البته در میان مهم ترین پروژه های اجرایی شده در این زمینه، می توان به نمونه ای اشاره کرد که قبلا در آب های پروژه زمین گرمایی سبلان انجام شده و به ثمر نشسته است.

     سابقه طرح اکتشاف آب در سیستان و بلوچستان  

پوربابادی درباره طرح سیستان توضیح می دهد: این طرح مرتبط با یک طرح مطالعاتی است که از سوی معاونت علمی ریاست جمهوری انجام شده که براساس موافقت نامه با یکی از شرکت های دانش بنیان به امضا رسیده و براین اساس در این طرح کارفرما، شرکت ملی حفاری ایران و تحت مدیریت معاونت علمی ریاست جمهوری بوده است. به گفته او، شرکت ملی حفاری ایران نیز پس از عقد قرارداد، اقدام های لازم را انجام داد و پس از انتخاب دستگاه 78 فتح، به عنوان یکی از دستگاه های سنگین شرکت ملی حفاری ایران، مقدمات عملیات انتقال را از اهواز به سمت چاه (2 ) سیستان آغاز کرد. این دکل در آن مقطع در اختیار شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و مشغول حفاری بوده که با اخذ مجوز از این شرکت برای این طرح اختصاص داده شد. باید بدانید رساندن تجهیزاتی در این سطح و مقیاس، از اهواز به سیستان، کار آسانی نیست. مدیر پروژه منابع آب زیرزمینی شرکت ملی حفاری ایران در زمینه سختی این موضوع می گوید: تجهیزات در مسیر با گذر از استان های مختلف و مسیرهای سخت گذر و البته شرایط خاص کرونایی در قالب 150 محموله سنگین و ترافیکی بعد از گذشت دو ماه به سیستان رسید و عملیات حفاری به شکل عملی آغاز شد.

جزییات طرح حفاری در سیستان

موقعیت کار شرکت ملی حفاری ایران در زمینه طرح اکتشاف آب در منطقه چاه سیستان 2 در 45 کیلومتری زابل و نزدیک شهر سوخته بوده که به منطقه شرق معروف است و عملیات حفاری مرتبط با آن تحت نظارت کارفرما انجام شده است.

نیروهای شاغل در طرح سیستان

در هر دکل حفاری مشتمل بر 120 تا 140 نفر شاغل هستند که در 4 شیفت کاری مشغول فعالیت بوده که البته 2 شیفت آن همیشه در حال کار هستند. دستگاه 78 فتح برای حفاری اکتشافی آب در سیستان نیز از این امر مستثنا نبوده و 150 نفر در مدت حفاری روی آن کار می کردند که در نهایت با آغاز کار، حفاری چاه اکتشافی تحت نظارت کارفرما انجام شد. ممکن است برای شما هم این سوال مطرح شود که حفاری و اکتشاف در صنعت نفت و حوضه آبی چه تشابهاتی دارند؟ پوربابادی در این زمینه معتقد است که تمام عملیات در چاه ژرف همچون عملیات در صنعت نفت بوده و خطرات ریسک و مراحل انجام کار مشابه هم هستند. او توضیح می دهد: در حفاری آبی نیز همچون نفت، زمانی که چاه اکتشافی حفر می شود، نمی دانیم چه اتفاقی می افتد؟ ممکن است یکباره با نفت و گاز یا هر سیالی مواجه شویم، بنابراین از ریسک های مشابه هم برخوردارند. در نتیجه از نظر نوع حفاری مثل نفت است، همان فرایند و از نظر عملیات اجرایی و نوع برخورد و استخراج، روندی یکسان طی می شود. از این رو در هر فعالیت اکتشافی، ریسک های مختلف در نظر گرفته می شود و برای رخدادهای مختلف در حفاری آمادگی داریم.

اقدام های انجام شده در سیستان

از مدیر پروژه منابع آب زیرزمینی شرکت ملی حفاری ایران، درباره مجموع فعالیت های انجام شده در سیستان از سوی شرکت ملی حفاری ایران سوال می کنم که می گوید: در مجموع در این طرح، تاکنون 3 حلقه شامل 2 حلقه اکتشافی و یک حلقه تعمیری انجام شده که نتیجه کار رضایت بخش بوده است و با نتیجه حاصله، انتظارات بیشتر و حمایت ها هم بیشتر شد.

استقبال مردمی از حفارمردان

پوربابادی در باره واکنش مردم به حفاری موفقیت آمیز در این پروژه نیز توضیح می دهد: در این پروژه با مردم بسیاری در تماس و رفت و آمد بودم؛ مردمی نجیب و غیرتمند که برخوردی مناسب داشتند. همچنین مقامات محلی از فرماندار، استانداری، دفتر امام جمعه و ...که شاهد حمایت تمامی آنها بودیم و در طول فعالیت ما در این پروژه، حضوری مستمرداشتند. باید بگویم نتیجه مثبت حفاری، باعث خرسندی همگان شد و در این میان، ما شاهد یکی از لذت بخش ترین لحظات و صحنه ها بودیم که خستگی فعالیت یکساله ما را رفع کرد و پس از رسیدن به آب در طول حفاری با انتشار خبر آن، امام جمعه منطقه، وضو گرفتند و مردم با تشکیل صف در همان نقطه، به اقامه نماز جماعت پرداختند. این صحنه، اشک شوق را از چشم همگان جاری کرد. اینها همه از امید بود. آنچه لازم می دانم در زمینه این پروژه اشاره کنم، این است که ما در انجام این کار و در مقایسه با سایر پروژه ها، سود مالی را در نظر نمی گیریم؛ بلکه بعد معنوی و عام المنفعه کار از اهمیت بیشتری برایمان برخوردار است.مدیر پروژه منابع آب زیرزمینی شرکت ملی حفاری ایران در ادامه این گفت وگو، با اشاره به روند فعالیت شرکت ملی حفاری ایران در سیستان می گوید: لازم می دانم از حمایت های مدیریت ارشد شرکت ملی حفاری ایران، معاونت های مختلف، همکاران در بخش های عملیات، خدمات، خدمات فنی، ویژه و پشتیبانی تشکر کنم که با بعد مسافت از اهواز تا زاهدان، سختی زیادی را در اعزام نیرو متحمل شدند و شرایط اقلیمی خاص سیستان را از جمله بادهای 120 روزه گرد و خاک و غبار و ... تحمل کردند تا این کار به نتیجه برسد. بنابراین از اینجا به همه آنها، خدا قوت و خسته نباشید می گویم.

ادامه فعالیت حفاران صنعت نفت در سیستان

آیا فعالیت شرکت ملی حفاری ایران در منطقه سیستان ادامه می یابد؟ پوربابادی در این زمینه می گوید: ما یک دکل دار هستیم و کارفرمای اصلی، برنامه بعدی را اعلام می کند و در واقع فاز بعدی کار به کارفرما بستگی دارد که آیا دکل مستقر باشد یا دکل های دیگر هم اضافه شود. شرکت ملی حفاری ایران با توجه به در اختیار داشتن تخصص، نیروی انسانی و امکانات برای پروژه های مردمی و عام المنفعه، اعلام آمادگی می کند که برای تمامی آنها امکان حضور خواهیم داشتیم.