گزارشی از سفر دوم وزیر نفت به استان بوشهر

قول مساعد برای بررسی مطالبات نیروی انسانی


مشعل      وزیر نفت در جریان برنامه یک روزه سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری و جمعی از اعضای هیئت دولت روز جمعه(۱۶ مهرماه) وارد استان بوشهر شد. این سفر با هدف دیدارهای مردمی و بررسی وضع پروژه های عمرانی، اقتصادی و زیرساختی استان بوشهر و بررسی پروژه های نیمه کاره صنعت نفت و حل مشکلات و دغدغه های مردم منطقه صورت گرفت. این ششمین مقصد وزیر نفت و دومین سفر به استان بوشهر است. وزیر نفت در بدو ورود، به شهرستان جم رفت و در نخستین برنامه خود با حضور بر مزار دو تن از شهدای گمنام هشت سال دوران دفاع مقدس به آنها ادای احترام کرد. او در ادامه پای دغدغه چند نفر از پیمانکاران پالایشگاه گاز فجر جم نشست و پس از شنیدن توضیحات مدیرعامل این پالایشگاه، برای از سرگیری فعالیت نیروهای پیمانکار در این پالایشگاه قول مساعد داد. وزیر نفت همچنین در جریان بازدید هوایی سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری از جزیره صنعتی صدرا و سکوهای درحال ساخت میدان رشادت همراه او بود.

اختصاص 70 میلیارد تومان برای تأسیسات
 آب شیرین کن سیراف - جم
اوجی بخش زیادی از برنامه سفر خود را در شهرستان جم بود و ابتدا از روند احداث تأسیسات آب شیرین کن سیراف - جم بازدید کرد. پروژه تأمین آب از مرکز سیراف به شهرک های توحید و تندگویان که با مشارکت وزارت نیرو انجام می شود، یکی دیگر از پروژه های مورد بازدید وزیر نفت بود. اوجی در جریان این بازدید گفت: به فرماندار و آقای احمدی، نماینده دیر، کنگان، جم و عسلویه در مجلس شورای اسلامی قول دادیم که وزارت نفت ۷۰ میلیارد تومان تا پایان امسال به این پروژه تخصیص می دهد تا ان شاء الله تکمیل شود و فاز نخست آن به بهره برداری برسد.
وی پس از بازدید از این طرح در جمع خبرنگاران با تأکید بر اینکه شعار وزارت نفت دولت سیزدهم این است که هر جا فعالیت هایی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی داریم، مردم هم از قِبَل آن باید بهره مند شوند، گفت: بیش از ۳۶۰ پروژه مسئولیت اجتماعی در این سفر استانی با ارزشی بالغ بر ۷۰۰ میلیارد تومان تعریف شده است که بیشتر آنها در شهرستان جم و عسلویه خواهد بود.
بر اساس این گزارش وزیر نفت از بهره برداری بخشی از پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی تا پایان امسال و آغاز برنامه ریزی و مطالعات فشارافزایی روی فازهای پارس جنوبی خبر داد و عنوان کرد: برآورد ما این است که با توجه به افت فشار میدان های گازی به حدود ۲۲ میلیارد دلار، سرمایه گذاری طی ۶ تا ۸ سال آینده برای حفظ و نگهداشت تولید گاز نیاز است.

نشست های مردمی و قول عمل به مسئولیت اجتماعی
وزیر نفت در جریان این سفر با اقشار مختلف مردم شهرستان جم دیدار داشت و پای دغدغه های آنها نشست و برنامه های وزارت نفت برای نیروی انسانی را تبیین کرد. او گفت: صنعت نفت هم اکنون دارای ۶۱ هزار نیروی رسمی، ۴ هزار نیروی مدت معین، ۳۴ تا ۳۵ هزار نفر نیروی مدت موقت و ۱۰۵ هزار نفر نیروی ارکان ثالث است. سیاست همه دولت ها بر این بوده که دولت باید چابک باشد و با توجه به ظرفیت، سمت ها و ساختار که در هر سازمان یا وزارتخانه ای دیده شده در مقابل آن نفر جذب شده است.
وی به موضوع تبعیض در مقدار پرداختی ها به کارکنان اشاره و با تأکید بر اینکه به هیچ عنوان آن را نمی پذیرد، تصریح کرد: شرح کار مدیران در قراردادی که با پیمانکاران برای نیروهای قراردادی و ارکان ثالث امضا می شود بسیار مهم است. پس از بازگشت به تهران یک تیم کارشناسی به عسلویه و جم می فرستم تا افزون بر بررسی قراردادها، بحث معیشت نیروها و طبقه بندی مشاغل کارکنان این مناطق را پیگیری کنند.
 اوجی همچنین به احیای ۱۰ هزار سمت سازمانی حذف شده اشاره کرد و افزود: بخش زیادی از کارکنان قرارداد مدت موقت که در صف انتظار بودند، برحسب صلاحدید و تحت بررسی کمیته ای که همه به عدالت عمل خواهند کرد، جذب خواهند شد.
وزیر نفت در واکنش به موضوع بی عدالتی و تبعیض ها نیز گفت: این موضوع به طور قطع بررسی و مرور خواهد شد و از همین جا اعلام می کنم که جناب آقای سخاوت اسدی، مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس هم به اطلاع همه مدیران در حوزه بالادست و پایین دست برسانند که از امروز به بعد حتماً در قراردادها بحث معیشت کارکنان و خوابگاه های تیم های کارگری، بازنگری شود و در شرح کار قراردادها این موضوع نیز دیده شود.
اوجی افزود: موضوعاتی که در حوزه وزارت نفت نیست، قطعاً به نمایندگی شما در جلسه شورای اداری استان و در دولت مطرح خواهم کرد و تمام تلاش دولت با تدابیری که پیش گرفته و صبری که شما مردم خواهید داشت حل و فصل مشکلات است.
وزیر نفت با قدردانی از مردم شهرستان جم، شیخ موسی احمدی، نماینده مردم دیر، جم، کنگان و عسلویه در مجلس شورای اسلامی، امام جمعه، فرماندار و مدیران صنعت نفت در این منطقه اظهار کرد: اعتقاد دولت، وزارت نفت و بنده بر این است که هرجایی که صنعت نفت، گاز و پتروشیمی فعالیت دارد، باید در آن منطقه، مردم از قِبَل این صنعت بهره مند شوند.
وی با تأکید بر اینکه قول می دهیم هر پروژه صنعتی را که داشته باشیم، حتماً بحث مسئولیت اجتماعی آن را نیز مدنظر خواهیم داشت، افزود: برای استان بوشهر ۳۶۰ پروژه در بخش های مختلف آموزشی، رفاهی، فرهنگی، راه و طرح های هادی بالغ بر ۷۰۰ میلیارد تومان تعریف شده که شاید بتوان گفت بی سابقه بوده است؛ بخشی از این پروژه ها تا پایان امسال و بخشی نیز سال آینده تکمیل خواهند شد و مطمئن باشید تمام مواردی که وزارت نفت متعهد می شود به طور حتم اقدام خواهد شد.
اوجی درباره آبرسانی به سیراف، جم و توحید گفت: علاوه بر ۲۰۰ میلیارد تومانی که تاکنون هزینه شده است، ۷۰ میلیارد تومان را تقبل کرده ایم و امیدواریم فاز نخست این پروژه تا پایان امسال به بهره برداری برسد و مابقی آن را امروز در نشست دولت مطرح می کنیم که جزو تعهدات وزارت نیرو است. در حقیقت وزارت نفت در این پروژه مشارکت دارد.
وی به بحث هایی که در این نشست در موضوعات مختلف انجام شد، اشاره کرد و افزود: بخش هایی از این مباحث جزو حوزه وزارت نفت نیست و ما اینها را جزو کمک و مشارکت عام المنفعه می دانیم، اما پروژه های کلان  دیگری را که اشاره کردند، بنده به عنوان وزیر معین در این شهرستان، در دولت مطرح خواهم کرد و دولت حتماً تصمیم خواهد گرفت. ولی آن مواردی که جزو تعهدات وزارت نفت و مسئولیت اجتماعی تقبل کردیم مطمئن باشید انجام خواهد شد.
وزیر نفت درباره بحث اشتغال و بیکاری اظهار کرد: پروژه های جدیدی در بخش فشارافزایی حوزه پارس جنوبی و توسعه میدان های مستقل گازی و نفتی استان (بالغ بر۱۲ میدان) در حال تعریف است که با رونق گرفتن و شروع این پروژه ها به طور قطع، تحولی در اشتغال این منطقه ایجاد خواهد شد.
اوجی گفت: با توجه به افت فشار میدان های گازی برآورد ما این است که طی ۶ تا ۸ سال آینده حدود  ۲۲ میلیارددلار برای حفظ و نگهداشت تولید گاز میدان های گازی که عمدتاً مشترک است باید سرمایه گذاری کنیم، ضمن آن که بخش اعظم این کار در این استان و روی فازهای پارس جنوبی و از جمله نار و کنگان که در استان بوشهر است، برنامه ریزی خواهد شد.

پاسخ به مطالبات و بررسی مشکلات در حوزه نیروی انسانی
اوجی در واکنش به اینکه گفته شده در برخی موارد نیروها را استفاده نمی کنند و می گویند نیروهای بومی تخصص مورد نظر را ندارند، افزود: برای رفع این موضوع، به آقای اسدی (مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس) اختیار داده شده که با سازمان فنی و حرفه ای استان عقد قرارداد شود، هزینه ها را هم وزارت نفت تقبل می کند، همکاران و نیروهای متخصص ما نیز متعهد به آموزش می شوند تا جوانانی که توانایی لازم را دارند، آموزش داده شوند و روزی برسد که همه نیروهای بومی منطقه به کار گرفته شوند.
وی درباره مدیران پروازی به عنوان یکی از موضوعات مطرح شده در این نشست اظهار کرد: این موضوعات به مرور حل خواهد شد و جزو اولویت های کاری ما خواهد بود.
وزیر نفت درخصوص تیم های ورزشی پارس جنوبی اظهار کرد: درباره این موضوع نیز به آقای اسدی اختیار داده شد و بنده نیز اعتبارات آن را تقبل می کنم که از نیروهای بومی منطقه استفاده شود.  
وی با اشاره به اینکه دولت سیزدهم و همه اعضای هیئت دولت شبانه روز به دنبال رفع مشکلات معیشت مردم هستند، گفت: طی بیش از یک ماه گذشته از آغاز به کار این دولت، بحث واکسیناسیون آرامشی را در کشور ایجاد کرده است. در بحث تورم نیز راهکارهای مختلفی در نشست های دولت با حضور رئیس جمهوری بررسی می شود. اما مردم  نیز باید صبر داشته باشند، زیرا همت بر این است که مشکلات حل شود و قابل حل است. وزیر نفت به مشکل تأمین سوخت در اروپا و انگلیس اشاره کرد و ادامه داد: باوجود این مشکلات حاضر نیستند بخشی از تحریم های ظالمانه علیه ایران را به عنوان یکی از بزرگ ترین صادرکنندگان نفت، کاهش دهند تا مشکل مردم خودشان حل شود. انگلیس هم بحث های تحریم ایران را مصرانه دنبال کرد و امروز گریبان خودشان را گرفته است.
اوجی تأکید کرد: تمام تلاش دولت با تدابیری که پیش گرفته و صبری که شما مردم خواهید داشت، این است که مشکلات مردم حل و فصل شود.
وزیر نفت به پرسشی درباره برنامه این وزارتخانه برای پدافند غیرعامل فرودگاه جم گفت: ما نشستی با سازمان هواپیمایی کشوری و وزارت راه داشتیم و هزینه های پشتیبانی و حفظ و نگهداشت آن را تقبل کردیم که در رابطه با این موضوع توافق های خوبی با وزارت راه در حال انجام است و قول می دهیم هزینه ها و اعتبارات را نیز وزارت نفت تأمین کند.
اوجی درباره برنامه وزارت نفت برای اورژانس هوایی و آتش نشانی هوایی پایتخت انرژی نیز گفت: این برنامه را باید بررسی کنیم.
در این نشست، سخاوت اسدی، مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، شیخ موسی احمدی، نماینده مردم دیر، جم، کنگان و عسلویه در مجلس، سیدمحمد حسینی، فرماندار شهرستان جم و حجت الله اسلام و المسلمین محمد محمدی، امام جمعه شهرستان جم حضور داشتند.
حضور در نشست شورای اداری استان بوشهر با حضور رئیس جمهوری و دیگر اعضای هیئت دولت در بوشهر، پایان بخش برنامه های وزیر نفت بود.