چند نکته کاربردی برای انجام یکی از اصلی ترین فرایض اسلامی

تنظیم ساعت زندگی به وقت نماز

 قدیمی ها می گفتند نماز نور است، هرچه با اول وقت بودنش فاصله بیفتد، از نورش کم می شود و چون امام زمان(عج) نماز را اول وقت می خوانند، هرکس که نمازش را اول وقت بخواند، همراه امام زمانش آن را اقامه کرده است. همین اول وقت اقامه کردن نماز، نمره قبولی آن را بیشتر می کند. خواندن نماز اول وقت را بسیاری از نمازگزاران دوست دارند، اما همیشه این گله را دارند که در شرایطی قرار دارند که خواندنش برایشان ممکن نیست و در فضا و مکان و حتی شرایط مناسبی حضور ندارند تا وضو بگیرند و نمازشان را اول وقت بخوانند. گله ای که بسیاری از خانم ها با توجه به پوشش و سختی بیشتر در وضو گرفتن بیشتر از آقایان دارند. در این گزارش سعی کردیم با چند راهکار ساده خواندن نماز اول وقت در هر جا و مکانی را برای کسانی که دغدغه اش را دارند، آسان تر کنیم.

همیشه با وضو باشید

وضو گرفتن همیشه فقط برای نماز نیست. بسیاری از افراد معتقدند که بهتر است همه کارهایشان را با وضو انجام دهند تا خیر و برکت بیشتری برایشان داشته باشد. با وضو از خانه بیرون بروند و در محل کار حاضر شوند. با وضو غذا درست کنند. با وضو به مهمانی بروند. با وضو بودن این امکان را به شما می دهد که وقت نماز راحت تر باشید و دیگر نیازی به وضو گرفتن نداشته باشید. وضو داشتن، رغبت شما را برای خواندن نماز اول وقت هم بیشتر می کند. پس همیشه با خودتان یک قرار داشته باشید که دائم الوضو باشید. کاری که سخت نیست، اما لذت و راحت بسیار زیادی در طول روز به شما خواهد داد.

بطری آب به همراه داشته باشید

با یک لیوان آب هم می توان وضو گرفت. این جمله را به یاد داشته باشید. همیشه قرار نیست برای وضو گرفتن جلوی شیر آب بروید و آب زیادی مصرف کنید. اتفاقا توصیه شده است با کمترین میزان ممکن وضو بگیرید که ثوابش هم بیشتر است. پس خوب است همیشه یک بطری کوچک آب آشامیدنی همراهتان باشد که در صورت نیاز از آن برای وضو گرفتن هم استفاده کنید و هرگاه شیر آبی دیدید، آن را پر کنید. در وقت نماز حتی اگر سرویس بهداشتی مناسب پیدا نکردید، می توانید در گوشه ای بی سروصدا وضو بگیرید و نماز اول وقت را بجا بیاورید.

به خاطر نداشتن چادر نماز را به تاخیر نیندازید

 بیشتر خانم ها دوست دارند هنگام خواندن نماز چادر داشته باشند، اما چون برخی از پوشش چادر استفاده نمی کنند، ممکن است احساس کنند نمی توانند نمازشان را اول وقت بخوانند. در صورتی که چنین نیست. پوشش چادر برای خواندن نماز الزامی نیست. اگر در محیطی هستید که چادر نماز در آن وجود ندارد، هیچ اشکالی ندارد، می توانید با همان پوشش مرتب مانتو و شلوار که حجاب نماز در آن کاملا رعایت شده باشد، نمازتان را اقامه کنید.

 یک متر و نیم سفره یکبار مصرف

برخی گله دارند که در بسیاری از محیط هایی که رفت و آمد دارند، محلی برای نماز خواندن یا نمازخانه و یا هرجایی که یک فرش وجود داشته باشد، وجود ندارد و همین باعث عقب افتادن نمازشان می شود. برای این مشکل چند راهکار ساده وجود دارد؛ اگر در محل کار هستید، می توانید همیشه یک سجاده داشته باشید. اگر در رفت و آمد هستید، یک متر و نیم سفره یکبار مصرف ساده و کم جا با خودتان داشته باشید و در وقت نماز آن را گوشه ای پهن و نمازتان را اقامه کنید.

در کیفتان مهر داشته باشید

مهر نماز، مهم ترین وسیله ای ا ست که نماز اول وقت را برایتان آسان می کند. پس حداقل یک جانماز یا یک مهر کوچک در لوازم همراهتان جای دهید تا نماز اول وقت از دستتان نرود.

 دستمال مرطوب همراهتان باشد

دستمال مرطوب بی شک یکی از بهترین ابداعات بشر است. دستمال مرطوب به خصوص به خانم ها کمک می کند تا اگر صورتشان کرم ضدآفتاب دارد، با این دستمال به سادگی آن را تمیز کنند و برای وضو گرفتن آماده شوند.

 نماز خانه ها را شناسایی کنید

اگر وقت نماز در خیابان هستید بهتر است نزدیک ترین مسجد را پیدا کنید و نمازتان را در آنجا اقامه کنید، اما اگر در مترو یا جایی دور از مسجد هستید، برخی از ایستگاه های مترو یا پارک ها و معابر شهری محلی برای اقامه نماز دارند. می توانید آنها را شناسایی کنید و زمانی که در آن منطقه در رفت و آمد بودید، با حضور در آن مکان ها نمازتان را بخوانید.

 پیدا کردن قبله را یاد بگیرید

یکی از چالش های نمازخواندن در مکان های مختلف و تازه، پیدا کردن قبله است. برای یافتن قبله می توانید از نرم افزارهای قبله یاب پیدا کنید که این روزها انواع و اقسام آن در بازارهای اپلیکیشن های تلفن همراه موجود است. همچنین می توانید جهت شمال شهر را پیدا کنید و با توجه به جهت های اصلی، جهت جنوب غربی را که قبله است، پیدا کنید و به همان سمت نماز بخوانید.

 نرم افزار پخش اذان نصب کنید

ممکن است شما در محلی قرار گرفته باشید که در وقت اذان صدای هیچ مسجد یا تلویزیونی وجود نداشته باشد که از وقت اذان باخبر شوید. پس بهتر است در تلفن همراهتان نرم افزارهای اوقات شرعی را بریزید تا شما را از وقت اذان باخبر کنند که برای اقامه نماز آماده شوید.

 

بخشی از بیانات مقام معظم رهبری درباره مادران و همسران شهدا

 اینها به زبان آسان است...

این همه همسران شهدا، همسران جانبازان، مادران شهیدان، بازماندگان برجسته ، کسانی که رفتند جانشان را در راه خدا دادند و اینها با اراده محکم، عزم راسخ و با صبر، هر انسانی را مقابل خودشان خاشع و خاضع می کنند. بنده که حقیقتا هر وقت با این زنان برجسته مواجه می شوم، در مقابل آنها احساس خضوع می کنم. بنده زیاد برخورد می کنم با مادران شهیدان، با همسران شهیدان، با همسران جانبازان: این بانوی فداکاری که یک عمر زندگی خودش را می گذارد برای مدیریت کردن و بهبود بخشیدن به زندگی یک معلول و جانباز، برای خاطر خدا؛ این چیز کوچکی نیست، اینها به زبان آسان است. آن مادری که دو فرزند، سه فرزند، چهار فرزند را در راه خدا داده و همچنان محکم ایستاده، به ما سفارش می کند که بایستید؛ محکم باشید، انسان واقعا در مقابل این همه عظمت احساس خشوع می کند. اینها واقعیت های زنانه جامعه ماست که بسیار افتخارآمیز و مهم است. خب بحمدالله این، آن بخش روشن و درخشان مساله زن در کشور [است ].