وزیر نفت اعلام کرد:

آمادگی اوپک پلاس برای تأمین مطمئن سوخت مورد نیاز مصرف کنندگان

مشعل    جواد اوجی، وزیر نفت روز سه شنبه (۱۴ دی ماه) با تشریح بیست و چهارمین نشست وزارتی اوپک پلاس اعلام کرد: کشورهای عضو این ائتلاف آمادگی دارند در هر زمان که بازار و مصرف کنندگان نیاز داشته باشند، به مسؤولیت خود در زمینه تأمین سریع و مطمئن نفت اقدام کنند.

وی با بیان اینکه تصمیم این نشست، ادامه تصمیم ماه پیش مبنی بر ادامه افزایش تولید ۴۰۰ هزار بشکه نفت در روز برای ماه فوریه ۲۰۲۲ بود، اظهار کرد: با توجه به گزارش کمیته فنی و ارزیابی های صورت گرفته کارشناسان از چشم انداز اقتصاد جهان و متغیرهای تعیین کننده در وضع عرضه و تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۲۲ کشورهای اوپک پلاس، همگی در تصمیم برای افزایش تولید ۴۰۰ هزار بشکه ای اشتراک نظر داشتند.

وزیر نفت تصریح کرد: البته اوپک پلاس دوباره بر رصد و نظارت مداوم و منظم خود بر تحولات بازار و انجام هرگونه اقدام لازم برای حفظ ثبات حاکم بر بازار نفت تأکید کرد و همه کشورها به تلاش های جمعی خود برای حفاظت از دستاوردهای این توافق ادامه خواهند داد.

اوجی گفت: براساس آمار و گزارش های منتشرشده، به لطف بهبود شاخص های اقتصادی در جهان، بویژه اقتصادهای بزرگ مصرف کننده نفت و پایبندی مناسب کشورهای اوپک پلاس که در ماه نوامبر به حدود ۱۱۷ درصد رسید، بازار جهانی نفت با وجود برخی نگرانی ها درباره شیوع سویه اومیکرون، در مسیر رضایت بخش برای توازن و ثبات در حال حرکت است.

وی ادامه داد: کشورهای اوپک پلاس نیز از نظر شرایط کنونی رضایت دارند و تلاش جمعی همه تولیدکنندگان، بر حفظ و پایدار کردن ثبات کنونی بازار نفت متمرکز شده است. وزیر نفت تصریح کرد: به نظر می رسد با توجه به چشم انداز اقتصادی امیدوارکننده ای که برای سه ماه نخست سال ۲۰۲۲ پیش بینی شده است، روند کنونی حفظ شود؛ البته کشورهای اوپک پلاس آمادگی دارند در هر زمان که بازار و مصرف کنندگان نیاز داشته باشند، به مسؤولیت خود در زمینه تأمین سریع و مطمئن نفت اقدام کنند.

 

تداوم سیاست افزایش تولید در ماه فوریه

۲۳ کشور عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش (ائتلاف اوپک پلاس) در بیست وچهارمین نشست خود، بر سر افزایش ۴۰۰ هزار بشکه ای تولید روزانه در ماه فوریه (بهمن- اسفند) به توافق رسیدند.

اوپک و متحدانش در نوزدهمین نشست خود در ماه ژوئیه توافق کردند هر ماه تولیدشان را در مجموع ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهند تا به محدودیت عرضه ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز پایان بخشند. این تصمیم از ماه اوت اجرایی شده است. اوپک پلاس در واکنش به فروپاشی تقاضا در اوج بحران شیوع ویروس کووید۱۹، تولید خود را از ماه مه سال ۲۰۲۰، ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز معادل حدود ۱۰ درصد از تقاضای جهانی محدود کرد؛ اما پس از آن زمان با بهبود تقاضا، محدودیت عرضه را به مرور تسهیل کرده است.

اعضای این ائتلاف تصمیم گرفتند بیست وپنجمین نشست مشترک ائتلاف اوپک پلاس دوم فوریه (۱۳ بهمن ماه) برگزار شود.

 

با تصمیم اعضای کشورهای صادر کننده نفت :

هیثم الغیص، دبیر کل اوپک شد

نشست ویژه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) با هدف انتخاب بیست وچهارمین دبیرکل جدید این سازمان برگزار شد. اعضای اوپک در نشست ویژه وزارتی این سازمان بر سر انتخاب هیثم الغیص، به عنوان دبیرکل این سازمان به اجماع رسیدند.

هیثم الغیص، نماینده پیشین کویت در هیأت عامل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، مدیر اجرایی چندزبانه صنعت نفت و گاز است که بیش از ۳۰ سال تجربه بین المللی دارد. وی در بخش فروش و بازاریابی بین المللی نفت و گاز و توسعه تجارت، فعالیت کرده و با تصدی سمت های کلیدی در کویت، پکن و لندن تجربه منطقه ای و بین المللی به دست آورده است.

الغیص همچنین تجربه هدایت گروه های پیشرو بین المللی و منطقه ای و دانش و تجربه فراوانی در زمینه تحقیقات بازار و تجزیه و تحلیل دارد. وی چند سمت در نهادهای کلیدی اوپک و کمیته های میان دولتی داشته است.

دوره فعالیت محمد سانوسی بارکیندو نیجریه ای، دبیرکل کنونی این سازمان نیز اوت ۲۰۲۲ (مردادماه ۱۴۰۱) به پایان می رسد. وی اواسط سال ۲۰۱۶ این سمت را به عهده گرفت و در سال ۲۰۱۹ برای یک دوره سه ساله دیگر انتخاب شد.

کویت پیش از انتخاب هیثم الغیص، به عنوان دبیرکل اوپک در سال های ۱۹۶۵ و ۲۰۰۵ میلادی نیز عهده دار این پست بوده است. اشرف لطفی در سال ۱۹۶۵ به مدت یک سال و  شیخ احمد فهد الاحمد الصباح  در سال ۲۰۰۵ به عنوان دبیرکل به این سازمان خدمت کردند.

 اطمینان دارم شرایط کشورهای تحت تحریم لحاظ می شود

جواد اوجی، وزیر نفت عصر روز سه شنبه (13 دی ماه) در نشست ویژه اعضای اوپک ضمن تبریک فرارسیدن سال نو میلادی به اعضای این سازمان، از خدمات ارزنده و شایان محمد سانوسی بارکیندو (دبیرکل کنونی اوپک) قدردانی کرد.

وی گفت: اطمینان دارم کشورهای عضو در تصمیم ها و اقدام های خود، ملاحظات اعضایی را که در شرایط ناعادلانه تحریم های ظالمانه و غیرقانونی از تولید و صادرات نفت خود بازمانده اند، مدنظر قرار می دهند. وزیر نفت، ضمن تبریک به هیثم الغیص برای انتخاب به عنوان دبیرکل تازه اوپک عنوان کرد: از طرف دولت و ملت ایران به دولت و ملت کویت و محمد عبدالطیف فارس، وزیر نفت این کشور تبریک عرض می کنم. اوجی افزود: امیدوارم انتخاب ایشان گامی بزرگ در پیشبرد اهداف اوپک و اعضای آن و راهبری منصفانه و آینده نگرانه دبیرخانه این سازمان باشد. وی ضمن آرزوی موفقیت برای الغیص در مسؤولیت جدید در دوران چالش برانگیز برای سوخت های فسیلی تصریح کرد: اطمینان دارم موفقیت های اوپک در سال های اخیر با هدایت آقای بارکیندو و مدیریت خوب آقای الغیص ادامه داشته باشد.

وزیر نفت در پایان گفت: اطمینان دارم که کشورهای عضو اوپک در همه تصمیم ها و اقدام های خود ملاحظات آن دسته از کشورهای عضو را که در شرایط ناعادلانه تحریم های ظالمانه و غیرقانونی قرار گرفتند و از تولید و صادرات نفت خود در سال های گذشته محروم بودند، مدنظر قرار می دهند.

 دبیرکل جدید اوپک براساس اصل اجماع انتخاب شد

وی همچنین پس از پایان نشست ویژه وزیران سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) اظهار کرد: دبیرکل جدید اوپک براساس اصل اجماع انتخاب شده است.

وزیر نفت با بیان اینکه این نشست، تنها یک دستور کار داشت و آن تصمیم گیری درباره دبیرکل آینده اوپک بود، تصریح کرد: همانطور که می دانید، دوره مسؤولیت دبیرکل کنونی اوپک (محمدسانوسی بارکیندو) خردادماه ۱۴۰۱ به پایان می رسد.

اوجی افزود: از مدتی پیش، موضوع معرفی نامزدها برای انتخاب دبیرکل آینده اوپک در سطح وزیران این سازمان مطرح شده بود و در نشست عادی ۱۸۲ این سازمان نیز این موضوع، دوباره مطرح و از کشورهای عضو خواسته شد در فرصت زمانی دو هفته ای تا ۲۵ آذرماه (۱۵ دسامبر ۲۰۲۱) در صورت تمایل نامزد مورد نظر خود را معرفی کنند. وی ادامه داد: با وجود این اعلام، در این مدت تنها کویت بود که از حدود دو ماه پیش، نامزد مورد نظر خود را برای این سمت به طور رسمی معرفی کرده بود و با وجود گمانه زنی ها هیچ یک از دیگر کشورهای عضو اوپک برای سمت دبیرکلی، اعلام نامزدی نکردند.

وزیر نفت گفت: براساس این شرایط و با توجه به سوابق، تجربه ها و شناخت کشورهای عضو از نامزد کویت (هیثم الغیص) نشست وزارتی اوپک به اتفاق آرا و براساس اصل اجماع تصمیم گرفت آقای الغیص برای سه سال به عنوان دبیرکل این سازمان انتخاب شود.

اوجی تصریح کرد: دوره مسؤولیت دبیرکل تازه اوپک از ابتدای اوت ۲۰۲۲ (اوایل مرداد ۱۴۰۱) آغاز می شود و برای ایشان در مسؤولیت جدید آرزوی موفقیت داریم.

 نماینده همه کشورهای عضو سازمان هستم

هیثم الغیص، دبیرکل منتخب اوپک نیز در نشست ویژه وزارتی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) برای انتخاب دبیرکل با تشکر از حمایت اعضای این سازمان و دولت کویت اعلام کرد که این روز را فراموش نمی کند.

وی در نخستین سخنرانی اش، ضمن ابراز امیدواری برای جلب رضایت کل اعضا، خود را نماینده همه کشورهای عضو این سازمان دانست.

دبیرکل منتخب اوپک افزود: اعضا می توانند او را مانند نماینده کشور خود تلقی کنند و اکنون نماینده همه اعضای اوپک است.

الغیص ادامه داد: با حمایت و کمک اعضا، این سازمان را وارد مرحله ای تازه خواهم کرد و با وجود چالش های موجود، همه توان خود را برای رضایت کشورهای عضو به کار خواهم برد.

وی همچنین با تشکر از محمد سانوسی بارکیندو، دبیرکل کنونی اوپک، مراتب قدردانی خود را از زحمات وی در دوره های سخت اخیر اعلام و ابراز امیدواری کرد که بتواند در سال های آینده دنباله رو راه بارکیندو باشد.