شرکت ملی حفاری ایران

معرفی برترین های1400 در بخش های عملیاتی، پشتیبانی و ستادی

هم زمان با چهل ودومین سالگرد تأسیس شرکت ملی حفاری ایران، برترین های این شرکت در سال 1400 در بخش های عملیاتی، پشتیبانی و ستادی معرفی و تقدیر شدند.

در آیین بزرگداشت سالروز تأسیس شرکت ملی حفاری ایران(اول دی ماه 1358) که با حضور حمیدرضا گلپایگانی مدیرعامل، اعضای هیات مدیره و مدیران ارشد شرکت در سالن اجتماعات ساختمان مرکزی در اهواز برگزار شد، پروژه های نمونه، دستگاه های نمونه، دستگاه نمونه HSE، اردوگاه نمونه، گروه جابه جایی، واحدهای نمونه معاونت فنی و مهندسی، واحدهای نمونه ستادی و تیم های ورزشی نمونه لوح تقدیر دریافت کردند.

بر این اساس لوح تقدیر پروژه های نمونه به غلامرضا آل محمود، مدیر پروژه حفاری میدان نفت شهر و مریدپور بابادی، مدیر پروژه حفاری منابع آب زیرزمینی در استان سیستان بلوچستان اهدا شد.

همچنین لوح سپاس دستگاه های نمونه نیز به دستگاه های حفاری 31 فتح (الماسیان، مدیریت عملیات حفاری خشکی2)، دستگاه حفاری 32 فتح (نعمت اکبری، مدیریت عملیات حفاری خشکی یک)، دستگاه حفاری 78 فتح (علی اصغر رحمانی، مدیریت عملیات حفاری خشکی3)، دستگاه حفاری دریایی مورب (جهانگیر فاضلی) اهدا شد.

واحد بازرسی فنی لوله ها و ابزارآلات حفاری، محمدرضا سیاحی، مدیریت نگهداری و تعمیرات،و احد تعمیرات اساسی و اصلاحی هیدرولیک، حسن گیتی و مدیریت سیالات، اداره مهندسی اجرایی سیال حفاری، محمدرضا ساکبی، نیز واحدهای نمونه بخش مزبور هستند که نمایندگان آنها لوح تقدیر دریافت کردند.

دستگاه حفاری 71 فتح (شریفی، رئیس دستگاه)و دستگاه حفاری 86 فتح (یزدانی و حافظی ،رئیس دستگاه)، دستگاه های نمونه اچ اس ای و دستگاه حفاری31 فتح،(حسن باوی)، دستگاه حفاری33فتح (حسین شعری) و دستگاه حفاری 92 فتح (رضا سلیمانی)، اردوگاه های نمونه ای هستند که لوح سپاس به نمایندگان آنها اهدا شد.

در بخش جابه جایی دکل نیز گروه جابه جایی فجر به نمایندگی علی صداقت پور و در بخش واحدهای نمونه معاونت فنی مهندسی،اداره عملیات ویژه حفاری (قربانعلی کاظمی)، اداره کل خدمات سیمان و انگیزش چاه، مدیریت خدمات فنی حفاری (فرخ حسن زاده)، اداره مهندسی و فناوری ساخت، مدیریت پژوهش فناوری و مهندسی ساخت (علیزاده عطار)، همچنین عبدالرحمن علی محمدی، مدیر امور مهندسی، رضا اسکندری نیا، مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات، واحد نمونه ستادی، اداره حراست (سیاوش سهرابی مقدم) و سازنده ماکت و تجهیزات حفاری (احمد حسن پور) لوح تقدیر دریافت کردند.

در بخش تیم های ورزشی نیز پاورلیفتینگ (قهرمان باشگاه های جهان)، پاورلیفتینگ (قهرمان مسابقات لیگ برتر کشور)، فوتبال امید (قهرمان لیگ دسته یک کشور و صعود به لیگ برتر)، وزنه برداری (نایب قهرمان لیگ برتر کشور)،کاراته (مقام سوم سوپرلیگ قهرمانی کاراته کشور)، گلف (قهرمان لیگ برتر کشور) به نمایندگی آقای سیدسالار محمدنیا، تیم هایی بودند که با اهدای لوح از آنها تقدیر شد.

در این آیین همچنین از خانواده های معزز شهدای مدافع حرم شهید محمود مراد اسکندری و شهید نادر حمید تجلیل شد.

 

    شرکت نفت و گاز پارس

تاکید بر تامین امکانات برای اجرای ماموریت ها

رئیس سازمان حراست صنعت نفت در بازدید از منطقه عملیاتی پارس جنوبی و طرح های در حال احداث شرکت نفت و گاز پارس، بر پشتیبانی این سازمان به منظور رفع گلوگاه های تولید و تأمین امکانات و ابزارهای لازم برای اجرای مأموریت ها تأکید کرد.عظیم شیراوند در سفر به منطقه پارس جنوبی و یک شب اقامت در سکوی عملیاتی1 SPQدر مرز آبی ایران و قطر با اشاره به نقش موثر شرکت نفت و گاز پارس درتامین 70 درصد انرژی مورد نیاز کشور، فعالیت های این شرکت را در تولید صیانتی و پایدار گاز از مخزن مشترک ایران و قطر مهم برشمرد.

وی همچنین در مدت یک شب اقامت خود در سکوی عملیاتی1 با کارکنان و کارگران عملیاتی حاضر در سکوهای دریایی پارس جنوبی نشست مشترک داشت و در جریان جزئیات مسائل و مشکلات از جمله حقوق، مزایا، امکانات رفاهی و... قرار گرفت. شیراوند وظیفه ذاتی سازمان حراست صنعت نفت را صیانت از نیروی انسانی و منافع ملی کشور خواند و گفت: دستیابی به حجم وسیعی از ذخایر گاز و به تبع آن رشد تولید ناخالص داخلی، نیازمند حمایت همه جانبه ارکان تصمیم گیر نظام جمهوری اسلامی است و سازمان حراست صنعت نفت خود را مکلف به انجام وظایف و مأموریت های محوله همسو با سیاست های دولت خدمتگزار و مطابق با دستورعمل های ابلاغی وزارت نفت می داند. رئیس سازمان حراست صنعت نفت در سفر سه روزه خود به پایتخت انرژی ایران(عسلویه) از طرح های در حال توسعه پارس جنوبی از جمله پالایشگاه فاز 14 نیز دیدن کرد.

 برداشت روزانه گاز از مرز700میلیون مترمکعب گذشت

 مدیر تولید و عملیات شرکت نفت و گاز پارس از ثبت برداشت روزانه 705میلیون مترمکعب هم زمان با سالروز تأسیس شرکت نفت و گاز پارس خبر داد.علیرضا عبادی با بیان اینکه برداشت گاز از سکوهای سی وهفت گانه تولیدی پارس جنوبی با برنامه ریزی دقیق و منسجم، شرایط مطلوبی دارد، افزود: با توجه به نقش گاز طبیعی در مدیریت کلان اقتصادی کشور و تعهد شرکت نفت و گاز پارس در تأمین 70درصد نیاز روزافزون مصرف گاز به ویژه در فصل سرما، توانسته ایم فراتر از برنامه مصوب شرکت ملی نفت ایران عمل کنیم.وی با قدردانی از تلاش حداکثری و شبانه روزی کارکنان عملیاتی شرکت در تولید پایدار و ایمن گاز و دستیابی به میزان تولید فراتر از برنامه، تداوم شرایط موجود به ویژه در سه ماه زمستان پیش رو را در گرو همکاری و پشتیبانی های مؤثر مدیریت های ستادی شرکت نفت و گاز پارس از جمله مدیریت تدارکات و امور کالا، مدیریت امور مالی و... عنوان کرد.عبادی تأکید کرد: خوشبختانه با حمایت ها و حضور مداوم مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در جلسات عملیات تولید و صدور دستورات راهگشا، کمک شایان توجهی به رفع تنگناها و چالش های پیش روی تولید حداکثری گاز از میدان پارس جنوبی شده است. مدیر تولید و عملیات شرکت نفت و گاز پارس، برداشت روزانه گاز از میدان مشترک پارس جنوبی در آذرماه امسال را به طور میانگین بیش از 682 میلیون مترمکعب اعلام و اظهار کرد: رکورد برداشت روزانه گاز از میدان مشترک گازی با قطر امسال با ثبت ۷۰۵ میلیون مترمکعب(30 آذرماه) همزمان با سالروز تاسیس شرکت نفت و گاز پارس رقم خورد.

 

فراخوان کمیته امداد برای مشارکت وزارت نفت در طرح اکرام

بنابه پیشنهاد کمیته امداد امام خمینی (ره)استان تهران کارکنان وزارت نفت می توانند به طورمستقیم در طرح اکرام این نهاد حمایتی مشارکت کنند.

در این طرح که به دوشیوه ایتام ومحسنین انجام می شود، کارکنان وزارت نفت می توانند باپرداخت ماهانه حداقل 100هزار ریال در طرح «هرکارمند، یک فرزند نیازمند» (ایتام ومحسنین) کمیته امداد امام خمینی (ره)مشارکت کنند.

طرح اکرام با هدف رسیدگی بیشتر به نیازهای مادی ومعنوی فرزندان خانواده های تحت حمایت کمیته امداد در دوبخش ایتام (فرزندان محروم از نعمت پدر) واکرام (فرزندان خانواده های نیازمند دارای پدر به دلیل از کارافتادگی، بیماری، کهولت سن و ...) ایجاد شده است.

مشارکت دراجرای طرح اکرام به روش های پیش گفته می تواند به صورت عضویت انفرادی(حامی حقیقی) یاعضویت گروهی(حامی حقوقی) انجام شود.

عضویت انفرادی، باثبت کد ملی وشماره تماس درسامانه اکرام کمیته امداد و تخصیص فرزند به آنان وعضویت گروهی برای حمایت از فرزندان ایتام ومحسنین نیزبا کسرمبلغ ماهانه 100هزاربرای حمایت ازهر فرزند انجام می شود.

مشارکت دراجرای طرح مفتاح الجنه؛ دیدارکارکنان ومسئولان وزارت نفت با خانواده های تحت حمایت امداد دارای شرایط حاد و استفاده ازظرفیت های وزارت نفت درجهت اهداف کمیته امداد با هدف محرومیت زدایی به ویژه جذب حامیان ازبین کارکنان ادارات وشرکت های زیرمجموعه، از دیگر موارد پیشنهادی کمیته امداد امام خمینی(ره) به وزارت نفت است.

علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر به منظور مشارکت در طرح اکرام کمیته امداد امام خمینی(ره) می توانند با محبوبه علی عسکری با شماره 09136618833 تماس بگیرند.

  نفت و گاز زاگرس جنوبی 

افزایش توان  برداشت 1.5 میلیون مترمکعبی گاز

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی از افزایش روزانه 1.5میلیون مترمکعبی توان برداشت گاز این شرکت با راه اندازی دو حلقه چاه خبر داد.

سیدابوالحسن محمدی گفت: چاه شماره 17 دالان از جمله چاه های توسعه ای میدان گازی دالان است که عملیات حفاری آن از سوی اداره حفاری شرکت نفت مناطق مرکزی ایران طی حدود 6ماه و نیم به طور انجامید.

وی افزود: پس از اتمام عملیات حفاری و ترخیص دکل حفاری، مدیریت امور فنی زاگرس جنوبی با استفاده از چوک منی فولد (Choke Manifold) و نصب و اتصال موقت خط لوله جریانی گودال سوخت، اقدام های اصلاحی درون چاهی از جمله جریان چاه به گودال سوخت باهدف تمیزسازی و بررسی وضع سیال تولیدی،راندن نمودار نگار تولید، مسدودسازی ناحیه آبده، مشبک کاری سازند دالان بالایی و اسیدکاری گسترده انجام و این چاه  پس از نصب تسهیلات سرچاهی، در نیمه دوم آذرماه امسال با دبی یک میلیون مترمکعب در روز عملیاتی شد.

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی درباره ادامه این روند گفت: نصب تسهیلات سرچاهی و خطوط لوله جریانی چاه از سوی اداره مهندسی و ساختمان شرکت نفت مناطق مرکزی ایران و راه اندازی آن نیز با همکاری گروه راه اندازی و منطقه عملیاتی آغار و دالان شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی، پس از انجام 20 هزار نفر- ساعت کار در شرایط کاملاً ایمن انجام شده است.

محمدی به راه اندازی چاه شماره یک تابناک اشاره و تصریح کرد: عملیات تعمیر و بازگردانی چاه شماره یک تابناک که به دلیل تولید آب مازاد و پارگی جداری دچار مشکل شده بود، از طریق دکل حفاری در سال های گذشته طی دو مرحله انجام، اما به دلیل مانده گذاری و عدم موفقیت، چاه به صورت معلق از مدار تولید خارج شد.

وی افزود: سال 99 با استقرار دکل حفاری، عملیات تعمیر این چاه به طور مجدد آغاز و این بار با انجام حفاری انحرافی، چاه در لایه دالان تکمیل شد و به تولید مجدد رسید.

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی با اشاره به اینکه عملیات تعمیر این چاه از سوی اداره حفاری شرکت نفت مناطق مرکزی ایران ۶ ماه به طول انجامید، تصریح کرد: نصب تسهیلات سرچاهی این چاه از سوی اداره مهندسی و ساختمان زاگرس جنوبی و منطقه عملیاتی پارسیان انجام شد و عملیات راه اندازی آن نیز از سوی گروه راه اندازی و منطقه عملیاتی پارسیان پایان یافت و در مجموع با انجام ۱۸ هزار نفر- ساعت کار در شرایط کاملاً ایمن با تأیید اداره بازرسی فنی، این چاه به چرخه تولید بازگشت.محمدی با اشاره به اینکه عمده عملیات راه اندازی این چاه با استفاده از ظرفیت های داخلی زاگرس جنوبی اجرا شده است، ادامه داد: تنها در بخش سیویل از خدمات پیمانکار استفاده و بقیه اقدام ها با بهره گیری از توان متخصصان زاگرس جنوبی و با استفاده از کالاهای موجود در انبارها انجام شده است.

وی از همه دست درکاران راه اندازی این دو حلقه چاه تقدیر کرد و گفت: استمرار تولید زمستانی زاگرس جنوبی، نتیجه حمایت شرکت نفت مناطق مرکزی ایران و تلاش گروهی کارکنان در ستاد و مناطق عملیاتی است.

 

    نفت و گاز شرق

 ساخت «پمپ تست سیار» ادوات کنترل فشار چاه ها

 دستگاه «پمپ تست سیار» ادوات کنترل فشار چاه پیمایی و رشته های تکمیلی به همت متخصصان شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق طراحی و ساخته شد.بهروز راهداری، رئیس اداره خدمات فنی چاه های شرکت نفت و گاز شرق گفت: این تجهیز از سوی متخصصان شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق، با تکیه بر توان و دانش بومی و صرف کمترین هزینه طراحی و ساخته شده است. وی با اشاره به راه اندازی محوطه جدید آزمایش ادوات کنترل فشار تجهیزات رشته تکمیلی چاه ها و ضرورت استفاده از پمپ تست سیار به منظور افزایش ضریب ایمنی چاه گفت: با توجه به مبنای قیمتی سال 97 این تجهیز (10هزار و 500 دلار) طراحی و ساخت آن با همت و همفکری همکاران بخش عملیات و تعمیرات درون چاهی کلید خورد.رئیس خدمات فنی چاه های شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق تصریح کرد: این دستگاه با فشار کاری 10 هزار پام طراحی و آزمایش های مختلف کارگاهی نیز روی آن انجام شده است.راهداری با بیان اینکه پمپ تست سیار ساخته شده با تکیه بر توان و تخصص داخلی، هم اکنون آماده بهره برداری است، از همکاران خود واحد تعمیرات و ابزاردقیق و دیگر تلاشگران به ویژه واحد چاه پیمایی برای ساخت این تجهیز کاربردی قدردانی کرد.

 

 3 حکم؛ 3 انتصاب

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با صدور احکامی جداگانه علیرضا دامغانی را به عنوان رئیس حراست این شرکت و مراد کمالی را به عنوان مدیرعامل و عضو اصلی هیات مدیره شرکت نفت خزر منصوب کرد.

محسن خجسته مهر در حکم انتصاب دامغانی با توجه به نقش اساسی حراست در صیانت از حریم کارکنان، دارایی ها و تأسیسات، برمواردی همچون صیانت از حریم و شئونات نیروی انسانی با برخورد ارزشی و کریمانه در حین انجام مأموریت های حفاظتی و حراستی، افزایش ضریب حفاظتی و حراستی در نگهداری از اطلاعات، اسناد طبقه بندی شده، دارایی ها، تأسیسات، شبکه های ارتباطی و فناوری اطلاعات، جلوگیری از بروز هرگونه فضای ناسالم، ناامن و آسیب زا در محیط اداری شرکت و اهتمام جدی در تعامل با کارکنان و افزایش حساسیت امنیت برای بالا بردن بهره وری، همچنین شناسایی نقاط ضعف و آسیب حراستی و عارضه یابی از اتفاقات و رویه های نامعمول و ارائه روش های بهبود و به کارگیری نیروهای مؤمن، شایسته و بااستعداد و استفاده از مدیران انقلابی، توانمند، متخصص و فسادستیز، تاکید کرده است.

تقویت توانمندی های تخصصی، مدیریتی، مهارتی و اخلاق حرفه ای در تمام سطوح سازمان، تعامل و ارتباط تنگاتنگ با مدیران ستادی، شرکت های تابعه و سازمان های ذی ربط به ویژه سازمان حراست وزارت نفت، همچنین نظارت روشمند بر عملکرد واحدهای حراست شرکت های تابعه باهدف بهبود مستمر فرآیندها و عملکردها و اعمال نظم و آراستگی و توسعه اخلاق حرفه ای در حفاظت از اسرار و رازداری از اطلاعات پرسنل و سازمان، دیگر مواردی است که خسته مهر در حکم انتصاب دامغانی بر آنها تاکید کرده است.

در حکم مراد کمالی نیز آمده است: پیرو حکم شماره م ع 313867 تاریخ 12/8/1400 و با عنایت به مراتب تعهد، تخصص و تجربیات جنابعالی به موجب این حکم به عنوان مدیرعامل و عضو اصلی هیات مدیره شرکت نفت خزر منصوب می گردید.

مدیر بهینه سازی انرژی در امور حمل ونقل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، نماینده مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت در کمیسیون معاملات و جانشین شورای فرهنگی شرکت بهینه سازی مصرف سوخت و عضو شورای پژوهش و فناوری شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، عضو کارشناس کمیسیون امور زیربنایی و انرژی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام،همچنین مدیرعامل شرکت خدمات ترابری و پشتیبانی نفت(مناطق نفت خیز جنوب) بخشی از کارنامه کاری مراد کمالی است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در این احکام با تاکید بر همکاری این مجموعه ها با دامغانی و کمالی، برای آنها نیز در انجام وظایف محوله آرزوی توفیق کرده است.

 انتصاب مدیرکل منابع انسانی ستاد وزارت نفت

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزیر نفت نیز طی حکمی جواد یزدیان را به عنوان مدیرکل منابع انسانی ستاد وزارت نفت منصوب کرد.

در حکم علی مددی خطاب به یزدیان آمده است:

«با عنایت به تعهد، تخصص و تجربیات ارزشمند جنابعالی و پیرو حکم شماره م ت م س ا/۳۳۸۶۶۳ مورخ ۲۶/۰۸/۱۴۰۰ بدینوسیله به عنوان «مدیرکل منابع انسانی ستاد» منصوب می گردید.

امیدوارم با توکل بر خداوند متعال و در ظل توجهات حضرت ولیعصر(عج) در انجام وظایف محوله موفق و موید باشید.»