شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران

تقویت امنیت پایدار انرژی در شمال شرق کشور

مجری طرح توسعه مخزن شوریجه تأکید کرد: این طرح از پروژه های مهم صنعت نفت کشور است که باید در کوتاه ترین زمان ممکن در شمال شرق کشور اجرا شود.

سعید رجب زاده درنخستین نشست فنی پروژه توسعه این مخزن که به میزبانی شرکت مهندسی وتوسعه گازایران وبا حضور نمایندگان شرکت مپنا (پیمانکار)و مشارکت قدس نیرو و مپسا (مشاور)برگزارشد، اظهارکرد: اجرای این طرح، ذخیره سازی گاز را درماه های گرم سال میسر می سازد و در مواقع ضرور و ماه های سرد سال می توان ازاین مخزن برداشت و کمبود گاز در زمان های اوج مصرف را جبران کرد.

وی گفت: دراین نشست درباره راهکارهایی درجهت هم افزایی بیشتر بین دست درکاران پروژه به منظورسرعت دادن به پروژه و پیشرفت قابل قبول آن توافق شد.

مجری طرح توسعه مخزن شوریجه تصریح کرد: پیمانکار ساخت جاده و راه و ساختمان به زودی عملیات مرتبط را آغاز می کند و در ابتدای سال آینده نیز با استقرار دکل های حفاری، شاهد آغاز عملیات حفاری چاه ها خواهیم بود.

با توجه به سردسیر بودن و دور بودن شمال شرق کشور از منابع تولید، شرکت مهندسی و توسعه گازایران برنامه های متعددی را به منظور تأمین امنیت انرژی برای ساکنان این مناطق در دستور کار قرار داده و در تلاش است با به کارگیری مشاور و پیمانکار مجرب، توسعه ذخیره سازی در میدان شوریجه را عملیاتی کند.

 

  شرکت گاز استان فارس

بهره برداری از 109 طرح گازرسانی

109 طرح گازرسانی در شهرستان زرقان استان فارس با حضور استاندار و مسئولان استانی به بهره برداری رسید.غلامعباس حسینی، مدیرعامل شرکت گازاستان فارس دراین باره گفت: با افتتاح 109 طرح گازرسانی، 12روستا با 524 خانوار و 97 واحد صنعتی به شبکه گاز شهری متصل شدند.وی افزود: با افتتاح این طرح ها شهرستان زرقان با ضریب نفوذ 100درصدی گاز طبیعی، در فهرست شهرستان های سبز گازرسانی کشور قرار گرفت.مدیرعامل شرکت گاز استان فارس تصریح کرد: با اجرای این طرح ها، توسعه صنایع بزرگ و کوچک شهرستان صنعتی زرقان و امکان تأمین گاز نواحی صنعتی شمال شرق شیراز برای بیش از 20 سال فراهم شد.به گفته حسینی، این طرح با109کیلومتر لوله گذاری پلی اتیلن و فلزی، نصب دو ایستگاه تقلیل فشار و یک دستگاه صاعقه گیر و 61میلیارد تومان هزینه اجرا شده است.شهرستان زرقان در25کیلومتری شمال شرقی شیراز و در مجاورت بزرگراه پرتردد شیراز - اصفهان قرار دارد.حدود24درصد کل واحدهای صنعتی استان فارس شامل 400کارخانه ویک شهرک صنعتی بابیش از 90 کارگاه صنعتی و تولیدی دراین شهرستان مستقرند و زرقان را به یکی از قطب های صنعتی استان فارس تبدیل کرده است.

 

    وزارت نفت

تمرکز بر افزایش سهم زنان درمدیریت

مشاور وزیرنفت درامور زنان و خانواده باتاکید برحضورموثر زنان در صنعت نفت، از برنامه ریزی برای توانمند سازی و افزایش سهم مدیریت آنها در این صنعت خبرداد.زینب قیصری صحیح است درآیین اهدای گواهینامه صلاحیت حرفه ای مدیران به بانوان صنعت نفت افزود: به منظور ارتقای جایگاه های تخصصی زنان درصنعت نفت داریم، برنامه های مختلفی در نظر گرفته شده است.

وی بااشاره به دوره صلاحیت حرفه ای بانوان درصنعت نفت، برگزاری این دوره ازسوی دفترمشاورت زنان وخانواده وزارت نفت را ارزشمند وآن را بستری ورود زنان توانمند به حلقه مدیران وزارت برشمرد.مشاور وزیرنفت درامور زنان وخانواده گفت: باتوجه به تخصص های حاصل شده انتظار می رود مدیران عامل شرکت های اصلی وتابعه استفاده بهینه ازظرفیت بانوان را در مناصب مدیریتی با هدف اعتلای صنعت نفت در نظر داشته باشند.

 

  شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران

جلوگیری از خاموشی های گسترده با استمرار سوخت رسانی

نوزدهمین نشست کارگروه ویژه پیگیری تأمین سوخت زمستانی نیروگاه ها باحضور معاون وزیرنفت ومدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران برگزار و درآن بر ذخیره سازی های مناسب سوخت مایع نیروگاهی واستمرار درسوخت رسانی به نیروگاه ها تأکید شد. این نشست درپی مصرف بیش ازحد انتظارگاز، همچنین تأمین گاز و سوخت مایع مورد نیاز نیروگاه ها به منظورجلوگیری از خاموشی های گسترده با محوریت استمرار سوخت رسانی بی وقفه به نیروگاه های کشور برگزار شد. با تلاش های شبانه روزی انجام شده با وجود وضع بحرانی در پی شدت یافتن سرما، ظرفیت و موجودی مخازن سوخت مایع کشور برای تأمین نیاز نیروگاه ها افزایش یافته است.در این نشست ضمن ارائه گزارش هایی از فعالیت های انجام شده برای ارسال سوخت مایع به نیروگاه ها در شرایط سخت ومناطق سخت گذر، آماری از مقدار افزایشی روند افزایش ذخایر نیروگاه های کشور ارائه شد. پنجمین نشست کارگروه ویژه پیگیری تأمین سوخت زمستانی نیز باحضورجلیل سالاری، معاون وزیر نفت در امورپالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران و نمایندگان وزارت نفت، نیرو، راه و شهرسازی، شرکت ملی گاز و...در ساختمان غدیر برگزار شد.

 

    شرکت انتقال گازایران

تغییرساختار سازمانی همسو با غنی سازی مشاغل

مدیرمهندسی ساختارشرکت ملی گاز ایران بر لزوم تغییر در ساختار سازمانی همسو با غنی سازی مشاغل در سازمان تأکید کرد.ولی الله دینی در نشست هم اندیشی با مدیریت و هیئت رئیسه منطقه 8 عملیات انتقال گاز در تبریز گفت: مهندسی ساختار شرکت ملی گاز ایران باهمه توان مدیریتی وکارشناسی خود در تلاش است به سوی چابک سازی و به روزرسانی ساختار سازمان حرکت کند.وی با اشاره به این که هرسازمانی براساس شرایط خود به ارتقای پایه های سازمانی، غنی سازی و بازنگری ساختار نیاز دارد، تصریح کرد: در مهندسی ساختار نیاز است اندازه سازمان مشخص و ابزارساختمان نیز فراهم شود، بر همین اساس امیدواریم بر بازآرایی سازمانی و حفظ و نگهداشت نیروهای باتجربه مدیریت بهتری داشته باشیم.مدیرمهندسی ساختارشرکت ملی گازایران اظهارکرد: برای رسیدن به اهداف راهبردی سازمانی باید دیدگاه مان راتغییر دهیم و از سامان دهی مشاغل نیروهای قراردادی و پیمانکاری غافل نشویم، زیرا بابها دادن به همکاران و توان افزایی آنها می توان بهره وری را ارتقا داد.

 

    وزارت نفت

فراخوان شناسایی ایده های برتر در حوزه سرمایه انسانی

معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت با انتشار فراخوانی از کارکنان صنعت نفت خواسته است ایده های نوآورانه، علمی و عملیاتی خود را برای این معاونت ارسال کنند.این معاونت قصد دارد با هدف بهبود و توسعه عملکرد در حوزه منابع انسانی و بهره گیری از ظرفیت های تخصصی همکاران به گردآوری دیدگاه های و ایده های برتر در این حوزه و شناسایی چالش ها و راه های برون رفت از آنها بپردازد.براین اساس همه کارکنان صنعت نفت می توانند ایده های خود را با محوریت آسیب شناسی و شناسایی چالش های کنونی و پیش روی منابع انسانی، ارزیابی و اولویت بندی آنها، همچنین ارائه راهکارهای لازم باهدف بهبود و توسعه نظام توسعه مدیریت و سرمایه انسانی صنعت نفت تا پایان وقت اداری 20 بهمن ماه به نشانی iies.info@mop.ir ارسال کنند.

 

    نفت و گاز پارس

تولید تجمعی 2 هزارمیلیارد مترمکعب گاز در پارس جنوبی

مدیرتولید وعملیات شرکت نفت و گاز پارس، رشد تجمعی تولید گاز از پارس جنوبی از ابتدای بهره برداری درسال 1381تاکنون راحدود دوهزارمیلیارد مترمکعب اعلام کرد و گفت: ارزش این رقم تولید تجمعی 360میلیارد دلار برآورد می شود. علیرضا عبادی درنشست باهیئتی از معاونت سیاسی سازمان صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران درمنطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس با ارائه گزارشی از وضع توسعه و بهره برداری ازمیدان پارس جنوبی اظهار کرد: وظایف شرکت نفت و گاز پارس در دو حوزه توسعه و تولید تقسی م بندی می شود که در حوزه توسعه، ساخت و بهره برداری از طرح های پارس جنوبی و درحوزه تولید، با توجه به بهره برداری و راهبری بخش فرا ساحل، هم اکنون بیش از 70درصد گاز کشور از میدان پارس جنوبی برداشت می شود. وی افزود: میدان گازی مشترک پارس جنوبی به گونه ای بلوک بندی شده که بیشترین بازدهی و بهره برداری از آن وجود داشته باشد و با توجه به اینکه حدود 60 درصد از کل مساحت میدان را کشور قطر در اختیار دارد، باید با احتساب این موضوع، مقدار برداشت را سنجید. مدیرتولید وعملیات شرکت نفت و گازپارس با اشاره به اینکه میدان پارس جنوبی به 19 بلوک و 29فاز تولیدی تقسیم شده است و هربلوک دو یا سه فاز استاندارد را شامل می شود، گفت: ازاین29 فاز، تنها طرح توسعه فاز 11به بهره برداری نرسیده است که مطابق برنامه، بهره برداری از آن زمستان سال آینده محقق می شود. عبادی با بیان اینکه میدان پارس جنوبی 8درصد ذخایر گاز جهان و50 درصد ذخایر گاز کشوررا درخودجا داده است، گفت: تولید 70 درصد گازکشوراز این میدان نشان ازمسئولیت بزرگ شرکت نفت وگازپارس دارد؛ مسئولیتی که تاکنون به نحوی مطلوب انجام شده است. وی با بیان اینکه تأسیسات سرچاهی پارس جنوبی در حدود110کیلومتر ازبخش ساحلی قرارگرفته است، گفت: تاکنون درمجموع 336 حلقه چاه حفاری، 39سکوی فراساحلی و 3200 کیلومتر خط لوله در میدان پارس جنوبی نصب و عملیاتی شده است. مدیرتولید و عملیات شرکت نفت و گاز پارس به احداث 13 پالایشگاه در بخش نوار ساحلی خلیج فارس اشاره و تصریح کرد: هشت پالایشگاه درپارس یک وپنج پالایشگاه نیز درپارس دو احداث شده است که دریافت، تصفیه و ارسال فرآورده های گازی(متان، میعانات گازی، اتان، گاز مایع بوتان و پروپان و گوگرد تولیدی) به مبادی مصرف را به عهده دارند. وی بابیان اینکه هرطرح پارس جنوبی، تولید ناخالص داخلی را یک درصد افزایش می دهد، تصریح کرد: سودآوری یک طرح دو فازی پارس جنوبی روزانه 10میلیون دلار و سالانه 3.5 میلیارد دلاراست که باتوجه به پنج تا 6 میلیارد دلارهزینه توسعه و تکمیل، این رقم سرمایه گذاری درمدت دو سال قابل برگشت است. عبادی رقم سرمایه گذاری انجام شده درتوسعه میدان پارس جنوبی از ابتدا تاکنون را 81میلیارد دلارعنوان و اظهارکرد: برای تکمیل کار توسعه این میدان، حدود 7.8میلیارد دلار سرمایه نیاز است تا پرونده پارس جنوبی به طور کامل بسته شود.

 

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران منصوب شد

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در حکمی محمدمحمدی پور را به عنوان مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت منصوب کرد.

در متن این حکم آمده است:

«نظربه مراتب تعهد، تخصص وتجربیات ارزشمند جنابعالی، پیروحکم شماره م ع/313869 تاریخ12/08/1400به موجب این حکم به عنوان «مدیر امور بین الملل» منصوب می گردید.

امید است بااتکال به خداوند متعال وهمکاری مدیران و کارکنان ارزشمند آن مجموعه در انجام مأموریت های محوله موفق باشید».

 

  شرکت ملی نفت ایران انتصاب فرمانده حوزه مقاومت  بسیج نفت

با صدورحکمی ازسوی سرتیپ پاسدار حسن حسن زاده، فرمانده سپاه حضرت محمد رسول الله تهران بزرگ، یعقوبعلی طالبی به عنوان فرمانده حوزه مقاومت بسیج شرکت ملی نفت ایران منصوب شد.

در آیینی که به همین منظور و با حضور محسن خجسته مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، سرهنگ پاسدار وحید تیموری، فرمانده بسیج ادارات تهران بزرگ، همچنین محمد علی فلاح مهرجردی، فرمانده مرکز مقاومت بسیج وزارت نفت و دیگر مدیران صنعت نفت درسالن جلسات شهید بهشتی واقع درساختمان اصلی وزارت نفت برگزار شد، سرهنگ پاسدار وحید تیموری با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری گفت: فرماندهان بسیج باید با شناخت نقشه راه، مسیر وهدف، درهمه عرصه هاحضور فعال وتأثیرگذار داشته باشند و ضمن هم افزایی از تمام ظرفیت ها استفاده کنند. فرمانده بسیج ادارات تهران بزرگ با تاکید براین که فرماندهان بسیج ومسئولان صنعت نفت به عنوان هدایت کنندگان مجموعه بسیج، برای بسط تفکربسیجی باید تلاش کنند، تصریح کرد: برای تحقق این مهم لازم است دستاوردها وافتخارات کسب شده در مجموعه صنعت نفت، چشم اندازهای پیش رو و اهداف برنامه ریزی شده، نه تنها ازسوی مدیران نفتی بلکه از سوی فرماندهان، اطلاع رسانی شود. سرهنگ تیموری افزود: خدا راشاکرم که امروز شرکت ملی نفت ایران را شخصیتی هدایت و راهبری می کنند که به نگاه بسیجی اعتقاد دارند و این بسیار ارزشمند است. فرمانده مرکزمقاومت بسیج وزارت نفت نیزگفت: امسال شرایطی مهیا شده است تا بتوانیم حوزه بسیج شرکت ملی نفت ایران، وزارت نفت و ادارات رانسبت به گذشته فعال تر و پویاتر کنیم و بنا گذاشته شد که از کارمند «ترازحاج قاسم سلیمانی» تجلیل شود. محمدعلی فلاح مهرجردی افزود: برای اشاعه فرهنگ شهید سلیمانی باید تلاش کنیم تا این مکتب میان مدیران، کارکنان وکارمندان نهادها در سطوح مختلف برای خدمت رسانی بی منت به مردم جاری شود. یعقوبعلی طالبی، فرمانده حوزه مقاومت بسیج شرکت ملی نفت ایران نیز با قدردانی از حمایت های مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: امیدوارم باهمراهی فرماندهان و بسیجیان، بتوانم جایگاه بسیج رابیش ازپیش ارتقا دهم واین فعالیت ها بتوانداین موتورمحرک را سریع تر و چابک تر کند.