دعوت از مردم برای مصرف بهینه گاز

 مشترکان پرمصرف و بدمصرف گاز از یکم آذرماه جریمه می شوند

وزیر نفت با دعوت از مردم برای مصرف بهینه گاز، از افزایش تعرفه ها و جرایم برای مشترکان پرمصرف و بدمصرف گاز از یکم آذرماه خبر داد. به گزارش خبرنگار شانا، جواد اوجی روز یکشنبه، ۳۰ آبان ماه پس از دیدار با شاهین مصطفی یف، معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان در جمع خبرنگاران درباره وضع سوخت رسانی اظهار کرد: امسال زمستان خیلی زود آغاز شده و مصرف روزانه ۵۴۰ میلیون مترمکعب گاز در بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده در فصل پاییز بی سابقه بوده است. وی با بیان اینکه با همکاری بخش بالادستی صنعت نفت و همین طور شرکت ملی گاز ایران، خوشبختانه تأمین سوخت برای نیروگاه ها و صنایع با تدابیر اندیشیده شده در حال انجام است، تصریح کرد: در بخش تأمین سوخت صنایع هم تأکید می کنم که دغدغه و مشکلی وجود ندارد و وزارت نفت طبق وظیفه خود سوخت آنها را تأمین می کند.

وزیر نفت با اشاره به تلاش شبانه روزی کارکنان صنعت نفت به منظور تأمین گاز بخش های مختلف کشور، با در خواست از مردم برای صرفه جویی در مصرف انرژی و رعایت الگوی مصرف، تأکید کرد: با مصرف بهینه گاز بویژه در بخش خانگی، اجازه دهیم همه مشترکان از این نعمت خدادادی استفاده کنند. اوجی با بیان اینکه افزایش تعرفه ها و جرایم برای مشترکان پرمصرف و بدمصرف گاز از یکم آذرماه اجرا می شود، ادامه داد: مشترکانی که در سقف الگوی مصرف هستند، تشویق و مشترکان بدمصرف همان طور که بارها هم اعلام کردیم، جریمه می شوند. وی از تنظیم دمای محیط روی ۱۸ درجه سانتیگراد، استفاده از لباس گرم و خاموش کردن وسایل گرمایشی هنگام خروج از منزل یا محل کار به عنوان چند راهکار ساده برای مهار مصرف گاز نام برد و گفت: ان شاءالله با همکاری مردم با خادمان خود در صنعت نفت و شرکت ملی گاز، زمستان بدون چالشی را سپری کنیم. وزیر نفت درباره میزان افزایش قیمت برای مشترکان پرمصرف هم اظهار کرد: قیمت گاز به صورت پلکانی و در ۱۲ پله برای مشترکان محاسبه می شود، مشترکانی که در سه پله نخست هستند، همان قیمت گاز پارسال محاسبه می شود و هیچ افزایش قیمتی داده نخواهد شد؛ اما مشترکان پر مصرف و خارج از الگوی مصرف، به صورت پلکانی شامل جریمه می شوند. اوجی تصریح کرد: بیشترین یارانه انرژی را مشترکان پرمصرف دریافت می کنند که نشان دهنده آن است عدالت اجتماعی رعایت نشده است. با این حال مبنای افزایش تعرفه گاز مشترکان پر مصرف قیمت گاز صادراتی نیست و خیلی پایین تر از آن است و به صوت پلکانی محاسبه می شود.

 

تأکید بر شتاب بخشی به راه اندازی طرح ان جی ال ۳۱۰۰ دهلران

رئیس هیأت رئیسه صندوق های بازنشستگی صنعت نفت گفت: راه اندازی طرح ان جی ال ۳۱۰۰ دهلران به توازن میان منابع ورودی و خروجی صندوق ها کمک می کند، از این رو شتاب بخشی به احداث آن با اهمیت است. عبدالحسین بیات در اجرای «برنامه پایش طرح های سرمایه گذاری صندوق ها» و در نشست با مدیران شرکت پتروپالایش دهلران با بررسی روند پیشرفت و چالش های طرح ان جی ال ۳۱۰۰ اظهار کرد: برای برقراری تعادل میان منابع ورودی و خروجی صندوق ها، مؤثرترین گزینه، توسعه فعالیتهای اقتصادی و سرمایه گذاری همچون شتاب بخشی به طرح های در حال اجراست.

وی افزود: طرح ان جی ال ۳۱۰۰ در دهلران گازهای همراه نفت میدان های غرب کشور مانند آذر، دهلران، چشمه خوش، پایدار و... را جمع آوری می کند و پس از فرآورش، محصول را به عنوان خوراک به صنایع پتروشیمی می دهد. عواید این فرایند، نصیب صندوق های بازنشستگی صنعت نفت می شود. بنابراین راه اندازی این طرح منابع ورودی صندوق را تقویت می کند. رئیس هیأت رئیسه صندوق های بازنشستگی صنعت نفت، احداث ان جی ال ۳۱۰۰، پتروشیمی دهلران و توسعه میدان آذر را از جمله مهم ترین طرح های اقتصادی صندوق بازنشستگی صنعت نفت در غرب کشور برشمرد و گفت: توسعه و بهره برداری این طرح ها افزون بر تقویت منابع ورودی صندوق، سبب کمک به رشد اقتصادی استان و کشور می شود. بیات با تأکید بر اینکه از هم اکنون برای تأمین خوراک مورد نیاز طرح در سال های پیش رو، اقدام های لازم انجام شود، تصریح کرد: همه شرکت ها در حوزه اجتماعی، مسؤولیت دارند؛ اما این اقدام ها باید به شکل مشخص و مؤثری انجام شود تا حداکثر اثربخشی را ایجاد کند؛ زیرا همه نفع طرح های اجتماعی باید به طور مستقیم به مردم منطقه برسد نه دستگاه هایی که از بودجه دولتی بهره می برند.

 

در ۸ ماه امسال انجام شد

حفر و تکمیل ۴۶ حلقه چاه نفت و گاز در مناطق نفت خیز کشور

معاون مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در عملیات حفاری از حفر و تکمیل ۴۶ حلقه چاه نفت و گاز در مناطق نفت خیز خشکی و دریایی کشور در 8 ماه امسال خبر داد. مسعود افشار اظهار کرد: از مجموع چاه های تکمیل شده در این مدت چهار حلقه تولیدی، چهار حلقه اکتشافی و ۳۸ حلقه تعمیری بوده است.

وی افزود: از این چاه ها ۳۳ حلقه در گستره عملیاتی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، ۶ حلقه در شرکت نفت فلات قاره، یک حلقه در شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، یک حلقه در شرکت مهندسی و توسعه نفت، سه حلقه در قالب پروژه و دو حلقه در اجرای پروژه های مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران حفاری شد. معاون مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران، با بیان اینکه از ابتدای فروردین تا پایان آبان ماه ۵۱ هزار و ۴۶ متر حفاری چاه ها ثبت شد، اظهار کرد: هم اکنون ۹ دستگاه حفاری سنگین خشکی ناوگان شرکت در حال جابه جایی در مناطق عملیاتی است.

 

با حکم وزیر نفت

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی منصوب شد

وزیر نفت طی حکمی، مرتضی شاه میرزایی را به عنوان معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی منصوب کرد. در حکم جواد اوجی خطاب به شاه میرزایی آمده است: «نظر به مراتب تعهد، تخصص و سوابق ارزشمند جنابعالی، به استناد ماده ۵ قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت (مصوب سال ۱۳۹۱ مجلس شورای اسلامی) و به پیشنهاد اعضای هیئت مدیره محترم شرکت ملی صنایع پتروشیمی، به موجب این حکم به سمت معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی منصوب می شوید. انتظار می رود با استعانت از خداوند متعال و با بهره گیری از کلیه ظرفیت ها، اقدامات لازم و مؤثر در راستای تحقق اهدافی از جمله مواردی به شرح ذیل، در دستور کار قرار گیرد:

- پیگیری ویژه به منظور تحول و پیشرفت همه جانبه صنعت پتروشیمی با اولویت استفاده از تمامی ظرفیت های موجود و با هدف خلق ارزش و اقتدارآفرینی در گام دوم انقلاب اسلامی.

- اقدامات موثر در راستای توسعه زنجیره ارزش پتروشیمی با رویکرد تأمین نیاز داخلی و تاب آوری اقتصاد و تحقق اقتصاد مقاومتی.

- تلاش برای بهینه سازی و بازآرایی ساختار و تقویت زیرساخت های پتروشیمی کشور با رویکرد افزایش نقش تنظیم گری.

- اهتمام ویژه برای متمرکز نمودن راهبردهای پتروشیمی در مواردی از جمله افزایش تأمین مالی با اولویت مشارکت مردمی در سرمایه گذاری، توسعه صنایع تکمیلی و پایین دستی و همچنین اشتغال زایی و حمایت از شرکت های دانش بنیان و بومی سازی و توسعه فناوری تجهیزات و کالاهای راهبردی صنعت پتروشیمی.

- تدوین و پیگیری تصویب قوانین به منظور ایجاد جذابیت برای تشویق سرمایه گذاری در حوزه های کلیدی.

- برنامه ریزی و ایجاد مکانیسم های مورد نیاز برای تامین و تضمین امنیت خوراک و عرضه محصولات.

- ایجاد بسترهای شفافیت فرآیندها و شناخت گلوگاه های فسادخیز و شناسایی و به کارگیری نیروهای توانمند، متعهد و کارآمد بر اساس اصل شایسته سالاری و جانشین پروری

وزیر نفت همچنین در متنی جداگانه، از بهزاد محمدی، مدیرعامل پیشین شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز قدردانی کرد و خطاب به وی نوشت: «بدین وسیله مراتب سپاس خود را از تلاش جنابعالی در مسئولیت قبلی به عنوان معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی اعلام داشته و توفیق روزافزون شما را در تمامی عرصه ها از خداوند متعال خواستارم

 

پیام وزیر نفت به مناسبت هفته بسیج:

تفکر بسیجی گره بسیاری از مشکلات پیچیده را گشوده است

وزیر نفت در پیامی ضمن گرامیداشت چهل و دومین سالروز تشکیل بسیج مستضعفین گفت: تفکر بسیجی گره بسیاری از مشکلات و مسائل بعضا بغرنج و پیچیده را گشوده است. متن پیام جواد اوجی به شرح زیر است:

«فرارسیدن چهل و دومین سالروز تشکیل بسیج مستضعفین به فرمان رهبر فقید و عظیم الشان انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی رضوان الله تعالی علیه را گرامی می دارم.

آنچه که مسلم است با پیروزی انقلاب اسلامی، جبهه کفر و استکبار جهانی دشمنی و کینه خود با این انقلاب نوپا و نظام برآمده از آن را آشکار کرد و با انواع خصومت ها و ترفندها ازجمله تحمیل جنگ تلاش کرد به زعم خود این انقلاب مردمی و بزرگ را از رسیدن به اهداف و آرمان های بزرگ خود بازدارد. پایمردی های مجاهدانه بسیج در کنار سایر نیروهای نظامی و مردمی، توطئه دشمنان را در نطفه خفه کرد و آنان را در رسیدن به اهداف پلید و شوم خود ناکام گذاشت.

بسیج در تمام مراحل و بزنگاه های مهم و تأثیرگذار کشور به فرمان مقتدا و رهبر عظیم الشان خویش حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (دامت برکاته) حضور مقتدرانه داشته و تفکر بسیجی گره بسیاری از مشکلات و مسائل بعضا بغرنج و پیچیده را گشوده است. بسیجیان سرافراز صنعت نفت کشور نیز با عزمی جزم در دفاع از کشور در دوران هشت سال دفاع مقدس خوش درخشیدند و با تقدیم بیش از یک هزار شهید، رسالت تاریخی خود را در راه عظمت و اقتدار میهن اسلامی به انجام رساندند.

همچنین این عزیزان در دوران بازسازی صنعت نفت و ترمیم خرابی های به جامانده از جنگ و نیز توسعه این صنعت بزرگ ایفای نقش کردند و با حضور پرشور و مقتدرانه در جبهه های فنی - صنعتی و اقتصادی، دشمنان این ملت را در تضعیف پایه های اقتصادی کشور مأیوس کردند.  امروز هم هم راستا با اهداف و برنامه های دولت سیزدهم مطمئنا همه کارکنان و متخصصان بسیجی وزارت نفت، توان، کارایی و شایستگی خود را در تحقق اهداف توسعه ای و صیانت از صنعت نفت به منصه ظهور خواهند رساند. اینجانب با تبریک هفته بسیج مستضعفین به عموم بسیجیان کشور و به ویژه بسیجیان صنعت نفت، مزید توفیقات همگان را در جهت پیشرفت و اعتلای میهن اسلامی از خداوند منان خواستارم

 

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز اعلام کرد

مصرف گاز ایران از مرز ۷۰۰ میلیون مترمکعب گذشت

 مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران گفت: یکم آذرماه، ۷۴۸ میلیون مترمکعب گاز طبیعی در کشور مصرف شده است. محمدرضا جولایی در این باره بیان کرد: مقدار مصرف گاز طبیعی طی ۲۴ ساعت گذشته در بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده ۵۲۱ میلیون مترمکعب، صنایع عمده ۱۲۹ میلیون مترمکعب و نیروگاه ها نیز ۹۸ میلیون مترمکعب بوده است. وی گفت: مقدار گاز تزریق شده به شبکه خطوط سراسری هم در این زمان ۸۱۱ میلیون مترمکعب بوده است.  مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران، با بیان اینکه مقدار گاز مصرفی بخش خانگی نسبت به زمان مشابه پارسال ۸ درصد افزایش یافته است، اظهار کرد: اکنون از دو منبع ذخیره سازی گاز طبیعی سراجه و شوریجه حداکثر برداشت انجام می شود.

 

تکذیب انفجار و آتش سوزی در پتروشیمی  شهید تندگویان

روابط عمومی شرکت پتروشیمی شهید تندگویان، ضمن تکذیب خبر انفجار و آتش سوزی در این پتروشیمی و تأکید بر استمرار تولید در خطوط تولید پتروشیمی شهید تندگویان اعلام کرد: متأسفانه حادثه حین تعمیر یک دستگاه تهویه به مصدومیت و فوت یک نفر از تکنیسین های واحد تهویه منجر شد. سکینه بوری با تکذیب انتشار اخباری در شبکه های اجتماعی مبنی بر وقوع آتش سوزی و انفجار در پتروشیمی شهید تندگویان گفت: وقوع هرگونه آتش سوزی و انفجار در خطوط تولید فرایندی و عملیاتی این شرکت پتروشیمی صحت ندارد و هم اکنون واحدهای تولید مطابق با برنامه عملیاتی هستند. وی با تأکید بر اینکه متأسفانه بعدازظهر سه شنبه (سوم آذرماه) به دلیل حادثه ای خارج از خطوط تولید، یکی از کارکنان واحد تهویه حین تعمیر یک دستگاه تهویه دچار مصدومیت شدید می شود، تصریح کرد: به محض اطلاع از مصدومیت این همکار با حضور بموقع تیم های امداد و آتش نشانی، ضمن انجام اقدام های اولیه درمانی، مصدوم با یک دستگاه آمبولانس مجهز به بیمارستان صنایع پتروشیمی ماهشهر «ممکو» منتقل شد. مدیر روابط عمومی شرکت پتروشیمی شهید تندگویان با تأکید بر اینکه با وجود انتقال سریع مصدوم به بیمارستان و آغاز مراحل درمانی، متأسفانه همکار واحد تهویه پتروشیمی شهید تندگویان درگذشت، بیان کرد: درگذشت همکار سختکوش و ساعی واحد تهویه را به خانواده ایشان به نمایندگی از مدیریت و کارکنان شرکت پتروشیمی شهید تندگویان تسلیت می گویم. بوری با اعلام اینکه دلایل این حادثه، وقوع آتش سوزی یا انفجار در هیچ کدام از خطوط تولید و واحدهای بهره برداری که منجر به اختلال در تولید شود، نبوده است، یادآور شد: تولید در پتروشیمی تندگویان، مطابق برنامه در حال انجام است و وقوع انفجار و هرگونه انفجار یا آتش سوزی را تکذیب می کنیم.