نگاهی به پرونده تعمیرات اساسی  در منطقه 2 عملیات انتقال گاز ایران

12 هزار دستور کار تعمیراتی  در شاهراه انتقال انرژی

مشعل    منطقه 2 عملیات انتقال گاز ایران با عبور 6 خط لوله سراسري و ارتباط با چند منطقه عمليات انتقال گاز، يکي از تأثیرگذارترین مناطق عملياتي در کريدور (شاهراه انتقال انرژي) انتقال گاز از جنوب به شمال کشور به شمار مي آيد. سال 84 با تفکيک مديريت انتقال از بخش پالايش و پخش و تاسيس شرکت انتقال گاز ايران، منطقه 2 عمليات انتقال گاز ایران به عنوان يکي از مناطق راهبردي عملياتي، مسووليت خدمات انتقال گاز را در محدوده 7 استان کشور شامل سه استان اصفهان، يزد و چهارمحال و بختياري به طور کامل و بخش هايي از استان هاي کهگيلويه و بويراحمد، خوزستان، لرستان و مرکزي به عهده گرفت. منطقه 2 عمليات انتقال گاز ایران، گاز طبيعي خروجي پالايشگاه هاي فجرجم، بيدبلند، پارسيان و فازهاي پارس جنوبي را به وسيله 6 خط لوله سراسري، دريافت و با انجام فرايند تراکم و انتقال، آن را به مناطق 3 و 7 عمليات و ساير مصرف کنندگان صنعتي، تجاري و خانگي به محدوده حوزه استحفاظي خود تحويل مي دهد. در ادامه، گفت وگو با مجید مصدقی، سرپرست منطقه 2 عملیات انتقال گاز ایران را می خوانیم.

   چند کیلومتر خط لوله گاز، تاسیسات تقویت فشار و مرکز بهره برداری در منطقه فعال است؟

  حدود 5200 کیلومتر خط لوله به میزان046/160105 اینچ کیلومتر در حوزه 8 مرکز بهره برداری خطوط لوله اصلی و یک مرکز فرعی، همچنین  18 تاسیسات تقویت فشار با 74 توربوکمپرسور که تا سال 1402 به 22 تاسیسات و 90توربوکمپرسور افزایش خواهد یافت، در منطقه فعالیت دارند.

   سال گذشته در مجموع چند میلیارد مترمکعب گاز از منطقه منتقل شده است؟ همچنین گزارشی درباره حجم نشت یابی و پیگرانی در منطقه ارایه کنید؟

گاز خروجی از منطقه در سال گذشته با یک درصد افزایش نسبت به سال 98، 984/107 میلیارد مترمکعب بوده است، همچنین سال گذشته نشت یابی 7475 کیلومتر از خطوط لوله تحت پوشش منطقه انجام شده است.

عملیات پیگرانی هوشمند خط چهارم سراسری به طول 336 کیلومتر در 24 نوبت و 4 بخش(Section) از دیگر اقدام ها در سال 99 بوده است.

گاز ورودی به منطقه تا پایان آبان ماه امسال نیز 982/86 میلیارد مترمکعب بوده است، همچنین تا پایان آبان ماه امسال، 281/5115 کیلومتر از خطوط منطقه نشت یابی شده است.

    آیا در سال 1400 (8 ماه امسال) خطوط لوله جدید و تاسیسات تقویت فشار گاز (واحد یدک) به منطقه تحویل شده است؟ تا پایان سال چه برنامه ای در این حوزه تعریف شده است؟

خطوط لوله و تاسیسات جدید و واحد یدک به منطقه تحویل نشده است؛ مراحل ساخت و نصب و بهره برداری تاسیسات دوراهان 10 و پل کله  10، دهشیر 8 و اردستان 8 در حال انجام است و سال آینده به منطقه تحویل خواهد شد.

   تعمیرات اساسی سال 1400 منطقه از چه زمانی آغاز شده و براساس برنامه زمان بندی چه زمانی به پایان می رسد؟ در مجموع چند دستور کار تعریف شده است؟

برنامه تعمیرات در بازه زمانی فروردین ماه تا آبان ماه، همچنین موارد پیش بینی شده به پایان رسید. تعداد دستور کارهای صادر شده 12650 مورد (شامل 4180 مورد درخواست کار اصلاحی و 8470 مورد درخواست کار دوره ای و پیشگیرانه) بوده است.

   علاوه بر تعمیرات اساسی برنامه ریزی شده، اقدام های دیگری برای آمادگی فصل سرد سال اجرایی شده است؟

پایش وضعیت و انجام بازرسی های پیشگیرانه و پیش بینانه کلیه تجهیرات تاسیسات، نشت یابی خطوط لوله تحت پوشش منطقه، شناسایی نشتی و رفع نشتی نقاط پرخطر، رادیوگرافی، بازرسی و تعمیرات خط چهارم سراسری براساس نتایج پیگرانی هوشمند، پیگرانی هوشمند خطوط 10 و 12 اینچ و تعمیرات مورد نیاز بر اساس نتایج پیگرانی، بررسی وضعیت سیستم حفاظت کاتدیک در منطقه، تنظیم ترانس ها و رفع عیوب، بررسی وضعیت پوشش خطوط لوله و انجام پروژه های تعویض/ ترمیم پوشش، تهیه مواد مصرفی قطعات یدکی و تجهیزات پشتیبان جهت آمادگی عملیات، تست عملکرد و بررسی وضعیت شیرهای بین راهی از جمله برنامه ها و فعالیت های این منطقه برای آمادگی بیش از پیش عبور از زمستان به شمار می آید.

پیش بینی کارکرد خطوط و تاسیسات با حداکثر ظرفیت و بدون واحد پشتیبان و آماده سازی رابط ها و سایر تجهیزات، تجهیز مجتمع تاسیسات تقویت فشار گاز پاتاوه به برق پایدار شبکه، تعمیرات و بازسازی تمامی تجهیزات و ماشین آلات سبک و سنگین ساختمانی و عملیاتی منطقه، تسطیح مسیر، ایمن سازی مسیر خطوط لوله تحت پوشش، کنترل حریم خطوط لوله و رفع تجاوزات به حریم، ایجاد سیل بند، دیوارهای حایل، پاکسازی آبروها، تقویت ساپورت و تکیه گاه های خطوط لوله و تاسیسات تقویت فشار، از دیگر اقدام ها در این زمینه است.

   آیا علاوه بر تعمیرات اساسی امسال، برنامه مهم و کلان تعمیراتی در برنامه دارید؟

تعمیرات25000 ساعت 4 دستگاه توربین زاریا مدل DU80، احداث L/R و ایستگاه شیر بین راهی خط 40 اینچ نیروگاه شهید منتظری اصفهان؛ احداث شبکه انتقال برق پایدار تاسیسات ندوشن، بخشی از فعالیت های کلان تعمیراتی این منطقه به شمار می آید.

   با توجه به تداوم شیوع کرونا، چه اقدام هایی برای مدیریت فعالیت های عملیاتی تعریف شده است؟ واکسیناسیون کارکنان منطقه در چه مرحله ای قرار دارد؟

در این حوزه اقدام های قابل توجهی شامل برگزاری 27 جلسه کمیته راهبردی سلامت و کارشناسی تخصصی پیشگیری و کنترل Covid 19 در منطقه از ابتدای شیوع این ویروس، تدوین برنامه مدون برای گندزدایی سرویس های ایاب و ذهاب و خودروهای استیجاری سطوح ساختمان ها مطابق مقررات بهداشتی و با توجه به امکانات منطقه، آموزش رانندگان، کارکنان تنظیفات، آبدارخانه ها و رستوران ها در سطح منطقه در مورد بهداشت فردی، بهداشت عمومی، بهداشت محیط و روش های گندزدایی، تهیه اقلام بهداشتی شامل مواد گندزدا، ماسک، ترمومتر مادون قرمز و پالس اکسی متر و توزیع آن در سطح منطقه، مدیریت زمان حضور کارکنان و همچنین نظارت بر رعایت فاصله اجتماعی در سطح منطقه، ابلاغ، الزام های بهداشتی در مراکز سرو مواد غذایی و آشامیدنی در سطح منطقه و پیگیری و نظارت بر حسن انجام آن و مدیریت تردد کارکنان به منظور جلوگیری از ایجاد تجمعات و ماموریت های غیرضرور انجام شده است.

همچنین تریاژ همکاران اقماری قبل از اعزام به تاسیسات (در محل پایانه) و نیز قبل از ورود به تاسیسات، پیگیری سلامت همکاران مبتلا و یا مشکوک به علایم بیماری کووید19 (به همراه خانواده هایشان)، تهیه لیست کارکنان منطقه با بیماری زمینه ای (رسمی، قرارداد مدت معین، قرارداد مدت موقت، ارکان ثالث و پیمانکار) و اعلام به روسای مربوطه جهت ترخیص نامبردگان، اطلاع رسانی و ثبت نام کلیه کارکنان منطقه در سامانه پایش سلامت کارکنان صنعت نفت، هماهنگی با بهداشت و درمان صنعت نفت اصفهان و استان های همجوار به منظور پوشش واکسیناسیون کارکنان منطقه از دیگر اقدام ها به شمار می آید.

تاکنون 1712 نفر از کارکنان (99  درصد) دز اول و 1679 نفر (1/97 درصد) نیز دز دوم واکسن را دریافت کرده اند.

   تاکنون اقدام های متنوعی در حوزه بومی سازی تجهیزات منطقه انجام شده است. لطفا گزارشی از مهم ترین اقدام های منطقه در این حوزه ارایه کنید.

به منظور داخلی سازی قطعات و تجهیزات مورد نیاز منطقه، پس از نیازسنجی اولیه از واحدهای مختلف، موارد در کمیته راهبری خودکفایی بررسی و برنامه خودکفایی منطقه در سال ۱۴۰۰ به تصویب رسید. این برنامه مشتمل بر حدود ۵۰ ردیف برنامه بوده و ساخت بیش از ۷۰۰ قطعه را در دستور کار دارد. از مهم ترین موارد برنامه می توان به ساخت ۵۶۳ قطعه از قطعات مورد استفاده در اورهال توربین zorya DU80 و نیز ۶۷ مورد از قطعات کمپرسور sumy تیپ ۱و ۲، ساخت hp pump توربین زیمنس، مهندسی مجدد و ساخت oil mist fan توربین زیمنس، ساخت flame scanner محفظه احتراق توربین زیمنس اشاره کرد.

 یکی از مهم ترین و راهبردی ترین پروژه های خودکفایی منطقه، طراحی، لاجیک نویسی و اجرای سیستم کنترل توربین N P بوده که برای نخستین بار در سطح شرکت ملی گاز در حال اجراست.

   ساخت پمپ فشار قوی سیستم روغن کاری توربین تاسیسات تقویت فشار گاز از جمله برنامه های راهبردی منطقه به شمار می آید. لطفا در این خصوص توضیحاتی ارایه کنید.

این پمپ از تجهیزات بسیار حیاتی در سیستم روغن کاری توربین زیمنس بوده که علاوه بر وظیفه روانکاری، نقش بسیار مهمی نیز در خنک کاری بیرینگ شماره دو که نزدیک به محفظه احتراق است، ایفا می کند. پمپ های نوع پیچی (Screw) به دلیل فواصل بسیار کم میان قطعات ثابت و دوار و انطباقات میلیمتری، ساختار پیچیده ای دارند، ساخت این پمپ نشان از توانمندی شرکت های داخلی دارد.

   با توجه به گستردگی منطقه تحت پوشش، چگونه با ذی نفعان (گازهای استانی) ارتباط برقرار می کنید. آیا جلساتی برای هماهنگی بیش از پیش به صورت روتین برگزار می شود؟

با شرکت های گاز استانی تعاملات زیادی داریم که این روابط در قالب جلسات مشترک و همچنین جلسات بین معاونت ها و واحدهای متناظر هردو شرکت و منطقه صورت می گیرد و گاهی نیز تلفنی یا در قالب مکاتبات همچنین با سایر ذی نفعان نیز با شرکت در جلسات استانداری ها، فرمانداری ها، بخشداری ها، شهرداری ها، ادارات راه و مسکن و شهرسازی، بنیاد مسکن و غیره در سطح حوزه استحفاظی (محدوده عملیاتی) انجام می گیرد.

   با توجه به تجربه وقوع سیل در سال های گذشته چه اقدام هایی برای ایمن سازی و مقاوم سازی شبکه و تاسیسات انجام شده است؟

ایجاد سیل بند، دیوارهای حایل، پاکسازی آبروها، تقویت ساپورت و تکیه گاه های خطوط لوله و تاسیسات تقویت فشار، تحویل یک دستگاه پمپ لجن کش به روسای تعمیرات هریک از تاسیسات و استقرار یک دستگاه لودر در تاسیسات با پتانسیل ورود سیلاب از جمله اقدام های این منطقه برای ایمن سازی و مقاوم سازی شبکه و تاسیسات به شمار می آید.