در مسیر ایفای مسئولیت اجتماعی اجرایی شد

نقش آفرینی نفت در طرح توانمندسازی آموزگاران مناطق نفت خیز

مشعل   مدیریت نظارت بر طرح های عمرانی مناطق نفت خیز سال گذشته همسو با سیاست مسئولیت های اجتماعی خود در اقدامی جدید، طرح توانمندسازی دبیران و معلمان را در دستور کار قرار داد. این طرح در منطقه پارس جنوبی در شهرهای عسلویه، کنگان، دیر و جم و در استان خوزستان نیز با محوریت منطقه غرب کارون اجرایی شده است. برای اجرایی کردن طرح توانمندسازی معلمان و دبیران، اجرای همایش های جمع بندی و بسته آموزشی استان بوشهر حدود ۳۰ میلیارد ریال و برای استان خوزستان نیز افزون بر ۲۱ میلیارد ریال اعتبار برآورد شده است. دوره های آموزشی ویژه معلمان و دبیران با هماهنگی های لازم با وزارت آموزش و پرورش در استان های بوشهر و خوزستان و با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی برگزار می شود.  مدیریت نظارت بر طرح های عمرانی مناطق نفت خیز در حالی اقدام به اجرایی کردن طرح توانمندسازی دبیران و معلمان کرده که پیش از این، بیش از سه دوره کلاس های کنکور با عنوان «طرح تقویت بنیه علمی دانش آموزان منطقه پارس جنوبی و غرب کارون» برگزار کرده و در مجموع هزار و ۲۶۱ دانش آموز در آستانه کنکور را با هزینه ای افزون بر۱۰۰ میلیارد ریال تحت پوشش دوره های تقویت بنیه علمی قرار داده است. آموزش و پرورش نهادی است که هم از نظر گستره و هم از جهت کارکرد، دارای اهمیتی ویژه است؛ به این منظور تربیت نیروی انسانی به عنوان اصلی ترین و کلیدی ترین عامل توسعه پایدار در جوامع  از طریق فرآیند تعلیم و تربیت در این دستگاه عظیم و مهم حاصل می شود. در این میان آنچه حائز اهمیت است و نباید از آن غافل ماند این است که این نهاد برای تحقق اهداف خود بدون همراهی و هم افزایی سایر نهادها توفیق چندانی کسب نخواهد کرد.

صنعت نفت نیز از زمان پیدایش، همواره نقش کلیدی و مهم در توسعه اقتصادی به طور خاص و توسعه اجتماعی، فرهنگی و سیاسی به طور عام داشته است. چرخیدن چرخ این صنعت موجب چرخیدن چرخ اقتصاد شده و رفاه و توسعه در ابعاد مختلف را برای مردمان این کهن دیار به ارمغان می آورد.علاوه بر نقش محوری این صنعت در توسعه، پیشرفت، رفاه و آبادانی جامعه، در سال های اخیر با پررنگ شدن مسئولیت های اجتماعی نفت، شاهد ایفای نقش متعهدانه این صنعت در ابعاد فرهنگی و اجتماعی جوامع محلی و مناطق پیرامون آن بوده ایم. مدیریت نظارت بر طرح های عمرانی مناطق نفت خیز در سال های اخیر براساس سیاست مسؤولیت های اجتماعی نفت، در تمامی مناطق نفت خیز به ویژه منطقه عمومی پارس جنوبی، طرح ها و برنامه هایی به معرض اجرا گذاشته است و آن برنامه ها تاثیرهای انکارناپذیری بر پایداری این صنعت و اثرگذاری بر سایر بخش ها از جمله جامعه محلی و پیرامونی داشته است. در کنار اجرای طرح های فیزیکی و عمرانی که تاثیرات زودبازده می توانند داشته باشند، توجه به آموزش و کیفیت آن در نظام تعلیم و تربیت در مناطق نفت خیز را باید به عنوان دغدغه ای قابل احترام و اعتنا ارزیابی کرد. شرکت ملی نفت ایران با نمایندگی مدیریت نظارت بر طرح های عمرانی مناطق نفت خیز در کنار فعالیت های عمرانی با ابتکاری قابل تحسین با همراهی آموزش و پرورش استان به منظور توانمندسازی دانش آموزان و معلمان در شهرستان های جنوبی شامل عسلویه، جم، کنگان و دیر طرح های آموزشی مشترک اجرا و منابع مالی آن را تامین کرده است. پس از برگزاری کلاس های آمادگی کنکور برای دانش آموزان پایه دوازدهم طی دو سال متوالی، از سال 89 فعالیت های آینده نگرانه و اثربخش تر در دستور کار قرار گرفت و محور اصلی همکاری آموزشی، توانمندسازی معلمان شهرستان های یاد شده به عنوان اصلی ترین هدف مورد توجه واقع شد. اقدام ها و همکاری های ستودنی آن مدیریت در بازه زمانی یاد شده، تاثیرات بسیار زیادی بر میزان و کیفیت عملکرد آموزش و پرورش داشته است که از جمله می توان به افزایش میزان قبولی دانش آموزان در کنکور سراسری و ارتقای جایگاه و رتبه استان، حمایت از خانواده های بی بضاعت و مستمند برای تامین نیازهای آموزشی فرزندان، افزایش توانمندی معلمان در تدریس بهتر و کیفی تر، افزایش دانش و مهارت معلمان و بازآموزی آنان، افزایش عملکرد دانش آموزان در امتحانات، افزایش رضایت شغلی، مهارت حرفه ای و کارایی معلمان و در نتیجه کارایی و اثربخشی بیشتر آموزش و پرورش اشاره کرد.

 تفاهم نامه برای مهارت آموزی

شرکت ملی نفت ایران و اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر خردادماه سال گذشته توافق نامه همکاری منعقد کردند که بر اساس آن طرح ارتقای مهارت حرفه ای آموزگاران و دبیران منطقه پارس جنوبی، طرح برگزاری دوره توانمندسازی دبیران مستعد و علاقه مند به تدریس کنکور، طرح تهیه بسته های آموزشی و اجرای آزمون های جامع برای دانش آموزان تحت پوشش نهادهای حمایتی و طرح برگزاری همایش جمع بندی کنکور برای دانش آموزان پایه دوازدهم از مهم ترین موضوعات مربوط به این توافق نامه بوده است.

همچنین توانمندسازی معلمان ابتدایی و متوسطه، توانمندسازی مدرسان کنکور و دبیران علاقه مند به تدریس کنکور به منظور ظرفیت سازی برای سال های آتی، حمایت و پشتیبانی از دانش آموزان بی بضاعت برای تامین بخشی از نیازهای آموزشی و ایجاد آمادگی بیشتر در دانش آموزان پایه دوازدهم داوطلب کنکور از طریق برگزاری همایش های جمع بندی کنکور در دروس مختلف را می توان از اهداف اجرای این طرح برشمرد.

بر اساس این گزارش، در مسیر اجرای طرح ارتقای آموزگاران و مدرسان منطقه پارس جنوبی (عسلویه، جم، دیر و کنگان) فعالیت ها و اقدام هایی انجام شده است که از جمله آنها می توان به این موارد اشاره کرد: بررسی نیازسنجی آموزشی با هماهنگی نماینده مدیریت نظارت بر طرح های عمرانی مناطق نفت خیز، شناسایی و انتخاب مخاطبان و مشمولان طرح (دانش آموز و معلم) با هماهنگی طرفین، برگزاری جلسات توجیهی و تخصصی با ادارات آموزش و پرورش چهار شهرستان (عسلویه، جم، دیر و کنگان)، آماده سازی و فراهم کردن امکانات و خدمات جانبی و مورد نیاز برای اجرای طرح از قبیل فضاهای محل اجرا، اقامت اساتید و مولفان، امکانات ایاب و ذهاب مدرسان و فراگیران، جزوات و محتواهای مورد نیاز، امکانات سرمایشی و گرمایشی، ابزار و فناوری های ارتباطی حضوری و غیرحضوری، وسایل کمک آموزشی و...، دعوت از مولفان کتب درسی ابتدایی و متوسطه برای تدریس در دوره ها و انجام هماهنگی با دفتر تالیف وزارت آموزش و پرورش، هماهنگی و رایزنی با موسسات برتر آموزشی کشور، شناسایی اساتید برجسته به منظور برگزاری دوره های تربیت مدرس کنکور و همایش های جمع بندی کنکور، تعیین عوامل اجرایی و پشتیبانی دوره ها و فعالیت ها در شهرستان های مختلف، شناسایی محتواهای مورد نیاز دانش آموزان کنکوری با کمک اساتید کنکور و مشاوران آموزشی به منظور تهیه بسته های آموزشی، انعقاد قرارداد با نمایندگی موسسه قلم چی به منظور ثبت نام دانش آموزان تحت پوشش در آزمون های جامع، فراهم کردن امکانات مورد نیاز به منظور رعایت شیوه نامه های بهداشتی با توجه به شیوع پاندمی کووید ۱۹ و حفظ و تامین سلامتی فراگیران و اساتید در طول اجرای دوره ها.