شرکت ملی نفت ایران   

تکمیل 155پروژه مسئولیت اجتماعی در 100 روز

مدیریت نظارت بر عمران مناطق نفت خیز شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر اهمیت ایفای مسؤولیت های اجتماعی، از شروع به کار دولت سیزدهم تا پایان آبان امسال (حدود 100روز) 155 پروژه مسؤولیت اجتماعی با تخصیص بیش از128میلیارد و 419تومان اعتبار در13 استان اجرا و تکمیل شده است. بنا بر گزارش مدیریت نظارت بر عمران مناطق نفت خیز ملی نفت ایران، اجرا و تکمیل بیش از نیمی از این طرح ها(ازنظر تخصیص اعتبار) به استان خوزستان اختصاص داشته است. در بازه زمانی یاد شده، 52 پروژه مسؤولیت اجتماعی با اختصاص بیش از70 میلیارد و 620 میلیون تومان در استان خوزستان تکمیل شده که بیش از40 میلیارد تومان آن به تکمیل 3 پروژه در حوزه آبفای این استان اختصاص داشته است. در استان ایلام نیز طی مدت زمان یاد شده، 43 پروژه مسؤولیت اجتماعی با تخصیص بیش از20 میلیارد و600 میلیون تومان اعتبار تکمیل و اجرا شده است که بخش عمده آن به تکمیل 41 پروژه بنیاد مسکن (طرح هادی) استان مربوط می شود. شرکت ملی نفت ایران در استان بوشهر نیز 16 پروژه مسؤولیت اجتماعی را با 6.4میلیارد تومان اعتبار تکمیل کرده است. مدیریت نظارت بر عمران مناطق نفت خیز شرکت ملی نفت ایران در حدود 100 روز یاد شده، 17پروژه مسؤولیت اجتماعی را نیز با تخصیص بیش از 3.5 میلیارد تومان در استان فارس تکمیل کرده که همه آنها این در حوزه ورزش و جوانان استان اجرا و بهره برداری شده است. بیش از10میلیارد تومان اعتبار مدیریت عمران مناطق نفت خیز ملی نفت ایران نیز به تکمیل 2 پروژه مسئولیت اجتماعی در استان کرمانشاه اختصاص یافته که اعتبار هر یک حدود 5 میلیارد تومان بوده است. از مجموع پروژه های مسؤولیت اجتماعی اجرا شده 9 پروژه با بیش از 5.6 میلیارد تومان اعتبار در استان هرمزگان تکمیل شده که بخش عمده آن صرف تکمیل پروژه ای در حوزه آبفای استان شده است. در مدت زمان یاد شده، 7 پروژه مسؤولیت اجتماعی نیز با اعتبار 3.6 میلیارد تومان در استان کهگیلویه و بویراحمد تکمیل شده که بخش اعظم آن برای تکمیل 6پروژه در حوزه بنیاد مسکن (طرح هادی) صرف شده است.  در100 روز یاد شده 9 پروژه مسؤولیت اجتماعی با اعتبار7.5میلیارد تومان نیز در حوزه های کم برخوردار و در دیگر استان های کشور تکمیل شده است.

 بیابان زدایی و درختکاری در 2 هزار هکتار از اراضی استان خوزستان

عملیات اجرایی بیابان زدایی و درختکاری 2 هزار هکتار از اراضی استان خوزستان با مشارکت شرکت ملی نفت ایران و همزمان با 29 دی ماه روز هوای پاک آغاز می شود. در نشست مشترک نمایندگان مدیریت نظارت بر طرح های عمرانی مناطق نفت خیز شرکت ملی نفت ایران، مشاور مدیرعامل در امور اجرایی، نمایندگان اداره کل منابع طبیعی خوزستان و کارشناسان شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب به منظور هماهنگی در اجرای این طرح مقرر شد عملیات اجرایی درختکاری و بیابان زدایی پس از تعیین کانون های ریزگرد استان خوزستان، همزمان با 29 دی ماه روز هوای پاک، از سوی اداره کل منابع طبیعی خوزستان آغاز شود. براساس اعلام اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خوزستان، این اعتبار برای عملیات بیولوژیک، بیومکانیک و حفاظت از عرصه های اجرایی در 2 هزار هکتار از کانون های ریزگرد استان خوزستان هزینه می شود. برای اجرای این طرح، مدیریت نظارت بر طرح های عمرانی مناطق نفت خیز با امضای تفاهمنامه ای با اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خوزستان 500 میلیارد ریال اعتبار اختصاص داد. طرح بیابان زدایی برای تثبیت شن های روان و نهال کاری 200هزار هکتار از اراضی خوزستان از سال 1389با مشارکت وزارت نفت آغاز شده است و بر اساس آن هر سال بخشی از این طرح اجرا می شود.

 

 معرفی 2 کتاب در حوزه معاملات نفتی و  کالای ایرانی

«مجموعه قوانین حاکم بر معاملات و مناقصات صنعت نفت» و «حمایت از کالای ایرانی» کتاب هایی است که به قلم اکبر هاشم زاده چاپ و منتشر شده است.

کتاب نخست هاشم زاده با مقدمه وحید رضا زیدی فرد به منظور تجمیع و شفاف سازی الزامات عمومی و اختصاصی حاکم بر معاملات و مناقصات وزارت نفت و کلیه شرکت های تابعه آن تدوین شده است.

در این کتاب تلاش شده است با افزایش دانش حقوقی و قانونی مخاطبان، گام موثری در خصوص بهبود فرآیند کالا و تجهیزات صنعت نفت برداشته شود.

 کتاب «حمایت از کالای ایرانی» نیز که به عنوان راهنمای دست درکاران تدارکات عمومی کشور اعم از مدیران ارشد و کارکنان دولت و بخش خصوصی در زمینه مهم ترین کاربردی ترین قوانین و مقررات حمایتی کشور از کالا، خدمات، سازندگان و شرکت های دانش بنیان تهیه شده، جلد اول از مجموعه دست نامه حقوق معاملات دولتی ایران است.

در این کتاب نیز با افزایش دانش حقوقی مخاطبان خود اعم از مدیران و کارشناسان دولتی، صاحبان صنایع و شرکت های تولید و دانش بنیان، تلاش شده است گام های موثری در حوزه کاهش واردات غیرضرور و بهبود فضای اجرایی تدارکات عمومی کشور و کاستن از ایرادات اجرایی آن برداشته شود.

 

    مجتمع گاز پارس جنوبی

دستیابی به بهترین کیفیت ال پی جی در پالایشگاه دهم

مدیر پالایشگاه دهم مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: با انجام اقدام های نوآورانه و تکیه بر توان و دانش بومی متخصصان و کارکنان این پالایشگاه به بهترین کیفیت ال پی جی در خروجی واحدهای مرکاپتان زدایی فاز 19 پارس جنوبی دست یافته ایم. سهیل رفیعی با بیان اینکه متخصصان واحد مهندسی پالایشگاه دهم پارس جنوبی، امسال دستاوردهای مهمی در حوزه تولید داشته اند، اظهار کرد: روزانه بیش از2300 تن گاز مایع با بهترین کیفیت، در واحد ال پی جی پالایشگاه دهم تولید می شود. وی کاهش بار بسترهای خالص سازی نهایی، افزایش عمر مولکولارسیوها، افزایش قابلیت اطمینان، همچنین افزایش کیفیت و قیمت محصول را مهم ترین اهداف این پروژه برشمرد.

مدیر پالایشگاه دهم مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: با فعالیت های انجام شده، مشکلات کمی و کیفی این واحد 100درصد برطرف شده است. رفیعی با اشاره به اینکه مقدار مولکولارسیوهای استفاده شده در واحد ال پی جی حدود 80 تن به قیمت هر کیلو4 یورو بوده است، تصریح کرد: پیش بینی می شود با این اقدام عمر مولکولارسیوها به دو برابر افزایش یابد و توالی تعویض آن نیز نصف شود. وی صرفه جویی از این محل را در هر بار تعویض، 160هزار یورو عنوان کرد و افزود: این دستاورد بزرگ در شرکت ملی گاز ایران، تاکنون مشابه نداشته و پالایشگاه دهم برای نخستین بار به این درجه از کیفیت تولید ال پی جی دست یافته است.

 

     شرکت ملی نفت ایران

خاموش کردن 50 درصدی بویلرها در ساختمان های نفت

شرکت ملی نفت ایران با هدف رعایت الگوی مصرف و صرفه جویی در مصرف انرژی، اقدام به خاموش کردن 50 درصد بویلرهای مستقر در ساختمان ها پس از پایان ساعت کار اداری کرده است. این مهم در پی دستور وزیر نفت ابلاغ بخشنامه ای مبنی بر مدیریت و بهینه سازی سیستم های گرمایش در مصرف انرژی انجام شده است. طراحی فرم های روزانه ثبت دمای موتورخانه ها و فضاهای اداری ساختمان ها، خاموش کردن 8 دستگاه آسانسور در ساختمان های مرکزی چهارم، مرکزی ششم، مرکزی هشتم، مرکزی سیزدهم، مرکزی هفدهم و مرکزی سی و نهم (هر کدام یک دستگاه) از دیگر اقدام های انجام شده در همسویی با مدیریت مصرف انرژی است.

وزیر نفت در نامه ای به مدیران چهار شرکت اصلی وزارت نفت و مدیران شرکت های تابع، نگرانی از کمبود گاز به علت مصرف نامتعارف آن در بخش خانگی را  یکی از چالش های پیش رو به ویژه در فصل سرما، عنوان و بر آمادگی وزارت نفت به منظور تامین گاز و سوخت مورد نیاز عموم مردم به ویژه در بخش خانگی تاکید کرده است.

اوجی در ادامه این نامه بر آماده سازی و تمهیدات لازم برای استفاده بهینه انرژی در کلیه ادارات، شرکت ها و شهرک های مسکونی تابع، همچنین مناطق و تاسیسات اعم از تعمیرات مورد نیاز، اصلاح و به روزرسانی موتورخانه ها، کاهش مصرف برق تا حد امکان و رعایت دمای رفاه 18 درجه تا 22 درجه در اماکن، همچنین خاموش بودن مولدهای انرژی در ایام تعطیل به منظور کمک به روند تامین متناسب انرژی و جلوگیری از کمبودهای احتمالی تاکید کرده است.

 

    نفت و گاز کارون

خدمات درمانی رایگان به بیش از 3500 نفر در 8 ماه

رئیس ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون گفت: این شرکت همسو با مسئولیت های اجتماعی صنعت نفت به 3518 نفر از ساکنان مجاور تأسیسات از طریق درمانگاه های عملیاتی خدمات درمانی ارائه کرده است.

سعید جهانی افزود: این خدمات درمانی در هشت ماه امسال و به صورت رایگان به ساکنان همجوار تأسیسات نفتی انجام شده است.

وی اظهار کرد: ویزیت پزشک، درمان سرپایی، تحویل دارو و خدمات اورژانس به ویژه با توجه به شیوع ویروس کرونا در درمانگاه های عملیاتی واقع در منطقه کریت کمپ، صفیره، منصوری و آب تیمور و تأسیسات غرب اهواز ازجمله خدمات ارائه شده این شرکت به ساکنان مجاور تاسیسات شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون است.

 

    شرکت نفت خزر 

ضرورت بازآرایی در ساختار سرمایه انسانی

مدیر منابع انسانی شرکت ملی نفت ضمن تأکید بر لزوم بازآرایی ساختار در حوزه های اکتشاف، حفاری، مهندسی و ساختمان، مدیریت تولید و دیگر بخش ها گفت: در این زمینه کمک های لازم انجام می شود و سعی می کنیم افزون بر استفاده از فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت، در بخش های مختلف به تقویت ساختار و تزریق نیروی جوان به این مجموعه مهم کمک کنیم. ناصر مولایی، مدیر منابع انسانی شرکت ملی نفت ایران در نشست با مراد کمالی، مدیرعامل شرکت نفت خزر که با هدف تکریم، همکاری و تسهیل امور مربوط به منابع انسانی برگزار شد، اظهار کرد: کاری که شرکت نفت خزر در دستیابی به منابع هیدروکربوری در آب های عمیق دریای خزر انجام داده، بیانگر وجود نیروهای متعهد، متخصص و کارآمد است و با توجه به آشنایی کامل اینجانب با ساختار، نوع وظایف و مأموریت های نفت خزر، تقویت کمی و کیفی این شرکت در ابعاد مختلف منابع انسانی ضرورت دارد. وی اظهار کرد: شرکت نفت خزر همواره به عنوان شرکتی مهم و حاکمیتی برای صنعت نفت شناخته می شود و زحمات، فعالیت ها و تجارب متخصصان و کارکنان این شرکت در ساخت سکوی نیمه شناور امیرکبیر و کشف نفت در میدان سردار جنگل در سال های گذشته جزو افتخارهای کشور و ذخیره ارزشمندی برای صنعت نفت به شمار می آید.

مدیر منابع انسانی شرکت ملی نفت ایران گفت: مشکلات ساختاری و منابع انسانی را می دانیم و درصدد رفع آن هستیم، اما از نگاه ما نفت خزر در صنعت نفت، شرکت بالادستی مهم و راهبردی است و در کمک به پیشبرد فعالیت های توسعه ای نفت خزر از هیچ کمکی دریغ نخواهم کرد. مولایی با اشاره به جلسه ای با حضور محسن خجسته مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و ارائه گزارشی مبسوط از حوزه منابع انسانی، سامانه ها و سیستم های مدیریتی تصریح کرد: تصمیم های بسیار خوبی اتخاذ و مقرر شده به منظور تکریم، پشتیبانی و توسعه منابع انسانی زیرمجموعه ها و شرکت های تابع، گام های مؤثری برداشته شود. مراد کمالی، مدیرعامل شرکت نفت خزر نیز ضمن ارائه توضیحاتی درباره فعالیت های این شرکت دریک ماه گذشته، بازنگری و بازآرایی ساختار سازمانی را یکی از مهم ترین دغدغه ها برای توسعه برنامه های شرکت نفت خزر در حوزه شمال کشور عنوان و اظهار کرد: به منظور پیشبرد بهتر فعالیت ها در نظر است ساختاری متناسب با گستردگی حوزه عملیاتی داشته باشیم.

 

 انتصاب مدیرعامل شرکت توسعه پایدار آسمان کیش

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در حکمی بهروز میرابی زاده را به عنوان مدیرعامل شرکت توسعه پایدار آسمان کیش منصوب کرد. در حکم محسن خجسته مهر خطاب به بهروز میرابی زاده آمده است:

«نظر به مراتب تعهد، تخصص و تجربیات ارزشمند جنابعالی به موجب این حکم به عنوان «مدیرعامل شرکت توسعه پایدار آسمان کیش» منصوب می شوید.

 امید است با اتکال به خداوند متعال و همکاری مدیران و کارکنان ارزشمند آن مجموعه در انجام مأموریت های محوله موفق باشید».

 

    نفت و گاز مسجدسلیمان

 پایان عملیات روکش آسفالت در جاده تمبی - چم فراخ

عملیات اجرای روکش آسفالت، احداث و ترمیم ابنیه فنی بخش نخست از بهسازی و مرمت جاده روستاهای جاده تمبی - چم فراخ(چوب سرخ) از سوی شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان پایان یافت. برای این بخش از پروژه بهسازی و مرمت جاده روستاهای جاده تمبی - چم فراخ که 3100 متر طول و 5.5 متر عرض آسفالت آن است، سه میلیارد و 650 میلیون تومان هزینه شده و مدیریت مهندسی و ساختمان بر عملیات اجرایی آن نظارت داشته است. با اجرای این پروژه که همسو با عمل به تعهدهای و مسؤولیت های اجتماعی صنعت نفت تعریف شده، مشکلات عبور و مرور و دسترسی روستاهای چوب سرخ، چم فراخ، تمبی، پنبه کار، تلبمن، چهاربیشه و اکبرآباد بخش گلگیر مسجدسلیمان با جمعیتی حدود 2 هزار نفر به مرکز شهرستان در این بخش از مسیر برطرف می شود. جاده دسترسی روستاهای منطقه تمبی چم فراخ بخش گلگیر مسجدسلیمان 18 هزار و 300 متر طول دارد که پیش از این عملیات بهسازی و مرمت آن شامل عملیات خاکی و ترمیم و احداث ابنیه فنی و اجرای روکش آسفالت به طول 13هزار متر از سوی مدیریت مهندسی و ساختمان شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان انجام شده است.