نمره  قبولی  برای فوتبال  نفت

 هفته ای که گذشت، برای فوتبال نفت هفته خوبی بود. از پیروزی خانگی صنعت نفت آبادان در لیگ برتر مقابل تیم فوتبال شهر خودرو گرفته تا پیروزی و صعود این تیم در جام حذفی به مرحله یک هشتم . از سوی دیگر نفت مسجدسلیمان هم موفق شد در جام حذفی به پیروزی برسد و به مرحله یک هشتم صعود کند تا جشن نفتی ها در جام حذفی کامل شود؛ البته هنوز دو تیم در جدول رده بندی لیگ برتر جایگاه خوبی ندارند؛ اما رفته رفته   به شرایط آرمانی نزدیک می شوند تا بتوانند مانند فصل قبل، نتایج خوبی بگیرند.

صنعت نفت آبادان که تا هفته دهم لیگ برتر موفق نشده بود در خانه به پیروزی برسد، بالاخره موفق شد در دقیقه 96 با گل زیبای شروین بزرگ، نخستین برد خانگی خود را در فصل جدید جشن بگیرد.  شاگردان علیرضا منصوریان تا قبل از بازی با شهر خودرو، فقط یک پیروزی در کارنامه شان دیده می شد که آن هم در قائمشهر مقابل نساجی به دست آمده بود. صنعت نفت آبادان در حالی که در حسرت برد خانگی به سر می برد، بالاخره موفق شد مقابل تیم قعر جدولی شهر خودرو در ورزشگاه خانگی خود «تختی»، به پیروزی برسد تا طلسم نبردن در آبادان شکسته شود.  البته آبادانی ها برای پیروزی 96 دقیقه صبر کردند تا اینکه در ثانیه های پایانی، شروین بزرگ، مهاجم این تیم موفق شد با یک ضربه قیچی برگردان زیبا، گل پیروزی و 3 امتیازی صنعت نفت را به ثمر برساند.  به این ترتیب، صنعت نفت آبادان موفق شد هم دومین پیروزی فصل را به دست بیاورد و هم اولین پیروزی خانگی را جشن بگیرد تا فشار سنگین از روی دوش کادر فنی و بازیکنان به خاطر نبردن در خانه، برداشته شود.

 صعود یلدایی

صنعت نفت آبادان که طلسم نبردن در خانه را در لیگ برتر فوتبال باشگاه های ایران شکسته بود، در دومین بازی خانگی بعد از 3 روز دوباره در خانه از سری مسابقات جام حذفی در مرحله یک شانزدهم به مصاف  تیم دسته اولی، شمس آذر قزوین رفت و موفق شد این تیم را هم در دیداری پرگل شکست دهد تا به مرحله یک هشتم صعود کند. شاگردان علیرضا منصوریان در مرحله یک شانزدهم در خانه و در شب یلدا، میزبان تیم شمس آذر بودند که موفق شدند درهمان نیمه اول، کار حریف قزوینی خود را با زدن 3 گل  یکسره کنند. صنعت نفتی ها در نیمه دوم به اداره بازی پرداختند تا با این پیروزی، به مرحله یک هشتم صعود کنند. در این دیدار عباس بوعذار(۳)، محمدرضا غبیشاوی(۲۷) و شروین بزرگ(۴۰) برای صنعت نفت آبادان  گلزنی کردند.

 صعود   در ساحل بوشهر

تیم فوتبال نفت مسجدسلیمان در مرحله یک شانزدهم جام حذفی، به بوشهر رفته بود و مهمان تیم شاهین این شهر بود. شاگردان فراز کمالوند در روزی که  تیم برتر میدان بودند و به قولی توپ و میدان را در دست داشتند، در وقت قانونی و دو وقت اضافه نتوانستند از فرصت ها استفاده کنند تا سرنوشت پیروزی در این دیدار و صعود به ضربات پنالتی کشیده شود.  در ضربات پنالتی، این نفت مسجدسلیمان بود که با درخشش دروازه بان خود موفق شد تیم شاهین را شکست دهد تا به مرحله یک هشتم صعود کند. مسعود پورمحمد، دروازه بان نفت مسجدسلیمان همانقدر که در جریان بازی اجازه تهدید دروازه اش را نداد و با خروج های موفق بخوبی توانست از دروازه نفت در جریان بازی حراست کند، در ضربات پنالتی هم عالی عمل کرد. اوج نمایش او جایی بود که توانست 2 ضربه پنالتی شاهینی ها را مهار کند و با 2 مهاری که او انجام داد، نفت توانست به برتری 4 بر 3 در ضربات پنالتی برسد و شاگردان فراز کمالوند این چنین با بال های شاهین در ساحل شن های سفید بوشهر توانستند به جمع 16 تیم برتر جام حذفی صعود کنند.   

 

منصوریان: منتظر درخشش صنعت نفت در لیگ برتر باشید

صنعت نفت آبادان موفق شد در فاصله چند روز2 پیروزی مهم را به دست آورد؛ ابتدا اولین برد خانگی را جشن گرفت و سپس در خانه موفق شد در جام حذفی تیم لیگ دسته اولی، شمس آذر قزوین را شکست دهد تا به مرحله یک هشتم صعود کند. در همین خصوص با علی منصوریان، سرمربی صنعت نفت آبادان گفت وگویی کوتاه داشتیم که باهم می خوانیم.

 از بازی با شهر خودرو و نخستین پیروزی خانگی در لیگ برتر بگویید؟

بازی خیلی سختی بود و بازیکنانم فشار زیادی را به این دلیل که در خانه پیروز نشده بودند، تحمل می کردند. برای همین، بازی را هجومی شروع کردیم . ما می توانستیم در نیمه اول به گل برسیم؛ اما حریف در مقابل فشار ما دوام آورد تا اینکه دقایق آخر بازی، با گل شروین بزرگ که شاید لطف و عنایت خدا بود، توانستیم پیروز شویم و به 3 امتیاز خانگی برسیم و این فشار  که تیم ما را خیلی اذیت می کرد، از بین ببریم.

  چقدر از شهر خودرو شناخت داشتید، با اینکه سرمربی این تیم عوض شده بود؟

یک مربی نمی تواند در فاصله یکی، دو روز، کار فنی خاصی انجام دهد؛ بلکه به صورت روحی-روانی به تیم شوک می دهد تا موفق شود. برای همین شهر خودرو با سرمربی جدید، تغییر خاصی   نداشت. در مقابل من و همکارانم، تیم فوتبال شهر خودرو را بخوبی آنالیز کرده بودیم و می دانستیم که آنها در ضدحمله و در انتقال توپ خیلی سریع هستند. در مقابل، خودمان هم با استفاده از نقطه ضعفشان، خیلی از راه های مختلف را برای گلزنی امتحان کردیم؛ چه در نیمه اول و چه در نیمه دوم؛ اما در مقابل، شهر خودرو خیلی خوب دوام آورد که گل نخورد؛ ولی در نهایت گل پیروزی را زدیم و 3 امتیاز بازی را گرفتیم.

  به نوعی طلسم نبردن در خانه شکسته شد و در بازی خانگی بعدی و در جام حذفی هم برنده شدید تا به مرحله بعد صعود کنید؟

 دقیقا همین طور است. برد مقابل شهر خودرو باعث شده فشار از روی بازیکنانم کم شود. برای همین در جام حذفی هم یک بازی چشم نواز را به نمایش گذاشتند و به پیروزی شیرینی دست پیدا کردیم. این دو برد در روحیه تیمی ما تأثیر بسزایی داشت.

  بازی با شمس آذر چطور بود؟

می دانستیم با تیم سرسختی بازی داریم. این تیم، در لیگ یک بخصوص در دو بازی آخر نتایج خوبی گرفته بود. در مقابل ماهم نسبت به بازی با شهرخودرو سعی کردیم با کمی تغییر وارد زمین شویم. از سوی دیگر نمی خواستم اتفاقات و شگفتی های جام حذفی، گریبانگیر ما شود. باور کنید حریف ما اصلاً لیگ یکی بازی نکرد. باید به تیم شمس آذر و سرمربی خوب آنها احترام بگذاریم. اصلاً ضدفوتبال بازی نکردند. می توانستند کاملاً بسته بازی کنند و ما را به چالش بکشند؛ اما در کل 90 دقیقه وسط زمین فوتبال بازی کردند و به همین دلیل، احساس می کنم بازی قشنگی شد. من برنامه این مربی را در بازی با سایپا و ماشین سازی دیدم. فقط فوتبال بازی کردند، برای آنها در لیگ یک آرزوی موفقیت می کنم، چون جوان های خیلی خوبی دارند. خوشبختانه ماهم با ارائه یک بازی خوب و استفاده از فرصت ها در نیمه اول، کار را تمام کردیم و حالا به مرحله بعد فکر می کنیم.

  با این اوصاف، باید منتظر درخشش صنعت نفت آبادان در لیگ برتر باشیم؟

ما تیم خوبی داریم. هم بازیکن با تجربه داریم و هم بازیکن جوان. هماهنگ شدن ما زمان می برد. از سوی دیگر، مشکلات زیادی داشتیم که رفته رفته مقداری مشکلات حل شد.   همانطور که گفتم این دو بازی به تیم من کمک کرد تا بچه ها اعتماد به نفس خوبی بگیرند. برای همین عقیده دارم که لیگ، تازه برای ما شروع شده و شما می توانید منتظر درخشش صنعت نفت در ادامه لیگ برتر باشد.

  پس صنعت نفت آبادان، خود را از انتهای جدول جدا می کند؟

تمام هدف من و همکارانم این است که نتایج خوبی بگیریم. جای صنعت نفت در انتهای جدول نیست. مطمئن باشید که با نتایج خوب در هفته های آتی، ما در جدول صعود خوبی خواهیم داشت و حداقل به میانه های جدول صعود می کنیم. از هواداران هم می خواهم مثل همیشه از تیم حمایت کنند تا موفق باشیم.

 

پالایش  نفت آباادن:  برنده دربی بسکتبال بانوان نفتی

هفته هشتم لیگ برتر بسکتبال بانوان، با برگزاری دیدار گاز تهران و پالایش نفت آبادان پیگیری شد که با برتری قاطع شاگردان مدینه آلبوعلی همراه بود.

در هفته هشتم لیگ برتر بسکتبال بانوان از گروه ۲، تیم های گاز تهران و پالایش نفت آبادان از ساعت ۱۳ جمعه ۲۶ آذر در سالن شهر قدس به مصاف هم رفتند. پالایش نفت آبادان که هفته قبل، مغلوب اکسون تهران شده بود، قصد داشت که با کسب برتری در این دیدار، دوباره روی ریل پیروزی قرار بگیرد. همانطور که انتظار می رفت، پالایش نفت آبادان در یک بازی کاملاً برتر توانست گاز را با نتیجه ۹۷ بر ۴۱، مقتدرانه شکست دهد و پنجمین پیروزی فصل را جشن بگیرد. گاز نیز درحالی که حتی نتوانسته بود لیست ۱۲ نفره خود را تکمیل کند و ۹ بازیکن در لیست خود داشت، باز هم باخت تا ششمین شکست را متحمل شود؛ شکستی که مورد انتظار بود.  هر چهار کوارتر این بازی به سود آبادانی ها به پایان رسید؛ کوارتر اول ۲۵ بر ۱۵، کوارتر دوم ۱۷ بر ۹، کوارتر سوم ۲۶ بر ۶ و کوارتر چهارم ۲۹ بر ۱۱. در این دیدار انیس مرادی، بازیکن پالایش نفت آبادان بازهم خوش درخشید و با کارایی ۳۳، بهترین بازیکن زمین لقب گرفت. انیس با کسب ۲۱ امتیاز، امتیازآورترین بازیکن میدان نیز بود. او همچنین ۱۲ ریباند، ۳ پاس منجر به گل، ۳ توپ ربایی و یک بلاک شات نیز به دست آورد. مژگان خدادادی، کاپیتان نفت آبادان نیز با ۱۰ امتیاز، ۶ ریباند، ۶ پاس منجر به گل، ۲ توپ ربایی، یک بلاک شات و کارایی ۲۰، دومین بازیکن مؤثر تیمش بود. او ۱۶ دقیقه در زمین حضور داشت. محدثه قسمی ۱۲، مریم جانکی ۱۱، ترنم شاهین زاده و ناهید  اسدی نیز هر کدام ۱۰ امتیاز برای نفت آبادان کسب کردند. در سوی دیگر نیز المیرا اعرابی نژاد با ۱۶ امتیاز، ۹ ریباند، ۳ پاس منجر به گل، ۵ توپ ربایی و کارایی ۹، عملکرد خوبی داشت و بهترین بازیکن گاز تهران بود. مدینه آلبوعلی، سرمربی پالایش نفت آبادان در این بازی به ساغر آجیلی استراحت داده بود؛ اما از هر ۱۱ بازیکن دیگر خود، بیشتر از ۱۰ دقیقه بازی گرفت.

 

آسمان خراش های    نفت    آبادان  برنده دربی خوزستانی ها

تیم بسکتبال پالایش نفت آبادان در هفته یازدهم رقابت های لیگ برتر بسکتبال در اوورتایم، برابر تیم خانه بسکتبال خوزستان به برتری رسید تا پیروز دربی خوزستانی ها باشد. شاگردان علی توفیق در یک بازی حساس و دیدنی و درعین حال سخت و نفسگیر که به وقت های اضافه کشیده شد، موفق شدند با نتیجه 76 بر 71 تیم سرمربی سابق خود را شکست دهند تا به اوضاع خود در جدول رده بندی سروسامان داده باشند.

تیم بسکتبال پالایش نفت آبادان در کوارتر نخست، زیاد خوب بازی نکرد و با نتیجه 21 بر 12 نتیجه را به حریف خوزستانی خود واگذار کرد.   شاگردان علی توفیق در کوارتر دوم با ارائه یک بازی برتر موفق شدند تیم خانه بسکتبال را با نتیجه 18  بر 11 شکست دهند تا همه چیز پایاپای پیش برود.  در کوارتز سوم بازهم این تیم پالاش نفت آبادان بود که بهتر بازی کرد و موفق شد با نتیجه 24 بر 20 برنده شود. پیروزی در این کوارتر باعث شد که نفت از حریف خود پیشی بگیرد.  کوارتر چهارم را خانه بسکتبال به نفع خود رقم زد تا همه چیز به وقت اضافه کشیده شود. خانه بسکتبال با نتیجه 17 بر 15 برنده کوارتر چهارم شد.  دو تیم که در امتیاز 69 مساوی شده بودند در وقت های اضافه به مصاف هم رفتند که در پایان، این پالایش نفت بود که موفق شد با نتیجه 76 بر 71 برنده این ماراتن نفسگیر شود.  پالایش نفت آبادان از 4 پیروزی و 7 شکست خود صاحب 15 امتیاز شده و در میانه جدول قرار گرفته است.