گازاستان خراسان رضوی

ضرورت تعامل با دانشگاه برای برون رفت از مشکلات

مدیرعامل شرکت گازاستان خراسان رضوی گفت: برای برون رفت از مشکلات و استفاده بهینه از فرصت ها، ارتباط و تعامل متقابل صنعت و دانشگاه، ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

حسن افتخاری درآئین اختتامیه هفدهمین کنگره ملی مهندسی شیمی ایران در دانشگاه فردوسی مشهد بااشاره به این که صنعت گاز ومراکزدانشگاهی می توانند همکاری های مشترکی در زمینه های مختلف داشته باشند، افزود: یکی ازحوزه های همکاری مشترک این دو بخش، افزایش راندمان وسایل گازسوز است.

وی با اشاره به فعالیت شرکت گاز خراسان رضوی به عنوان قطب پژوهشی شرکت ملی گاز ایران در زمینه بهینه سازی و ارتقای راندمان تجهیزات گازسوزتصریح کرد: درباره نحوه مصرف گازطبیعی درکشور می توان به دوموضوع راندمان پایین تجهیزات درصنایع و مصارف لجام گسیخته آن در بخش خانگی اشاره کرد.

افتخاری بابیان این که بخش عمده مراکزگازسوز وصنایع ازجمله نیروگاه هابا راندمان پایین درحال کارهستند، براستفاده از توان وتخصص مهندسان به ویژه مهدسان شیمی برای افزایش راندمان در صنعت تاکید کرد.

وی با اشاره به اشتغال حدود یکهزار نفر از فارغ التحصیلان رشته های مختلف مهندسی در حوزه های مختلف مرتبط با گاز در استان خراسان رضوی گفت: عمده این افراد دربخش های طراحی ونظارت براجرای طرح های گازرسانی اشتغال دارند؛ از این رو لازم است در واحدهای درسی مانند مهندسی شیمی مبتنی بر نیاز صنعت و حوزه ها و فرصت های اشتغال فارغ التحصیلان، بازنگری شود.

وی اظهارکرد: این موضوع درکنارمصرف صحیح گازطبیعی اگر درگذشته یک انتخاب بود، امروز به یک الزام برای پایداری این نعمت الهی تبدیل شده است.

افتخاری همچنین بابیان اینکه گازطبیعی موتورمحرک وتوسعه دهنده همه جانبه فعالیت های اقتصادی کشوراست، تصریح کرد: سهم گازطبیعی درسبد انرژی جهان با توجه ارزانی، پاک بودن، همچنین سهولت دردسترسی و امنیت عرضه، درمقایسه با دیگرسوخت های فسیلی رشد قابل توجهی کرده است وتا دودهه آینده نیزاین سهم درسبد انرژی جهان به 26درصد خواهد رسید.وی با اشاره به افزایش سهم گاز درسبد انرژی جهان وکاهش سهم نفت و زغال سنگ در این سبد تصریح کرد: باتوجه به این مهم شماری ازمراکز معتبر بین المللی ازگازطبیعی به عنوان سوخت آینده و سوخت منتخب یاد می کنند.مدیرعامل شرکت گازخراسان رضوی بااشاره به سهم 76درصدی گازدرسبد انرژی کشور، این انرژی پاک را عاملی مهم در رشد اقتصاد و صنعت عنوان کرد.

 

    شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه غرب

7.2 میلیارد ریال صرفه جویی  در انجام آزمایش های کنترل کیفیت

مسئول آزمایشگاه کنترل کیفیت مواد نفتی مرکز انتقال نفت کرمانشاه اعلام کرد:از ابتدای امسال تا پایان مهرماه، دو میلیارد و 742 میلیون و 600 هزار ریال در انجام آزمایش های مواد نفتی صرفه جویی ریالی شده استمهدی شاه ملکی با بیان این که آزمایش های انجام شده روی فرآورده های نفتی(بنزین، نفت سفید ونفت گاز دربازه زمانی یاد شده، 1985مورد بوده است،اظهار کرد:روی این فرآورده ها آزمایش هایی نظیرتقطیر،تعیین وزن مخصوص، تعیین عدد اکتان، نقطه اشتعال و تعیین رنگ انجام شده است.وی صرفه جویی انجام شده روی بنزین را 637 میلیون و400 هزار ریال اعلام و اظهار کرد:این میزان صرفه جویی درنفت سفید 309میلیون و250 هزار ریال و در نفت گاز نیز یک میلیارد و 795 میلیون و 950 هزار ریال بوده است.شاه ملکی با بیان این که در مدت زمان یاد شده،36 تلاقی مواد سوختی دراین مرکز انجام شده است،تصریح کرد:آزمایش های کنترل کیفت مواد به دلیل اطمینان از صحت آنها برای ورود به چرخه سوخت رسانی در زمان تلاقی مواد نفتی و در زمان دریافت و ارسال آنها، در همه اوقات شبانه روز انجام می شود.

 

    مجتمع گاز پارس جنوبی

رفع نیازهای عملیاتی با کمک دانش بنیان ها

نخستین نشست فناوری بارویکرد همکاری های مشترک مجتمع گاز پارس جنوبی باپارک علم و فناوری خلیج فارس بوشهر برگزار شد.

جواد سهیلی، مدیربازرگانی مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: این رویداد مهم باهدف رفع نیاز های عملیاتی پالایشگاه های مجتمع گازپارس جنوبی، توسط شرکت ها وسازندگان دانش بنیان داخلی و کمک به توسعه و پیشرفت صنعت استان بوشهر و با نگاه مسئولیت های اجتماعی با حضور بیش از 30سازنده داخلی برگزار شد.وی افزود: مجتمع گاز پارس جنوبی همواره در کنارسازندگان و تولیدکنندگان داخلی بوده است وخواهد بود ودرمسیر توانمندی و پیشرفت سازندگان داخلی از همه ظرفیت های ممکن استفاده می کند.مدیربازرگانی مجتمع گاز پارس جنوبی تصریح کرد: امیدوارم تولیدکنندگان داخلی با استفاده از هنر و خلاقیت های نو، درفضایی رقابتی و سالم بتوانند به قله های پیشرفت دست یابند و نیازهای مهم و حیاتی بزرگ ترین مجتمع بزرگ گازی را تأمین کنند و خوش بدرخشند.

سهیلی یادآور شد: دراین نشست مشترک پیشنهادهایی برای توانمندسازی سازندگان داخلی مانند برگزاری دوره های آموزشی آشنایی سازندگان داخلی با قوانین و مقررات بخش دولتی، تقویت بخش فروش و بازاریابی، برندسازی و ارتقای کیفیت محصولات ارائه شد.

 

برگزاری پانزدهمین نمایشگاه ایران پلاست  در بهمن 1400

پانزدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست از 18 تا21 بهمن ماه امسال درمحل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران در چهار گروه مواد اولیه، کالاهای ساخته و نیمه ساخته، ماشین آلات و تجهیزات و خدمات برگزار می شود.

نمایشگاه بین المللی ایران پلاست به دنبال فراهم کردن زمینه ای برای رونق بازار صنایع پلاستیک داخلی و تسهیل روند بازاریابی جهانی و حضور این بخش از صنعت کشور در بازارهای جهانی است.

این نمایشگاه از بزرگ ترین رویدادهای صنعت پلاستیک در منطقه خاورمیانه به شمار می رود و در میان نمایشگاه های معتبر صنعت پلاستیک جهان طبقه بندی می شود.

نگاه آماری به 14 دوره گذشته برگزاری نمایشگاه بین المللی ایران پلاست نشان می دهد این نمایشگاه با همه مشکلات و مسائل پیش رو نظیر تحریم و به ویژه شیوع جهانی ویروس کووید-19 توانسته است روند رو به رشدی را طی کند.

 

    شرکت ملی صنایع پتروشیمی

افزایش 300درصدی سرمایه گذاری در مسئولیت اجتماعی

مشاوراجتماعی مدیرعامل و رئیس دبیرخانه مسئولیت اجتماعی شرکت ملی صنایع پتروشیمی ازافزایش 300 درصدی سرمایه گذاری شرکت های پتروشیمی مستقر درعسلویه در حوزه مسئولیت های اجتماعی در سال 1401 خبر داد.علی ربانی درحاشیه بازدید ازنمایشگاه توانمندی های شرکت های فعال دراستان بوشهربا قدر دانی از برگزارکنندگان این نمایشگاه از شرکت های فعال در منطقه اعم از نفت، گاز و پترو شیمی درخواست کرد با استفاده از ظرفیت های موجود دراستان وتوانمندسازی شرکت ها، فعالان وکارآفرینان استان، زمینه رشد اشتغال و ارتقای سطح رفاه در شهرهای استان بوشهر به ویژه شهرستان های جنوبی فراهم شود.

وی افزود: استفاده ازتوانمندی های جوامع محلی ازشاخص های موردارزیابی شرکت های پتروشیمی برای ایفای نقش مؤثر در زمینه مسئولیت اجتماعی است وشرکت های تولیدی فعال می توانند با استفاده از توانمندسازی جوامع محلی در کاهش نرخ بیکاری و ارتقای سطح رفاه جوامع پیرامونی تأثیرگذار باشند.

ربانی با تأکید براطلاع رسانی فعالیت ها و اقدام های شرکت های پتروشیمی درحوزه مسئولیت های اجتماعی به عنوان ضرورتی اجتناب ناپذیر، اظهارکرد: اطلاع رسانی وبرندسازی از راهبردهای مهم درمنظر رشد و یادگیری است و انتظارمی رود باهمکاری روابط عمومی های شرکت های پتروشیمی، فعالان اجتماعی واصحاب رسانه، بتوانیم با اطلاع رسانی درست اقدام ها، دریافت نیازمندی ها واولویت های جوامع پیرامونی، به اهداف تعیین شده دست یابیم

ربانی با قدردانی از اقدام های انجام شده توسط شورای راهبردی شرکت های مستقر درمنطقه انرژی پارس افزود: بامحوریت استاندار بوشهر، هم افزایی مؤثری میان مسئولان شهری و روستایی بامدیران شرکت های پتروشیمی درحال شکل گیری است که انتظارمی رود به واسطه آن، سرعت و کیفیت خدمات قابل ارائه به مردم افزایش یابد.

به گفته مشاوراجتماعی مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، پیش بینی می شود در چهارسال آینده شهرهای جنوب استان بوشهر، درفهرست شهرهای توسعه یافته براساس شاخص های توسعه شهری قرار گیرند.

 

   شرکت گاز استان ایلام

طرح گازرسانی به شهر میمه دهلران افتتاح شد

مدیرعامل شرکت گاز استان ایلام از افتتاح طرح گازرسانی به شهر میمه دهلران خبر داد.

عباس شمس اللهی در آئینی به همین مناسبت با بیان اینکه با گازرسانی به شهر میمه بیش از 800 خانوار از گازطبیعی بهره مند می شوند، شمارمشترکان جذب شده در این شهر را600 مورد اعلام واظهار کرد: عملیات گازرسانی به چندخانوارباقی مانده نیز توسط پیمانکار در دست اجراست.

وی بابیان اینکه برای گازرسانی به شهرمیمه 42 هزارو361 مترخط تغذیه و14هزار متر شبکه توزیع اجرا شده است، اظهارکرد: برای گازرسانی به این شهر 200میلیارد ریال از محل اعتبارات داخلی شرکت ملی گاز هزینه شده است.

مدیرعامل شرکت گازاستان ایلام با اشاره به اینکه هم اکنون100درصد جمعیت شهری و 97 درصد جمعیت روستایی استان ازگازطبیعی بهره مند هستند، تصریح کرد: تاکنون501 روستای استان گازرسانی شده و پروژه گازرسانی چند روستای دیگر نیز در دست اجراست.

شمس اللهی با اشاره به بهره مندی 4شهر و56 روستای شهرستان دهلران از گاز طبیعی، تصریح کرد: گازرسانی به چهار روستای دیگر نیزبا 90 درصد پیشرفت درحال اجراست و انتظارمی رود تا پایان امسال دیگر روستاهای با قابلیت گازرسانی، به شبکه گازمتصل شوند.

مجیدعسگری، معاون استاندار وفرماندار ویژه دهلران نیزگفت: ضریب نفوذ گاز در شهرهای دهلران، موسیان و پهله و میمه 100 درصد است.

وی افزود: هم اکنون 56 روستای شهرستان از گازخانگی بهره مند هستند و ضریب نفوذ گاز در روستاهای این شهرستان 90 درصد است وانتظارداریم با سرعتی بخشی در گازرسانی به روستاهای در حال اجرا، این ضریب به 95 درصد برسد.

بهزاد علیزاده، نماینده ایلام درمجلس شورای اسلامی نیزازتلاش جهادی مدیرعامل و کارکنان شرکت گازاستان برای گازرسانی به نقاط مختلف شهری و روستایی استان قدردانی و اظهار کرد: شرکت گازاستان ایلام درچند سال گذشته توجه ویژه ای به مناطق مرزی و دور افتاده داشته که لازم به قدردانی است.

وی همچنین بااشاره به ضرورت استقرار اداره های مستقل گاز درشهرهای پهله و میمه افزود: مجوزاین کار از وزارت نفت وشرکت ملی گاز ایران دریافت شده و نیاز است چارت آن تهیه شود و اقدام ها و پیگیری ها برای تحقق آن شتاب گیرد.نماینده ایلام درمجلس بابیان اینکه 14روستای با بیش از20خانوار شهرستان دهلران از گازبی بهره اند، اظهارکرد: بنابر پیگیری ها، دستور انجام این مهم از وزیر نفت گرفته شده ولازم است انجام مناقصه و آغاز عملیات اجرایی آنها نیز شتاب گیرد.به گفته علیزاده، بنابرآمارگیری انجام شده درسال 95، جمععیت این روستاها کمتراز20 خانواربوده و به بیش از20خانوار رسیده است؛ از این روانتظار می رود گازرسانی به این روستاها در دستور کار قرار گیرد.

 

   شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب

اعطای لوح سپاس به فرمانده گردان بسیج کشور

لوح سپاس موفق ترین فرمانده گردان بیت المقدس،به محمدحسین طرفیانی(ازکارکنان شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب) اعطا شد. این لوح تقدیرهمزمان با هفته بسیج و گرامیداشت آن درششمین جشنواره ملی مالک اشتر ازسوی سرتیپ پاسدارغلامرضا سلیمانی،رئیس سازمان بسیج مستضعفین به طرفیانی اعطا شده است.محمدحسین طرفیانی ازمجروحان مدافع حرم است که در آزاد سازی شهرهای شیعه نشین نبل والزهرا مجروح شد.درششمین جشنواره مالک اشترسازمان بسیج مستضعفین رده های برتر بسیج در سراسر کشور معرفی و مورد تقدیر قرار گرفتنددراین جشنواره همچنین،معاونت فرهنگی وهنری بسیج، موفق ترین معاونت درسطح ستادکل نیروهای مسلح وسازمان بسیج ورزشکاران وبسیج سازندگی موفق ترین سازمان های بسیج در سطح ستادکل نیروهای مسلح شناخته شدند.

 

   شرکت ملی گاز ایران

2 انتصاب گازی

معاون وزیر نفت درامورگاز دراحکامی جداگانه، «سیدجلال نورموسوی» را به عنوان سرپرست مدیریت هماهنگی امورگازرسانی و «غلامرضامشایخی» را به عنوان مشاور مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در امور گازرسانی منصوب کرد.دراین احکام، مجید چگنی ضمن تاکید برحسن انجام مسئولیت های محوله به نورموسوی، سرپرست مدیریت هماهنگی امورگازرسانی و قدردانی ازخدمات مشایخی در دوران تصدی وی درمدیریت هماهنگی گازرسانی، برای آنهادرسمت های جدید سازمانی، آرزوی توفیق کرده است.

 

   شرکت گاز استان تهران

2800 بازدید و قطع گاز 66 اداره دولتی

 مدیرعامل شرکت گاز استان تهران از بازدید حدود 2800اداره و اماکن دولتی این استان از 12تا25 آبان ماه امسال برای کنترل مصرف بهینه گازطبیعی خبرداد وافزود: درپی بی توجهی به اخطارها، گاز 66مشترک قطع شد.سعید توکلی گفت: ازحدود 2800بازدید اداره واماکن دولتی، 1707مورد در شهرستان ها و 1074 مورد از آن درشهر تهران انجام شده است.وی تصریح کرد: از این تعداد 2012 مشترک دولتی مصرف بهینه داشته اند و212 مشترک اخطار دریافت کردند که بی توجهی به اخطارها سبب قطع گاز 66مشترک شد.توکلی گفت: بازدید ازاماکن پس ازپایان ساعت اداری، به صورت سرزده وبدون اطلاع قبلی انجام شده است.مدیرعامل شرکت گاز استان تهران بیان کرد: دمای رفاه 18تا 22 درجه سانتی گراد است و الزام اداره ها وسازمان ها به خاموش کردن سیستم گرمایشی پس ازپایان ساعت اداری و بهینه کردن سیستم موتورخانه ها، موضوعی ضروری است.