خبر خوش مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون

1403  گازسوزی  مارون  به  صفر  می رسد 

 مشعل   شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون تولید از 3 میدان و 7 مخزن بزرگ کشور را به عهده دارد. حوزه فعالیت این شرکت  3هزار و 80 کیلومتر است و در این حوزه فعالیت 28 کارخانه بهره برداری، نمک زدایی و تقویت فشار و ایستگاه های تزریق گاز و مجتمع های آبرسانی قرار دارد. این شركت راهبري عمليات توليد، فرآورش و انتقال نفت،گازومایعات گازی، همچنين نگهداري، تعميرات و بهینه سازی تاسيسات و خطوط لوله  مربوطه را به عهده دارد.  منطقه جغرافيايي مارون از شمال به هفتگل و نفت سفيد، از شرق و جنوب شرقي به رودخانه جراحي، از غرب به محدوده 30 کیلومتری شهر اهواز و از جنوب به تالاب شادگان محدود بوده و با وسعتي بالغ بر 1400 كيلومتر مربع دربرگيرنده ميادين مارون، كوپال و شادگان است. حمید کاویان، مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون در گفت وگو با «مشعل» به تشریح اقدام های انجام شده در سال 1400  پرداخته است. او از آمادگی برای افزایش تولید نفت خام خبر می دهد و می گوید در حداقل زمان ممکن می توانیم به سقف مورد نظر برسیم.  خبر خوش او این است که دو سال آینده (1403)   تمامی گازهای مشعل جمع آوری شده، گازسوزی در منطقه عملیاتی مارون به صفر خواهد رسید.  متن این گفت وگو در ادامه می آید.

 با توجه به ماموریت شرکت ملی نفت ایران به شرکت های تابع به منظور آمادگی برای تولید حداکثری نفت خام، به شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون چه ماموریتی داده شده است؟

با توجه به اینکه نفت تولیدی شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون به طور عمده پالایشگاهی و خاص است، تعداد چاه های بسته آن کم است. در حال حاضر حدود 60 هزار بشکه مربوط به چاه های بسته است و هر هفته در این شرکت، جلسات برگشت به تولید حداکثری برگزار و در آن موارد مورد نیاز برای این هدف گذاری پیگیری می شود. افزون بر آن جلسات مرتبط با تولید، هر دو هفته یک بار از سوی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب برگزار و در آن تمام مشکلات مربوط به چاه ها و... بررسی و رصد می شود.

  برای بازگشت به سقف تولید گذشته چه میزان زمان نیاز دارید؟

این شرکت در حداقل زمان ممکن (2 تا 3 ماه) می تواند به حداکثر تولید حدود 600 هزار بشکه در روز نفت خام دست یابد.

  چند درصد خوراک پتروشیمی ها و پالایشگاه ها را تامین می کنید؟

در این شرکت روزانه حدود 30 هزار بشکه مایعات گازی تولید می شود که بعد از ترکیب با محصولات سایر شرکت های بهره بردار تابع شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب برای تامین خوراک پتروشیمی ها ارسال می شود. علاوه بر مایعات، محصولات C2 +  همراه 570 میلیون فوت مکعب در روز گاز غنی تولیدی به پتروشیمی مارون تحویل و گاز سبک باقیمانده برای مصارف خانگی و صنعتی به شرکت ملی گاز ارسال می شود، همچنین از گاز تولیدی مخزن خامی روزانه  حدود 6 هزار بشکه نفتا تولید و به طور مستقیم صادر می شود. همچنین ما تامین کننده روزانه حدود 450 هزار بشکه نفت خام به عنوان خوراک پالایشگاه اصفهان و حدود 150 هزار بشکه نفت صادراتی کشور هستیم.

  گاز تولیدی به طور کامل در تمام فصول تحویل بخش گاز می شود یا فقط در فصل سرما در نظر گرفته شده است؟

کل گاز سبک تولیدی در  تمامی  فصول به شرکت ملی گاز ایران تحویل داده می شود.

  میزان تزریق گاز به مخازن روزانه چه میزان است؟

در شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون دو ایستگاه تزریق گاز وجود دارد. یکی ایستگاه تزریق گاز مارون که وظیفه تزریق گاز به مخزن آسماری مارون را عهده دار است که امکان تزریق 1400 میلیون فوت مکعب در روز را دارد. به طور میانگین نزدیک 700 میلیون فوت مکعب تزریق می شود. ایستگاه دوم تزریق گاز کوپال است که 150 میلیون فوت مکعب ظرفیت دارد.  آنچه برای مخازن مهم است، تزریق تجمعی گاز است که معمولا در ابتدای سال و فصل گرم که مصرف گاز  کشوری پایین است، در ظرفیت کامل تزریق انجام می شود. در مارون با سه ردیف فعال یک میلیون و 50فوت مکعب در روز گاز تزریق می شود. در کل 75 درصد تزریق گاز مخازن براساس برنامه انجام می شود.

  سال 1400 تقریبا رو به پایان است، اگر بخواهیم به اقدام های مهم شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون بپردازیم، چه مواردی قابل بیان است؟

براساس برنامه مصوب تعهدات تولیدی که از شرکت ملی نفت ایران ابلاغ شده است، امسال نیز همانند سه سال گذشته تاکنون از نظر تولید نفت تعهدات 100 درصد محقق و انجام شده است.

در این مقطع با اولویت قرار دادن مسائل زیست محیطی و صیانت از آن و همچنین حفظ منابع هیدروکربوری در زمینه تولید گازهای همراه با کارخانه های فعال توانستیم نزدیک به 90 درصد گازهای تولیدی را جمع آوری کنیم و تنها 8 درصد باقی می ماند که برای آن نیز برنامه ریزی شده است. 2 پروژه مهم جمع آوری گازهای مشعل واحدهای بهره برداری مارون 6  و مارون 3 با کمک بخش خصوصی راه اندازی شد که سود و صرفه اقتصادی حاصل از فروش گازهای همراه 16 میلیون دلار در سال است. این دو قرارداد 5 سال با سرمایه گذاری حدود 17 میلیون دلار برای احداث تاسیسات فشار افزایی گازهای کم فشار مشعل و شیرین سازی گازهای ترش منعقد شده و خروجی این تاسیسات به کارخانه گاز و گاز مایع 400 جهت فرآوری و تفکیک مایعات گازی و گاز سبک ارسال می شود. فروش گازهای ترش ارسالی به مشعل واحد بهره برداری  شماره 3 مارون به میزان 15 میلیون فوت مکعب در روز و فروش گازهای کم فشار ارسالی به مشعل واحد بهره برداری مارون 6 به میزان 14 میلیون فوت مکعب در روز با شرکت های داخلی بسته و پس از انجام عملیات اجرایی راه اندازی شد.

باید اشاره کنم با توجه به اینکه بسیاری از فعالیت های شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون شامل عملیات روی چاه هاست که آلودگی زیست محیطی به همراه داشت، با به کارگیری دستگاه فرآورش سيار نفتMOT و MOS توانستیم از هدررفت 90 هزار بشکه نفت جلوگیری کنیم.

از سوی دیگر با بازسازی تلمبه های پساب در شرکت نفت و گاز مارون با همکاری با شرکت های دانش بنیان توانستیم بیش از 99 درصد از پساب را به چاه های دفع پساب بازگردانیم.

  چه زمانی تمام گازها جمع می شود؟

90 درصد گازهای ارسالی به مشعل جمع آوری شده است و با دو پروژه مرتبط که راه اندازی شد، آمار گازسوزی 40 درصد کاهش یافت. برای بخش باقی مانده نیز شرکت های پتروشیمی مارون و هلدینگ خلیج فارس دو پروژه مرتبط را در دست اجرا دارند که با اجرای آن تمامی گازهای مشعل جمع آوری شده و گازسوزی به صفر خواهد رسید.

  چه زمانی قرار است نهایی شود؟

براساس برنامه زمان بندی ارایه شده دو تا سه سال آینده (1403) است.

  سهم شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون از پروژه های افزایش و نگهداشت تولید 28 مخزن چه میزان است و چه روندی بر آنها حاکم است؟

در بخش پروژه های مرتبط با افزایش و نگهداشت، تولید چهار بسته مرتبط با شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون است که مشتمل بر بسته های مارون یک و مارون 4 ، مارون 3، مارون 6 و مارون 2 و 5 است. عمده پروژه های مرتبط با مارون، خطوط اصلی نفت و گاز، بهینه سازی واحدها و... است. زمان بندی کلی این پروژه ها دو ساله بوده است که با توجه به شرایط فعلی آنها، به زمانی بیش از آن نیاز دارند.