پروژه های جدید جمع آوری گازهای مشعل

 ۳ پروژه جمع آوری گازهای مشعل مناطق نفت خیز جنوب که هفته گذشته در مراسمی مدیرکل اچ اس ای و پدافند غیرعامل وزارت نفت، مدیرکل محیط زیست خوزستان و مدیران ارشد مناطق نفت خیز جنوب رونمایی شد ، شامل واحدهای بهره برداری مارون ۶، منصوری و مارون-۳ است که با هدف جلوگیری از سوزاندن ۱۴.۳ میلیارد فوت مکعب گاز در سال اجرا شده است.

پروژه جمع آوری گازهای همراه مشعل واحد بهره برداری مارون ۶، طی قراردادی 5 ساله واگذار شده است تا یک شرکت خصوصی، روزانه ۱۴ میلیون فوت مکعب گاز مشعل را  از شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب خریداری کند و برای استفاده در دیگر فرآیندهای صنعتی، فرآورش کند و به استفاده برساند.

پروژه بازیابی گازهای ارسالی به مشعل واحد بهره برداری مارون ۳ نیز طی قراردادی 5 ساله واگذار شده است تا با سرمایه گذاری ۸ میلیون دلاری، روزانه ۱۲ میلیون فوت مکعب گازهای مشعل این واحد جمع آوری شود.

پروژه بازیابی گازهای ارسالی به مشعل واحد بهره برداری منصوری نیز که در آستانه بهره برداری است طی قراردادی 5 ساله اجرا شد که با سرمایه گذاری ۹ میلیون دلاری، جمع آوری روزانه ۷ میلیون فوت مکعب را هدف گذاری کرده است.

سرمایه گذاری ۵ میلیارد دلاری وزارت نفت

مظاهر انصاری، مدیرکل اچ اس ای و پدافند غیرعامل وزارت نفت در این آیین از سرمایه گذاری ۵ میلیارد دلاری این وزارتخانه برای پروژه های جمع آوری گازهای همراه نفت خبر داد و گفت: اختصاص این رقم اعتبار نشان از اهتمام و توجه وزارت نفت به مسائل محیط زیستی این منطقه دارد.

وی اظهار کرد: با اجرای این پروژه ها از سوزانده شدن سالانه ۹ میلیارد مترمکعب گازهای همراه نفت و رها شدن سالانه ۳۳ میلیون تن دی اکسید کربن جلوگیری می شود که این رقم معادل ۳ تا ۴ درصد کل تولید دی اکسید کربن کشور است که از این نظر کار بسیار بزرگی به شمار می آید.

مدیرکل اچ اس ای و پدافند غیرعامل وزارت نفت افزود: تعدادی از این پروژه ها کوتاه مدت و تعدادی بلندمدت هستند که امیدواریم همه آنها تا پایان سال ۱۴۰۴ تکمیل شوند و برگ زرین دیگری در کارنامه افتخارات وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران ثبت شود.

انصاری با اشاره به سیاست های جدید این وزارتخانه در زمینه محیط زیست گفت: وزارت نفت برای حمایت از شرکت های دانش بنیان بسته های پیشنهادی تازه برای کارهای نوآورانه و خلاقانه در نظر گرفته است.

وی افزود: پروژه های محیط زیست در زمینه مسؤولیت اجتماعی است و ما موظف و مسؤولیم در جایی که زندگی می کنیم به مسائل محیط زیستی توجه داشته باشیم.

مدیرکل اچ اس ای و پدافند غیرعامل وزارت نفت، رعایت اصل توسعه متوازن را در فعالیت های صنعت نفت یادآور شد و گفت: در طرح های توسعه باید برنامه ریزی داشت و بدون آن با مشکل روبه رو خواهیم شد و در صورتی که برنامه ریزی وجود داشته باشد، به توسعه پایدار خواهیم رسید و محیط زیست آسیب نخواهد دید.

 جمع آوری 80 درصد گازهای مشعل 

علیرضا دانشی، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب نیز در این آیین با بیان اینکه پروژه های محیط زیستی در این شرکت با هدف تکمیل زنجیره ارزش اجرا می شوند، اظهار کرد: پروژه ای که افتتاح شد، یکی از پروژه های با ارزش محیط زیستی است که انجام چنین پروژه هایی باید از دیرباز انجام می شد، هرچند شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب پروژه های پرشماری را در این بخش انجام داده است.

وی افزود: بیش از ۸۰ درصد گازهای مشعل جمع آوری شده و تلاش ما اکنون برای جمع آوری گازهای مشعل باقیمانده است.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب بیان کرد: در فصل جدید فعالیت شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در حوزه های مختلف مالی، محیط زیستی و... تلاش ها معطوف به تکمیل زنجیره ارزش خواهد بود.

دانشی ادامه داد: با ویژگی هایی که صنعت نفت دارد، تحریم و نبود سرمایه نباید مانعی برای انجام چنین پروژه هایی باشند و می توان با ابتکار عمل و مدیریت صحیح وضع کنونی را بهبود بخشید.

وی با اشاره به ضرورت وجود مشعل گفت: وجود مشعل برای تأسیسات نفت و گاز اجتناب ناپذیر است و برای اطمینان از عملکرد یک سیستم فنی، به ویژه در زمان تعمیرات اساسی و قطع برق ضروری است، اما باید برای همین موارد هم فکر و ایده جدید داشت.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب به پروژه های دیگر برای جمع آوری گازهای همراه اشاره کرد و افزود: اکنون روزانه ۶۰۰ میلیون فوت مکعب گاز مناطق گچساران و آغاجاری با ارسال به پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس جمع آوری می شود و در مناطق کارون و بخشی هم از مارون نیز برای جمع آوری روزانه ۲۵۰ میلیون فوت مکعب گاز پروژه داریم.

دانشی گفت: مزیت مهم این طرح ها این است که افزون بر جمع آوری گازهای همراه، صرفه اقتصادی و سودآوری برای کشور نیز دارد و همکاران ما باید برای حلقه های تکمیلی برنامه ریزی کنند تا بتوانیم صنعت نفت پاکی را در آینده شاهد باشیم.

طرح های مهم در راه است

شركت ملی مناطق نفت خیز جنوب با هماهنگی شركت ملی نفت ایران اجرای برخی پروژه های جمع آوری گازهای همراه را در قالب  قراردادی به شركت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس واگذار کرده است. بر اساس این قرارداد، بخشی از پروژه های مربوط به جمع آوری گازهای همراه كه هم اکنون به مشعل ارسال می شود و همچنین پروژه های مربوط به خرید تجهیزات و كالای مورد نیاز، به شركت مذكور واگذار شده است.

 با تكمیل این پروژه ها بخش عمده ای از گازسوزی های میادین آغاجاری، رامشیر، پازنان، رگ سفید و مارون در استان های خوزستان، كهگیلویه و بویر احمد و بخشی از استان بوشهر مرتفع خواهد شد.

مطابق قرارداد با شركت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس حدود ۵۹۳ میلیون فوت مكعب در روز از گازهای مشعل با هزینه ای نزدیك به ۱۱۰۹  میلیون دلار و در مدت زمان ۴۲  ماه از مردادماه سال جاری جمع آوری خواهد شد.

در این طرح علاوه بر جمع آوری گازهای مشعل، حدود ۱۴۹۷ هزار تن در سال تركیبات سنگین تر از اتان به دست خواهد آمد كه ارزآوری قابل توجهی در پی خواهد داشت.

برای اجرای این قرارداد پروژه های  احداث ایستگاه جدید تزریق گاز گچساران، احداث ایستگاه های پیش تراكم کارخانه های گاز و گاز مایع، احداث پیش تراكم بازگردانی، برق رسانی به واحد پیش تراكم كارخانه گاز و گاز مایع ۹۰۰ و به واحدهای پیش تراكم كارخانه گاز و گاز مایع ۱۰۰۰ و بازگردانی پازنان، احداث ایستگاه جدید تزریق گاز بی بی حكیمه، جمع آوری گازهای مازاد مرحله ۹ واحد بهره برداری گچساران ۱ و ۲، جمع آوری گازهای خروجی مخزن بهره برداری واحد گچساران ۱ و ۲ و احداث ۳۰ كیلومتر خط لوله ۸ اینچ از ۱۲۰۰  به چند راهه ۹۰۰ تعریف شده است.

قرارداد جمع آوری گازهای همراه نفت

قرارداد دیگر که کارهای آن شروع شده است، به ارزش حدود ۲۰۰ میلیون دلار با شرکت پتروشیمی مارون به امضا رسیده است که در قالب آن گازهای منطقه مارون و اهواز یعنی مناطق مرکزی استان خوزستان به میزان بیش از ۲۰۰ میلیون فوت مکعب در روز جمع آوری می شود. این طرح دارای ۸ پروژه فرعی شامل تأمین چهار دستگاه توربین TB-4000 جهت کارخانه های گاز و گاز مایع ۷۰۰ و ۸۰۰، بهینه سازی ردیف های تراكم ایستگاه های تقویت فشار آماك، بهینه سازی توربین های رولزرویس شامل سیستم كنترل و سوخت، افزودن دو دستگاه توربو كمپرسورهای کارخانه های گاز و گاز مایع ۷۰۰ و ۸۰۰، تعویض كمپرسورهای اینگرسولند فرسوده به همراه گرداننده ها در ایستگاه های تقویت فشار اهواز/مارون، بهسازی مشعل ها در شركت بهره برداری نفت و گاز كارون، تعویض شبكه خطوط لوله انتقال شركت مارون  و تعویض ۳۵ كیلومتر خط لوله گاز همراه زیلایی به واحد اهواز-۲ است.