خدمات  رسانی  90  درصدی به بومیان  تا شعاع  150  کیلومتر

سمیه راهپیما     از ابتدای ورود صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در منطقه بوشهر و خارگ، سازمان بهداشت و درمان این صنعت نیز ورود پیدا کرد و با رشد صنعت نفت، خدمات این بخش گسترده تر شد. به گونه ای که علاوه بر خدمات رسانی به نیروهای این صنعت، به مرور زمان به سمت مسؤولیت اجتماعی پیش رفت و اکنون تنها بیمارستان منطقه جم و خارگ، به سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت تعلق دارد. برای آگاهی از این روند، گفت و گویی با سعید گران پی، رئیس ستاد بهداشت و درمان صنعت نفت بوشهر و خارگ انجام داده ایم که در ادامه می خوانید:

 لطفا در ابتدا شرحی از خدمات ارائه شده بهداشت و درمان صنعت نفت بوشهر و خارگ در ایام کرونا ارائه کنید؟

در این دوران، توانستیم تمام امکانات خود را بسیج کنیم تا بتوانیم به کارکنان صنعت نفت، خانواده های آنها و بومیان منطقه خدمات رسانی کنیم و هیچ گونه تبعیضی میان آنها قائل نشدیم و توانستیم علاوه بر ظرفیت بیمارستان توحید جم، سالن آمفی تئاتر بیمارستان را نیز به بخش تبدیل کنیم و تعداد تخت های بستری را از 65 به 105 تخت افزایش دادیم. خوشبختانه در زمینه تجهیزات مصرفی و داروها نیز مشکلی نداشتیم.

   چند درصد از امکانات بیمارستان توحید جم در اختیار بومیان منطقه قرار دارد؟

حدود 90 درصد خدمات بستری و نزدیک به 60 درصد خدمات سرپایی در بیمارستان توحید جم به بومیان منطقه اختصاص دارد.

   در زمینه کرونا چه خدماتی به کارکنان و بومیان ارائه شده است؟

در مناطق عملیاتی دو نقاهتگاه و مرکز قرنطینه هرکدام به ظرفیت 100 تخت ایجاد و دو مرکز نیز درمنطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس و منطقه ويژه اقتصادي پتروشيمي در نظر گرفته شد. در بیمارستان، بیشتر خدمات درمانی ارائه می شد که یک بخش را به موارد مشکوک و بیمارانی که دوران نقاهت خود را سپری می کردند، اختصاص دادیم و حدود 60 تخت برای آن در نظر گرفتیم.

   در زمینه بیمارستان صنعت نفت خارگ بفرمایید که چه خدماتی در این منطقه ارائه می شود؟

جزیره خارگ، یک نقطه استراتژیک و راهبردی است که باید به آن رسیدگی شود؛ اما متاسفانه این امر به دلایل مختلف صورت نگرفته است. بیمارستان خلیج فارس صنعت نفت این منطقه، تنها بیمارستانی است که علاوه بر نیروهای رسمی، غیر رسمی شاغل در صنایع نفت، پتروشیمی و پایانه های نفتی، به بومیان منطقه و خانواده های آنها نیز خدمات ارائه می کند.

بهداشت و درمان صنعت نفت سعی کرده تمام امکاناتی که در بیمارستان توحید جم وجود دارد، برای منطقه خارگ نیز دیده شود؛ اما خدمات رسانی به دلیل موقعیت جفرافیایی سخت است و تجهیزات در مدت کوتاهی از بین می رود و به نگهداری بیشتری نیاز دارند، ضمن آنکه دسترسی ها نیز سخت است و همکاران ما در اوج کرونا با چنگ و دندان جنگیدند و یک شهید نیز دادیم.  با وجود این محدودیت ها توانستیم در اوج کرونا برای بیمارستان صنعت نفت خارگ، یک دستگاه سی تی اسکن تهیه و راه اندازی کنیم، همچنین از طریق شورای راهبردی و کمک هایی که از شرکت های مختلف داریم، تجهیزاتی را برای بیمارستان بگیریم.  در منطقه بوشهر، در بیمارستان های شهید قاسم سلیمانی نیروهای دریایی سپاه، نبی اکرم(ص) در عسلویه، بیمارستان امام خمینی (ره) در کنگان و امیرالمؤمنین (ع) در دیر به همراه بیمارستان صنعت نفت با شورای راهبردی، کار کارشناسی انجام دادیم و همه بیمارستان ها را سرکشی و همسو با اهداف مسؤولیت های اجتماعی نفت مسائل و مشکلات آنها را اولویت بندی کردیم و خریدهایی نیز با هماهنگی آنها انجام دادیم که این خریدها به دستشان رسیده و بیمارستان ها نیز تجهیز شده اند، به عنوان مثال دستگاه سی تی اسکن بیمارستان کنگان در اوج کرونا خراب شد و توانستیم مبلغی را تهیه و آن را راه اندازی کنیم.  همچنین دستگاه سی تی اسکن بیمارستان‎های دیر و شهید قاسم سلیمانی را از طریق شورای راهبردی تامین اعتبار کردیم و آنها نیز تجهیز خواهند شد، به عبارتی دیگر می توان گفت برخی تجهیزات این بیمارستان ها را سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت بوشهر و خارگ تامین کرده اند.