ادامه از صفحه 27
عدم تحرك بدني كافي و پشت ميزنشيني طولاني مدت از مشكلات اکثر كارمندان است كه ناراحتي هاي اسكلتي را سبب مي شود و در بلند مدت به سلامت آنان آسيب مي رساند. براي رفع اين مشكل چه اقدامي كرده ايد؟
راه اندازی کلینيك مشاوره ورزشی با هدف پايش سطح فعاليت هاي بدني كاركنان و غربالگري وضعیت اسكلتي بدن (افتادگی شانه، پشت گرد، اسکولیوز، زانوی پرانتزی، ضربدری) و همچنین آزمون های جسمانی شامل (تعادل، قدرت، عضلات شکم، انعطاف بدنی و...) آزمون های بدنی شامل (درصد چربی بدن، متابولیسم پایه، BMI و...) فشار خون و قند خون، غربالگری افراد در معرض خطر و کنترل عوامل خطر تغذیه ای ، از اسفند 95 در قالب پروژه پژوهشي، نگاه جدیدی در ورزش کارکنان شرکت مهندسی وتوسعه گاز ایجاد کرده است. هم اكنون همكاران روزانه به این کلینيك مراجعه و فرم هاي مربوطه را تکمیل می کنند و با دستگاه هاي پیشرفته مانند بادی کامپوزیشن تست های لازم از آنها گرفته می شود تا مشاوران تغذيه، حركت هاي اصلاحي متناسب با فعاليت هاي بدني شان و دستورات اصلاحی را تجویز کنند.  همكاران مي توانند براي مشاوره و آزمون هاي تخصصي به طبقه منهاي يك جنب بانك و نمازخانه مراجعه كنند و تشكيل پرونده دهند و پس از انجام تست ها، فعاليت هاي ورزشي هفتگي و تغذيه اي را دريافت كنند. اين خدمات تخصصي به منظور سلامت كاركنان در فرآیند معاينات دوره اي هم تاثيرگذار است.

آيا مشاوران ورزشي روی فعاليت هاي ورزشي جاري كه در سالن ها انجام مي شود، هم نظارت دارند؟
یکی از اقدام های موثر صورت گرفته، حضور کارشناسان در جلسات تمرینات رشته های مختلف است. مشاوران در سالن های ورزشی از نزديك با ورزشكاران در ارتباط اند و آنها را زیر نظر دارند. در صورت لزوم دستورات و مشاوره هاي لازم ارايه می شود و علاوه بر اين همانند مربیان بدنسازی تيم هاي حرفه اي، فرآیند گرم و سرد كردن بدن قبل و بعد از تمرینات، مسابقات و فعاليت ها را در دستور كار دارند. این اقدام توانسته است از بروز آسیب های احتمالی ناحیه زانو و مفاصل جلوگیری کند.

برنامه ريزي و اجراي فعاليت هاي ورزشي در گروی برخورداري از اطلاعات جامع و بانك اطلاعاتي مدون است. چه اقدام هایی براي تدوين شناسنامه ورزشي همكاران و خانواده ها كرده ايد؟
تدوين بانك اطلاعاتي و شناسنامه ورزشی استعدادهاي فعالان رشته هاي مختلف ورزشي از اهداف اساسي ما به شمار مي آيد كه با همكاري دبيران هیئت ها در حال انجام است؛ البته یکی از دستاوردهای کلینیك پزشکی، ورزشی ایجاد بانک اطلاعاتی است که با مراجعه هر فرد اطلاعات ورزشی او در فایل سیستمی ثبت و نگهداری می شود.
با توجه به اينكه در المپيادهاي ورزشي وزارت نفت و شركت گاز فقط كاركنان رسمي اجازه شركت دارند، براي كاركنان غيررسمي كه بخش قابل توجهي از نيروي انساني شركت را تشكيل مي دهند، چه برنامه هايي در نظر گرفته ايد؟
به نظر می رسد در مسابقات داخلي نه تنها محدوديتي براي شركت همكاران غيررسمي نداريم بلكه از سال گذشته سعي كرده ايم جشنواره فرهنگی، ورزشی ايام الله دهه فجر را پايه گذاري كنيم که جامعه آماري بالايي از نيروهاي قراردادي و پيمانكاري را پوشش مي دهد. اين تورنمنت همسو با نگاه مديريت عالي شركت و منابع انساني كه بر مشاركت و بهره مندي حداكثري گروه هاي مختلف كاركنان از امكانات شركت تاكيد دارند، اجرا مي شود.
برخي همكاران معتقدند جاي خالي گروه كوهنوردي در فعاليت هاي ورزشي شركت احساس مي شود، در حالي كه ظرفیت ها و علاقه مندي ها در همكاران وجود دارد و مي تواند ارتقا يابد. در اين زمينه برنامه اي داريد؟
خوشبختانه پيشنهاد فعال شدن مجدد گروه كوهنوردي در كميته ورزش شركت مورد موافقت قرار گرفت و به تصويب رسيد و مقدمات تشكيل آن فراهم شده است؛ البته همه كساني كه قصد صعودهاي تخصصي(نه پياده روي تفريحي) دارند، بايد داراي گواهي سلامت از لحاظ بیماری های قلبي، عروقي و صرع باشند. هماهنگي های لازم با سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت برای انجام تست های تخصصي از افراد، به عمل آمده است تا نخستین صعود كوهنوردان شركت طبق برنامه تدوين شده سالانه و 2 برنامه در هر ماه انجام شود.

برگزاري برنامه هاي خانوادگي، از جذاب ترين و پرمخاطب ترين رويدادهاي سازمان است كه همواره در راس مطالبات همكاران قرار دارد. چه برنامه هايي براي نيمه دوم سال در نظر داريد؟
اردوهاي خانوادگي كه تاكنون در قالب بازدید از کاخ موزه نیاوران، کاخ صاحبقرانیه، کوشک احمد شاهی، برج طغرل، بزرگترین باغ پرندگان خاورمیانه، هنرنمایی دلفین ها، بازدید گنبدآسمان نمایی برج میلاد، موزه مفاخر و بزرگان ادب و هنر، مراسم گلاب گيري قمصر كاشان و پیاده روی روستای ییلاقی شهرستانک اجرا شده، در نيمه دوم سال هم مورد تصويب كميته فرهنگي قرار گرفته و به انجام خواهد رسيد. همچنین تلاش همکارانم در بخش رفاهی فرصت استفاده از سيرك، پارك هاي آبی، دریاچه چیتگر، پارک دایناسورها و تئاترهای مختلف در قالب بلیت های تخفیف دار را فراهم کرده است. این حرکت استقبال خوبي را به همراه داشته که توزيع بليت ها در آينده هم تداوم خواهد داشت.
در پايان چه صحبتي با همكاران داريد؟
فلسفه وجودي واحد خدمات ذيل نياز مخاطبانش تعريف مي شود و تا استفاده كننده نباشد، وجود خدمات معنايي ندارد؛ البته ما جدا از همكاران نيستيم و خود و خانواده هايمان هم از تسهيلات و خدمات شركت بهره مند مي شويم. خدمات همانند پلي است كه امكانات سازمان را به كاركنان و خانواده هايشان مي رساند. همكاران با استفاده از امكانات، ما را به خدمات دهي بهتر ترغيب و تشويق مي كنند. استقبال همكاران باعث رشد و ارتقای خدمات بوده و همراهي و كمك آنان بهترين انگيزه است. همه همكارانم در واحد خدمات، از خدمت رسانی لذت مي برند و حس رضايتي كه در چهره مخاطبان جاري مي شود، خود با ارزش ترين پاداش برای ماست. نتايج فعاليت هاي ما بازخوردهاي آني در سيستم دارد و هرگونه نقصي در رستوران، پذيرايي، ورزش، نقلیه و... به سرعت نور در سازمان بازتاب مي يابد و ديده مي شود و اين يعني ما حق اشتباه نداريم. همكاران شايسته ما با نقش آفريني ممتاز و ملی در توسعه كشور لايق بيشترين تكريم، ارزش گذاري و احترام هستند.
در خاتمه به عنوان کسی که 20 سال سابقه فعالیت تصدی گری ورزش های همگانی و قهرمانی را دارد، توصیه می کنم همکاران برای شناسایی عارضه‎های اسکلتی بدن خود به کلینیك مشاوره ورزشی مراجعه کنند و از مشاوره کارشناسان حرکات اصلاحی و تغذیه بهره ببرند و حتی المقدور در جلسات آب درمانی که در هر دو بخش برادران و خواهران با استقبال چشمگیری مواجه شده است، مشارکت داشته باشند. به یقین روزی خواهد رسید که استخر کنونی برای این کار ظرفیت نداشته باشد و ما ناچار به افزایش ظرفیت هستیم.
در حال حاضر فعالیت های ورزشی ما از قالب یکسری برنامه های سنتی که به جز صرف هزینه های سنگین، شاید سود دیگری ندارد، خارج شده و در حوزه تندرستی، بهبود قابلیت های جسمانی و عملکردی و فراتر از آن درمانی، معطوف شده است؛ البته این موضوع، دقیقا منطبق با مجموعه سیاست های اجرایی و راهبردی صنعت نفت در ورزش یعنی حلقه سلامت است که اواخر سال گذشته از سوی اداره کل ورزش وزارت نفت ابلاغ شد.


گزارشی از کمیته راهبردی اقتصاد مقاومتی در پالایشگاه نفت امام خمینی شازند
جایگاه ویژه، انتظار ویژه

نشست كميته راهبردي اقتصاد مقاومتي با حضور ابراهيمي، نماینده شازند در مجلس شورای اسلامی، مدیر عامل پالایشگاه امام خمینی(ره )، ميرزايي فرماندار شازند و جمعي از مديران و روساي پالايشگاه در محل سالن جلسات شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند برگزار شد.
 در آغاز این نشست، علی جمشیدی، مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند با ارائه گزارشی از فرايند توليدات شركت گفت: این پالایشگاه از نظر توليد محصولات در كشور، سرآمد همه پالايشگاه هاست و در توليد بنزين، نفت گاز و گوگرد حرف اول را مي زند.
وي افزود:  این پالایشگاه همچنین در شش ماه اول امسال با و جود تعميرات اساسي، حدود 10 تا 15 درصد از برنامه اعلام شده شركت ملي پالايش و پخش جلوتر و به طور ميانگين روزانه 16 ميليون ليتر بنزين با كيفيت يورو 4 توليد داشته است و در بحث گوگرد با تمهيداتي كه با هماهنگي شركت ملي پخش از نظر توليد و محل ذخيره سازي اتفاق افتاده است، خوشبختانه با ايجاد و مهار انبارش گوگرد توانستيم از انتشار ذرات گوگرد به محيط زيست جلوگيري کنیم.
جمشیدی شرايط کنونی پالايشگاه را مطلوب ارزيابي كرد و گفت: عدم انجام اورهال تمامي واحدها در سال جاري با توجه به شرايط نياز كشور به بنزين اين پالايشگاه موجب شد به سال بعد موكول شود كه البته بررسي ها و هماهنگي هاي لازم را انجام داده ايم و اميدوارم با اطلاع رساني هايي كه انجام مي شود، پيمانكاران بيشتري اعلام حضور كنند تا دچار مشكل نشويم و در انجام تعميرات اساسي و تحويل گيري واحدها تأخير نداشته باشيم.
جمشيدي در پايان ضمن درخواست همكاري بيشتر با اداره كار جهت رفع مشكلات در جذب نيروي هاي تخصصي گفت: اميدوارم معضلات و اشكالات سال هاي قبل تكرار نشود و در بخش پيمانكارها و شناسايي نيروهاي متخصص   اداره كار شازند بتوانيم سال آينده تعميرات اساسي خوبي را در زمان معين و بدون هيچ حادثه اي به اتمام برسانيم و با كمبود توليد روبه رو نشویم.
در ادامه، نماینده مردم شهرستان شازند در مجلس شورای اسلامی نیز ضمن قدرداني از تلاش شبانه روزي مديريت و همه كاركنان پالايشگاه گفت: صنايعي مثل پالايشگاه، نيروگاه، پتروشيمي  و رنگ روناس با نام شازند عجين شده اند و باعث افتخار شهر شازند و افتخار ملي ما هستند. به ویژه نوع توليدات و نوع خدماتي كه در حال حاضر ارائه مي شود،   باعث افتخار ملي است و بايد تلاش كنيم صنايع مستقر شده در شهرستان شازند روز به روز تقويت و پويايي آنها حفظ شود. ابراهيمي، مسئوليت اجتماعي صنايع را بسيار مهم ارزیابی و تصريح کرد: از خود وزارتخانه قول هاي مثبتي گرفته ام و يك سري مذاكرات و مكاتباتي انجام شده كه بعد از نتيجه قطعي حتماً پالايشگاه يا خود وزارتخانه مستقيماً اقدام خواهد كرد.
نماينده شهرستان شازند درباره بحث خصوصي سازي پالايشگاه امام خميني (ره) شازند گفت: من با خصوصي سازي پالايشگاه كاملاً مخالفم و به اتفاق نمايندگان استان، اين کار را به معاون اول رئيس جمهور و وزير نفت ارائه داده ام. پالايشگاه امام خميني(ره) شازند جزء مدرن ترين پالايشگاه هاي موجود در كشور است و با كيفيت محصولاتي كه توليد مي كند، معتقدم كه بايد در اختيار حاكميت باشد. ما در مورد واگذاري هايي كه در كشور صورت گرفته است، چندان گزارشات مثبتي نداريم. عملاً چيزي كه تا به حال اتفاق افتاده است خوشايند نيست و اگر قرار باشد اين كار انجام شود، من از تمامي ابزارهاي موجود در قوه مقننه براي مخالفت با اين موضوع استفاده خواهم كرد.
وي در ادامه نقش پالايشگاه و صنايع منطقه را در تعالي شهرستان شازند بسيار مهم خواند و گفت: پالايشگاه امام خميني (ره) شازند هم به لحاظ موقعيت و هم به لحاظ نوع محصولاتي كه توليد مي كند ، در بين پالايشگاه هاي كشور جايگاهی ويژه تر دارد و من مايلم ارتباط بين ما و شما مديران پالايشگاه وجود داشته باشد و مجموعه مديريت شهرستان با همديگر هماهنگ عمل كنند. به ویژه اين سه صنعت بزرگ در شهرستان كه ما چشم اميد به آنها داريم و به لحاظ اثرگذاري در كشور بسيار شاخص هستند. ابراهيمي با توجه به نقش نيروي انساني بومي در موفقيت صنايع و رشد منطقه تصريح كرد: در زمینه نحوه جذب نيروي انساني توقعاتی داريم. بر همين اساس پيمانكاران و نيروهاي بومي در شرايط يكسان بايد در اولويت باشند. ممكن است در شرايط خاص و تخصص هاي ويژه، مديريت مجبور باشد حتي از نيروهاي خارجي هم استفاده كند اما در شرايط عادي و طبيعي ما توقعمان اين است كه از امكانات منطقه و نيروهاي بومي منطقه استفاده شود كه با اين كار منهاي كم كردن خطرات تردد و اياب و ذهاب، خود به خود نوعي ظرفیت ايجاد مي شود. بر همين اساس قرار است با كمك فرماندار، يك بانك اطلاعاتي تشكيل و آن را در اختيار شما قرار دهيم تا كساني كه براي اورهال مي آيند، كساني باشند كه پیش تر با شما همكاري داشته اند تا اطمينان خاطر برايتان به وجود بيايد. پالايش، يك كار كاملاً تخصصي و فني است. ما در عين حال كه توقع داريم صنايع به مسئوليت اجتماعي خود عمل كنند، در عين حال ورود افرادي كه در اين كار سررشته ندارند، پذيرفته نيست و هيچ نهاد غيرمرتبطي نبايد اعمال نظر کند. اينجا ساختارش كاملاً تخصصي است و اگر كسي با نيات سياسي يا امنيتي بخواهد ورود پيدا كند، اشتباه است، زیرا مرزهاي ما تعريف شده است و من دخالت و مرزشكني را صحيح نمي دانم. من مانع كساني مي شوم كه بخواهند بي تخصص وارد شوند و همين جا اعلام مي كنم در مورد پيشرفت پالايشگاه هر كمكي از من بربيايد، دريغ نخواهم كرد.
ميرزايي، فرماندار شازند نیز ضمن قدرداني از همكاري هاي پالايشگاه با اشاره به مشكلات شهرستان شازند و توقعات خود و مردم از صنايع منطقه گفت: ما هفت هزار نفر بيكار در اين شهرستان داريم كه بايد به آنها پاسخگو باشيم و معتقدم كه بخش عمده نيروي انساني كه شايد خيلي نيازمند به تخصص هم نباشند، مي تواند توسط سه صنعت بزرگ به صورت مستقيم يا غير مستقم مشغول به كار شود يا به عنوان نمونه، اين صنايع اگر خريد مايحتاج خود را از شهرستان انجام دهند، موجب رونق اقتصادي در اين شهر مي شوند كه مي تواند بخشي ازآمار بيكاري را بكاهد.
ميرزايي در پايان با اشاره به خدمات رساني مطلوب پالايشگاه امام خميني(ره) در شرايط بحران و امداد رساني گفت: من از مجموعه پالايشگاه شازند در زمينه بحران و امداد رساني قدردانی مي كنم. هرگاه در زمينه هاي مختلف از جمله ماشين هاي آتش نشاني و مسائل بحراني و امداد رساني احساس نياز داشتيم، صنايع بزرگ منطقه هم در زمستان و هم در تابستان همكاري بسيار خوبي با ما داشته اند. اميدوارم اين انسجام و همكاري بتواند راهگشا باشد تا بتوانيم با استفاده از امكاناتي كه درشهرستان است، به مردم خدمت رساني و توقعاتشان را برآورده کنیم.