هدفگذاری پالایش نفت آبادان در تقویت رشته تکواندو

 استعدادیابی و بومی گرایی

تیم پالایش نفت آبادان، به عنوان تنها نماینده نفت در ادوار اخیر لیگ برتر تکواندو طی این سال ها، سعی در تغییر سیمای خود از وابستگی به بازیکنان غیربومی داشته و در دو فصل اخیر نیز تلاش کرده از بازیکنان بومی استفاده حداکثری کند. در کنار آن، وجود استعدادها و نخبگان ورزشی در سطح این شهرستان و استان خوزستان، این باشگاه را بر آن داشته تا با راه اندازی آکادمی و استفاده از بازیکنان بومی، فعلا خود را در کمرکش لیگ برتر تکواندو کشور حفظ کند تا در سال های آینده بتواند با استفاده از داشته های خود برابر رقبا صف آرایی کرده و با توان حداکثری بازیکنان بومی، در اندیشه کسب سکو در این آوردگاه باشد. در همین خصوص، سرمربی و مدیر فنی تیم تکواندو پالایش نفت آبادان، درباره شرایط این تیم و چگونگی تمرینات و اهداف این باشگاه در این رشته، صحبت کردند.

  گودرزی: سرمایه گذاری روی جوانان، آینده تیم را بیمه می کند

روح الله گودرزی، سرمربی تیم تکواندو پالایش نفت آبادان، درباره آخرین وضعیت این تیم گفت: «به دلیل اوج گیری پاندمی کرونا، در ماه های اخیر تمرینات خود را با یک وقفه طولانی آغاز کردیم که این موضوع، با انتظار باشگاه برای اخذ مجوز حضور در رقابت های فصل جدید از سوی فدراسیون تکواندو همزمان شد. به همین دلیل، در مـدت زمـان کـم تا آغـاز رقابت ها، تیم را آماده کردیم.»

وی در ادامـه در خصــوص بازیکنان تیم گفت: «در سال گذشته یک تیم خیلی جوان را در مسابقات شرکت دادیم که تجربه خوبی کسب کردند و حالا امسال ثمره آن را می بینیم. امیدواریم با برنامه بلندمدتی که دیده شـده، سـرمایه گذاری بلندمدت تـری روی این بچه ها داشته باشیـــم. مـــا به هـیچ عنـوان قصد خارج کردن این بازیکنان را از چرخه فعالیت نداریم.»

ســرمـربی پالایش نفت آبادان در پاسخ به سوالی مبنی بر حجم بومی گرایی در این تیم عنوان کرد: «سال گذشته ۵۰ تا ۶۰ درصد این تیم، بومی و متشکل از بازیکنان جوان آینده دار بود. اگر روی این بازیکنان سرمایه گذاری کنیم، بعد از 6-5 سال می توانند برای تکواندو آبادان بازی کنند، به شرط اینکه حفظ و روی آنها سرمایه گذاری شود.»

وی درباره دلیل برگزاری تمرینات و مسابقات این تیم در تهران و عدم فعالیت اصلی این تیم در آبادان گفت: «این حضور در لیگ برتر بی تأثیر نیست. قطعا روی باشگاه های آموزشی شهر و استان، تاثیر خود را می گذارد و برای مربیان، ایجاد انگیزه خواهد کرد. اگر بازیکنان در سطح لیگ برتر نتیجه بگیرند، باید زیرساخت هایی برای آنها ایجاد شود که این زیرساخت، نسل های دیگر و بازیکنان پایه را منتفع خواهد کرد.»

گودرزی در خصوص عدم میزبانی آبادان از رقبا در لیگ برتر گفت: «ما بارها با فدراسیون مکاتبه کردیم که میزبانی را به آبادان بدهند تا بتوانیم بازخورد آن را دریافت کنیم؛ اما متاسفانه بیشتر تیم های حاضر در لیگ برتر کشور، تهرانی هستند و همین موضوع باعث می شود تا فدراسیون مجاب شود بازی ها را به طور متمرکز در پایتخت برگزار کند.»

وی با اشاره به روند استعدادیابی و فعالیت سنین پایه در این رشته گفت: «تیم ما با بازیکنان بومی، همیشه در سطح استان، عنوان نخست را داشته و در مسابقات پالایشگاه های کشور، همواره قهرمان بوده است. بازیکنان بسیار خوبی داشتیم که از همین شهر و از بطن بازی های لیگ، به اردوی تیم ملی دعوت شدند.»

گودرزی درباره اهداف این تیم برای فصل جدید خاطرنشان کرد: «با توجه به اینکه در فصل پیش رو، قانون شامل تغییراتی شده و در پایان، دو تیم سقوط خواهند کرد، سعی داریم در میانه جدول قرار بگیریم. مقداری حساسیت کار در فصل پیش رو بیشتر شده، بنابراین تلاش می کنیم بااستعدادهایی که در اختیارداریم، تعادل را در رتبه نهایی خود حفظ کنیم؛ اما برای فصل های آینده، حتما به فکر قرار گرفتن روی سکو هستیم.»

  کرمی: هدفمان تقویت نیروهای بومی است

باشگاه پالایش نفت آبادان برای حضور هرچه قوی تر در لیگ و نیز پیشرفت در این رشته، یوسف کرمی، قهرمان ارزنده کشورمان در میادین جهانی را به عنوان مدیر فنی به خدمت گرفته است. کرمی درباره وضعیت تیم پالایش نفت و هدف گذاری و برنامه هایی که دارد، گفت: «خوشبختانه مدیرعامل باشگاه پالایش نفت آبادان، خود فردی ورزشی است و مشکلات را می داند.  در ورزش به سرعت نمـی توان از افکار ساختار سازان نتیجه گیری کرد و در آبادان، باید از سنین پایه کار شود و همزمان با آن، مربی پرورش داد، حتی اگر این کارها در این منطقه صورت گیرد، در شهرهای دیگر این اقدامات انجام نمی شود و متاسفانه این معضلات وجود دارد.»

وی افزود: «هدف اصلی این است که استعدادیابی خوبی صورت گیرد و آموزش خوبی به این استعدادها داده شود و به آنها انگیزه بدهیم تا بتوانند در آینده در تیم لیگ برتری شهر خود فعالیت کنند. دیگر هدف ما این است که نیروی بومی خود را تقویت کنیم و در فصـول پیش رو، ابتدا با اتکا به آنان در لیـگ بمانیــم، سپـــس در سال های آینده به فکر کسب جایـــگاه و  رفتن روی سـکو باشیم.

امیدواریـم با صحبت هایـی که می شــود، ایـــن برنامـه ها جنبه عملی بگیرد.»

مدیر فنی تیم تکواندو پالایـش نفت آبادان بیان کـــرد: «سعــی مــی کنیم ظرفیت های موجود را در استان گردهــم آورده و برای پیشرفت و اعتلای تکواندو در آبادان و ویترین آن که باشگاه لیگ برتری پالایش نفت باشد، استفاده کنیم.» 

 

صدرنشینی تکواندوکاران پالایش نفت آبادان در لیگ برتر

 تیم تکواندو پالایش نفت آبادان، صدر جدول رده بندی گروه دوم جام خلیج فارس را به خود اختصاص داد. با پایان هفته دوم مرحله اول رقابت های گروه دوم لیگ برتر تکواندو، پالایش نفت آبادان صدرنشین شد، لوازم خانگی کن در جایگاه دومی قرار گرفت و پاس، رده سوم را به خود اختصاص داد. بیستمین دوره رقابت های لیگ برتر تکواندو «جام خلیج فارس» یادواره شهید تکواندوکار مدافع حرم محسن حججی با حضور 11 تیم (دوشنبه 6 دی ماه) در فدراسیون تکواندو برگزار شد. شش تیم لوازم خانگی کن، صنعت مس کرمان، پالایش نفت آبادان، پاس، معتمد و پارسیان البرز در گروه دوم قرار داشتند که رقابت های هفته اول و دوم از مرحله نخست خود را پشت سر گذاشتند. در پایان دو هفته اول از رقابت های گروه اول، تیم پالایش نفت آبادان موفق شد در دو دیدار ابتدایی خود، با اقتدار حریفان خود را شکست دهد.  تکواندوکاران تیم پالایش نفت آبادان در هفته نخست و اولین دیدار خود به مصاف تیم پارسیان البرز رفتند که موفق شدند با نتیجه 7 بر یک این تیم را شکست دهند. سپس از هفته دوم در دومین دیدار به مصاف تیم معتمد رفتند که موفق شدند این تیم را هم با نتیجه 5 بر 3 شکست دهند و با 6 امتیاز در صدر جدول رده بندی قرار بگیرند. لوازم خانگی کن با 4 امتیاز (تفاضل 6) جایگاه دومی را به خود اختصاص داد و پاس با 4 امتیاز (تفاضل 4) سوم شد. شایان ذکر است، در پایان هفته اول  روح الله گودرزی، سرمربی تیم پالایش نفت آبادان در جمع بهترین ها عنوان بهترین سرمربی هفته را به خود اختصاص داد. در هفته دوم نیز مهدی یوسفی، عنوان فنی ترین بازیکن و بهروز بختیاری، عنوان بهترین سرپرست را از تیم پالایش نفت آبادان به خود اختصاص دادند تا در جمع بهترین های هفته باشند.

 

کاپیتان ملی حفاری بعد از ۱۹ سال کفش هایش را آویخت  

فرید نمازی، بازیکن باتجربه فوتسال ایران و خوزستان و کاپیتان تیم فوتسال ملی حفاری اهواز، پس از ۱۹ سال کفش های خود را آویخت و از دنیای حرفه ای ورزش خداحافظی کرد.

نمازی از سن ۲۰ سالگی و از سال ۱۳۸۱ فعالیت خود را در رشته فوتسال با تیم وحدت خرمشهر در لیگ برتر فوتسال خوزستان آغاز کرد. او سپس به تیم فوتسال نفت اهواز رفت و همراه با این تیم در مسابقات زیرگروه کشور و نیز لیگ های یک و 2 کشور نیز حضور داشت. نمازی پس از سه سال از نفت اهواز جدا شد و به تیم لیگ برتر ملی حفاری پیوست. او که بازی در تیم های دبیری تبریز و یک تیم عراقی را هم در کارنامه دارد، در مقطعی همراه با تیم ملی نیز توپ زده است.  کاپیتان باتجربه فوتسال حفاری درحالی که می توانست هنوز در این رشته فعالیت داشته باشد، امسال  پس از ۱۹ سال کفش های خود را آویخت تا جای خود را به جوان ترها بدهد. فرید نمازی در خصوص خداحافظی از دنیای فوتسال گفت:   «سلام بر همه هواداران و دوستداران عزیز فوتسال و تیم محبوبم ملی حفاری ایران؛ با افتخار تمام ۱۳سال پیراهن تیم ملی حفاری را به تن کردم؛ ۱۳سالی که به جرات می گویم بهترین سال های زندگی ورزشی ام بود و با فراز و نشیب زیادی سپری شد؛ اما آنچه من را در تمام این سال ها دلگرم و دلخوش می کرد، بودن در کنار هواداران غیور حفاری و بازیکنان بزرگ این تیم بود. روزهای تلخ و شیرین زیادی را تجربه کردم؛ اما تمام این روزها بخشی از تاریخ باشگاه بزرگ ملی حفاری است. پس از سال ها مسیر زندگی قهرمانی ورزشی من به پایان رسید و شرایط به صورتی رقم خورده که حالا به پایان دوران ورزش موردعلاقه ام، فوتسالم رسیده ام. خداحافظی برایم خیلی سخت است، مثل آن زمانی که امتیازی را در یک بازی از دست می دادیم و روزگار برای من تلخ می شد. همیشه با همه وجودم برای ملی حفاری تلاش کردم و جنگیدم و سعی داشتم با تمام  توان در خدمت تیم و هواداران باشم؛ اما از مردم خوزستان می خواهم که کم وکاست را بر فرزند کوچکشان ببخشند. از تمام کسانی که در این چند سال از من حمایت کردند، کمال تشکر رادارم؛ از باشگاه ملی حفاری، پدر، مادر، برادران و خواهرم و بویژه همسرم و دو فرزندم. از همه ممنونم.  اینک وقت آن رسیده که از فوتسال خداحافظی کنم و جای خود را به جوانان شایسته خوزستانی بدهم؛ جوانانی که حتما آینده استان و باشگاه ملی حفاری را می سازند.»

 

فرهان ملارد یک - پالایش نفت آبادان ۳

یکه تازی مدافع عنوان قهرمانی در صدر جدول

تیم فوتسال بانوان پالایش آبادان، مدافع عنوان قهرمانی در لیگ برتر فوتسال بانوان باشگاه های ایران، با قدرت مقابل حریفان خود ظاهر می شود و یکی پس از دیگری حریفان خود را شکست می دهد.

در شروع نیم فصل دوم تیم فوتسال پالایش نفت آبادان، با پیروزی کار خود را شروع کرد تا با خط ونشان کشیدن برای حریفان نشان دهد که باز هم مدعی نخست عنوان قهرمانی در لیگ برتر است.

تیم فوتسال بانوان پالایش نفت آبادان، باز هم به عادت خود ادامه داد و در آغاز دور برگشت لیگ برتر فوتسال بانوان باشگاه های ایران در مصاف با حریف خود، برنده بود. شاگردان نرگس علوانی، این بار فرسنگ ها دور از خانه، مهمان تیم فرهان ملارد بودند که موفق شدند مقابل این تیم تهرانی با ارائه یک بازی برتر با نتیجه 3 بر یک به پیروزی برسند تا به یکه تازی خود در صدر جدول ادامه دهند.  همزمان با آغاز نیم فصل دوم لیگ برتر فوتسال بانوان، برتری پالایش نفت در ملارد نشان داد که تیم نرگس علوانی، برای تکرار قهرمانی در لیگ باانگیزه و کم لرزش پیش می رود. آنها در بازی رفت هم فرهان ملارد را شکست داده بودند.

معصومه محمدگنجی (2 گل) و مریم نوری، گل های تیم پالایش نفت را در این دیدار به ثمر رساندند. به این ترتیب، پالایش نفت آبادان امتیاز خود را در جدول رده بندی به عدد ۱۹ رساند و در صدر باقی ماند. آبادانی ها جز تساوی خانگی برابر تیم رده دومی بوتا پارس ایرانیان در سایر بازی ها پیروز بوده اند.  شایان ذکر است، دیگر تیم نفتی حاضر در این مسابقات، یعنی تیم فوتسال ملی حفاری اهواز، در شروع دور برگشت در هفته نخست استراحت داشت و در هفته بعد، اولین بازی دور برگشت خود را مقابل تیم کیمیای اسفراین برگزار می کند.