با صعود به توچال و قله برف انبار

طلسم دو ساله صعودهای رسمی کوهنوردان شركت نفت شكسته شد

مشعل اولين برنامه گروه های كوهنوردي بانوان و آقایان ادارات مركزي پس از وقفه دو ساله برگزار شد.

با شيوع ويروس كرونا (كوويد 19) در سراسر دنيا، دانشمندان، پزشكان و كارشناسان به اتفاق به اين نتيجه رسيدند كه بهترين راهكار کنترل و مهار همه گیری اين ويروس، شكستن زنجيره انتقال انساني است که تنها بافاصله گذاري و قرنطینه های هدفمند و هوشمند می توان بر اين وضعيت بحراني فائق آمد. در اين شرايط نیز تعطيلي اماكن عمومي و به تبع آن تعليق فعاليت گروهي ورزشي و تعطيلي باشگاه های ورزشی ازجمله کوهنوردی امري اجتناب ناپذیر بود.

پس از گذشت دو سال از تسری اين ویروس ناخوانده بر كره زمين كه جان بسياري از افراد را گرفته است، ساخت و تهيه انواع واکسن ها به جلوگيري از مرگ ومیر گسترده یاری رساند؛ با وجود این باز هم شاهد پيدايش سویه ها و گونه های مختلف اين ويروس ازجمله دلتا، اومیکرون و... هستيم و آن گونه كه از شواهد امر پيداست، همچنان جز با تحمل شرايط موجود و رعايت كامل شیوه نامه ها و پروتکل های بهداشتي، راه ديگري وجود نخواهد داشت.

با همه اين اوصاف، ضرورت پرداختن به ورزش و انجام حركات ورزشي منظم بیش ازپیش اهميت خود را نشان داد، چراکه سازگاري ناشي از تمرينات ورزشي، باعث افزايش قدرت سيستم دفاعي و ايمني بدن انسان در برابر ابتلا به اين بيماري می شود و بر همين اساس با توصيه كارشناسان و متخصصان امر، ورزش كردن علاوه بر ايجاد نشاط و شادابي و همچنين ارتقای سطح انرژي افراد، به حفظ سلامت جسمي و روحي و تناسب اندام كمك شاياني می کند و در اين ميان كوهنوردي، يكي از کم خطرترین ورزش هایی است كه می توان به آن پرداخت.

هيأت كوهنوردي امور ورزش و تربیت بدنی شركت ملي نفت ايران پس دو سال وقفه اجباري، اولين برنامه رسمي گروه كوهنوردي بانوان و آقايان ادارات مركزي را با صعود به قلل توچال و برف انبار شروع کرد.

 

    صعود به قله 4 هزار متری توچال  

براین اساس، ابتدا آقایان کوهنوردان شرکت ملی نفت ایران با  حضور هشت نفر از همکاران کوهنورد به  قله 4 هزار متری توچال از رشته کوه البرز مرکزی واقع در تهران صعود کردند.

 کوهنوردان شرکت ملی نفت ایران از ساعت 8 صبح در هوایی برفی و سرد به سمت قله حرکت کردند و بعد از چهار ساعت کوهپیمایی به قله رسیدند.

در طول مسیر، مربی گروه، اکبر مهدی زاده، اصول گام برداري صحيح در يخ و برف و همچنين بهمن شناسي در مناطقي را که احتمال ريزش بهمن در آن وجود دارد، به اعضا آموزش داد تا به قله برسند.

 كوهنورداني كه در اين برنامه مشاركت داشتند، عبارتند از:

عيدي محمدتشيعي، اميرحسين دردي نوش، اسماعيل پژوهيده(دبير هيأت كوهنوردي)، محمد محمدي، لطف اله تشكريان، هادي جمشيدي، علي قرباني شيراني و اکبر مهدی زاده(رئيس هيأت و مربي گروه).

پس از آقایان همکار کوهنورد، نوبت به بانوان همکار کوهنورد شرکت ملی نفت ایران رسید تا اولین صعود خود بعد از پاندومی کرونا را ثبت کنند.

  گروه هشت نفره بانوان کوهنورد شرکت ملی نفت ایران به اتفاق مربی از ساعت 7 صبح صعود خود به سمت قله توچال را شروع کردند و بعد از پنج ساعت کوهپیمایی در هوایی سرد و برفی موفق شدند به قله 4 هزار متری توچال برسند. در طول مسیر با توجه به بارش های برف در چند هفته مربیان تیم به تناوب اقدام به آموزش مقدماتی نحوه گام برداری در برف، چگونگی عبور از مناطق بهمن خیز و شناسایی مناطق بهمن خیز کردند و همچنین با  توضیحاتی در خصوص نحوه کمک به فرد گرفتار در بهمن را به اعضای تیم آموزش دادند .

کوهنوردانی که در این صعود داشتند عبارتند از: 

عكاس و نماينده روابط عمومی امور ورزش تربیت بدنی:  مهدي باقرپور

اعضای تیم:  خانم ها هوشیار، حسنی، مهرخواه، احمدی، صائدی، اختر خاوری، ردایی، عباسی و محمدی.

 

 

 صعود به قله 3200 متری برف انبار فردو قم 

اعضای تیم کوهنوردی آقایان ادارات مرکزی شرکت ملی نفت ایران این بار به قله 3200 متری برف انبار در استان قم  صعود کردند.

قله  برف انبار  در جنوب شرقي روستاي فردو و شمال غربي نراق و مرتفع ترین قله استان قم به ارتفاع 3200 متر از سطح درياست. به منظور صعود به قله بايد از شهر قم به سمت شهر كهك و روستاي فردو (47 كيلومتري جنوب شهر قم) حركت كرد. 

هفت نفر از همکاران کوهنورد شرکت ملی نفت ایران از ساعت  8صبح  در هوایی سرد که با بارش برف همراه بود، حرکت خود به سوی قله را شروع کردند. کوهنوردان شرکت ملی نفت درحالی که 300 متر با قله فاصله داشتند با کولاک شدیدی برف مواجه شدند که در همین حین با توجه به شرايط خاص بارش برف و همچنین وجود برف گيرهاي متعدد، نكات آموزشي در خصوص طريقه مسيريابي و شناخت مناطق بهمن خيز توسط مربيان (آقايان مهدی زاده و جداييان) گفته شد.  کوهنوردان شرکت ملی نفت ایران سپس موفق شدند به قله برسند.

کوهنوردانی که در این برنامه حضور داشتند عبارتند از:

 سعيد قادري، امين حبيبي راد، مهدي  شاهرودي، هادي جمشيدي، علي  قرباني شيران، بهنام جداييان، اكبر مهدی زاده (رئيس هيئت و مربي گروه).

 

پارس جنوبی  به جمع مدعیان پیوست

تیم فوتبال پارس جنوبی که شروع ضعیفی در فصل جدید لیگ دسته یک فوتبال باشگاه های ایران داشت، رفته رفته به خودش آمد و حالا به جرگه مدعیان اضافه شده و باید گفت در هفته های پایانی نیم فصل نخست تازه موتور این تیم نفتی روشن شده است.  شاگردان ایمان رزاقی راد  در هفته شانزدهم لیگ دسته یک فوتبال باشگاه های ایران موفق به کسب پیروزی ارزشمند مقابل تیم مدعی مس کرمان که در رتبه دوم بود، شدند. پارس جنوبی  که پس از ناکامی و نتایج ضعیف در پنج هفته ابتدایی فصل و ثبت چهار شکست و یک مساوی در بحران قرار داشتند، در ۱۰ مسابقه اخیرشان به شرایط فوق العاده ای رسیدند و بدون باخت و 5 برد پیاپی در 5 بازی آخر؛ بازی هایشان را پشت سر گذاشتند که این روند  در دیدار حساس برابر مس کرمان برای آن ها ادامه پیدا کرد.   پارس جنوبی جم  که با بازی در خانه  از امتیاز میزبانی بهره می برد، با گل دقیقه ۵۹ سامان مهرابی زاده توانست به پیروزی یک بر صفر مقابل مس کرمان دست پیدا کند و به پنجمین برد متوالی خود در لیگ یک بر سد. جمی ها با کسب این پیروزی مهم مقابل حریف مدعی خود به امتیاز ۲۶ رسیدند و در جایگاه ششم جدول لیگ دسته اول قرار گرفتند  تا فاصله خود با صدر جدول را به 8 امتیاز برسانند و با ادامه این روند به آینده و صعود دوباره به لیگ برتر امیدوار باشند.

 

برگزاری مسابقات دوومیدانی به مناسبت دهه فجر

 

مسابقات دو همگانی به مناسبت گرامیداشت دهه مبارک فجر و یادواره سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در ورزشگاه نفت تهرانسر برگزار شد.

مسابقه بزرگ دو همگانی منتخبین ستاد حراست های وزارتخانه های کشور یادواره سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در اولین روز از گرامیداشت دهه مبارک فجر دوازدهم بهمن ماه  با حضور بیش از یک صد ورزشکار، داور و سرپرست به میزبانی سازمان حراست صنعت نفت در مجموعه ورزشی تهرانسر برگزار شد.

جشنواره ورزشی حراست های دستگاه های کشور در دهه فجر انقلاب اسلامی در حال برگزاری است  که این اولین دوره از مسابقات دو همگانی است که به میزبانی صنعت نفت برگزار شد.

حضور فرزند نفتی در تیم ملی تنیس روی میز 

تنیسور مناطق نفت خیز جنوب به اردوی تیم ملی تنیس روی میز دختران ایران دعوت شد.  یکتا لرکیان، ورزشکار تنیس روی میز مناطق نفت خیز جنوب اهواز به اردوی تمرینی نوجوانان دختر تیم ملی تنیس روی میز ایران دعوت شد. اردوی تمرینی نوجوانان دختر تنیس روی میز کشور با حضور ۱۰ ورزشکار برتر از ۹ تا ۲۰ بهمن ماه به میزبانی مرکز بین المللی آموزش و استعدادیابی شهید عضدی مجموعه شیرودی تهران برپا می شود. یکتا لرکیان از فرزندان کارکنان شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب-اهواز است که تاکنون عناوین متعدد قهرمانی در استان و کشور به دست آورده است.