تشکر رئیس جمهوری از وزارت نفت

 برای مدیریت اختلال در سامانه سوخت

رئیس جمهوری در نشست شورای عالی فضای مجازی از وزارت نفت، صداوسیما و دستگاه های مربوطه برای مدیریت مناسب در زمینه حمله به سامانه هوشمند سوخت و جلوگیری از سوءاستفاده دشمنان تشکر و قدردانی کرد. سیدابراهیم رئیسی، روز چهارشنبه (۱۸ آبان ماه) در نشست شورای عالی فضای مجازی با اشاره به گزارش ارائه شده در زمینه حمله به سامانه های هوشمند سوخت، ضمن تشکر از وزارت نفت، صداوسیما و دستگاه های مربوطه برای مدیریت مناسب شرایط و جلوگیری از سوءاستفاده دشمنان گفت: ضرورت دارد برای جلوگیری از حوادث مشابه، ضعف ها، قصورها و تقصیرهای احتمالی در حادثه اخیر شناسایی شود. این حادثه، درس و عبرتی است که اگر ساختارها دچار کاستی و ضعفی است، به طور حتم باید برطرف شود. وی اصلاح و تقویت ساختارهای موجود در حوزه فضای سایبری را ضروری دانست و تأکید کرد: با توصیه و هشدار، امنیت فضای سایبری تأمین نمی شود و در اصل مشکلات کشور را نمی توان تنها با توصیه حل کرد، توصیه بخشی از کار است؛ اما در کنار آن وظیفه داریم، اقدام هایی انجام دهیم که برای مردم و جامعه اطمینان نسبی حاصل شود. رئیس جمهوری افزود: مدیریت فضای سایبری، موضوع فراقوه ای است و الزام سازمانی در این حوزه ضروری است، ضمن اینکه دستگاه های اطلاعاتی و دیگر نهادها نیز وظیفه دارند، از بروز این گونه حوادث جلوگیری کنند و این نیازمند اشراف جدی اطلاعاتی است. رئیسی گفت: باید قرارگاهی وجود داشته باشد که بتواند دائم وضع را رصد کند و روزآمد شود و در مقابل هجوم های احتمالی ایستادگی و آنها را دفع کند. در این زمینه انجام رزمایش ها و تمرین های مختلف برای شناسایی نقاط ضعف و مصون سازی در مقابل هجمه ها را ضروری می دانم، همچنین باید سیستم های جایگزین داشته باشیم که دستگاه ها دچار مشکل نشوند. وی بر لزوم بازنگاه در تقسیم وظایف و بهبود و ارتقای آن و استفاده از همه ظرفیت های کشور برای مصون سازی در مقابل حمله های احتمالی سایبری تأکید کرد.

 

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی:

عملکرد وزارت نفت در زمینه صادرات و دیپلماسی نفتی قابل قبول است

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: عملکردهای وزارت نفت در زمینه صادرات نفت و دیپلماسی نفتی قابل قبول است. علی نیکزاد در تشریح نشست نمایندگان مجلس شورای اسلامی با جواد اوجی، وزیر نفت گفت: نمایندگان پرسش های خود از وزیر نفت را در پنج حوزه مطرح کردند، یکی از موضوع های مطرح شده در زمینه صادرات نفت بود که در این حوزه، اقدام های خوبی صورت گرفته و دیپلماسی نفتی نیز مورد توجه قرار گرفته شده و عملکردها قابل قبول است. وی با اشاره به اینکه در نشست های پرشمار موضوع مصرف گاز در زمستان از سوی وزارت نفت رصد شده است، افزود: مقدار سرمایه گذاری مورد نیاز در هشت سال برای حوزه گاز از سوی وزارت نفت با تفکیک مقدار سالانه استخراج شده و باید این سرمایه گذاری انجام شود تا در سال های آینده مشکلی در این حوزه نداشته باشیم.نایب رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: پیرو نشست هفته گذشته با وزیر نفت، قیر حواله ای تا شنبه هفته آینده در اختیار دستگاه های اجرایی از جمله وزارت راه و شهرسازی، سازمان نوسازی مدارس، سازمان شهرداری ها، سازمان منابع طبیعی و پایگاه های بسیج قرار می گیرد. نیکزاد با بیان اینکه از اقدام ارزشمند همه دستگاه های مرتبط بویژه وزارت نفت در زمینه خنثی سازی حمله سایبری به سامانه جایگاه های سوخت تشکر می کنیم، گفت: به نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به دلیل خلق حماسه بزرگ در دریای عمان و خلیج فارس افتخار می کنیم.

 

بازدید سرزده وزیر نفت از مدیریت دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران

اوجی: مشترکان پرمصرف گاز مشمول جریمه می شوند

وزیر نفت با تأکید بر اینکه هیچ برنامه ای برای افزایش قیمت گاز مطرح نیست، گفت: ۲۵ درصد مشترکان پرمصرف و بدمصرف گاز که نزدیک ۵۰ درصد گاز را مصرف می کنند، مشمول جریمه خواهند شد. جواد اوجی در حاشیه بازدید روز جمعه (۲۱ آبان ماه) از مدیریت دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران اظهار کرد: حدود ۷۰ تا ۷۵ درصد مشترکان گاز که در محدوده سقف الگوی مصرف، گاز مصرف می کنند، مطابق پارسال هزینه گاز را پرداخت می کنند، اما مشترکانی که الگوی مصرف را رعایت نمی کنند، بی شک جریمه می شوند. وی با بیان اینکه مشترکان بدمصرف گاز که ۲۵ درصد جمعیت کشور هستند بیش از ۵۰ درصد مصرف گاز را به خود اختصاص داده اند، تأکید کرد: امسال هیچ گونه افزایش قیمت گاز نخواهیم داشت، اما بی شک مشترکان پرمصرف جریمه خواهند شد. وزیر نفت دمای رفاه در محل کار و خانه را حداکثر ۲۲ درجه اعلام و با تأکید بر لزوم فرهنگ سازی و برنامه ریزی در مصرف گاز تصریح کرد: لازم است هموطنان با خاموش کردن وسایل گرمایشی هنگام خروج از خانه و در ساعات حضور در محل کار و نیز استفاده از لباس گرم در مصرف صرفه جویی کنند. اوجی با اشاره به وضع تولید گاز از میدان های مستقل و مشترک گازی در دریا و خشکی، خطوط لوله و فرآورش گاز در پالایشگاه ها و مقدار مصرف اظهار کرد: همکاران ما با زحمات شبانه روزی حداکثر تولید گاز را رقم زدند، اما امسال زمستان زودرسی داریم و دما در روزهای آتی نیز کاهش خواهد یافت، بنابراین نیازمند مدیریت مصرف هستیم.

 افزایش ۱۴۰ میلیون مترمکعبی مصرف گاز

وی رقم کنونی مصرف گاز کشور در بخش خانگی، تجاری و غیرعمده را ۴۹۰ میلیون مترمکعب اعلام کرد و گفت: این مقدار نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۴۰ میلیون مترمکعب افزایش یافته که رقم بسیار بالایی است. وزیر نفت با بیان اینکه متأسفانه در ۲ تا ۳ سال گذشته در بخش سرمایه گذاری در تولید گاز، اتفاقی نیفتاده و به همین دلیل تولید گاز ما مشابه پارسال است، افزود: این در شرایطی است که مصرف گاز حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد افزایش یافته است.

ضرورت توسعه میدان های گازی

اوجی با تأکید بر لزوم سرمایه گذاری در صنعت گاز کشور گفت: طی دو تا سه ماه گذشته، نشست های مختلفی در وزارت نفت و دولت برای افزایش تولید گاز برگزار و برنامه ریزی خوبی انجام شده است. عملیات اجرایی را در برخی میدان ها آغاز کردیم که از آن جمله توسعه میدان گازی پارس شمالی، تکمیل میدان گازی کیش و تکمیل فازهای پارس جنوبی است، اما این سرمایه گذاری ها بی شک چند سال زمان خواهد برد تا به افزایش تولید گاز منجر شود. وی با دعوت از مردم برای مصرف بهینه گاز تصریح کرد: از همه هموطنان عزیز به ویژه ۲۵ درصد از مشترکان پرمصرف که نزدیک به ۵۰ درصد مصرف گاز خانگی را به خود اختصاص داده اند، تقاضا داریم در بحث مصرف گاز نهایت دقت را به عمل آورند و دمای رفاه ۱۸ تا ۱۹ درجه را رعایت کنند.

 

 

با حضور وزیر نفت

وضع اعطای قیر رایگان به دستگاه های اجرایی در کمیسیون عمران مجلس بررسی شد

وضع توزیع قیر رایگان به دستگاه های اجرایی، با حضور وزیر نفت در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بررسی شد. عبدالجلال ایری در تشریح نشست کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با حضور جواد اوجی، وزیر نفت و رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی به خبرنگار شانا گفت: در این نشست، وضع توزیع قیر رایگان به دستگاه های اجرایی بررسی شد. وی افزود: وزیر نفت در این نشست، درباره وضع تولید قیر و محل تامین منابع آن از پالایشگاه های آبادان، امام خمینی(ره)، اصفهان، بندرعباس، تبریز و شیراز توضیحاتی ارائه کرد.سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: قیمت پیشنهادی وزارت نفت به ازای تن قیر، ۸ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان بود که با افزایش ۲۰ درصدی هزینه عملیات پالایشگاه ها به ۱۰ میلیون و ۲۲۰ هزار تومان می رسید؛ اما اعضای کمیسیون عمران این قیمت را نامناسب می دانستند؛ زیرا قیر از ابتدای سال، قیمت های زیادی را تجربه کرده است. از این رو با پافشاری کمیسیون، قیمت پایه ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به تصویب رسید که با افزایش ۲۰ درصدی به حدود ۹ میلیون تومان می رسد. ایری اعلام کرد: در این نشست مصوب شد، قیمت قیر حدود ۹ میلیون تومان در نظر گرفته شود و این قیمت تا پایان سال ثابت بماند. از طرفی وزارت نفت نیز مکلف شد ظرف یک هفته، همه حواله قیر را به دستگاه های اجرایی موضوع قانون تحویل دهد، همچنین دستگاه ها نیز مکلف شدند تا پایان سال کل حواله خود را تحویل بگیرند.

 

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت:

حق الزحمه بهره وری کارکنان مدت موقت و پیمانکار افزایش یافت

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت از افزایش حق الزحمه بهره وری کارکنان قرارداد مدت موقت و پیمانکار صنعت نفت خبر داد. مهدی علی مددی اظهار کرد: در جریان سفر به عسلویه، اهواز، آبادان و دشت آزادگان و حضور در نشست های مشترک با مدیران شرکت های تابعه و نمایندگان کارکنان صنعت نفت، یکی از مواردی که به جد در دستور کار معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت قرار گرفت، بحث حق الزحمه بهره وری کارکنان قرارداد مدت موقت و پیمانکار بود که با پیگیری های انجام شده و بر اساس مصوبه شورای اداری و استخدامی صنعت نفت، حق الزحمه یادشده بر اساس ۳۰ برابر حداقل دستمزد شورای عالی کار به علاوه کمک هزینه های مسکن، عائله مندی و اولاد، بن اقلام مصرفی خانوار و فوق العاده نوبت کاری برای پرداخت ابلاغ شده است. بر اساس این گزارش، این اقدام وزارت نفت در شرایطی انجام می شود که تا پیش از این، حق الزحمه بهره وری به میزان حداقلی به نیروهای قرارداد مدت موقت و پیمانکاری پرداخت می شد.

 تدوین طرحی برای ساماندهی وضع مدت موقت ها

 وی با بیان اینکه یکی از دغدغه های اصلی مدیران و کارکنان صنعت نفت که در جریان سفر به مناطق عملیاتی با آن روبه رو شده است، ساماندهی وضع حقوق و دستمزد کارکنان مدت موقت بوده است، افزود: به این منظور و با هدف ساماندهی وضع نیروهای قرارداد مدت موقت و نظام جبران خدمات هوشمند این کارکنان، نشست های مدونی در شورای مدیران منابع انسانی صنعت نفت برگزار و در این زمینه طرح بسیار مناسبی تدوین و مقرر شده است که این طرح پس از بررسی در شورای معاونان وزارت نفت، ابلاغ شود.

 کارکنان مدت موقت پذیرفته شده در آزمون در شرف تبدیل وضعیت

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزیر نفت در ادامه درباره پذیرفته شدگان آزمون توانمندسازی نیروهای قرارداد مدت موقت هم بیان کرد: مقرر شده است طبق تعهدهای ایجادشده مبنی بر انجام مصاحبه فنی - تخصصی، این افراد برای تبدیل وضعیت به قرارداد مدت معین (طبق نیازهای سازمان محل اشتغال فرد)، از سوی معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی به شرکت های اصلی معرفی شوند (شایان ذکر است مجموعه تعداد نفرات پذیرفته شده ۱۶۷۵ نفر بوده که از این تعداد حدود ۲۵۰ نفر مشمول بند و ماده ۴۴ ایثارگری هستند که مراحل تبدیل وضعیت به رسمی آنها در شرف انجام است). علی مددی درباره برنامه جذب ۴۵۰ نفر در قالب قرارداد مدت معین نوین نیز گفت: از آنجا که به دلیل جلوگیری از تکثر نوع قرارداد در صنعت نفت، قرارداد مدت معین نوین لغو شده است، قرارداد همه پذیرفته شدگان، در قالب مدت معین موجود (مصوبه۱۶۶۲ه. م) امضا خواهد شد.

 تلاش حداکثری برای تبدیل وضعیت ایثارگران

وی درباره تازه ترین تصمیم ها برای اجرای ماده ۲۱ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران نیز توضیح داد: بر اساس بند «و» ماده ۴۴، اقدام های تکمیلی برای تبدیل وضعیت ۵۴۰۰ نفر مشمولان این طرح که هم اکنون در قالب قرارداد مدت معین و قرارداد مدت موقت مشغول به کار هستند، در حال انجام است. به گفته معاون وزیر نفت، درباره بند «د» تبصره ماده ۲٠ نیز نشست های مؤثری با دیوان عدالت اداری، رئیس فراکسیون ایثارگران مجلس و معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور و نمایندگان مشمولان (نیروهای واجد شرایط ایثارگری شاغل به صورت پیمانکاری و ارکان ثالث/ شرکتی) برگزار شده که امید است پس از رفع محدودیت های صنعت نفت، فعالیت های لازم در این زمینه نیز اجرایی شود. علی مددی به بحث فارغ التحصیلان گروه «الف» دانشگاه صنعت نفت نیز اشاره کرد و گفت: از هفته آینده، فرآیند مصاحبه استخدامی تمام ۱۴۴۹ نفر فارغ التحصیل باقیمانده گروه «الف» دانشگاه صنعت نفت با محوریت شرکت ملی نفت ایران آغاز می شود و ان شاءالله مطابق با نتایج مصاحبه ها، تا پایان سال اکثریت این افراد در برابر نیازهای استخدامی جذب و به کارگیری خواهند شد.

 رسیدگی به تقاضاهای تعدیل مدرک تحصیلی

وی با اشاره به فعال سازی شورای تعدیل مدرک تحصیلی و تعیین سوابق برای رسیدگی به تقاضاهای تعدیل مدرک همکاران صنعت نفت نیز اعلام کرد: در این مسیر، به بیش از ۵۰۰ تقاضای تعدیل مدرک که مربوط به کارکنان شرکت های ملی نفت ایران و ملی گاز ایران بوده است رسیدگی شده و رسیدگی به دیگر تقاضاهای مربوط به دیگر شرکت ها نیز در دستور کار قرار دارد.

 

قول وزیران نیرو، نفت و صمت برای جلوگیری از خاموشی ها در زمستان

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی به نشست این کمیسیون که با حضور وزیران نفت، نیرو و صمت برگزار شد، اشاره کرد و گفت: نشست امروز با هدف پیشگیری از خاموشی های مشابه تابستان امسال برگزار شد تا مردم و مشترکان خانگی دچار مشکل نشوند.فریدون حسنوند با اشاره به این نشست مشترک که عصر روز یکشنبه (۱۶ آبان ماه) گفت: با توجه به خاموشی های فصل تابستان احتمال ادامه این خاموشی ها در زمستان نیز داده می شود، بنابراین باید از هم اکنون تمهیدات لازم اندیشیده و امکانات کل کشور برای مقابله با این چالش بسیج شوند.وی با بیان اینکه از صداوسیما و دیگر رسانه ها می خواهیم در زمستان پیش رو درباره صرفه جویی در مصرف انرژی به مردم اطلاع رسانی کنند، افزود: درباره صرفه جویی در مصرف انرژی نکته مهم تامین سوخت نیروگاه های ۱۰ هزار و ۶۰۰ مگاواتی است که جدیدالاحداث هستند؛ زیرا قراردادی در این باره میان وزارتخانه های صمت و نیرو منعقد شده است. در واقع بعد از خاموشی های تابستان مقرر شد ظرفیت و منابع مالی صنایع کشور به کمک صنعت گاز و برق بیایند. به همین دلیل قرار است که این نیروگاه ها در مرحله نخست ۱۰ هزار و ۶۰۰ مگاوات برق تولید کنند و وزارت نفت نیز امروز مکلف شد سوخت آن را تامین کند.رئیس کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: در این نشست، همچنین وزیر صمت گزارشی درباره قراردادها و نحوه اجرای آنها ارائه کرد که باید اصلاحاتی در این قراردادها انجام شود؛ البته ضلع سوم این قراردادها، وزارت نفت است که باید برای تامین سوخت در این قراردادها دیده شود.حسنوند با بیان اینکه این نشست، با هدف پیشگیری از اتفاق های تابستان امسال برگزار شد تا مردم و مشترکان خانگی دچار خاموشی نشوند، بیان کرد: نباید به صنایع کوچک و بزرگ که در تابستان لطمه اقتصادی وارد شد، دوباره ضرر و زیان وارد شود؛ البته دستگاه های امنیتی نیز به این نشست دعوت شده بودند تا برای جلوگیری از قاچاق، اقدام های لازم را انجام دهند.