کارکنان هم ساده گذشت؛ کارکنانی که امروز وقتی درباره مسائل قراردادی و دریافت دستمزد از آنها سوال می کنم، احساس رضایت دارند و از تحقق ترمیم آن سخن می گویند. با تمام این تفاسیر، اینجا تلاشی توصیف ناپذیر جریان دارد و پروژه را در مدت زمان بازدید بدون فعالیت نیروی انسانی نمی بینم. توسلی پور می گوید:  در فاز 14 در مجموع بیش از 7هزار نیرو در پالایشگاه فاز14مشغول فعالیت هستند.

 

پروژه در چه مرحله ای از پیشرفت است؟

اگر بخواهیم دقیق تر به آخرین وضعیت پیشرفت بخش های مختلف پالایشگاه فاز 14 پارس جنوبی بپردازیم، ردیف چهارم پالایشگاه فاز 14،  یکی از شلوغ ترین بخش ها در این بازدید از نظر میزان نیروی کار و فعالیت است که وقتی شبانه و به همراه مجری پروژه و برخی پیمانکاران از آن بازدید می کنیم،  می بینیم که فعالیت در  آن جریان دارد و برخی نفرات روی داربست ها فعال و برخی در حال جوشکاری و تعدادی هم در بخش های پایپینگ در حال کار هستند. این همان بخش مهمی است که با اتمام آن، گاز، آماده ارسال به شبکه سراسری می شود. در این بخش متناظر با چهار سکوی دریایی، چهار واحد شیرین سازی وجود دارد و بیشترین فعالیت و انرژی اکنون در این بخش در حال انجام است.

در واقع نقطه عطف پالایشگاه در همین ردیف چهارم قرار دارد که به عنوان اولین ردیف شیرین سازی، گاز در این بخش تصفیه شده و از طریق خط لوله 42 اینچ به خط لوله سراسری انتقال گاز ارسال می شود.  هر پالایشگاه، امکان شیرین سازی و تزریق 50 میلیون مترمکعب گاز به خط سراسری را دارد که با اتمام این بخش، حدود 14 میلیون مترمکعب گاز به شبکه سراسری گاز کشور تزریق می شود.

بخش دیگر فاز 14 مرتبط با تأسیسات جانبی (یوتیلیتی) است که شرکت مپنا مراحل نهایی راه اندازی این بخش شامل واحدهای آب، برق، بخار، هوای ابزاردقیق و نیتروژن را انجام می دهد.

 کارکنان چه می گویند؟

کارکنان در فاز 14 پارس جنوبی، به منظور سرعت بخشیدن به فعالیت ها در شیفت های کاری از 6 و نیم صبح تا 12 ظهر، یک و نیم تا 6 و شیفت بعدی آن از 6 بعدازظهر تا 10 شب  و در برخی بخش ها تا 12 شب در حال کار هستند و برخی از آنها با آنکه می گویند  دیگر روز خوابگاه را نمی بینیم؛ اما اعتقاد دارند که سختی را به جان می خریم تا گاز سراسری کشور تامین شود.  محمدمهدی توسلی پور، مجری طرح فاز 14 پارس جنوبی در این بازدید، می گوید که زحمتکش ترین و مظلوم ترین قشر پروژه، کارگران هستند؛ وظیفه ما بوده و است که از آنها تشکر کنیم؛ چون همیشه پای کار هستند و سعی می کنیم در حد توان خود، مشکلات و سختی کار آنها را درک و مرتفع کنیم؛ البته وزیر نفت نیز در اولین بازدید خود از پارس جنوبی که به فاز 14 آمدند،  این اجازه را به ما دادند که بخشی از حقوق کارگران را ترمیم کنیم که با این مجوز، مشکلات کارگری به حداقل رسید. آقای اوجی خیلی تاکید دارند که حقوق کارگران را همراه با پرسنل خودمان پرداخت کنیم و این کار در حال انجام است و دلگرمی مهمی برای همه ماست.  حامد قاضیانی، جوان 37 ساله اهل مسجدسلیمان که در بخش جوشکاری فعالیت دارد، اشاره می کند، باید با سختی و راحتی کنار بیاییم و خوشحالی ما   در خرسندی مردم است. سختی را به جان می خریم تا ملت در رفاه و راحتی باشند و همین باعث غرور و شادی ماست.

صادق نوذرپور 28 ساله هم اشاره می کند که در میدان مشترک اگر فعالیتی انجام نشود، گاز ما را قطری ها می برند؛ پس باید تلاش کنیم که سهم مان حفظ شود.

سیاوش مولایی که در داربست کاری مشغول فعالیت است، می گوید: کار، هم شیرین و هم سخت است، لذت خاص خود را دارد. هدف ما انجام کار ایمن و سریع است. کاری را انجام می دهیم که هموطنان در شهرها و روستاهای دورافتاده بتوانند از گاز بهره ببرند.

در حال ترک فاز 14 پارس جنوبی هستیم که شیفت کارکنان در حال تغییر است و با سرویس به سمت کمپ های خود بعد از کاری طاقت فرسا می روند و تیمی جدید و تازه نفس ادامه کار را دنبال می کنند. قدیمی ترهای این طرح که به ثمر رسیدن فازهای مختلف پارس جنوبی را دیده و در آن حضور داشتند، می گویند وقتی دیسپچینگ گاز اعلام می کند که از ساعت صفر روی گاز پالایشگاه حساب کردیم؛ ولو باز می شود و گاز به شبکه می آید، یک بار روانی از روی ما برداشته می شود و حس خوبی به ما دست می دهد و این حس را فقط کسانی که شب ها بیدار بودند و تمام وقت کار کردند، می توانند درک کنند. 

مهرداد شاهین فر، مدیر سایت فاز 14 پارس جنوبی: دو سال و نیم است در اینجا فعالیت دارم و باید بگویم اینجا یک جهاد در حال انجام است که باید از تمام عوامل تقدیر و تشکر کرد. کار در اینجا طاقت فرساست. تمامی عوامل با کمترین امکانات و بیشترین بازده در حال خدمت به کشور هستند. کارگران از صبح تا شب با زحمت زیاد این قطعات را به هم پیچ و مهره می کنند، لوله ها را جوشکاری کرده و شما امروز این  پالایشگاه را آماده می بینید. پالایشگاه فاز 14 مجموعه ای خاص است. نکته قابل تامل اینکه تمام فعالیت ها از سوی مهندسان و پیمانکاران داخلی در حال انجام و این باعث افتخار کشور است. زمانی مجبور بودیم برای هر فعالیت و خدمت و حتی کالایی از خارج کشور کمک بگیریم؛ اما اکنون به میزانی از توانمندی و دانش و تخصص دست یافته ایم که خودمان انواع قطعات را می سازیم، نصب و راه اندازی می کنیم. اکنون بومی بودن و همدلی 6 هزار و 500 نفری کارکنان پیشرفت خوبی ایجاد کرده است.

 حسن احمدیان، سرپرست کنسرسیوم فاز 14 پارس جنوبی در شرکت ایدرو: در شرایط کنونی، پیشرفت مناسبی را در فاز 14 پارس جنوبی شاهد هستیم که حاصل همبستگی، تعامل و همکاری کنسرسیوم هشت شرکت است. در حال حاضر مسیر گاز برای ارتباط با سکو برقرار بوده و گاز تا ابتدای واحد لخته گیر (واحد 100) برقرار است و به محض آماده شدن تاسیسات فاز 14، گاز به این بخش وارد می شود. همچنین واحدهای 110 در وضعیتی مناسب، واحد 103 در مرحله پایانی ابزار دقیق، تأسیسات شیرین سازی گاز آماده شست وشو، مخازن و پمپ ها آماده و حتی اتصال به خط سراسری و ارتباط با اسکله برای صادرات برقرار است. صنعت نفت در این پروژه، نهایت همکاری را بخصوص در اختصاص بودجه به پالایشگاه داشته و باعث شده که پروژه به سطح مطلوب برسد و با وجود مشکلات تحریم و اعتصابات کارگری و... پیشرفت قابل توجهی را شاهد هستیم. در فاز 14 شاهد اولین همکاری کنسرسیوم ایرانی بودیم که تجربه مطلوبی بود و می توان به عنوان درس آموخته در سایر پروژه ها با اصلاحاتی مورد استفاده قرار داد.

 مهدی اخروی، مدیر سایت مپنا: ماموریت این شرکت در فاز 14 براساس قرارداد به عنوان یکی از اعضای کنسرسیوم به صورت طراحی، خرید و اجراست که تمامی بخش یوتیلیتی و واحدهای بازیافت گوگرد و صادرات گاز را عهده دار هستیم. مسیر، طولانی و سخت بوده؛ اما با استقرار تیم جدید به اندازه چهار سال کار شده است. در حال حاضر در بخش ساخت 92 درصد، خرید 95 درصد و مهندسی 96 درصد پیشرفت وجود دارد و طبق برنامه پیش می رویم. تابستان امسال، واحد تولید هوا با 10 هزار مترمکعب در ساعت و پست های برق 1 و 6  به عنوان رگ حیاتی پالایشگاه، واحد یک و 2 بخار نهایی شده است. مهم ترین کار مپنا در فاز 14 پارس جنوبی این بود که با تشدید تحریم ها از سال 92 برای اولین بار توربوکمپرسورهای صادرات گاز را که پیش از این از سوی شرکت زیمنس تامین می شد، براساس قرارداد انتقال تکنولوژی با شرکتی اوکراینی به تولید رساند و اکنون در فازهای 13، 14، 19 و 22-24 هر فاز هشت توربوکمپرسور ساخت مپنا استفاده شده است. فعالیت در فاز 14 برای ما حیثیتی است و سرقول خود هستیم.

  حسین داودی نیا، مدیر سایت شرکت پایندان: مأموریت شرکت پایندان، اجرای واحدهای فرایندی مشتمل بر شیرین سازی، جداسازی جیوه، استحصال پروپان، بوتان، اتان و... است. پیشرفت کار همگام با سایر واحدهای پالایشگاهی طبق برنامه در جریان است. در حال حاضر کارکنان در سه شیفت کاری مشغول فعالیت هستند. در بخش پیش راه اندازی ترین 4 حدود 97 درصد پیشرفت وجود دارد؛ البته ممکن است در حین راه اندازی موارد غیرقابل پیش بینی را شاهد باشیم. در حال حاضر عمده فعالیت های باقیمانده ترین 4، نصب تجهیزات ابزار دقیق است. عملیات پایپینگ این ترین نیز رو به اتمام است. برای ایفای تعهدمان در ترین 4 مشکلی جدی نخواهیم داشت و سعی می کنیم آن را به نتیجه برسانیم؛ هرچند که تمام مراحل کار سختی هایی دارد؛ اما حجم زیادی از فعالیت های انجام شده در سال جاری به نتیجه رسید. در طرح توسعه فاز 14 برای نخستین بار یک کنسرسیوم ایرانی در پارس جنوبی کنار هم قرار گرفتند که تجربه جدیدی برای ما بود؛ اما سخت ترین بخش کار تأمین کالا و مقابله با تحریم ها بوده که خوشبختانه با دور زدن تحریم ها و ورود بخشی از کالاهای باقیمانده به کشور، در حال به ثمر رسیدن است.

حمیدرضا کریمی، مسؤول اداره پشتیبانی طرح فاز 14 پارس جنوبی: از سال 89 تاکنون، یعنی زمانی که زمینی خشک و خالی تحویل ما شد، در این پروژه حضور داشتم. آنچه اکنون، از پیشرفت پروژه شاهد هستیم، ماحصل تلاش کارکنان متخصص ایرانی است، حتی یک نیروی خارجی هم وارد این سایت نشده و همه دستاوردها، نتیجه تلاش نیروی کار ایرانی است. کار  مهمی در اینجا صورت گرفته؛ اگرچه در مقاطعی کار از اولویت خارج شد؛ اما انسجام شرکت ها و فعالیت جهادی کارکنان، کار را به این مرحله رسانده است. فعالیت ما نیز نظارت بر عملکرد صحیح پیمانکار است که 116 نفر از مهندسان جوان، مسؤولیت این مهم را به عهده دارند.