پرونده 80 دستور کار تعمیراتی بسته شد

نفت و گاز اروندان در مدار تولید 100 درصدی

مشعل    عملیات تعمیرات اساسی تاسیسات و تجهیزات واحدهای بهره برداری شرکت های نفتی، از الزام های اصلی کار نام برده می شود که همه ساله با برنامه زمان بندی مدون از سوی شرکت ها انجام می شود؛ اقدامی مهم و تاثیرگذار که به منظور تولید ایمن و پایدار در دستور کار برنامه سالانه شرکت ها قرار دارد. در این میان شرکت بهره برداری نفت و گاز اروندان، از جمله شرکت های پیشرو در انجام فعالیت های تعمیراتی و ایمن سازی تاسیسات و زیرساخت های تولید است که اجرای به موقع طرح های نوسازی و بهسازی را با جدیت تمام دنبال می کند.

مهران کرمی، رییس هماهنگی عملیات تولید شرکت نفت و گاز اروندان در گفت وگو با «مشعل» از فعالیت های این شرکت در بهره مندی حداکثری از توان ایرانی و با تأکید بر رویکردهای حمایت از ظرفیت های داخلی خبر داد و گفت: دستاوردهای این شرکت در بخش های مختلف تعمیرات، بازسازی و نوسازی تأسیسات و ساخت و تولید تجهیزات با اتکای کامل به توان شرکت ها و سازندگان داخلی به دست آمده است.
او از انجام بیش از 80 مورد برنامه تعمیراتی در سال جاری با بهره گیری از توان شرکت های داخلی خبر داد و افزود: برنامه تعمیرات اساسی و اضطراری تاسیسات و تجهیزات فرآیندی سال گذشته و امسال در حالی صورت گرفت که شاهد محدودیت های ناشی از شیوع کرونا بودیم؛ با این حال تعمیرات خطوط لوله و تجهیزات واحدهای بهره برداری و تعمیرات اساسی بخش های مکانیک و ابزار دقیق، به روزرسانی سیستم های UPS، برق و سیستم های اندازه گیری با در نظر گرفتن همه مسائل ایمنی و محیط زیستی انجام شد.
رییس هماهنگی عملیات تولید شرکت نفت و گاز اروندان ادامه داد: تمام مراحل تعميرات اساسي با استفاده از توانمندي متخصصان و سازندگان داخلي تحت قراردادهای برون سپاری بهره برداری، نگهداری و تعمیرات (O&M) انجام شده است و با توجه به تخصیص بودجه و اعتبار لازم،  تعمیرات اساسی نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است.
وی ادامه داد: در دوره زمانی آغاز تا پایان قرارداد تلاش خواهد شد در هر منطقه یک بار تعمیرات اساسی و یا تجهیزات حساس به صورت موردی با مجوز حداقل کاهش تولید انجام شود، ضمن آنکه بودجه لازم در این نوع از قراردادها با در نظر گرفتن صرف و صلاح شرکت پیش بینی شده و شرح خدمات در بخش کالا و تعمیرات در قراردادهای یاد شده آورده می شود. همچنین افزایش هزینه های سالانه انواع تعمیرات با نظارت مدیریت و راهبری کارفرما برآورد و اجرایی می شود.
 کرمی به حجم کار انجام شده و نفر- ساعتی که به پروژه های تعمیراتی شرکت اختصاص داده می شود، اشاره و یادآوری کرد: سال گذشته حدود 150 هزار نفر- ساعت تعمیرات اساسی و اضطراری برای واحدهای بهره برداری اولویت دار و خطوط لوله جریانی و تجهیزات در این شرکت انجام شده است.
او به برنامه های امسال در حوزه بهسازی و نوسازی تاسیسات اشاره و از آن به عنوان یکی از ضرورت های اصلی کار یاد کرد و افزود: به روزرسانی بردهای ابزار دقیق و رفع مشکلات نرم افزاری ناشی از آن و پروژه پیاده سازی، استقرار و اجرای نظام مدیریت دارایی فیزیکی به منظور صیانت از دارایی های فیزیکی شرکت نفت و گاز اروندان، از اهم برنامه های این شرکت به منظور بهسازی و نوسازی تاسیسات بوده است.
کرمی ادامه داد: خدمات مشاور برای پیاده سازی و استقرار نظام یادشده از طریق به کارگیری مجموعه استانداردهاي ايزو 55000 و براساس مدل موسسه مدیریت دارایی(IAM)  به منظور ارزیابی وضعیت و تعیین سطح بلوغ فعلی در مدیریت دارایی های فیزیکی، تدوین سند برنامه راهبردی مدیریت دارایی فیزیکی (SAMP) و استقرار کامل نظام مدیریت دارایی های فیزیکی در مرحله انتخاب مجری است که سال آینده عملیاتی خواهد شد.
رییس هماهنگی عملیات تولید شرکت نفت و گاز اروندان با اشاره به تعمیرات اساسی منطقه دارخوین گفت: پس از اعلام واحد بهره برداري مبني بر افزايش حجم ضايعات نفتي (Sludge) در واحدهای فرآورشی و کاهش سطح عملکرد مناسب تجهیزات در بخش های مختلف نمک زدایی، بویلرها، تفکیک گرها، کمپرسورهای تزریق و... و لزوم انجام هرچه سريع تر تعميرات اساسي با تاييد مراجع بالادستي منطقه دارخوين به طور كامل تعمیر، تمیزسازی و تجهیزات معیوب تعویض شد.
کرمی ادامه داد: اين تعميرات اساسي شامل تميزكاري و ترميم بدنه داخلي كليه تفكيك گرها و مبدل ها و نيز تعمير و كاليبراسيون ولوها و شيرهاي ايمني معيوب بوده است. در اين تعميرات اساسي همه تجهيزات فرآيندي باز، تميزكاري، ترميم و رنگ آميزي شده و پس از بازرسي و اخذ تاييديه در مدار سرویس قرار گرفتند، همچنین در بخش کمپرسورهای تزریق برنامه ریزی برای تعمیرات با رعایت الزام های محیط زیستی از جمله جلوگیری از سوزاندن گازهای همراه در نظر گرفته شده است. این برنامه هم اکنون در مرحله انتخاب مجری است.