معجزه ای به نام لیموترش
سلامت ناخن ها: اگر ناخن های خشک و شکننده ای دارید، آب لیموترش و روغن زیتون را در ظرفی با هم مخلوط کنید و سرانگشتان تان را در آن قرار دهید و مدتی صبر کنید. بعد از اینکه ناخن ها کاملا در آن خیس خورد، بسیار بهتر و محکم تر از قبل خواهند شد.
 التیام بخش مشکلات تنفسی:آب لیموهنگام سرماخوردگی و گلو درد به دفع اخلاط جمع شده درمجرای تنفسی و کاهش آنها کمک می کند، زیرا سرشار از ویتامین ث است. نوشیدن یک لیوان شربت آب لیمو وعسل از شدت گلودرد هنگام سرماخوردگی کم می کند.
 درخشان کردن دندان ها: جوش شیرین و آب لیمو ترش را با هم مخلوط کنید تا خمیری رقیق به دست آید. سپس با یک مسواک آن را روی دندان های تان بمالید. فقط توجه داشته باشید که این ترکیب نباید برای مدت زمان زیادی روی دندان ها  باقی بماند و بعد از یک دقیقه باید آن را بشویید؛ زیرا ممکن است به دلیل حالت اسیدی که دارد، به مینای دندان آسیب برساند. این کار را انجام دهید و اثر درخشان کنندگی آن را ببینید.
 نگه دارنده مواد غذایی: لیمو ترش مانند یک آنتی اکسیدان عمل کرده و در نگهداری غذاها به صورت تازه تر و به مدت طولانی تر کمک می کند. اسید سیتریک موجود در لیمو، عواملی را که باعث تغییر رنگ میوه ها می شود، کاهش می دهد و آنها را برای مدت طولانی تری تازه نگه می دارد.
 یک دئودرانت طبیعی:اگر یک روز صبح قبل از بیرون رفتن از منزل متوجه شدید که اسپری شما تمام شده است، نگران نشوید. آب لیمو بخوبی جای آن را خواهد گرفت. نصف یک لیمو را با خود به حمام ببرید، پس از شست وشوی بدن تان آن را به محل های ترشح عرق بمالید و بگذارید برای پنج دقیقه بماند تا جذب پوست تان شود. سپس آب کشی کنید و مطمئن باشید که در طول روز، مانند یک دئودرانت ضد عرق برای شما عمل خواهد کرد.

یک دهان شوی طبیعی: بوی بد دهان به دلیل باکتری های موجود در آن است. اسید سیتریک موجود در لیمو، یک از بین برنده قوی این باکتری هاست. مطمئن باشید که با قرقره کردن آب لیمو در دهان و کاملا گرداندن آن در فضای بین دندان ها و زبان تان، تمامی باکتری هایی را که برای دهان و دندان های تان مضرند، از بین خواهد رفت.
 ضد تهوع: آب لیمو  ترش و شکر می تواند به عنوان ضد تهوع مصرف شود، حتی بوی آن گاهی دل به هم خوردگی ناشی از حالت تهوع را بهبود می بخشد.
 تسکین دهنده درد مفاصل و آرتریت:آب لیمو را روی مفاصل دردناک بدن تان بمالید تا تسکین یابند. این کار اسید اوریک را که باعث شدت علایم آرتریت می شود، از بین خواهد برد و درد ناشی از آن را تسکین می دهد.
 ضد یبوست:اسید سیتریک موجود در لیمو، به ترشح اسید معده کمک می کند و در نتیجه باعث هضم غذا و تسکین دردهای شکمی شده و به پیشگیری از یبوست نیز کمک می کند. پس از غذا خوردن، کمی آب لیمو ترش میل کنید و اثر شگرف آن را ببینید.
 مراقبت از پوست:برای داشتن پوستی شفاف و درخشان، عسل و لیمو را با هم ترکیب کنید و روی پوست تان بمالید. ویتامین ث موجود در لیمو، در ترکیب با خواص ضد عفونی کننده عسل، به عنوان یک ماسک عالی در داشتن پوستی صاف و درخشان به شما کمک خواهد کرد.
 ضد عفونی کننده وسایل خانه:بعد از اینکه ظروف را شستید، نصف یک لیمو را کاملا روی آنها بمالید و بگذارید حداقل برای نیم ساعت بماند. سپس آن را شسته و خشک کنید. این کار به از بین رفتن باکتری ها کمک خواهد کرد
 تمیزکننده چند منظوره: اسید سیتریک موجود در لیمو به عنوان یک تمیز کننده اعجاب انگیز همه سطوح منزل عمل می کند و می تواند به عنوان یک چند منظوره شیمیایی، البته بدون داشتن ضررهای ناشی از استفاده این مواد، به کار رود.
 هشدار به دیابتی ها  : با شمردن همه خواص این میوه پرخاصیت، فقط بدانید و آگاه باشید که لیموترش قند دارد و مصرف زیاد آن، قند خون را بالا می برد و بیماران مبتلا به دیابت، باید در مصرف آن صرفه جویی کنند.

 


چند نکته ساده برای کنترل
خـشــــم
نکته اول

این سؤال را از خود بپرسید: «آیا این موضوع چند ماه یا  چند سال دیگر هم برایم مهم است؟» به این وسیله می توانید مسئله را از دیدگاهی آرام تر بنگرید.

نکته دوم
از خود بپرسید: «بدترین نتیجه مورد عصبانیت من چیست؟» اگر کسی در پای صندوق فروشگاه از شما سبقت گرفت، سپری کردن سه دقیقه بیشتر، مسئله  آنقدر مهمی نیست.

نکته سوم
تصور کنید که خود شما نیز همان کار (کاری که موجب عصبانی تان شده است) را انجام می دهید. با خود رو راست باشید. قبول کنید که گاهی اوقات شما نیز جلوی یک راننده دیگر درمی آیید... بعضی مواقع این مسئله تصادفی است. آیا نسبت به خود نیز عصبانی می شوید؟

نکته چهارم
از خود بپرسید: «آیا طرف مقابل این کار را به طور عمدی نسبت به من انجام داده است؟» در بسیاری از مواقع متوجه خواهید شد که این مسئله فقط بر اثر بی دقتی و تعجیل رخ داده و کسی نمی خواسته شما را ناراحت کرده و بیازارد.

نکته پنجم
سعی کنید قبل از گفتن هر کلامی، تا عدد ده بشمارید. انجام این کار رابطه مستقیمی با عصبانیت ندارد؛ ولی می تواند صدمات ناشی از عصبانیت را به حداقل برساند.

نکته ششم
شمارش تا ده را با روش های جدید و بهتر انجام دهید، مثلاً این کار را با یک تنفس عمیق بین هر شماره عملی سازید. تنفس عمیق - از دیافراگم - به افراد کمک می کند تا احساس راحتی کنند.

 


نامه های نادر ابراهیمی به همسرش بانو!
همسفر همیشه بیدار دلسوزی چون تو داشتن، موهبتی است که هر راه طولانی سوزان را به حدی حسرت انگیز، کوتاه می کند   و کوبیده و آبادی نشان.
اما عزیزمن! لااقل به خاطر سلامت این هم اندیش همقدمی که من در تمامی سفرهایم، تا لحظه های آخر، به او محتاجم و براستی عصای دست تفکر من است، این طور نگرانِ خوب و بد هر قدمی که بر می دارم نباش و این طور، خودت را با این فکر که نکند پیچیدگی ها و دشواری های این راهِ هزار تو مرا از آنچه ظرفیت شدنش را داشته ام، بسیار دور کرده باشد، مضطرب مکن. من که می بینی تمام سعی خودم را، شاگردانه، برای یادگرفتن، اندیشیدن و فهمیدن به کار می برم. طبیعی است که بیش از آنچه هستم، نمی توانم عرضه کنم و هرگز نیز کم از آنچه بوده ام و می توانسته ام ، عرضه نکرده ام. این را می دانی و بارها شنیده ای که برای یک صعود دشوار ـ اورست یا دیواره علم کوه ـ گروهی بزرگ حرکت می کند تا گروهی کوچک برسد. گروه بزرگ تمام نیروی خود را به گروه کوچک می دهد، خود را وامی سپارد و وقف می کند تا گروه کوچک، لحظه رسیدن را احساس کند و این احساس را بالمناصفه تقسیم. در واقع به آسانی ممکن است که ما جای هر یک از افراد گروه کوچک را با هر یک از افراد گروه بزرگ عوض کنیم، بی آن که از بخت صعود، ذره ای بکاهیم؛ چرا که این نیروی گروه بزرگ است که گروه کوچک را به پیش می راند و به احساس رسیدن می رساند...
حال، عزیز من! تو آن گروه بزرگی، من آن گروه بسیار کوچک.
اصل، اراده معطوف به قدرت است و تفکر و اعتقاد. دیگر نباید این همه مضطرب بود و دل ناگران.
گروه بزرگ من، درست نیست که با دلشوره دائمی اش مرا از استوار رفتن باز دارد یا در این مسیر سخت، گرفتار تردیدم کند.

عزیز من!
 تو گرچه تکیه گاه منی، اما خود در تنهایی، ساقه باریک یک گل مینایی. مگذار حتی نسیم یک اضطراب، این ساقه نازک را مختصری خم کند. شکستن تو، در هم شکستن من است.
جهان، جهان دغدغه هاست. لااقل در باب منِ پنجاه ساله آب از سر گذرانده ، بی دغدغه باش!
ما چیزی را که با ایمان ساخته ایم، با سودا خراب نخواهیم کرد.
بخصوص، بانوی من! هرگز نگران این مباش که مبادا در حق من کاری می توانسته ای کرده باشی و نکرده ای، ابداً.
همان قدر که پای توقع در میان است، پای ظرفیت هم باید در میان باشد.

عزیز من!
 بگذار این طور بگویم تا مسأله، کاملاً و برای همیشه روشن شود:
اگر من چیزی نشده باشم، تو کوچک ترین گناهی نداری؛ چرا که همه زحمتت را برای آن که چیزی بشوم، کشیدی و من نشدم...
و اگر چیزی شده باشم ـ در خدمت انسان دردمند و انسانیت زخم خورده ـ هر چه شده ام، تویی و فقط تو؛ چرا که باز هم همه زحمت را برای چیزی شدنم ، فقط تو کشیده ای...
امروز، خجلت زده، تنها چیزی که می توانم بگویم این است که من در حق تو  بی حساب قصور کرده ام و تو در حق من، هیچ خوبی نبوده است که نکرده باشی...

 

تنبیه بدنی کودک چه عواقبی دارد؟
۱- زدن کودک نه تنها مشکلی را برطرف نمی کند، بلکه به او می آموزد که نسبت به خود احساس بدی داشته باشد و عزت نفسش را برای همیشه از دست می دهد. زدن کودک به بهانه تنبیه، باعث می شود که او احساس عجز و ناامیدی کرده و به مرور افسرده و پرخاشگر شود.
2-این در حالی است که عزت نفس پایین می تواند تا آخر عمر همراه کودک باشد. از این رو اگر از کودکمان اشتباهی سر زد، باید  در وهله اول خونسردی خود را حفظ کنیم و حتی ادای کتک زدن را هم درنیاوریم، چون می تواند مثل ضربه هایی، روح او را زخمی کند.
3-متأسفانه تنبیه بدنی می تواند کودکان را درباره شناخت و تشخیص درست از غلط، به اشتباه بیندازد. از این رو باید به کودکان مان بیاموزیم که روش های غیر مضر را برای بیان احساسات خود به کار گیرند و بدانند که فقط در این حالت، احساساتشان مورد پذیرش واقع می شود.
4-تنبیه بدنی فرزندمان به این معناست که رفتار ما درست بوده و حق با ماست، از همین رو به احتمال خیلی زیاد او نیز در آینده، کتک زدن را عمل درستی برای رسیدن به حق و حقوق خود می داند و به اطرافیانش صدمات جسمی وارد می کند، مثلاً دوستانش و حتی همسرش را در آینده کتک خواهد زد.
5-تنبیه بدنی به جد زمینه افت تحصیلی کودکان را فراهم کرده و موجب می شود فرد از پیشرفت و خلاقیت باز بماند، هنگامی که فرزندمان بی ادبی می کند، عکس العمل زود و نسنجیده ما، راه به جایی نمی برد؛ بلکه می توانیم با سنگین کردن  جو،  به او فرصت دهیم برای مدت کوتاهی احساس جدایی کرده و به رفتار زشتش فکر کند، چون کودکان در صورت کتک خوردن، کنترل درون خود را از دست داده و همیشه برای تشخیص درست از غلط، چشم شان به تصمیم دیگران خواهد بود.
6- آموزش دیدن و صحبت کردن با والدین با تجربه و موفق در تربیت فرزندان، می تواند سطح اختلالات روحی در نسل های آتی را کاهش دهد و از بسیاری از ناکامی های خانوادگی بکاهد.
صحبت های یک روانشناس
« امیر قاسم خانی»

 

تنباکوی قلابی و امتحان سران درباری
نقل است: شاه عباس صفوی، رجال کشور را به ضیافت شاهانه مهمان کرد، دستور داد تا درسرقلیان ها به جای تنباکو، ازسرگین اسب استفاده کنند. مهمان ها مشغول کشیدن قلیان شدند! ودود و بوی پهنِ اسب، فضا را پر کرد، اما رجال - از بیم ناراحتی  شاه - پشت سر هم
 بر نی قلیان پُک عمیق زده و با احساس رضایت، دودش را هوا می دادند! گویی در عمرشان، تنباکویی به آن خوبی  نکشیده اند!
شاه رو به آنها کرده و گفت: سرقلیان ها با بهترین تنباکو پر شده اند، آن را حاکم همدان برای مان فرستاده است.  همه از تنباکو و عطر آن تعریف کرده و گفتند: براستی تنباکویی بهتر از این نمی توان یافت.
شاه به رئیس نگهبانان دربار - که پک های بسیار عمیقی به قلیان می زد- گفت: تنباکویش چطور است؟
رئیس نگهبانان گفت: به سر اعلی حضرت قسم، پنجاه سال است که قلیان می کشم، اما تنباکویی به این عطر و مزه ندیده ام!
شاه با تحقیر به آنها نگاهی  کرد و گفت: مرده شوی تان  را ببرند که به خاطر حفظ پست و مقام، حاضرید به جای تنباکو، پهن اسب بکشید و به    به       ! و چه چه !کنید.