آمادگی مناطق عملیاتی شرکت ملی پخش فراورده های نفتی برای گذر از فصل سرما

زمستان برمدار سوخت

مشعل     مناطق سی وهفت گانه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، 356 روز سال را به گونه ای برنامه ریزی می کنند تا سوخت رسانی بی هیچ وقفه ای انجام شود، اما در همین حال مناطقی نیز وجود دارند که نوع اقلیم و جغرافیای منطقه شان اندکی متفاوت تر است و گذر از ماه های سرد زمستان، حساسیت بیشتری را به مسؤولان آنها دیکته می کند. این بخش در گفت وگو با برخی مدیران مناطق از جمله ارومیه، میاندوآب،کردستان، چهارمحال و بختیاری و کرمانشاه، اشاره ای دارد هرچند گذرا به آمادگی های این مناطق برای گذر از زمستان و روزهای سرد آن.

ارسال 400 میلیون لیتر سوخت به نیروگاه های ارومیه

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه آذربایجان غربی(ارومیه) با تاکید بر آمادگی گذر از فصل زمستان و تامین سوخت مورد نیاز همه بخش ها از جمله نیروگاه ها گفت: این حوزه عملیاتی، سالانه 350 تا 400 میلیون لیتر مصرف سوخت مایع 2 نیروگاه خوی و ارومیه را تامین می کند.

احمد مجرد با اشاره به اینکه با تمهیدات پیش بینی شده، ذخیره سازی مناسبی در بخش نیروگاهی انجام شده است، افزود: امسال نسبت به سال قبل، موجودی نیروگاه ها 17درصد افزایش داشته است و نیروگاه ارومیه بیش از 60درصد موجودی سوخت دارد. وی با بیان اینکه در این حوزه عملیاتی یک خط لوله 8 اینچ در مسیر تبریز، میاندوآب- ارومیه فعال است که انتقال فرآورده را انجام می دهد و یک خط جدید 14 اینچ نیز در مسیر تبریز، سلماس - ارومیه در مراحل پایانی ساخت قرار دارد، تصریح کرد: این خطوط می توانند در انتقال فرآورده های نفتی به مبادی مصرف نقش بسزایی داشته باشند. مجرد یادآور شد: مقرر شده است از خط لوله جدید در حال ساخت، انشعابی به سمت نیروگاه خوی کشیده شود. وی سوخت رسانی به واحدهای صنعتی را نیز مطلوب خواند و افزود: موجودی سوخت بخش صنعتی فعال در منطقه نسبت به پارسال 55 درصد افزایش یافته است. مجرد با بیان اینکه بیش از80درصد مخازن در بخش صنعتی پر است و می توانند در صورت محدودیت گازرسانی ادامه کار دهند، افزود: در این بخش برای 7 روز ذخیره سازی نفت گاز و برای 15روز نیز ذخیره سازی نفت کوره انجام شده است تا در صورت ضرورت استفاده شود. مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه آذربایجان غربی(ارومیه) موجودی انبارهای نفت منطقه را مناسب و 20 برابر سال قبل عنوان کرد و افزود:بیشترین موجودی به نفت سفید اختصاص دارد. مجرد درباره تامین نفت سفید مناطق سخت گذر روستایی نیز گفت: نزدیک به 95 هزار خانوار روستایی که غالب آنها در مناطق سخت گذر ساکن هستند، در حوزه عملیاتی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه ارومیه قرار دارند. وی ادامه داد: هم اکنون60 درصد سهمیه کامل سالانه روستاییان از طریق فروشندگی ها، نفت سفید خود را دریافت کرده اند و تا پایان آذرماه این مورد به 100 درصد خواهد رسید. مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه آذربایجان غربی تاکید کرد: این منطقه عملیاتی همانند دیگر مناطق سی وهفت گانه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران،همه تلاش خود را معطوف بر آن داشته است تا سوخت رسانی به همه بخش های مصرف کننده، به ویژه در ماه های سرد پیش رو،  بدون دغدغه انجام شود.

 تامین نفت سفید 59هزار خانوار روستایی در میاندوآب

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه میاندوآب با تاکید بر آمادگی بخش های مختلف این حوزه عملیاتی در گذر از زمستان پیش رو، از تامین نفت سفید 59 هزار خانوار روستایی خبر داد.

سیدجواد فیض حسینی گفت: میاندوآب با یک میلیون و200 هزار نفر جمعیت در جنوب استان آذربایجان غربی واقع شده است و 59 هزار خانوار روستایی در1500روستای آن، مصرف کننده نفت سفید هستند. فیض حسینی اظهار کرد: با توجه به ذخیره سازی مناسبی که پیش از شروع دوره سرما انجام شده، این فرآورده نفتی با توجه به زیرساخت الکترونیکی ایجاد شده، از طریق فروشندگی های روستایی در اختیار مصرف کنندگان آن قرار گرفته است و مشکلی در توزیع آن وجود ندارد. وی تصریح کرد: تا پایان آبان ماه امسال،80 درصد سهمیه نفت سفید خانوار روستایی ساکن در مناطق سخت گذر تحویل شده است. حسینی با بیان اینکه توزیع نفت سفید خانوارهای روستایی از طریق 210 فروشندگی روستایی و 12 فروشندگی مستقر در محورهای روستایی انجام می شود، مصرف نفت سفید هشت ماه امسال را 80 میلیون لیتر اعلام و اظهار کرد: این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال پیش، 7 درصد کاهش داشته که راستی آزمایی و عرضه الکترونیکی آن از جمله دلایل کاهش مصرف است. مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه میاندوآب با اشاره به اینکه توزیع گاز مایع نیز با توجه به ایجاد زیرساخت الکترونیک، با کارت انجام می شود، اظهار کرد: از ابتدای امسال تا پایان آبان ماه، 24هزارتن گاز مایع توزیع شده است و تلاش می شود این مهم تا پایان سال نیز بدون مشکل ادامه یابد.

فیض حسینی با اشاره به فعالیت 431 واحد صنعتی عمده از جمله سه کارخانه قند و دو سیمان نیز گفت: در این بخش مشکلی وجود ندارد و سوخت مورد نیاز آنها تامین شده است و این روند در ماه های پایانی سال نیز ادامه خواهد داشت.  مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه میاندوآب تاکید کرد: بخش های ستادی و عملیاتی در هر شرایطی آماده خدمت رسانی هستند و این تلاش به ویژه در فصل زمستان، بی وقفه ادامه خواهد داشت.

 آمادگی کامل برای گذر از سرمای کردستان

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه کردستان با بیان اینکه بنا بر گزارش های هواشناسی، زمستان سردی پیش رو خواهیم داشت، از آمادگی کامل این منطقه عملیاتی برای گذر از دوره سرما با سوخت رسانی مطلوب به همه بخش های مصرف کننده به ویژه روستاییان ساکن در نقاط سخت گذر و کوهستانی خبر داد.

عبدالله گتی منش افزود: مناطق سی وهفت گانه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران از جمله کردستان، ماموریت و رسالت مهمی را در تامین و توزیع به موقع سوخت مورد نیاز مردم به عهده دارند و تلاش می کنند این مهم به ویژه در فصول سرد سال به بهترین نحو ممکن انجام شود. وی تامین نفت سفید مناطق روستایی و سخت گذر را از مهم ترین فعالیت های این حوزه عملیاتی، به ویژه در دوره سرما و گذر از آن عنوان و اظهار کرد: در منطقه کردستان یک هزار و 651 روستا وجود دارد که 20 هزار خانوار ساکن در آنها به دلیل نبود امکان گازرسانی، از نفت سفید برای گرمایش و پخت وپز استفاده می کنند.