خبر خوش مجری طرح حفاری چاه های آب برای اهالی دیار مهربانی

فعالیت  نفت  در تامین آب سیستان تداوم خواهد داشت

 محمدجواد بلورچی، مجری طرح حفاری چاه های آب در سیستان که به عنوان کارفرمای شرکت ملی حفاری ایران مشغول فعالیت هستند، در گفت و گو با هفته نامه “مشعل»به تشریح اقدام های انجام شده از سوی صنعت نفت در راستای عمل به مسؤولیت اجتماعی پرداخته و می گوید: اگر چه مشکلات و موانع متعدد، برای کار نکردن مهیا بود؛ اما با تلاش شبانه روزی کارکنان شرکت ملی حفاری ایران، شاهد نتایج مثمرثمری بودیم. او اشاره می کند: حجم فعالیت شگرف انجام شده و استمرار در آماده به کار نگه داشتن دکل 78 فتح به دست و بازوان تناور حفارمردان ملی حفاری، شدنی تر از همیشه بود؛ زیرا قرار بود این بار به جای نفت برای صادرات، آب برای آبادانی سرزمین سیستان فراهم شود. در ادامه مسیر حضور اثرگذارتر و پرقدرت تر شرکت ملی حفاری برای تامین آب بیش از پیش مورد نیاز است. متن این گفت و گو در ادامه می آید:

 حفاری چاه های آب در سیستان با چه عنوان و در قالب چه قراردادی از سوی شرکت ملی حفاری ایران دنبال شد؟

این چاه ها به منظور اکتشاف منابع ناشناخته آب سازندی یا آب ژرف تجدیدپذیر در دشت سیستان انجام شده و با سرمایه گذاری، هدایت و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سرمایه گذاری و اجرای یک شرکت دانش بنیان و طراحی و نظارت شرکت دانش بنیان دیگر و پیمانکاری شرکت ملی حفاری ایران در حال انجام است.

  مشخصا شرکت ملی حفاری ایران چه ماموریتی در انجام این پروژه عهده دار بوده است؟

ماموریت شرکت ملی حفاری ایران، مشتمل بر حفاری موفق چاه سیستان (2) تا 1881 متر و تولید بیشتر از 25 هزار بشکه در روز(42 لیتر در ثانیه) آب از آبخوان آرتزین زابل بوده و اکنون حفاری موفق تا 1792 متری و آرتزین بیش از 12 لیتر در ثانیه آب از این آبخوان از نتایج همدلی، طراحی، نظارت و اجرای بهینه برنامه ها در زمان تعیین شده را می توان از دستاوردهای بزرگ چاه های سیستان عنوان کرد که شرکت ملی حفاری ایران و کارکنان متخصص، پرتلاش و کوشای آن، نقشی کلیدی در این موفقیت ها داشتند که برای این فعالیت، دکل 78 فتح شرکت ملی حفاری ایران در دشت سیستان استقرار یافته و با 1500 کیلومتر فاصله از مرکز عملیات در اهواز، در اقدامی به یاد ماندنی، دشت تفتیده و خشک سیستان را در پهنه ناشناخته این استان، زمینه ظهور منابع آب تجدیدپذیر زابل قرار داده است.

  اگر بخواهیم جزییاتی از اقدام های انجام شده از ابتدا تا امروز داشته باشیم، چه مواردی قابل ذکر است؟

ارسال دکل با این بعد از مسافت و همچنین نبود هیچ داده مشابه در این فعالیت، به روز رسانی، تقویت و تجهیز دکل به تمامی امکانات مورد نیاز عملیات اکتشاف در سرزمین ناشناخته شرق ایران از جمله تجهیز دکل به 3 پمپ گل، 4 ژنراتور، 3 شیکر، مخازن آب و سیلوی سیمان مورد نیاز و بسیاری موارد دیگر که همگی طی مدت کوتاهی فراهم شد و سپس در شرایط بد و سخت آب وهوایی سیستان و با گردوغبار فراوان، دوری مسیر و پروازهای طولانی و ... به ثمر رسید. بدون شک این فعالیت ها در اوج شرایط تحریم، امری نشدنی به نظر می رسید که به همت مدیران، مهندسان، تکنیسین ها و کارگران حرفه ای شرکت ملی حفاری ایران محقق شد.

  اساسا چه تفاوت هایی را می توان در زمینه حفاری های نفتی و گازی با بخش آب قائل شد؟

آب، منشأ زندگی و آبادانی است و نفت و گاز، سرمایه بهتر شدن زندگی. به یقین تلاش برای اکتشاف زندگی، اقدامی به مراتب درخشان تر و حیاتی تر از هر اقدام دیگر است و به دلیل همین اهمیت، میزان دقت و هوشمندی کارکنان نیز باید افزایش یابد. درست است که برای کشف آب، مطالعاتی انجام و چاه برای رسیدن به آب حفر می شود؛ اما این نکته را نباید از نظر دور داشت که در پهنه شرق ایران و دشت سیستان، پیش از چاه سیستان( 1 ) در سال 97 هیچ چاهی عمیق تر از 300 متر حفر نشده بود و حفاری در رسوبات دریاچه هامون می توانست خطرهایی جدی در برداشته باشد. بنابراین از ابتدا تمام تجهیزات لازم برای عملیات ایمن و دقیق پیگیری و انجام شد، ضمن آنکه، این فعالیت ها درست در ایام بحران همه گیری کرونا در حال انجام بوده و هست که بدون شک سلامت و تندرستی کارکنان، بویژه در این شرایط سخت، یکی از نگرانی های همیشگی مدیریت پروژه به شمار می رفته است.

  در این پروژه، با چه سختی ها و مشکلاتی همراه بودید؟

دوری راه و بعد مسافت، کمبود نقدیندگی، نبود لوازم یدکی، کمبود لوازم بهداشتی و پزشکی، دل نگرانی کار کنان و خانواده در شرایط پاندمی، کمبود تجهیزات ارتباطی به دلیل کمبود امکانات مخابراتی در سیستان، گردوغبار و بادهای 120 روزه سیستان که دکل و پرسنل آن برای مقابله با آن تجهیز نشده بودند، تنها بخش محدود و مختصری از سختی ها و مشکلات مسیر بود. برای کوچکترین وسیله، باید منتظر رسیدن محموله ای از اهواز می بودیم و در این شرایط کار کردن سخت و دشوار بود. در یک کلام تمام شرایط برای کار نکردن مهیا بود.

  فعالیت شرکت ملی حفاری ایران شامل چند نفر ساعت در چه مقطعی بوده و از این پس، چه ماموریتی را در این حوزه عهده دار خواهد بود؟

 از شروع همکاری شرکت ملی حفاری همواره بیش از 100 نفر در دکل مستقر و مشغول به کار بودند. حجم کارهای انجام شده شگرف و استمرار در آماده به کار نگه داشتن دکل 78 فتح به دست و بازوان تناور حفارمردان ملی حفاری، شدنی تر از همیشه بود؛ زیرا قرار بود این بار به جای نفت برای صادرات، آب برای آبادانی سرزمین سیستان فراهم شود. حال که در دو چاه جدید با فاصله 70 کیلومتر از هم اکتشاف ها تکرار شده، در ادامه مسیر، حضور اثرگذارتر و پرقدرت تر شرکت ملی حفاری برای تامین آب بیش از پیش مورد نیاز است.

  با توجه به محدودیت های دسترسی به آب برای مردم سیستان و بلوچستان، حفاری موفقیت آمیز شرکت ملی حفاری ایران با چه واکنشی از سوی مردم و همچنین مسؤولان محلی همراه بود؟

دعای مردم نجیب و خونگرم سیستان و بلوچستان، پشت سر دست درکاران پروژه است. تمام لحظات همکاری با دوستان ارزشمندم در شرکت ملی حفاری، از مدیر پروژه آقای پوربابادی گرفته تا مدیران شرکت، رؤسای دستگاه های دکل 78، پرسنل متخصص، تلاشگر و دوست داشتنی این شرکت که همواره مانند انگشت های یک دست عمل و با لباس کم در شب های سرد زمستانی کارکردند و در روزهای بسیار گرم و غبارآلود خم به ابرو نیاوردند وکمبودها را با دوستی و شفقت پشت سر گذاشته، جزو خاطرات خوب من است و همواره از دوستان خوب و اثر گذار من تلقی خواهند شد. خدا یارو یاورشان باد. به امید ایرانی آباد و سربلند.