اقدام های تولیدی در مسیر رفاه مردم

محسن خجسته مهر همچنین در مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان که در این شرکت در خرمشهر برگزار شد، با اشاره به جمله تاریخی «خرمشهر را خدا آزاد کرد» از امام خمینی(ره) گفت: اگر تاخیر ۷ ساله نبود، می توانستیم با تولید روزانه ۳۲۰ هزار بشکه در میدان آزادگان جنوبی، از ۶ میلیارد دلار عدم النفع اقتصادی آن جلوگیری کنیم که اکنون با اتخاذ تدابیر لازم، این مهم را محقق و خرمشهری دیگر را آزاد خواهیم کرد.  وی افزود: در دوران جنگ تحمیلی انسان های وارسته ای را در خرمشهر از دست دادیم و این مسئولیت ما را در ارائه خدمت به مردم شریف این منطقه دوچندان می کند، چشم انداز تولید از میادین غرب کارون، یک میلیون بشکه در روز است و با ترسیم طرح آمایش سرزمین منطقه، توسعه اقتصادی و سیاسی را محقق می کنیم و علاوه بر تولید، توان سیاسی انقلابی خود را نمایش خواهیم داد که همه این ها باید به رفاه مردم منطقه ختم شود. مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با ذکر این جمله از مقام معظم رهبری که «خرمشهرها در پیش است»، اظهار کرد: توسعه همه جانبه میدان عظیم مشترک آزادگان فتح خرمشهری دیگر است و ضرورت دارد از دارایی های مردم در پشت خاکریزهای اقتصادی صیانت شود. خجسته مهر افزود: میادین غرب کارون جذاب ترین عرصه برای سرمایه گذاری و توسعه است که باید با ایجاد طرح مدیریت یکپارچه و ارائه توجیه اقتصادی برای سرمایه گذاری، توسعه این میادین را سرعت بخشید. مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با تشریح اولویت های این شرکت در حوزه غرب کارون گفت: اتمام طرح نیمه تمام آزادگان جنوبی علاوه بر توسعه فاز دوم میدان های یادآوران و آزادگان شمالی و نگهداشت توان تولید دارخوین را می توان از اهم برنامه های ما برای این حوزه برشمرد. خجسته مهر با تاکید بر ایجاد ظرفیت های جدید در شرکت اروندان برای آمادگی هر چه بیشتر این شرکت جهت راهبری تولید روزانه یک میلیون بشکه نفت گفت: هم افزایی با توسعه دهنده برای مدیریت بهتر پروژه ها و تعامل با شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب برای استفاده از توان فنی و عملیاتی باید مدنظر قرار گیرد و شرکت ملی نفت ایران اعتبارات و اختیارات مورد نظر را برای چابک سازی سازمان در مسیر ارتقای بهره وری و تحقق اهداف بزرگ، در اختیارشرکت نفت و گاز اروندان قرار خواهد داد. جهانگیر پورهنگ، مدیرعامل سابق شرکت بهره برداری نفت و گاز اروندان نیز ضمن تقدیر از تلاش های بی وقفه کارکنان این شرکت، بر پیگیری پروژه های در دست اقدام و مسائلی چون استقرار شرکت اروندان و خدمات رفاهی به کارکنان تاکید کرد. عبدالله عذاری اهوازی، سرپرست شرکت بهره برداری نفت و گاز اروندان نیز با اشاره به اینکه نیروی انسانی مهمترین سرمایه سازمان است، گفت: مبنای کار شایسته سالاری است و با این تفکر و تمرکز بر ارائه آموزش های لازم از طریق یک برنامه جامع آموزشی، اهداف شرکت و در راس امور، تثبیت تولید و توسعه را در دستور کار قرار می دهیم.

وی افزود: انجام وظایف و تعهدات نسبت به زیست بوم پیرامونی به ویژه تالاب، رعایت دستورعمل های ایمنی، مطالعات مخازن، حمایت از ساخت داخل و همکاری با شرکت های دانش بنیان را به عنوان رویکردهای اصلی سازمان مدنظر قرار خواهیم داد. در پایان این نشست، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از تلاش های جهانگیر پورهنگ تقدیر و با اعطای حکم سرپرستی به عبدالله عذاری اهوازی، برای وی آرزوی موفقیت کرد.

دیدار خجسته مهر با نماینده ولی فقیه در استان خوزستان

محسن خجسته مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با حضور در بیت نماینده ولی فقیه در استان خوزستان با وی دیدار کرد. مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در این دیدار عنوان کرد: برای اینکه بتوانیم در کارهای خود موفق شویم، نیاز به حمایت های شما داریم، کسی نمی تواند بگوید که من به تنهایی موفق خواهم شد. آیت الله سید عبدالنبی موسوی فرد، نماینده ولی فقیه در استان خوزستان نیز در این دیدار اظهار کرد: زمان کوتاه است و در چشم بر هم زدنی فرصت ها به پایان می رسد. تا زمانی که فرصت دارید، کار جهادی انجام دهید که البته از این دولت هم همین انتظار می رود. وی با اشاره به اینکه استان خوزستان دارای ذخایر عظیم نفت و گاز است و زیبنده مردم خوزستان نیست که هنوز آثار عقب ماندگی را در این استان احساس کنند، تصریح کرد: باید بخشی از درآمدهای نفتی به مشکلات خوزستان اختصاص یابد. امام جمعه اهواز همچنین در این دیدار بر استفاده حداکثری از نیروهای بومی در صنعت نفت اهواز، ایجاد ارزش افزوده در صنعت نفت و گاز، توجه بیشتر به دانشکده نفت استان، رفع مشکل بیکاری جوانان در استان خوزستان و استفاده از نیروهای پاکدست و پر تلاش در صنعت نفت تأکید کرد.

 

  شرکت نفت فلات قاره ایران باید با حداکثر ظرفیت تولید کند

محسن خجسته مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در آیین تودیع و معارفه مدیران عامل پیشین و جدید شرکت نفت فلات قاره ایران گفت: انتظار داریم تولید در شرکت نفت فلات قاره ایران در حداکثر ظرفیت صورت گیرد، چراکه بازیابی تولید در این شرکت کار آسانی نیست و تولید حداکثری در این شرکت ضرورت دارد. مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ، با بیان این مطلب افزود: عملیات بیشتر، نیازمند سرمایه بری و هزینه کرد بیشتر است و هزینه تولید در نفت فلات قاره نیز به دلیل ماهیت فراساحلی آن بیش از خشکی است، بنابراین مهار هزینه ها و توجه به اقتصاد طرح ها در این شرکت باید دوچندان مورد توجه قرار گیرد.

 تأکید بر توسعه میدان های مشترک

وی ادامه داد: درباره توسعه میدان های کمتر توسعه یافته و میدان های توسعه نیافته خلیج فارس به ویژه توسعه و نگهداشت توان تولید میدان های مشترک باید برنامه ریزی مدونی انجام شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه سودآوری و ثروت آفرینی حداکثری باید در همه مراحل کار به ویژه در بحث افزایش تولید و افزایش ضریب بازیافت به عنوان ملاک اصلی مدنظر باشد، بر لزوم اتخاذ و پیگیری راهبردی مشخص برای توسعه میدان ها در خلیج فارس تأکید کرد و گفت: همین جا قول می دهیم شرکت ملی نفت ایران از منابع قابل دسترس و دیگر منابع موجود در کشور با اولویت برای توسعه میدان های مشترک نفت فلات قاره استفاده کند و به هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران نیز تأکید کرده ام در این زمینه از هیچ کمکی نباید مضایقه شود. خجسته مهر با تأکید بر این نکته که برنامه های تدوین شده برای پیشبرد اهداف شرکت ها به طور مستمر رصد می شوند، بر اهمیت مؤلفه زمان و توجه ویژه به کیفیت کار در کنار تخصیص بهینه منابع تأکید کرد.

 زنجیره تأمین و توزیع ایرانی

وی گفت: امکان استفاده از خدمات خارجی در شرکت نفت فلات قاره ایران به دلیل جغرافیای ویژه و هم مرز بودن با کشورهای دیگر، سهل الوصول تر است، اما انتظار می رود زنجیره تأمین و توزیع در این شرکت به طور کامل ایرانی باشد که باید در این زمینه سختگیری شود.  به گفته وی، با وجود امکان تأمین ۸۵ درصد  نیازمندی های کالاها و تجهیزات صنعت نفت از داخل، بالغ بر نیمی از ظرفیت ساخت کالا در کشور بدون استفاده و لازم است اقدام هایی مسنجم صورت گیرد و حتی در صورت نیاز در قراردادها تجدیدنظر شود، چراکه دیگر نمی توان با توصیه و ریش سفیدی و... انتظار استفاده حداکثری از توان داخل داشت، بلکه باید روند کار را به نوعی سازماندهی کرد که به طور سیستمی امکان عدول از این روند نباشد. مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: وقتی می گوییم نفت را سر سفره مردم بیاوریم، لزوماً به این معنا نیست که درآمد حاصل از فروش نفت را به مردم دهیم، بلکه باید فضا را برای بهره مندی مردم مساعد کنیم و استفاده حداکثری از توان داخل، از راهکارهای آن است.  خجسته مهر با یادآوری اینکه سختی کار در دریا به مراتب بیش از خشکی است و ما قدردان زحمات کارکنان نفت فلات قاره هستیم، افزود: بی تردید، کارکنان که بار سنگین تولید را بر دوش دارند، خالق اصلی موفقیت های شرکت ملی نفت ایران هستند. خجسته مهر از تلاش های علیرضا سلمان زاده، مدیرعامل پیشین شرکت نفت فلات قاره ایران به دلیل حضور در این میدان سخت قدردانی و برای علیرضا مهدی زاده، مدیرعامل جدید این شرکت آرزوی موفقیت کرد.

 مؤلفه های مهم در انتصاب ها

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران از جنس کارکنان همین شرکت است، بر استفاده حداکثری از گزینه های آشنا با جنس کار در انتصاب مدیران هر شرکت تأکید کرد و درباره شاخص های مهم در انتصاب ها افزود: مهم ترین شاخصه، کارآمدی است و البته در این زمینه باید یادآوری کرد که انتخاب یک نفر، به معنای ناکارآمدی دیگران نیست.

محسن خجسته مهراتخاذ تصمیم های صحیح، اولویت بندی صحیح پروژه ها و اجرای بهینه طرح ها و پروژه ها را از نتایج توجه به مؤلفه کارآمدی در انتخاب مدیران دانست و ادامه داد: سلامت کافی، روحیه فسادستیزی، بهره مندی از علم و دانش در کنار تجربه و استفاده از افراد دانا از دیگر شاخص های حائز اهمیت در این زمینه است. خجسته مهر گفت: مدیران باید بدانند وقتی مسئولیت به آنان واگذار شده است، قرار نیست وارد هتل پنج ستاره شوند، بلکه باید کفش پولادین بپوشند تا بتوانند در این عرصه کار را به خوبی پیش ببرند. وی بار دیگر بر اهمیت انتخاب درست اعضای هیئت مدیره شرکت ها تأکید کرد و کارآمدی اعضای هیئت مدیره را شاخصی مهم در پیشبرد اهداف شرکت و موفقیت مدیرعامل برشمرد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به ذخایر سرشار هیدروکربور مایع شرکت ملی نفت ایران که چشم انداز صدساله را پیش روی تولید این شرکت قرار می دهد، بر اهمیت جذب نیروهای کارآمد و بامهارت و کارشناس برای پیشبرد اهداف صنعت نفت در درازمدت تأکید کرد و تکریم و احترام به سرمایه انسانی را در این زمینه ضروری خواند.

 معیار شایسته سالاری است نه جناح بندی های سیاسی

علیرضا مهدی زاده، مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران نیز در این نشست ضمن قدردانی از حسن اعتماد وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران برای واگذاری مسئولیت خطیر و سنگین مدیریت شرکت نفت فلات قاره، ابراز امیدواری کرد که با کمک مدیران و رؤسای مناطق عملیاتی و کارکنان شریف این شرکت، شرکت نفت فلات قاره ارتقا یابد. وی با اشاره به بروز بعضی از نارضایتی ها در میان کارکنان شرکت نفت فلات قاره ایران افزود: امیدواریم این نارضایتی ها با همراهی و کمک مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران حل شود، زیرا کارکنان این شرکت در سخت ترین شرایط کار می کنند و باید برای ایفای نقش مناسب، انگیزه کافی داشته باشند. مهدی زاده یادآور شد: معیار من برای کار، شایسته سالاری و توانمندی خواهد بود و نه جناح بندی های سیاسی. هر شخصی که خواهان پیشرفت کشور است با هر جناح و گرایشی می تواند برای پیشبرد اهداف شرکت مؤثر باشد. وی افزود: در زمان مدیریت آقای سلمان زاده، خوشبختانه دستور کار بعضی از پروژه های تعیین تکلیف نشده مشخص شد و ان شاءالله این پروژه ها را تا ثمربخشی کامل دنبال می کنیم و امیدواریم در کنار این فعالیت ها، بتوانیم پروژه های جدیدی نیز تعریف و اجرایی کنیم.

 قدردانی از همراهی کارکنان نفت فلات قاره

علیرضا سلمان زاده، مدیرعامل پیشین شرکت نفت فلات قاره ایران نیز در این نشست گفت: همکاران ما با وجود همه محدودیت ها، تلاش خود را به کار گرفتند و با همدلی قابل تحسین کارکنان در شرایط تحریم توانستیم تولید را بی وقفه استمرار دهیم.

وی با اشاره به تعیین تکلیف بعضی از پروژه های بلاتکلیف مربوط به سال های گذشته در دو سال اخیر و ترخیص کالاهای متروکه برای استفاده در پروژه ها، همچنین توجه به ساخت داخل و انجام عملیات تعمیراتی با اتکا به توان کارکنان، اعلام کرد: من همه انرژی، آبرو و زندگی خود را در این مدت در میدان گذاشتم و از همراهی و همکاری کارکنان نفت فلات قاره در این مسیر قدردانی می کنم. سلمان زاده برای مدیرعامل جدید شرکت نفت فلات قاره ایران هم آرزوی موفقیت و سربلندی کرد و اعلام آمادگی کرد که به عنوان فرزند صنعت نفت، هرگاه نیازی به کمک وی باشد، دریغ نخواهد کرد.