در نخستین نشست هم اندیشی شرکت ملی نفت ایران و فعالان بازار پول و سرمایه اعلام شد:

جهش سرمایه گذاری در صنعت نفت از مسیر بازار سرمایه

مشعل  برگزاری نخستین نشست هم اندیشی شرکت ملی نفت ایران و فعالان بازار پول و سرمایه با طرح موضوعات و محورهای مهمی از سوی مدیران شرکت ملی نفت در زمینه نیازهای مالی و مسیرهای سرمایه گذاری در صنعت نفت همراه بود. مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در این نشست، با اشاره به نیاز ۱۶۰ میلیارد دلاری صنعت نفت برای طرح های توسعه ای نفت و گاز، این نکته را یادآوری کرد: اگر صنعت نفت و بازار سرمایه کشور کنار هم قرار بگیرند، می توان جهش سرمایه گذاری در صنعت نفت را در دولت سیزدهم رقم زد.

محسن خجسته مهر با تأکید بر ضرورت سرمایه گذاری بازار سرمایه در صنعت نفت گفت: نخستین نشست کاری در آغاز به کار دولت سیزدهم، باید با فعالان بازار سرمایه برگزار می شد.

موضوع سرمایه گذاری در شرکت ملی نفت ایران، یکی از اولویت هاست؛ زیرا طرح های این شرکت در کنار درآمدزا بودن، سرمایه بر هستند؛ طرح های بالادستی با وجود سرمایه بر بودن، به دلیل شاخصه های خوب اقتصادی که در دل خود دارند، می توانند اقتصاد کشور را متحول کنند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با تأکید بر تأثیر بسزای اقتصاد نفت و گاز بر اقتصاد کشور اظهار کرد: چالش پیش روی این بخش از اقتصاد کشور آن است که از ابتدای بهره برداری از ذخایر نفت خام و گاز طبیعی از پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و پس از آن، استفاده مطلوبی از سرمایه های به دست آمده نشده است. خجسته مهر تصریح کرد: با وجود استحصال این همه منابع، بجز بحث صادرات نفت خام و میعانات گازی و درآمدهای حاصل از آن برای مصارف داخلی، چه استفاده دیگری از منابع خدادادی شده و برای این موضوع بانک ها، پیمانکاران و بخش خصوصی چه نقشی داشته اند؟ وی افزود: اگرچه در دو دهه اخیر تحولات خیره کننده ای در این زمینه داشته ایم و ما در کل رضایت داریم؛ اما قانع نشده ایم و حالا فرصتی مغتنم وجود دارد و زمینه قانونی و شناخت بیشتری نسبت به طرح های نفت و گاز برای سرمایه گذاری ایجاد شده است. به گزارش شانا، معاون وزیر نفت ضمن اشاره به کاهش در تولید ناخالص داخلی بیان کرد: شرایط اقتصادی کشور، اقتصاد نفت را هم تحت تأثیر قرار داده، این در حالی است که بهره وری سرمایه گذاری در نفت بسیار بالاست.

خجسته مهر، نبود جذابیت برای سرمایه گذاری در صنعت نفت را از دلایل این شرایط برشمرد و گفت: هر چقدر برای جذاب کردن طرح هایمان ناموفق باشیم، به همان اندازه در جذب سرمایه ناموفق  عمل می کنیم.

وی با بیان اینکه الگوهای قراردادی ما پاسخگوی علاقه مندی و جذب سرمایه نبوده است، تصریح کرد: اکوسیستم اقتصاد کشور، حاکی از وفور نقدینگی در داخل است و با وجود این منابع و نیاز شدید به سرمایه گذاری در نفت و گاز، اما این منابع در دسترس نیست و این موضوع تناقض در نقدینگی اقتصاد کشور است، به طوری که این شرایط اقتصاد نفت را بشدت تحت تأثیر قرار داده است. مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به نیاز صنعت نفت به ۱۶۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری گفت: اگر بخواهیم تولید نفت خام را به ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز برسانیم، تقریبا به ۹۰ میلیارد دلار منابع مالی نیاز داریم و اگر بخواهیم ظرفیت تولید روزانه گاز را از یک میلیارد مترمکعب به یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب متناسب با نیاز کشور تا سال ۱۴۰۴ برسانیم، باید ۷۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری کنیم. خجسته مهر، رقم سرمایه مورد نیاز را یک اجبار دانست و بیان کرد: مصارف داخلی و مصارف صادراتی ما برای آینده به منظور ایجاد زنجیره ارزش، انتخابی جز این سرمایه گذاری نمی گذارد. وی با بیان اینکه منابع داخلی برای این رقم سرمایه گذاری در صنعت نفت کافی نیست، تصریح کرد: منابع داخلی این ظرفیت را ندارند و تحریم ها نیز جلوی استفاده از منابع خارجی را گرفته است؛ اما از نظر من منابع داخلی به میزانی است که کار را پیش ببریم و دچار چالش نشویم. مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران هدف از برگزاری نشست با فعالان بازار سرمایه را معرفی فرصت های سرمایه گذاری در صنعت نفت و نیز دریافت راهکارهای تأمین مالی از سوی بازار سرمایه برشمرد و گفت:  با هم افزایی بازار سرمایه و صنعت نفت می توان جهش سرمایه گذاری را در صنعت نفت برای دولت سیزدهم رقم زد. خجسته مهر، ارائه تسهیلات به سرمایه گذاران، تأمین منابع مالی به شکل فاینانس یا روش های مشابه و انتشار صکوک ارزی از سوی بازار سرمایه را از روش های تأمین سرمایه در صنعت نفت دانست و گفت: در همه این روش ها چالش هایی وجود دارد که می توان با همفکری و هم افزایی، مسیری برای آنها تبیین کرد.

وی توسعه صنعت نفت را مسیری برای رونق کشور برشمرد و گفت: برای نمونه در صنعت پتروشیمی، ظرفیت خالی وجود دارد و نبود خوراک منجر به خالی ماندن آن شده است. از طرفی شرکت های پتروشیمی در پایان سال مالی، نزدیک به ۹۰ درصد سود حاصله را در میان سهامد اران خود تقسیم می کنند، در حالی که با سپردن تنها ۵۰ درصد از این سود به توسعه بخش بالادست، می توانند ظرفیت تولید خوراک را در کشور بالا ببرند و مشکل سرمایه ای صنعت حل می شود، از طرفی سبد سرمایه گذاری صنعت نفت، آنقدر متنوع است که جا برای سرمایه گذاران خارجی نیز وجود دارد.

 لزوم سرمایه گذاری 12 میلیارد دلاری در پارس جنوبی

رضا دهقان، معاون امور توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران نیز در این مراسم با اشاره به اینکه لازم است تا ۱۰ سال آینده، در بخش فشارافزایی چاه های پارس جنوبی، در مجموع ۱۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری شود تا شاهد افت فشار در این میدان نباشیم، هدف از برگزاری این نشست را جهت دهی به سرمایه گذاری های داخلی به سمت صنایع نفت و گاز اعلام کرد و افزود: هم اکنون در بخش نفت، پروژه های مختلفی همچون طرح توسعه فاز ۱۱، فشارافزایی فازهای موجود پارس جنوبی با ارزش سرمایه گذاری ۲.۴ میلیارد دلار، حفاری ۳۵ حلقه چاه جدید در پارس جنوبی با ارزش ۸۰۰ میلیون دلار، توسعه میدان بلال به ارزش ۴۴۰ میلیون دلار  و فرزاد (ب) به ارزش ۱.۸ میلیارد دلار، برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی در نظر گرفته شده است. وی تأکید کرد: در بخش میدان های نفت و گاز مناطق مرکزی ایران، مجوز سرمایه گذاری ۳.۶ میلیارد دلاری از شورای اقتصادی دریافت شده و سرمایه گذاران می توانند با رقم های متفاوت سرمایه گذاری در این پروژه ها مشارکت داشته باشند. معاون امور توسعه و مهندسی تصریح کرد: برای توسعه میدان آزادگان جنوبی به ۱.۵ میلیارد دلار سرمایه دیگر نیاز داریم که به نظر می رسد این پروژه می تواند همه پیمانکاران و سرمایه گذاران داخلی در این حوزه را فعال کند. دهقان درباره برنامه های آینده معاونت امور توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران گفت: افزایش برداشت گاز طبیعی از میدان کیش با ۲.۳ میلیارد دلار، پارس جنوبی با ۴ میلیارد دلار، میدان گازی فرزاد (الف) با ۲ میلیارد دلار، میدان لاوان ۲۰۰ میلیون دلار و سلمان ۲.۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری پیش بینی شده است. وی افزود: فرصت های سرمایه گذاری در میدان های گازی در قالب بسته های سرمایه گذاری به شرکت های مختلف پتروشیمی عرضه شده تا این شرکت ها با سرمایه گذاری بلندمدت بتوانند تضمین تأمین خوراک خود را به مدت ۲۰ سال داشته باشند.

 سهم 5 میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی

فریدون کردزنگنه، مدیر کسب و کار شرکت ملی نفت ایران از دیگر سخنرانان این مراسم بود که اعلام کرد، سهم شرکت ملی نفت ایران از سرمایه گذاری های خارجی برای سال ۱۴۰۱، ۵ میلیارد دلار در نظر گرفته شده است.

او در تشریح مسائل، ظرفیت ها و راهکارهای استفاده از منابع بازار پول و سرمایه گفت: در سال ۱۴۰۱ از محل صندوق توسعه ملی ۲.۳۵ میلیارد دلار در میدان های نفت و گاز سرمایه گذاری می شود و مجموع سهم شرکت ملی نفت ایران از سرمایه گذاری های  مستقیم خارجی و صندوق توسعه ملی در سال ۱۴۰۱ نیز ۵ میلیارد دلار در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به محدودیت های استفاده از منابع مالی در شرکت ملی نفت ایران افزود: محدودیت های اصلی در زمینه استفاده از ابزارهای بازار پول و سرمایه داخلی، پذیرش نشدن قراردادهای شرکت ملی نفت ایران ازسوی سرمایه گذاران و پیمانکاران به عنوان وثیقه، همچنین سقف اعطای تسهیلات ریالی است.

مدیر کسب و کار شرکت ملی نفت ایران، ظرفیت های قانونی استفاده از بازار پول و سرمایه شامل امکان سرمایه گذاری بانک های داخلی بدون مجوز بانک مرکزی را از راهکارهای جذب سرمایه در بخش داخلی برشمرد و تأکید کرد: خوشبختانه در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ مجوزهای سرمایه گذاری بانک ها به صورت مستقیم در صنایع نفت و گاز دیده شده است.

کردزنگنه در تشریح انتظارهای شرکت ملی نفت ایران از فعالان بازار پول و سرمایه تصریح کرد: سرمایه گذاری نهادهای مالی و بانکی به صورت مستقیم و مشارکت در طرح ها به صورت بیع متقابل، می تواند شرکت ملی نفت ایران را در بخش سرمایه ای کمک کند.

 تحقق ظرفیت تولید 5.7 میلیون  بشکه  ای نفت

کریم زبیدی، مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران از برنامه ریزی ها برای رساندن ظرفیت تولید نفت خام ایران به ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز ظرف هشت سال آینده خبر داد. او به برنامه ریزی ها برای هشت سال آینده این شرکت اشاره کرد و گفت: تا هشت سال آینده با جذب سرمایه قصد داریم ظرفیت تولید نفت ایران را به ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز برسانیم. زبیدی با اشاره به اولویت های سرمایه گذاری در شرکت ملی نفت ایران تصریح کرد: فرصت های سرمایه گذاری و مشارکت های سرمایه گذاران داخلی در بخش حفاری چاه های نفت اهمیت بیشتری دارد.

مدیر برنامه ریزی شرکت ملی نفت ایران افزود: برنامه ریزی برای نگهداشت تولید از مسیر ترمیم چاه های موجود و احداث بعضی تأسیسات فرایندی و خطوط لوله، می تواند از دیگر پروژه های قابل سرمایه گذاری داخلی به شمار آید. زبیدی گفت: بر اساس برنامه ریزی ها، به شرط تأمین سرمایه گذاری های تازه، ظرفیت تولید روزانه گاز کشور طی هشت سال آینده نیز به یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب خواهد رسید. وی در تشریح برنامه های افزایش تولید گاز کشور گفت: تکمیل طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، تکمیل پروژه های فشارافزایی در فازهای موجود پارس جنوبی، توسعه میدان گازی کیش و پارس شمالی از برنامه های شرکت ملی نفت ایران برای افزایش ظرفیت تولید گاز در کشور است. مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران، ضمن اشاره به دیگر برنامه های افزایش تولید گاز کشور تصریح کرد: برای شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در هشت سال آینده ۳۲۰ میلیون مترمکعب افزایش ظرفیت تولید در میدان های مختلف آن برنامه ریزی شده است.

زبیدی گفت: روش های مختلف قراردادی همچون EPCF، EPDF، BOO، IPC و ... وجود دارد و بر اساس برنامه ریزی ها، روش های مختلفی برای بازپرداخت پول به پیمانکاران در نظر گرفته شده که یکی از مهم ترین آنها تهاتر با نفت خام و میعانات گازی است.

 

مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت خبر داد:

اجرای طرح رایگان اصلاح موتورخانه منازل برای کاهش مصرف گاز

مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت با اشاره به اجرا شدن طرح رایگان اصلاح موتورخانه ها گفت: هموطنانی که سیستم گرمایشی منازلشان موتورخانه است، می توانند در سایت شرکت ملی گاز ثبت نام کنند و کارشناسان این شرکت به صورت رایگان موتورخانه های مردم را اصلاح خواهند کرد. به گزارش رادیو گفت وگو، علی فروزنده از ثبت رکورد تازه مصرف گاز با فاصله ای قابل توجه خبر داد و گفت: سال ۱۳۹۹ رکورد مصرف حدود ۶۴۰ تا ۶۵۰ میلیون مترمکعب در روز بود؛ اما امسال به طور تقریبی به ۷۰۰ میلیون مترمکعب در روز رسیده ایم که این عدد، معادل کل تولید ایران از بزرگ ترین میدان گازی جهان، یعنی پارس جنوبی است. وی با بیان اینکه کل گاز تولیدشده از میدان پارس جنوبی در منازل، مراکز تجاری و صنایع غیرعمده مصرف می شود، اظهار کرد: مقدار مصرف گاز در کشور در اندازه جهانی نیز بسیار بزرگ است. ایران، سومین تولیدکننده بزرگ گاز جهان و همزمان، چهارمین مصرف کننده بزرگ گاز جهان به شمار می رود. این در حالی است که کشورهای یکم تا سوم از نظر جمعیت، اقلیم و صنعتی بودن از ایران بسیار بزرگ تر هستند که شامل آمریکا، روسیه و چین می شوند. مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت با بیان اینکه در زمستان و محیط سرد نباید انتظار داشته باشیم دمای محیط به اندازه دمای تابستان باشد، بیان کرد: از نظر کارشناسی دمای مناسب بین ۱۸ تا ۲۱ درجه است و اگر یک تا دو درجه از دمای کنونی محیط کم شود، نگرانی ها از کمبود گاز نیز برطرف می شود. فروزنده افزود: وقتی دمای هوا کاهش می یابد، مصرف گاز بالا می رود؛ اما به آن معنا نیست که در فصل سرما، باید مشابه تابستان زندگی کنیم. متأسفانه برخی گمان می کنند در زمستان هم باید همانند فصل تابستان لباس بپوشند. وی درباره راهکارهایی که هم مصرف گاز را کاهش می دهد و هم گرمای بدن را حفظ می کند، اظهار کرد: پوشیدن لباس گرم و خاموش کردن وسایل گرمایشی پیش از خروج از منزل دو اقدام ساده ای است که تأثیر زیادی بر کاهش مصرف گاز دارد. مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت یادآور شد: هموطنانی که موتورخانه دارند و از این محل گرمایش منازل خود را تأمین می کنند، می توانند در سایت شرکت ملی گاز ایران ثبت نام کنند و کارشناسان این شرکت به صورت رایگان موتورخانه های منازل آنها را اصلاح می کنند. تاکنون از این طریق برای اصلاح چند ۱۰ هزار موتورخانه اقدام شده است.

 

فراخوان طرح احیای چاه های بسته و کم بازده نفت

مدیریت سرمایه گذاری و کسب وکار شرکت ملی نفت ایران، فراخوان طرح احیای چاه های بسته و کم بازده نفت را منتشر کرد. به گزارش شرکت ملی نفت ایران، این شرکت به منظور اجرای بندهای ۱۴ و ۱۵ سیاست های اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مبنی بر افزایش ذخایر نفت و گاز کشور و توسعه ظرفیت های تولید و برداشت صیانتی از منابع هیدروکربوری کشور و مستند به قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت و قانون اساسنامه شرکت ملی نفت ایران، با هدف اشتغالزایی، تحقق اقتصاد دانش بنیان و بهره گیری از توان جوانان مستعد و نخبه، احیای چاه های بسته و کم بازده نفت با استفاده از روش های فناورانه را در دستور کار قرار داده است. بر این اساس، شرکت های فناور و دانش بنیان دارای شرایط پذیرش در پارک فناوری و نوآوری نفت و گاز می توانند در این فراخوان شرکت کنند. متقاضیان می توانند از تاریخ ۱۲ تا ۲۲ بهمن ۱۴۰۰ با مراجعه به درگاه الکترونیکی پارک فناوری و نوآوری نفت و گاز به نشانی petropark.ir نسبت به ثبت نام اقدام کنند. علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۲۲۶۸۴۱۱۳-۰۲۱ تماس بگیرند.