمایه گذاری کم نسبت به توسعه میدان های نفت و گاز و حتی ساخت پتروپالایشگاه با اشتغال زایی بالا در صنعت پتروشیمی است.

 امضای ۴.۵ میلیارد دلار قرارداد نفتی از ابتدای دولت سیزدهم

وی با اشاره به برنامه وزارت نفت برای توسعه صنعت پتروشیمی اظهار کرد: صنعت پتروشیمی با چالش هایی روبه روست و  همان طور که دوستان بیان کردند، بحث تأمین خوراک در فصل سرد سال از جمله چالش های موجود است که وزارت نفت دولت سیزدهم در نخستین روزهای آغاز به کار این دغدغه را درک و برای تأمین آن تلاش کرده است. وزیر نفت با بیان اینکه بر این اساس یکی از برنامه های ما در شرکت ملی نفت توسعه میدان های گازی و به ویژه میدان های مشترک است، تصریح کرد: از ابتدای روی کار آمدن دولت سیزدهم تاکنون بیش از ۴.۵ میلیارد دلار قرارداد توسعه میدان های نفت و گاز با شرکت های داخلی و خارجی و بیش از ۱۰ تفاهم نامه امضا شده است. اوجی با بیان اینکه قراردادهای داخلی با شرکت های توانمند داخلی که بعضی از آنها کنسرسیوم تشکیل داده اند، امضا شده است، تصریح کرد: قراردادهای نفت و گاز را که با شرکت های خارجی امضا کرده ایم، هم به وقتش به مردم اعلام می کنیم. وی از جمله محورهای امضای این قراردادها را افزایش توان تولید نفت، گاز و تأمین خوراک اعلام کرد و افزود: ان شاءالله طی سه تا چهار ماه آینده تفاهم نامه های امضا شده نیز به مرحله امضای قرارداد می رسد.

    منتظر نتایج مذاکرات وین نمی مانیم، اما ...

وزیر نفت با بیان اینکه منتظر نتیجه مذاکرات وین نمی مانیم، افزود: قطعا اگر این مذاکرات به نتیجه برسد، شاهد گشایش های بهتری خواهیم بود، زیرا در همین مدت بسیاری از شرکت های بزرگ بین المللی دنیا به ما ایمیل زده اند و مذاکراتشان را برای سرمایه گذاری در حوزه نفت و گاز شروع کرده اند. اوجی از دیگر اقدام های وزارت نفت را که به بحث تأمین خوراک برمی گردد، بحث احداث واحدهای پتروپالایشگاهی اعلام کرد و گفت: متأسفانه ظرفیت پالایشگاهی ما به دلیل اینکه سرمایه گذاری در آن صورت نگرفته آنچنان نبوده، ضمن اینکه تأکید مقام معظم رهبری (مدظله العالی) هم احداث واحدهای پتروپالایشگاهی بوده است. وی به احداث واحد ۳۰۰ هزار بشکه ای پتروپالایشگاهی که در لایحه بودجه آمده اشاره کرد و با بیان اینکه پتروپالایشگاه ها علاوه بر تأمین سوخت و تضمین امنیت انرژی، خوراک صنعت پتروشیمی را تأمین می کنند، یادآور شد: بالغ بر ۱۲ قرارداد پتروپالایشگاهی منعقد شده که هشت قرارداد آن مربوط به نفت خام و چهار قرارداد هم بر پایه خوراک میعانات گازی است و بالغ بر یک میلیون و ۴۶۰ هزار بشکه ظرفیت فرآورشی می شود که به تأمین سوخت و تامین خوراک می پردازد. وزیر نفت ادامه داد: با توجه به اینکه آیین نامه تنفس خوراک را در دولت سیزدهم اصلاح و برای سرمایه گذار جذاب تر کرده ایم، امیدواریم سرمایه گذاری ها در این بخش تسهیل شود. اوجی تأکید کرد: با توجه به اینکه وزارت نفت بنا دارد یک واحد ۳۰۰ هزار بشکه ای پتروپالایشگاهی در قالب لایحه بودجه ای را که به مجلس ارائه کرده است، احداث کند انتظار داریم مجلس شورای اسلامی نیز این لایحه را تصویب کند.

 پیشنهاد توسعه میدان های گازی به هلدینگ های بزرگ پتروشیمی

وزیر نفت با بیان اینکه تلاش ما این است که دغدغه فعالان صنعت پتروشیمی درباره تأمین خوراک را برطرف کنیم، گفت: امروز هم اعلام می کنم طی نشست های مختلفی که با فعالان بخش پتروشیمی داشتم، با آمدن آقای علی عسگری، مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، بی شک اتفاق های خوبی در این بخش رقم خواهد خورد. وزیر نفت ادامه داد: با نشست های مختلفی که با فعالان صنعت پتروشیمی داشتیم، پیشنهاد کردیم که هلدینگ های بزرگ پتروشیمی که درآمد خوبی هم دارند، یک میدان گازی را خودشان توسعه دهند و از محل تولید میدان خوراک خود را تأمین کنند که آنها هم استقبال کردند با کنسرسیوم شدن هلدینگ های بزرگ، دغدغه بحث خوراک رفع شود. اوجی افزود: قیمت خوراک گاز پتروشیمی ها براساس میانگین قیمت خوراک چند هاب منطقه ای و گاز صادراتی و وارداتی تعیین می شود و این روزها قیمت هر مترمکعب گاز در اروپا یک دلار و ۳۲ سنت شده، به همین دلیل فعالان این حوزه و سرمایه گذاران دغدغه این موضوع را داشتند؛ کار خوبی این دولت انجام داد و برای قیمت گاز سقف تعیین شد که از بهمن ماه اجرایی شده است. وی تاکید کرد: وزارت نفت از فعالان این صنعت حمایت خواهد کرد و وظیفه ما هم این است که چتر حمایتی خود را در زمینه تحویل خوراک، سرمایه گذاری و دانش فنی داشته باشیم، امیدواریم شاهد تحول بزرگی در این صنعت باشیم، زیرا زیرساخت کامل آن وجود دارد.

   ظرفیت تولید سالانه پتروشیمی ها به ۲۰۰ میلیون تن می رسد

مرتضی شاه میرزایی، معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی نیز در آیین گشایش این نمایشگاه گفت: ظرفیت نصب شده صنعت پتروشیمی تا پایان برنامه هفتم توسعه به بیش از ١۴٠ میلیون تن و در یک افق ١٠ ساله و تا پایان برنامه هشتم توسعه به حدود ٢٠٠ میلیون تن می رسد.  وی ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی را هم اکنون ۹۰ میلیون تن در سال اعلام کرد و افزود: پیش بینی می شود این مقدار تا پایان سال آینده به سالانه ۱۰۴ میلیون تن برسد.  شاهمیرزایی با بیان اینکه مبادلات محصولات پتروشیمی با کشورهای مختلف دنیا در حال انجام است، گفت: در ماه های اخیر مذاکراتی با کشورهای بزرگ دنیا برای فروش محصولات پتروشیمی ایران صورت گرفته است. وی به برنامه های توسعه ای صنعت پتروشیمی اشاره کرد و ادامه داد: فعالان اقتصادی و مراکز پژوهشی و نوآور و فناور و همه باید به توسعه صنعت پتروشیمی ایران کمک کنند، زیرا از حدود ۱۰ سال آینده براساس آمار رسمی جهانی تقاضا برای مصرف فرآورده های نفتی رو به صفر تمایل می یابد، بنابراین باید سرمایه گذاری ها به سمت افزایش محصولات پتروشیمی و به ویژه توسعه زنجیره ارزش باشد.