کارنامه مسوولیت اجتماعی وزارت نفت

تزریق  رونق و آبادانی  به  رگ های  مناطق نفتی

مشعل   رسیدگی به مناطق پیرامون تاسیسات، آبرسانی، راه سازی، همکاری در احداث بیمارستان‎ها و مدارس، کمک به تجهیز دانشگاه ها و مراکز پژوهشی، مشارکت در برنامه های فرهنگی و اجتماعی، نقش آفرینی در اجرای برنامه های درازمدت زیست محیطی و... اقدام هایی است که در کارنامه مسؤولیت اجتماعی وزارت نفت خودنمایی می‎کند. براساس اعلام مدیریت نظارت بر طرح های عمرانی مناطق نفت‎خیز شرکت ملی نفت ایران، از ابتدای فعالیت تا پایان سال 99تعداد 4502 پروژه به تفکیک 1460 پروژه آموزشی، 1245 پروژه ورزشی، 787 پروژه بهداشتی و درمانی، 69 پروژه راه، 23 پروژه آبرسانی و برق رسانی، 212 پروژه طرح هادی و 706 پروژه خدماتی با اعتبار بالغ بر 2 هزار و 450 میلیارد تومان در مناطق نفت خیز و محروم تکمیل و به بهره برداری رسیده است. همچنین تعداد 1402 پروژه که به تفکیک 167 پروژه آموزشی، 645 پروژه ورزشی، 92 پروژه بهداشتی، 129 پروژه راه، 24 پروژه آبرسانی، 2 پروژه برق رسانی، 304 پروژه طرح هادی و 39 پروژه خدماتی با اعتباری بیش از 29 میلیارد ریال عملیاتی شده که نیمی از آن به بهره برداری رسیده و نیمی دیگر تکمیل شده و در آستانه بهره برداری است.

مهم تر از همه طرح‎ها، نهادینه بودن باور به ضرورت ایفای مسؤولیت‎های اجتماعی است. امروز مدیران نفتی کشور، انجام مسؤولیت اجتماعی را اقدامی برد- برد می‎دانند و معتقدند فعالیت‎های صنعت نفت در مناطق همجوار تاسیسات بدون پشتوانه رضایت‎مندی ساکنان بومی، ناکافی و غیرموثر خواهد بود. در گزارش پیش رو مهم ترین فعالیت‎های وزارت نفت در حوزه مسؤولیت اجتماعی به تفکیک استان های کشور از نظرتان می‎گذرد.

خوزستان؛ قلب تپنده اقتصاد ایران

از استان خوزستان به عنوان قلب تپنده اقتصاد کشور یاد می کنند؛ استانی که خیل عظیمی از منابع و ذخایر غنی نفت و گاز کشور را در دل خود دارد و از این حیث یکی از مهم ترین و راهبردی ترین استان های کشور محسوب می شود. استان خوزستان با وجود وسعت اندک، از منظر برخی شاخص های اقتصادی و زیربنایی از چنان ظرفیتی برخوردار است که شاید کمتر بتوان آن را در دیگر نقاط کشور یافت. بهره مندی از زمین های حاصلخیز کشاورزی، آب های شیرین، وجود چاه های فراوان نفت، جاری بودن رودخانه های پرآب، شبکه راه های ترانزیت کالا، بنادر و غیره، جایگاه این استان را از دیگر استان های کشور متمایز ساخته است. اهتمام نفت به استفاده از ظرفیت های قانونی برای ایفای مسؤولیت اجتماعی در استان خوزستان به عنوان قطب انرژی ایران و بزرگترین منبع درآمدی کشور است و به همین خاطر تلاش و همت مدیران نفتی همواره بر پایه توسعه استان، بهبود معیشت و کیفیت زندگی مردم استوار بوده است. گزارش های آماری مدیریت نظارت بر عمران مناطق نفت خیز شرکت ملی نفت ایران حاکی از آن است که از زمان آغاز به کار دولت سیزدهم تا پایان آبان ماه امسال در استان خوزستان ۵۲ پروژه مسؤولیت اجتماعی با اختصاص بیش از ۷۰ میلیارد و ۶۲۰ میلیون تومان تکمیل شده که بیش از ۴۰ میلیارد تومان از این اعتبار به تکمیل سه پروژه در حوزه آبفای این استان اختصاص یافته است. بیش از ۹ میلیارد تومان نیز برای تکمیل ۱۹ پروژه بنیاد مسکن (طرح هادی) استان و بیش از ۴ میلیارد تومان برای تکمیل سه پروژه راه و شهرسازی استان هزینه شده است. در این مدت ۵ پروژه نوسازی مدارس استان با بیش از ۵ میلیارد تومان اعتبار و ۲۰ پروژه ورزش و جوانان نیز با حدود ۷ میلیارد تومان اعتبار تکمیل شده اند. در حوزه علوم پزشکی نیز پروژه ای 5/2 میلیارد تومانی و در حوزه علمی نیز پروژه ای به ارزش کمتر از ۲ میلیارد تومان در این مدت زمان تکمیل و اجرایی شده اند. همچنین صدور دستور تامین780 میلیارد تومان اعتبار برای پروژه های عمرانی، تعهد 180 میلیارد تومانی برای اجرای طرح های عمرانی در اندیکا، لالی و مسجدسلیمان، موافقت با خرید 2 میلیون سرنگ برای تسهیل واکسیناسیون، تخصیص 60 میلیارد ریال اعتبار برای احداث مرکز آموزشی شهید علی لدنی در ایذه و افتتاح  یک مدرسه سه کلاسه در توابع خرمشهر، از دیگر اقدام هایی است که دولت سیزدهم در زمینه مسؤولیت اجتماعی استان خوزستان اختصاص داده است .