هرمزگان میزبان سفر استانی رییس جمهور و وزیرنفت

رییس جمهوری : رویکرد دولت سیزدهم جلوگیری از خام فروشی منابع و مواد معدنی کشور است

رئیس جمهوری رویکرد دولت سیزدهم را جلوگیری از خام فروشی منابع و مواد معدنی کشور توصیف کرد و گفت: این رویکرد در حوزه نفت نیز به صورت جدی از سوی وزارت نفت دنبال می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، سیدابراهیم رئیسی، جمعه (24 دی ماه) در دومین روز سفر به هرمزگان پس از افتتاح فاز نخست پروژه پالایشگاه نفت فوق سنگین قشم در گفت وگو با خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که افتتاح این طرح چه تأثیری در جلوگیری از خام فروشی دارد، اظهار کرد: هدف احداث این پالایشگاه جلوگیری از خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده است.

وی با بیان اینکه محصولات این پالایشگاه از جمله قیر موارد استفاده گسترده ای دارد، افزود: این اقدام از آن گام های بسیار خوبی به شمار می آید که وزارت نفت با همکاری بخش خصوصی برداشته است. رئیس جمهوری تصریح کرد: بانک های کشور در این طرح مهم سرمایه گذاری کرده اند که هم خودشان سود می برند و هم محصولش برای مردم خواهد بود.

 قدردانی از وزیر نفت

رئیس جمهوری تاکید کرد که مردم باید بدانند اگر نفت، گاز و پتروشیمی در استانشان وجود دارد، چه مقدار از آن برای مسئولیت اجتماعی هزینه می شود.

سیدابراهیم رئیسی در نشست شورای اداری استان هرمزگان، ضمن قدردانی از گزارش ارائه شده از سوی وزیر نفت گفت: مسئولیت های اجتماعی نسبت به مردم انجام و اعلام شود.

وی ادامه داد: مردم باید بدانند اگر نفت، گاز و پتروشیمی در این استان وجود دارد، از درآمد آن برای ساخت بیمارستان، احداث جاده و ... هزینه می شود و این موضوع باید شفاف به اطلاع مردم برسد که مسئولیت اجتماعی صنایع اجرا می شود.

 افزایش 40 درصدی صادرات نفت ایران

رئیس جمهوری با بیان اینکه ما رفع تحریم ها را عزت مندانه دنبال می کنیم، اعلام کرد که صادرات نفتی ایران به حدی افزایش یافته که ما دیگر نگران صادرات آن نیستیم، صادرات نفت در دولت سیزدهم ۴۰ درصد افزایش یافته و پول حاصل از صادرات نیز در حال بازگشت به کشور است.

به گزارش ایرنا، سیدابراهیم رئیسی در حاشیه سفر استانی خود به هرمزگان در ارتباطی ویدیو کنفرانسی با دوازدهمین اجلاسیه علمای بلاد در قم، با بیان اینکه در کنار رفع تحریم ها، مسئله خنثی سازی تحریم و صادرات غیرنفتی نیز با جدیت از سوی دولت در حال انجام است، گفت: تورم نگرانی اصلی مردم است، طبق آمار بانک مرکزی تورم امروز کشور در ۷۰ سال گذشته بی نظیر بوده است، اما با وجود این روند نزولی تورم در ایران آغاز شده و دولت برای تغییر شرایط در شرایط کاملا ملموس و واقعی بسیار امیدوار است. وی با اشاره به عقب ماندگی های جدی کشور در عدالت اقتصادی ادامه داد: در مسئله عدالت چیزی که مهم است، اجرای عملی و میدانی عدالت است به نحوی که مردم مزه شیرین آن را بچشند و سخن از عدالت از حد کتاب، شعار و شعر فراتر برود. رئیس جمهوری بیان کرد: در مسئله اجرای عدالت همه مردم و مسوولان باید در کنار هم باشند و آمادگی های آن نیز شکل گرفته است، دولت سیزدهم در پی این است که عقب ماندگی های عدالت در کشور را جبران کند.

رئیسی یادآور شد: در آغاز دولت سیزدهم ذخایر کالاهای اساسی اطمینان بخش نبود؛ در حالی که امروز هیچ نگرانی از ذخایر کالاهای اساسی در کشور وجود ندارد.

وزیر نفت: ظرفیت پالایشی در هرمزگان به روزانه  ۵۵۰/ ۱میلیون بشکه می رسد

وزیر نفت در جریان چهاردهمین سفر استانی سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری، به استان هرمزگان سفر کرد. جواد اوجی، در این سفر با تأکید بر حمایت از سرمایه گذاری در این استان اعلام کرد که ظرفیت پالایشی هرمزگان به روزانه یک میلیون و ۵۵۰ هزار بشکه می رسد.

جواد اوجی، پنجشنبه (۲۳ دی ماه) در بد ورود با حضور بر سر مزار شهدای گمنام به قرائت فاتحه پرداخت و در ادامه به ملاقات خانواده معظم شهید حسن ذاکری رفت. او در ادمه سفرش به جزیره قشم ضمن بازدید از طرح نیمه کاره مجموعه ورزشی روستای هلر جزیره قشم ضمن پیگیری، برای تکمیل آن خواستار به سرانجام رسیدن این طرح ورزشی شد، ملاقات مردمی و حضور در نشست شورای اداری جزیره قشم پایان بخش برنامه های وزیر نفت بود. آیین کلنگ زنی فاز دوم پالایشگاه پارس بهین پالایش نفت نیز با حضور وزیر نفت در جریان چهاردهمین سفر استانی رئیس جمهوری به استان هرمزگان انجام شد.

وزیر نفت پس از بازدید از پالایشگاه پارس بهین پالایش نفت قشم، در جمع خبرنگاران گفت: خوراک نخستین پالایشگاه فوق سنگین نفت خام کشور (پارس بهین پالایش نفت قشم) از نفت خام سنگین میدان های سروش و نوروز تأمین می شود و این پالایشگاه با سرمایه گذاری ۲۲۰ میلیون دلاری بخش خصوصی ساخته شده است.

وی با بیان اینکه وزارت نفت، استان هرمزگان را به عنوان قطب پالایشی نفت کشور معرفی می کند، افزود: با راه اندازی پروژه پارس بهین پالایش نفت قشم ۸۵۰ هزار بشکه ظرفیت پالایشی در استان هرمزگان مهیاست که ۳۷ درصد مجموع ظرفیت پالایش نفت کشور را شامل می شود.وزیر نفت تصریح کرد: با راه اندازی فاز دوم پالایشگاه پارس بهین پالایش قشم برای فرآوری میعانات گازی با سرمایه گذاری ۴۰۰ میلیون دلار، ظرف سه سال آینده زمینه تحول این منطقه را فراهم می کند.

اوجی ادامه داد: ظرفیت پالایشی استان هرمزگان با تکمیل چهار طرح پالایشگاهی با پیشرفت صفر تا ۳۵ درصد در دستور کار است که ظرفیت پالایشی استان از روزانه ۸۵۰ هزار بشکه نفت به روزانه یک میلیون و ۵۵۰ هزار بشکه می رسد.وی اعلام کرد: وزارت نفت از همه سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز به ویژه در منطقه جزیره قشم حمایت می کند و برای اجرای طرح های پالایشی تضمین تامین خوراک می دهد.وزیر نفت همچنین گفت: با افزایش ظرفیت پالایشی کشور، اقتصاد مقاومتی و جلوگیری از خام فروشی هم محقق می شود که با راه اندازی این کارها تولید فرآورده های پالایشی کشور افزایش می یابد و درآمد خوب و اشتغال زایی دارد. اوجی با اشاره به حوزه مسئولیت اجتماعی وزارت نفت در این منطقه اظهار کرد: برای استان هرمزگان و جزیره قشم دستاورهای خوبی داشتیم که در نشست شورای اداری اعلام خواهیم کرد.

اختصاص بیش از ١٠٠٠ میلیارد تومان اعتبار برای پروژه های مسئولیت اجتماعی هرمزگان

وزیر نفت گفت: ۲۰ میلیارد تومان به جز ۱۰۶۰ میلیارد تومان سهم هرمزگان طبق صلاحدید فرمانداری به صورت اختصاصی و به منظور رفع مشکلات قشم به این شهرستان اختصاص یافت.

به گزارش خبرگزاری فارس، جواد اوجی در نشست شورای اداری شهرستان قشم بیان کرد: در کل استان ۱۰۶۰ میلیارد تومان پروژه درمانی، عمرانی، بهداشتی، آموزشی، ورزشی و ... تعریف شده است و در اختیار استاندار و دوایر دولتی قرار خواهد گرفت.وی با بیان اینکه حدود چهار درصد از اعتبارات توسعه میدان های نفتی به عنوان مسئولیت اجتماعی به همان منطقه اختصاص می یابد، افزود: برای نمونه در میدان های رشادت، سیوند و رسالت این مبلغ ۵۸۰ میلیون دلار بوده است.

وزیر نفت اظهار کرد: پل خلیج فارس از آرزوهای دیرین مردم قشم است و از آخرین بازدید ما در ۱۱ سال پیش تاکنون تغییر چندانی نکرده و نیاز است که در این زمینه اقدام های عاجلی انجام شود.

اوجی همچنین با بیان اینکه هرمزگان ۳۹ میدان نفتی و گازی دارد، افزود: هنوز هم بخش قابل توجهی از این میدان ها توسعه نیافته است و ظرفیت افزایش آنها وجود دارد که در دولت سیزدهم عملیاتی خواهد شد.وی اعتبار تخصیص یافته برای انتقال گاز را ۱۰ هزار میلیارد تومان اعلام و بیان کرد: از همین تریبون قول می دهم از خط لوله هفتم سراسری انتقال گاز، گاز بندرعباس به قشم عملیاتی شود تا افزون بر تأمین نیاز مورد نیاز شهرستان، صنایع نیز بتوانند از مزیت های این نعمت استفاده کنند.

وزیر نفت توسعه میدان های گازی را در دستور کار دولت خواند و گفت: هرمزگان قطب پالایشگاهی نفت است و از یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت تولیدی در روز، ۸۵۰ هزار بشکه در این استان تولید می شود که امیدواریم تا چهار سال آینده این رقم حدود دو برابر افزایش یابد.

اوجی یکی از مشکلات اصلی کشور را خام فروشی اعلام و تصریح کرد: باید با توسعه پالایشگاه ها، تولیدات با قیمت و ارزش افزوده بالا مانند بنزین سوپر و ال پی جی (گاز مایع) را افزایش دهیم تا افزون بر رفع تحریم ها، زمینه فروش ساده تر و ارزآوری بالاتری را عاید کشور کنیم. وی همچنین رفع مشکل مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد، واردات خودروی خارجی به مناطق آزاد، رفع تنش آبی در جزیره، احداث بیمارستان و کمک به ایجاد و توسعه مراکز درمانی، احداث و توسعه بزرگراه های درگهان لافت - قشم و ساحل جنوبی و احداث یک باب هنرستان در قشم به منظور هنرآموزی را از دیگر اهداف اجرایی در جزیره قشم خواند که برای حل و انتقال به هیئت دولت در دستور کار قرار خواهد گرفت.

براساس این گزارش، در این نشست احمد مرادی، نماینده بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی آباد و خمیر در مجلس شورای اسلامی و حجت الاسلام غلامرضا حاجبی، امام جمعه قشم نیز در سخنانی به بیان مشکلات موجود در این شهرستان پرداختند و بر بهره گیری از نیروهای متخصص هرمزگان در سطوح عالی دولت و ایفای نقش مسئولیت اجتماعی وزارت نفت در این منطقه تاکید کردند.