وزیر نفت در آیین گرامیداشت روز صنعت پتروشیمی مطرح کرد:

اولویت گذاری برای تکمیل زنجیره ارزش پتروشیمی

 مشعل آیین گرامیداشت روز صنعت پتروشیمی با حضور و بازدید وزیر نفت و معاون وزیر در امور پتروشیمی و جمعی از مدیران صنعت پتروشیمی در   شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی برگزار شد. در این برنامه، جواد اوجی از دستاوردهای شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی بازدید کرد و همزمان دو قرارداد و یک تفاهمنامه نیز با حضور وزیر نفت به امضا رسید.

   در این مراسم جواد اوجی ، وزیر نفت با بیان اینکه جلوگیری از خام فروشی، راهی جز توسعه صنعت پتروشیمی ندارد، گفت: جایی بهتر از صنعت پتروشیمی برای سرمایه گذاری نیست و طرح های تکمیل زنجیره، ارزشمند است. او با تاکید بر اینکه امروز امید و دلگرمی بزرگی در بازدید از توانمندی های مجموعه شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در من ایجاد شد و صنایع پتروشیمی به پشتوانه همین مراکز علمی و پژوهشی فعالیت می کنند، تصریح کرد: مواد خام در مجتمع های پتروشیمی، به محصولات متنوع تبدیل می شوند که خود، نماد جلوگیری از خام فروشی است.

  جلوگیری از خام فروشی راهی جز توسعه صنعت پتروشیمی ندارد

وزیر نفت  با اشاره به تولید محصولات با ارزش در واحدهای پتروشیمی افزود: پتروشیمی ها از ابتدای سال تاکنون ۹ میلیارد دلار به سامانه نیما عرضه کردند و برآورد می شود تا پایان سال، این رقم به ۱۲ میلیارد دلار برسد.

وی با بیان اینکه تقاضای محصولات پتروشیمی در بازارهای جهانی، روندی خیره کننده دارد و هرچه در این صنعت سرمایه گذاری کنیم، باز هم کم است، اظهار کرد: جایی بهتر از صنعت پتروشیمی برای سرمایه گذاری وجود ندارد و طرح های تکمیل زنجیره، ارزشمند است.

اوجی با یادآوری اینکه ۱۵ هزار واحد صنعتی در کشور از خوراک واحدهای پتروشیمی استفاده می کنند، ادامه داد: امروز حدود ۸۰ میلیون مترمکعب در صنعت پتروشیمی صرف سوخت و خوراک می شود که محصولات باارزش تولید می کنند و از سوی دیگر روزانه ۶۰۰ میلیون مترمکعب در بخش خانگی مصرف می شود.

وی با بیان اینکه امسال در لایحه بودجه ۱۴۰۱ تدابیری اندیشیده شده که قیمت خوراک را بشود ثابت دید و سرمایه گذار آسوده خاطر باشد، تصریح کرد: محصولات پتروشیمی، کمتر دچار آسیب های تحریم شده است.

وزیر نفت با بیان اینکه امروز امید و دلگرمی بزرگی در بازدید از توانمندی های مجموعه شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در من ایجاد شد و دستاوردها و توانمندی های این مرکز و نخبگان آن مایه افتخار کشور است، اظهار کرد: صنعت پتروشیمی، امروز نه تنها در ایران؛ بلکه در جهان دارای اهمیت زیادی است.

اوجی با اشاره به اینکه بخش عمده صادرات در صنعت نفت اعم از نفت خام، میعانات گازی و بخشی از محصولات پتروشیمی به صورت خام انجام می شود، افزود: با وجود چنین مراکزی، بخشی از نفت و میعانات گازی در واحدهای پتروشیمی به محصول پتروشیمی تبدیل می شود که بیشتر واحدهای صنایع کشور به آن نیاز دارند و به نوعی جلوگیری از خام فروشی است.

وی ادامه داد: نفت و گازی که ما صادر می کنیم، در کشورهای دیگر در واحدهای پتروشیمی و زنجیره آن، به کالاهای ارزشمند تبدیل می شود و با چند برابر قیمت، آن را به خودمان می فروشند.

وزیر نفت به توسعه صنعت پتروشیمی در کشور اشاره کرد و با بیان اینکه ظرفیت کنونی سالانه محصولات پتروشیمی که بیش از ۹۰ میلیون تن است، بخش اعظم نیازهای کشور را برطرف می کند، تصریح کرد: صنایع پتروشیمی به پشتوانه همین مراکز علمی و پژوهشی در حال فعالیت هستند.

اوجی با یادآوری اینکه هم اکنون ۶۷ واحد پتروشیمی در کشور فعال است و محصولات با ارزش تولید می کنند و هدف اصلی هم همین است که جلوی خام فروشی در کشور را بگیریم، تأکید کرد: جلوگیری از خام فروشی راهی جز توسعه صنعت پتروشیمی ندارد.

وی با بیان اینکه تقاضای محصولات پتروشیمی در بازارهای جهانی، روندی خیره کننده دارد و پیش بینی شده که این روند رشد تا سال ۲۰۴۰ میلادی به ۱۶۰ درصد هم برسد، اظهار کرد: تقاضا در دیگر بخش های هیدروکربوری (نفت خام و میعانات گازی) یک تا دو درصد پیش بینی شده، بنابراین هر اندازه در صنعت پتروشیمی سرمایه گذاری کنیم، کم است.

وزیر نفت با اشاره به اینکه سرمایه گذار به دنبال جای مطمئن، کم ریسک، سودآور و تأمین خوراک پایدار برای سرمایه گذاری است، تصریح کرد: بر اساس مطالعات صورت گرفته، مشخص شد که هیچ جا مناسبت تر از صنعت پتروشیمی برای سرمایه گذاری نیست؛ زیرا ارزش افزوده بالایی دارد.

اوجی بر ضرورت تکمیل زنجیره ارزش در پتروشیمی تأکید کرد و با بیان اینکه افزون بر صادرات پتروشیمی، باید محصولات میانی پتروشیمی به کالاهای تکمیلی تبدیل شوند، افزود: نزدیک به ۱۵ هزار واحد صنعتی، از خوراک پتروشیمی ها استفاده می کنند.

وی با اشاره به اینکه ایران ۳۴ هزار میلیارد مترمکعب ذخایر گازی قابل برداشت دارد، ادامه داد: خوراک بیش از ۵۰ درصد پتروشیمی ها گاز است و امروز پتروشیمی ها روزانه ۷۰ تا ۸۰ میلیون مترمکعب گاز مصرف می کنند که بخشی از آن به عنوان خوراک و بخشی هم برای تأمین سوخت استفاده می شود.

وزیر نفت تأکید کرد: تبدیل گاز به محصولات پتروشیمی، مصداق اجرای اقتصاد مقاومتی است و هرچقدر بتوانیم در این زمینه حرکت کنیم، به اشتغالزایی و درآمدزایی کمک خواهیم کرد، ضمن اینکه محصولات پتروشیمی، کمترین آسیب را از تحریم ها دیده است.

اوجی با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون شرکت های پتروشیمی با وجود شرایط سخت و تحریم، نزدیک ۹ میلیارد دلار به سامانه نیما عرضه کردند و برآورد می شود تا پایان سال، این رقم به ۱۲ میلیارد دلار برسد، اظهار کرد: به جرأت می گویم که این مقدار، تنه به تنه درآمدهای حاصل از صادرات نفت و میعانات گازی حرکت می کند.

عرضه افزون بر 9 میلیارد دلار به سامانه نیما از سوی پتروشیمی ها

وی با اشاره به اینکه در فصل سرما روزانه نزدیک به ۶۰۰ میلیون مترمکعب گاز در بخش خانگی، تجاری و برای گرمایش اختصاص می یابد و تنها ۷۰ میلیون مترمکعب برای پتروشیمی که ارزآوری بالایی دارد، در نظر گرفته می شود، گفت: این در حالی است که در بخش خانگی، به دلیل بهینه مصرف نشدن هدر می رود.

وزیر نفت ادامه داد: نسل های آینده ما را نمی بخشند که گاز را از میدانی مانند پارس جنوبی که هدیه خداوند است، برداشت می کردیم و آن را به جای ایجاد ارزش افزوده، برای گرمایش می سوزاندیم، هیچ جای دنیا چنین اتفاقی نمی افتد.

اوجی با بیان اینکه باید با برنامه ریزی های انجام شده، گاز را به سمت صنایع و تبدیل به ارزش افزوده هدایت کنیم، تصریح کرد: یک پتروشیمی اوره و آمونیاکی با تولید یک میلیون و ۶۸۰ هزار تن در سال با یک خط لوله ۶ یا ۸ اینچ و روزانه ۴ میلیون مترمکعب گاز چقدر ارزش افزوده بالا ایجاد می کند؟ در صنایع تکمیلی و پایین دستی، اشتغال و درآمد بیشتر هم می شود.

وی گفت: به امید روزی که نمودار مصرف گاز نزولی باشد، هرچند در سال های اخیر رشد ۱۰ تا ۱۲ درصدی مصرف گاز داشتیم و مجبور شدیم در فصول سرد، گازرسانی صنایع را محدود و آن را به بخش خانگی تزریق کنیم.

وزیر نفت به لایحه بودجه ۱۴۰۱ اشاره کرد و گفت: دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۱ تدابیری اندیشیده که قیمت خوراک ثابت باشد تا سرمایه گذار اطمینان حاصل کند. امیدواریم لایحه به تصویب برسد و سرمایه گذارانی که در این حوزه سرمایه گذاری می کنند، آسوده خاطر باشند.

سرمایه گذاران، بخش پایین دست پتروشیمی را جدی بگیرند

اوجی با بیان اینکه سیاست دولت و وزارت نفت، حمایت همه جانبه از صنعت پتروشیمی و مراکز علمی و پژوهشی است، اظهار کرد: تأکید می کنم که به طور حتم در واگذاری طرح ها، زنجیره اش هم فعال شود و به علاقه مندان سرمایه گذاری در این صنعت اعلام می کنم که به طور حتم پس از فعال شدن در بخش مادر این صنعت، در بخش پایین دست هم حضور داشته باشند.

وی بر ضرورت تکمیل زنجیره تأکید کرد و گفت: تا پایان دولت سیزدهم، همه کاتالیست های صنعت پتروشیمی از سوی این شرکت یا از سوی شرکت های پژوهشی و دانش بنیان ایرانی، بومی سازی می شود.

وزیر نفت، ضمن قدردانی از تمام کارکنان و نخبگان شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی گفت: اگر قرار است در صنعت نفت تحولی رخ دهد باید به علم، دانش و فناوری روزآمد دنیا روی بیاوریم و تولید سنتی را کنار بگذاریم. ۱۰۰ سال از عمر صنعت نفت گذشته است، بسیاری از کشورها با ذخایر کمتر از ایران، تولید و درآمد ارزی بیشتری دارند و از دانش، تولید ثروت می کنند. امیدواریم روزی برسد که ایران نیز از دانش، تولید ثروت کند.

بر اساس این گزارش، اوجی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: صنعت پتروشیمی، امسال کمک شایانی به درآمد ارزی کشور داشته است، به طوری که از ابتدای امسال تاکنون ۹ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی به سامانه نیما واریز شده است.

وی با اشاره به اینکه شرکت ملی صنایع پتروشیمی، ورود مطلوبی به موضوع تکمیل زنجیره ارزش داشته است، افزود: امروز به من قول داده شد که تا پایان دولت سیزدهم در تأمین کاتالیست های مورد نیاز صنعت پتروشیمی به همت شرکت های پژوهشی و دانش بنیان و شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی خودکفا شویم.

وزیر نفت با بیان اینکه سهم ایران از تجارت جهانی صنعت پتروشیمی به مقداری نیست که مورد رضایت ما باشد، ادامه داد: ان شاءالله با برنامه ریزی ها در دولت، وزارت نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی برای صنایع مادر و زنجیره صنایع تکمیلی، به طور حتم در کنار طرح های پتروشیمی در حال اجرا و نیز طرح های جدید، زنجیره صنایع تکمیلی نیز رقم خواهد خورد که این همان، اقتصاد مقاومتی مورد نظر است.  اوجی به ارزش افزوده بالا، سرمایه گذاری پایین و ریسک کم و فراهم بودن دانش فنی صنایع تکمیلی اشاره کرد و گفت: این نوع طرح ها را می توان در مناطق کم برخوردار اجرا کرد.