پخش فراورده های نفتی منطقه کردستان

رشد 13 درصدی مصرف سی ان جی در 6 ماه امسال

رئیس روابط عمومی شرکت ملی پخش فراورده های نفتی منطقه کردستان گفت:در6 ماه نخست امسال،مصرف گاز طبیعی فشرده(سی ان جی)در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 13 درصد افزایش داشته است.

یدالله زندی افزود:در نیمه نخست امسال،92 میلیون و458 هزار مترمکعب سی ان جی در جایگاه های عرضه سی ان جی عرضه شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 13درصد افزایش داشته است.

زندی با اشاره به اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت از آبان سال 98 و استفاده بیشتر از سی ان جی افزود: اجرای طرح رایگان دوگانه سوز کردن خودرو های عمومی(تاکسی و وانت بارها)و ثابت ماندن قیمت سی ان جی(هرکیلوگرم 6568 ریال) از عوامل مهم افزایش مصرف این سوخت پاک است.وی با تاکید بر استفاده از سی ان جی به جای بنزین به دلیل صرفه اقتصادی و کاهش آلاینده های زیست محیطی اظهار کرد: با افزایش مصرف این سوخت پاک، در نیمه نخست امسال بیش از 92 میلیون لیتر در مصرف بنزین صرفه جویی شده است.رئیس روابط عمومی شرکت ملی پخش فراورده های نفتی با بیان اینکه کردستان 52 جایگاه فعال سی ان جی دارد، تصریح کرد: به منظور خدمت رسانی مطلوب و ارائه خدمات مناسب به شهروندان، عملکرد تجهیزات فنی جایگاه های عرضه سی ان جی و فراورده های نفتی به وسیله کارشناسان فنی به صورت مستمر پایش می شوند.وی یادآور شد: در استان کردستان6 مرکز تبدیل خودرو های دوگانه سوز فعالیت می کنند که سه مرکز آن در سنندج و سه مرکز دیگر نیز در شهرستان های قروه، بیجار و سقز به شهروندان خدمات رسانی می کنند.

 

    شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب

ادامه کمک رسانی صنعت نفت به مناطق زلزله زده اندیکا

خدمات شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در سه حوزه تأمین ماشین آلات راهسازی، کمک های مؤمنانه و اعزام گروه های جهادی به مناطق زلزله زده اندیکا ادامه دارد.

شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان، مدیریت ترابری شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و حوزه مقاومت بسیج شهید تندگویان، از ابتدای وقوع زمین لرزه اندیکا تاکنون با اعزام انواع ماشین آلات سبک، سنگین و راهسازی و گروه های جهادی در حال امدادرسانی به ساکنان مناطق روستایی و عشایری اندیکا هستند.

هم اکنون 10 دستگاه شامل 6 دستگاه پیکاپ، یک دستگاه بولدوزر، یک دستگاه لودر و دو دستگاه کمپرسی در اندیکا حضور دارند و همگام با ستاد مدیریت بحران و دیگر دستگاه های اجرایی، به مردم منطقه خدمات رسانی می کنند.

در بخش کمک های مؤمنانه نیز تاکنون2 هزار بسته مواد غذایی به همراه اقلام ضروری مانند پتو و چادر از سوی پایگاه های مقاومت بسیج حوزه شهید تندگویان تهیه و در اختیار مردم گذاشته شده است.

 گروه های جهادی نیز از زمان آغاز بحران در منطقه حضور دارند و در زمینه بازسازی منازل خسارت دیده مشارکت دارند.

خدمات شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان از ابتدای وقوع زمین لرزه، در بخش اعزام ماشین آلات مختلف سبک، سنگین و راهسازی از 7450دستگاه- روز فراتر رفته و این امدادرسانی کماکان ادامه دارد.

 

     خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه خلیج فارس

اسکن زیر سطحی خط بندرعباس-رفسنجان  با فناوری GPR

معاون فنی شرکت خطوط لوله ومخابرات نفت منطقه خلیج فارس، از اسکن زیرسطحی خط لوله 26 اینچ بندرعباس - رفسنجان  با فناوری GPR  خبر داد.

محمد نصرگفت: با استفاده از فناوری اسکن زیرسطحی، عملیات پایش خط 26 اینچ بندرعباس - رفسنجان به طول تقریبی 8 کیلومتر انجام شد.

وی اظهار کرد: این روش برای نخستین بار در سطح شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران وبرای نخستین بار در این منطقه عملیاتی برای حدود60 کیلومتر از خطوط الحاقی به این حوزه عملیاتی درسال قبل انجام شده است.

نصر اظهار کرد: همچنین درسال جاری به منظور اطمینان از نبود انشعاب غیرمجاز، با نظارت واحد تعمیرات خط منطقه، پایش خط 26 اینچ کنونی از سوی شرکت پیمانکاری صلاحیت دار انجام شد.

وی گفت: این عملیات همکاری واحدهای تعمیرات خط و ترابری شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه مرکزی، در مدت زمان 10روز وصرف حدود 600 نفر- ساعت انجام شده است.

 به گفته معاون فنی شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه خلیج فارس، نتایج حاصل از اسکن مسیر نیز به وسیله همکاران واحد تعمیرات خط منطقه، بررسی و تحلیل شده است.

 

    پالايشگاه بندرعباس

تخصيص 700 ميليارد ريال به اجراي پروژه های  مسؤوليت اجتماعي

  مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس با اشاره به اینکه در سال 99 افزون بر 700 میلیارد ریال در همسویی با اهداف مسؤولیت های اجتماعی برای توسعه زیرساخت های عمرانی، درمانی، آموزشی و ورزشی در جامعه پیرامونی خود اختصاص داده،از آغاز ساخت بیمارستان 90 تختخوابی تخصصی کودکان در بندرعباس خبر داد.

هاشم نامور گفت: این بیمارستان در زمینی به وسعت 9 هزار مترمربع، در پنج طبقه و با اعتبار اولیه یکهزار و650 میلیارد ریال در مجاورت بیمارستان کودکان کنونی بندرعباس ساخته می شود.

وی افزود:با توجه به اینکه ساختمان و امكانات بيمارستان فعلی، جوابگوی نياز مردم استان هرمزگان نیست و به طرح تكميلی و افزایش بخش های تخصصی مثل بخش مداوای كودكان سرطانی نیاز داشت، احداث ساختمان تكميلی بيمارستان كودكان با مصوبه هیأت مدیره شرکت پالایش نفت بندرعباس در دستور کار قرار گرفت.

وی مدت زمان اجرای طرح را24 ماه اعلام و اظهار کرد:اقدام اجرایی این پروژه از شهریور امسال آغاز فونداسیون، ستون ها و دیوارهای برشی طبقه همکف بیمارستان انجام شده و قالب بندی و آرماتوربندی سقف طبقه همکف نیز در حال اجراست.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس گفت: رسالت و مسؤوليت اصلی این شركت، تولید و تحویل  فراورده های نفتی باکیفیت و تامین انرژی مورد نياز بخشی از كشور است؛ اما با درك موضوع مسؤولیت های اجتماعی و به منظور حفظ، مراقبت و كمك به جامعه ای كه در آن فعاليت می کند، همكاری و مشارکت با قشرهای مختلف جامعه را از وظايف اجتماعی خود می داند.

 

     شرکت پالایش نفت تهران

الگوبرداری شرکت صنایع هواپیماسازی از سامانه مدیریت دانش نفت

با الگوبرداری شرکت صنایع هواپیماسازی ایران، شمار شرکت های الگوبردار از مدیریت دانش شرکت پالایش نفت تهران به 81شرکت و سازمان بزرگ ایرانی رسید.

نشست نماینده مدیرعامل در امور مدیریت دانش و کارشناسان شرکت پالایش نفت تهران با مسؤولان و راهبران مدیریت دانش شرکت صنایع هواپیماسازی ایران در حالی برگزار شد که تا پیش از این، 80 سازمان و شرکت معتبر از سامانه مدیریت دانش شرکت پالایش نفت تهران الگوبرداری کرده اند.

در این نشست، درباره نحوه پیاده سازی مدیریت دانش، مسائل و چالش های فرهنگی و انگیزشی مربوط، همچنین رویکردهای اجراشده در مقوله مدیریت دانش، بحث و تبادل نظر شد.

 هماهنگی به منظور بازدید تیم توسعه سرمایه های انسانی و مدیریت دانش شرکت پالایش نفت تهران از صنایع هواپیماسازی ایران و تعامل دانشی بیشتر با این شرکت، مورد دیگر همکاری میان این دو بخش با یکدیگراست. از نگاه مسؤولان مدیریت دانش صنایع هواپیماسازی، رمز موفقیت مدیریت دانش در شرکت پالایش نفت تهران، به عنوان یکی از شرکت های سرآمد کشور در این زمینه،اهتمام مدیران ارشد به ایجاد فرهنگ یادگیری و انگیزش کارکنان، ایجاد یکپارچگی سیستمی با اتصال مدیریت دانش به اهداف استراتژیک و چشم انداز سازمان و ارتباط آن با دیگر سیستم های تعالی از طریق تدوین نقشه راهبردی مدیریت دانش، با پرورش 62 نفر از مهندسان دانش اداره های مختلف است.

 

   پخش فراورده های نفتی  منطقه قزوین

افزایش ظرفیت در ناوگان حمل و نقل فراورده های نفتی

مدیر شرکت ملی پخش فراورده های نفتی منطقه قزوین گفت: هشت دستگاه نفتکش شامل دو کامیون 6 چرخ برای ارسال سوخت به مناطق سخت گذر و کوهستانی و 6 تریلر جدید به ظرفیت ناوگان حمل ونقل این منطقه افزوده شد.لطف الله مسعودی افزود: افزون بر این و با فعالیت دوباره سه دستگاه نفتکش، هم اکنون این شرکت با91دستگاه خودروی حمل مواد سوختی، سوخت رسانی به واحدهای تولیدی و صنعتی، کشاورزی، اصناف،همچنین جایگاه های عرضه سوخت و فروشندگی های نفت سفید روستایی را در محدوده جغرافیایی استان قزوین انجام می دهد.وی درباره پرداخت کرایه حمل مواد سوختی نیز گفت: مشکل شرکت های حمل ونقل و پیمانکاران درباره ماده 38 قانون تأمین اجتماعی که سبب تأخیر در پرداخت کرایه های حمل شده، در نشست های متعدد مطرح و تدابیر لازم برای پرداخت بموقع کرایه حمل فراورده های نفتی به رانندگان اتخاذ شده است.

مدیر پخش فراورده های نفتی منطقه قزوین با اشاره به اختصاص مکانی مناسب با تجهیزات لازم برای استراحت رانندگان در محل این شرکت،یادآور شد: احداث پارکینگ نفتکش ها نیز در دستور کار منطقه است و به طور جدی پیگیر این موضوع هستیم.

 

شرکت نفت و گاز پارس

پارس جنوبی برای تولید حداکثری گاز در زمستان آماده است

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با تشریح برنامه های این شرکت در بخش های توسعه و تولید، به پایان عملیات تعمیرات اساسی سکوهای پارس جنوبی اشاره کرد و از آمادگی کامل برای تولید روزانه گاز به میزان 700میلیون مترمکعب در زمستان امسال خبر داد.

محمد مشکین فام در بازدید هفتگی از طرح های در دست اجرای شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه برنامه های از پیش تعیین شده در هر دو بخش توسعه و تولید به طور جدی پیگیری می شود، گفت: برای تولید گاز از 37 سکوی دریایی پارس جنوبی به میزان 700میلیون مترمکعب در روز آمادگی کامل داریم.

وی تحقق تولید از ردیف اول تصفیه گاز پالایشگاه فاز14 پارس جنوبی را به عنوان اولویت نخست مجموعه طرح های در دست اجرا عنوان و اظهار کرد: در ابتدای سال 1400وقفه ای کوتاه در اجرای کارها ایجاد شد که برنامه های توسعه را مختل کرد؛ اما با تلاش مضاعف کارفرما و پیمانکاران، فعالیت های خوبی صورت گرفته و در حال جبران تأخیرها هستیم.وی تاکید کرد: قولی را که به شرکت ملی نفت ایران و وزارت نفت مبنی بر تحقق تولید از پالایشگاه فار14در پایان آذرماه امسال داده ایم، به طور جدی دنبال می کنیم.مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس پروژه رو به پایان خط لوله انتقال میعانات گازی سایت 2 پارس جنوبی به منطقه پارس یک را از مهم ترین برنامه های در حال اجرا خواند و افزود: با تکمیل این پروژه، میعانات گازی پالایشگاه های سایت 2 پارس جنوبی از طریق یک خط لوله با ظرفیت هزار مترمکعب بر ساعت به سایت یک و تأسیسات ذخیره سازی میعانات گازی موجود در این منطقه منتقل می شود.مشکین فام با بیان اینکه این پروژه شامل نزدیک به 60کیلومتر خط لوله 32اینچ و یک ایستگاه پمپاژ است،اظهار کرد: فعالیت های مناسبی در زمینه تکمیل آن انجام شده و امیدواریم تا پایان آبان امسال این خط لوله تکمیل شود و بتوانیم میعانات پالایشگاه های سایت 2 را به سایت یک منتقل کنیم.وی به دیگر طرح های در حال اجرای منطقه پارس جنوبی اشاره و تصریح کرد:در بندر سیراف پارس تنگناهای جزئی وجود داشت که در حال رفع بوده و کار پیشرفت خوبی داشته است.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه اسکله شماره یک صادرات گاز مایع (پروپان و بوتان) بندر سیراف پارس با ظرفیت پنج هزار مترمکعب بر ساعت از بهمن سال گذشته در حال بهره برداری است، گفت: روند ساخت و تکمیل اسکله شماره 2 گاز مایع بندر سیراف پارس نیز با سرعت مناسبی در حال انجام و بازوهای بارگیری این اسکله هم بتازگی نصب شده، به طوری که این بخش از بندر تا پایان امسال، تکمیل خواهد شد.

مشکین فام همچنین از امکان انبارش گوگرد تولیدی پالایشگاه های پارس 2 در نخستین سوله ذخیره سازی گوگرد بندر سیراف پارس با ظرفیت 43 هزار تن تا پایان دی امسال خبر داد و گفت: صادرات این محصول تا پایان سال 1400محقق می شود.

 

شرکت ملی نفت ایران

5 انتصاب با حکم معاون وزیر نفت

محسن خجسته مهر،معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با صدور احکامی جداگانه، هرمز قلاوند را به عنوان مدیر نظارت بر تولید نفت و گاز شرکت ملی نفت ایران و محمد محمدی پور را به عنوان سرپرست مدیریت امور بین الملل این شرکت منصوب کرد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، همچنین در احکام جداگانه دیگری مهدی فکور را به عنوان مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، مراد کمالی را به عنوان سرپرست شرکت نفت خزر و بهروز میرابی زاده را نیز به عنوان سرپرست شرکت توسعه پایدار آسمان کیش منصوب کرد.

در این احکام، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران،ضمن تاکید بر حسن انجام کار در اجرای مسؤولیت های محوله، برای نامبردگان آرزوی توفیق کرده است.

انتصاب مدیرعامل شرکت ملی نفتکش

همچنین با موافقت حجت الله عبدالملکی، وزیر تعاون، رفاه اجتماعی و با حکم مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، حسین شیوا به عنوان مدیرعامل و عضو هیأت مدیره شرکت ملی نفتکش ایران منصوب شد.

 

 

   شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان

آغاز بهره برداری از مرحله دوم گازرسانی به واحدهای صنعتی زاهدان

 

مدیرعامل شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان از آغاز مرحله دوم گازرسانی به واحدهای صنعتی زاهدان، همزمان با روز 13 آبان خبرداد.

رضا پنجابی گفت: در این مرحله، گازرسانی به 22واحد تولیدی وشهرک مسکونی هامون ثمر انجام و بیش از20 کیلومتر دیگر از خطوط و شبکه های گازرسانی، تزریق گازشد.وی افزود: عملیات انجام شده به بخشی از پروژه گازرسانی به واحدهای صنعتی زاهدان که سال 1399 با 170 میلیارد ریال اعتبار آغاز شد، مربوط می شود.

مدیرعامل شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان تصریح کرد: بنا بر نامگذاری امسال(سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها) ایستگاه های اختصاصی کارخانه های صدف فوم و پاکت پلیمر شهرک صنعتی زاهدان، تزریق گاز شده اند.

مرحله نخست پروژه گازرسانی به واحدهای صنعتی زاهدان، پیش تر و مصادف با میلاد رسول اکرم اسلام(ص) به بهره برداری رسیده بود.