جذب بیش از 350 نفر از بومیان جنوب در یک شرکت راهبردی

بنزین پالایشگاه لاوان  یورو  4   می شود

سمیه راهپیما   شركت پالايش نفت لاوان به عنوان يك شركت پروژه محور از سال هاي نه چندان دور تا به حال توانسته است با اجراي طرح هاي پالايشي در زمینه شكوفايي اقتصاد كشور پيشرو و در میان شركت هاي پالايشي رتبه هاي نخست اقتصادي را به خود اختصاص دهد. این شرکت به لحاظ موقعیت جغرافیایی دارای شاخص های  راهبردی چون دسترسی آسان به آب های  آزاد و قرار گرفتن در شاهراه انتقال انرژی، بهره برداری از امتیاز های  منطقه ویژه اقتصادی لاوان و فرصت های  سرمایه گذاری،  وجود ذخایر عظیم گاز شیرین در جزیره لاوان، امـکان احداث واحد های  فرآیندی برای تولید فرآورده های ی با ارزش افزوده بیشتر و ایجاد تنوع در سبد محصولات به منظور تبدیل شرکت پالایشی به مجتمع پتــروپالایشی، وجود پایانه های  مختلف هوایي و دريایي براي جابه جایي افراد، كالا و انواع فرآورده هاست و از این نعمت های  خدادادی به نحو احسن استفاده کرده است. به دلیل اهمیت راهبردی این پالایشگاه و طرح های  توسعه ای آن با محمدعلی اخباری، مدیرعامل شرکت پالایش نفت لاوان گفت و گو کرده ایم که مشروح آن را در ادامه می خوانید.

  همان طور که می دانید وزارت نفت بر توسعه طرح های  پالایشی بخصوص ایجاد پتروپالایشگاه ها تاکید دارد؛ شرکت پالایش نفت لاوان چه برنامه هایی در این زمینه در دستور کار دارد؟

شرکت پالایش نفت لاوان با توجه به تجربه های  موفق در اجرای پروژه های  احداث واحد های  پالایشی در سال های  اخیر و بهره مندی از توانمندی ها و ظرفیت های  بالقوه منطقه جغرافیایی لاوان به منظور جلوگیری از خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده، ممانعت از وابستگی به بیگانگان در زمینه فرآورده های  نفتی، جلوگیری از خروج ارز، اشتغالزایی و محرومیت زدایی از چهره غرب استان هرمزگان اقدام به اخذ مجوز پتروپالایش 150هزار بشکه ای  کرده است.

  برای اجرای این طرح چه تمهیداتی اندیشیده شده است؟ با اجرای این طرح میزان اشتغالزایی چه تعداد خواهد بود؟

 زمانی که یک پروژه می خواهد شروع شود، از همان ابتدای تجهیز کارگاه هزینه بر است. اکنون امکانات کارگاه در پالایشگاه لاوان فراهم است و با همکاری سهامدار عمده این طرح، کار را به پیش خواهیم برد.  پیش بینی شده در دوره اجرای پروژه برای حداقل 8 هزار نفر و پس از بهره برداری برای حدود 5000نفر شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد شود، ضمن آنکه با ایجاد کسب و کار های  جانبی و رونق گیری آن، درآمد اهالی منطقه چهره محروم منطقه متحول خواهد شد.

  علاوه بر طرح پترو پالایشی در شرکت پالایش نفت لاوان چه برنامه های  توسعه ای دیگری در دستور کار است؟

پالایشگاه لاوان پروژه محور است و بجز پروژه پتروپالایش دو پروژه دیگر مانند احداث واحد تقطير در خلأ و قیرسازی و احداث واحد تولید حلال های  ویژه را نیز داریم.  این شركت، طرح بهینه سازی پروژه احداث واحد تقطیر در خلأ جدید با ظرفیت 12 هزار  بشکه در روز به همراه واحد قیرسازی را در جهت الزامات زیست محیطی بین المللی، انعطاف پذيري بالاتر در عمليات توليد و شرایط اقتصادی پوياتر با تصویب هیئت مدیره شرکت در دستور کار قرار داده است. با اجراي پروژه احداث واحد تقطير در خلأ، محصول نفت کوره با سولفور بالای ته ماند برج تقطير های  اتمسفریک واحد های  تقطیر 1 و 2 پالایشگاه حذف و به عنوان خوراک واحد تقطیر در خلأ جدید، محصولات با ارزش افزوده بالاتري نظیر V.B.، لوب کات سنگین و نفت گاز از آن توليد مي شود که با احداث واحد قیرسازی در کنار آن، فرآورده V.B. نیز تبدیل به قیر صادراتی با ارزش افزوده بالاتر می شود.  مطالعات امکان سنجی و اقتصادی، مفهومی و پایه انجام شده و اخذ مجوز های  هیئت مدیره و سازمان محترم تأمین اجتماعی در قبل، در مرحله برگزاری تشریفات مناقصه عمومی طرح به روش EPCC و عملياتي شدن طرح  است.

  احداث واحد تولید حلال های  ویژه در چه مرحله ای قرار دارد؟

پروژه احداث واحد توليد حلال های  ویژه با ظرفیت 5 هزار بشکه در روز، يكي ديگر از پروژه های  با سودآوری بالا و در دست اقدام شركت پالايش نفت لاوان بوده كه با هدف افزايش و ارتقای سبد توليد محصولات شركت در دستور كار قرار گرفته است. مطالعات اولیه این پروژه توسط اداره مهندسی پالایش این شرکت انجام گرفته و در مرحله تکمیل مطالعات امكان سنجي، اقتصادی و مفهومي و اخذ مجوز های  مربوطه است. با اجرای این طرح سودآور، تنوع محصولات ويژه شركت با تولید حلال های  ویژه مرغوب افزایش یافته که در آن صورت ارزش افزوده و سود اقتصادي بالاتري را نصيب شركت کرده و بخشي از نيازمندي های  صنايع كوچك و پايين دستي كشور را در زمینه حلال های  مورد نیاز صنایع شیمیایی، رنگ و چاپ و لاستیک سازی تأمين مي کند.  دو پروژه احداث واحد تقطير در خلأ و قیرسازی و احداث واحد تولید حلال های  ویژه تا پایان سال نهایی خواهد شد.

  واحد  بنزین سازی پالایشگاه لاوان در چه مرحله ای قرار دارد؟

برای تامین کاتالیست این واحد بایکی از شرکت های  دانش بنیان داخلی همکاری داریم، تنها مشکل این است که کاتالیست این شرکت در دیگر پالایشگاه های  کشور جواب داده است اما در پالایشگاه لاوان این امر صورت نگرفته، برای رفع این مشکل از سوی این شرکت دانش بنیان مطالعات مختلفی صورت گرفته است و امیدواریم نتیجه نهایی را از کاتالیست ایرانی بگیریم و در آینده نزدیک شاهد افتتاح این واحد باشیم.

  با توجه به اینکه بحث بهینه سازی مصرف سوخت از اهمیت بسزایی برخوردار است، در پالایشگاه لاوان چه اقدام هایی در این زمینه انجام شده است؟

بهینه سازی مصرف سوخت، کار هزینه بری است و باید برنامه ریزی شده باشد، یک سری کارها به صورت کوتاه مدت جوابگوست مانند کارکردن روی پارامتر های  کوره ها و اصلاح سیستم واحد های  آب و بخار، کار کردن روی سیستم های  سوخت دیگ های  بخار و کوره ها که به طور مرتب انجام می شود و تا حدودی مصارف انرژی پایین می آید.  اما برخی از کارها هزینه بر است، زمانی که از یک فناوری مربوط به 30 سال پیش استفاده می کنیم، دیگر نباید توقع داشته باشیم که با سیستم های  جدید قابل مقایسه باشد و برای به روز شدن آن باید هزینه و سرمایه گذاری کنیم.  پروژه های  متعددی را برنامه ریزی کرده ایم و در بودجه شرکت نیز دیده شده است، مهم ترین پروژه بک پرشر رگولاتور است که آخرین ویرایش ها در اسناد مناقصه آن اجرایی می شود تا آن را به دست پیمانکار بدهیم. با اجرای این طرح نزدیک به چهار مگابایت برق به صورت رایگان به دست می آوریم و به سیستم پالایشگاه اضافه می کنیم. با این طرح مقدار زیادی از انرژی مصرفی پالایشگاه پایین می آید.

  در زمینه مسئولیت اجتماعی چه فعالیت هایی انجام شده است؟

این شرکت تا کنون گام های  زیادی در این زمینه برداشته است از آن جمله می توان به احداث اسکله شهید قاسم سلیمانی، بازسازی مقبره شهدای گمنام، بازسازی مدارس، بازسازی آسفالت های  معابر دهکده لاوان، تجهیز درمانگاه لاوان، ارائه بسته های  لوازم تحریر به دانش آموزان این منطقه در دو مرحله، همکاری با سپاه پاسداران در تکمیل 10 واحد مجتمع مسکونی جهت محرومیت زدایی و در اختیار قراردادن آن به بومیان، آبرسانی رایگان ماهانه 3 هزار و 300 متر مکعب و پر کردن سیلندر های  گاز آن ها به صورت رایگان در منطقه اشاره کرد. ضمن آنکه برای بیش از 350 نفر از بومیان منطقه در پالایشگاه اشتغالزایی صورت گرفته است و می توان گفت اکثر مردان نیرو های  بومی در پالایشگاه مشغول به کار هستند.  در مجتمع فرهنگی پالایشگاه لاوان هر هفته جمعه ها به روی اهالی این منطقه باز است و آنها می توانند ساعتی را در آنجا سپری کنند که در میان بومیان منطقه به جمعه های  پالایشگاه معروف است.

  با توجه به اینکه بیشتر نیرو های  این پالایشگاه به صورت اقماری هستند، برای تبدیل وضعیت آنها چه اقدام هایی صورت گرفته است؟

در زمینه شکوفایی نیروی انسانی برنامه ریزی کرده ایم تا با مصوبه هیئت مدیره شرکت پالایش نفت لاوان، برخی نیرو های  پیمانکاری به قرارداد مدت معین تبدیل شوند، ضمن آنکه حقوق و مزایای آنها بر مبنای آیین نامه و دستورعمل های  وزارت نفت پرداخت می شود.  در این میان برخی از نیرو های  پیمانکاری را  که نمی توان به رسمی و مدت معین تبدیل کرد  شرایطی فراهم شده تا هرگونه امکاناتی که برای نیرو های  رسمی در نظر گرفته می شود، به آنها نیز ارائه می شود. همچنین 170 نفر از همکاران ایثارگری که در پالایشگاه لاوان فعالیت می کنند، روند رسمی شدن آن در حال طی شدن است.

  پالایشگاه برای دهه فجر چه برنامه هایی در دستور کار دارد؟

امیدواریم تا دهه فجر بنزین یورو 4 تولید کنیم، زیرا زحمات زیادی روی آن کشیده شده است و شرمنده آن هستیم که زودتر از این انجام نشده است.

  در پایان اگر موضوعی هست که به آن پرداخته نشده است، بیان بفرمایید؟

یکی از بزرگ ترین اقدام های  پالایشگاه لاوان، تعمیرات اساسی 40 روزه با هدف آماده سازی واحد های  عملیاتی برای ادامه کار مستمر و شبانه روزی با هدف تولید و تأمین فرآورده های  نفتی با کیفیت مناسب بود. در این مدت با وجود تراکم و حجم سنگین کار و گستردگی عرصه و پرمخاطره بودن عملیات تعمیرات اساسی، سازوکار مناسب و تمهیدات لازم با بهره گیری و استفاده از کلیه امکانات برای این عملیات برنامه ریزی شد تا با بهترین کیفیت و براساس استاندارد های  تعمیراتی و رعایت الزامات ایمنی، این پروسه اجرایی شود.   باتوجه به دقت و حساسیت عملیات اجرایی در تعمیرات اساسی واحد ۱۳۰۰ پالایشگاه نفت لاوان، کلیه سیستم های  برقی و ابزار دقیق، ظروف و برج ها، مُبدل ها، فن های  هوایی، کولر های  آبی، خطوط لوله، پمپ ها و کمپرسورها، ایستگاه های  کنترل برق و سیستم فِلِر مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرند و تعمیرات مورد نیاز روی آنها انجام می شود.