گفت وگو با همکار نفتی  که قله دماوند را با همراهی مادرش فتح کرد

 با فتح قله حس بهتری نسبت به زندگی دارم

  خودتان را برای ما معرفی کنید و بفرمایید از چه سالی وارد شرکت گاز شدید؟

متولد سال ۵۶  در شهر خمین هستم  و در سال 80 با مدرک تحصیلی مهندسی شیمی به استخدام شرکت ملی گاز ایران درآمدم و اکنون با سمت رئیس واحد حفاظت از خوردگی خطوط لوله منطقه 3 عملیات انتقال گاز ایران مشغول به کار و خدمت هستم.

   ورزش را از چه زمانی شروع کردید؟

ورزش کشتی را به خاطر علاقه فراوانی که داشتم، از کودکی و سن بسیار کم در شهر اصفهان شروع کردم و توانستم مقام های باشگاهی بسیاری را در اصفهان به دست بیاورم. در ۲۰ سالگی در رده جوانان، مقام دوم کشتی پهلوانی استان اصفهان و بعد از استخدام در صنعت گاز، در وزن ۷۴ کیلوگرم در سال ۸۶ مقام اول مسابقات المپیاد سراسری شرکت ملی گاز ایران و مقام دوم سراسری نفت را به دست آوردم.

   چه شد به ورزش کوهنوردی گرایش پیدا کردید و به قولی یک کوهنورد شدید؟

به طور موازی با فعالیت در سایر رشته های ورزشی، همواره علاقه بسیار زیادی به ورزش کوهنوردی داشتم و به صورت مرتب کوهنوردی می کردم و اکثر قله های مرتفع کشور از جمله دماوند، علم کوه، سبلان و قله های برون مرزی مانند کوه شاه داغی آذربایجان را با تیم کوهنوردی شرکت ملی گاز ایران فتح کرده ام.

   در مورد شیوه صعود به قله دماوند و حس خود از این صعود بیشتر توضیح دهید؟

بر اساس تجربه و شناختی که از صعود به این قله و تکرار آن به دست آوردم، توانستم به صعود ۵ ساعته به این قله برسم و هر بار این کار را انجام می دهم، حس بهتری نسبت به زندگی پیدا می کنم که قابل توصیف نیست، هر بار که از بالای قله به پایین نگاه می کنم، ناخودآگاه  شعری از خیام به ذهنم می آید که می گوید:

یک قطره آب بود با دریا شد     یک ذره خاک با زمین یکتا شد

آمد شدن تو اندر این عالم چیست   آدم مگسی پدید و ناپیدا شد

این را هم باید بگویم که در کنار صعود به قله دماوند تا کنون موفق شده ام۴۷۰ بار به قله توچال نیز صعود کنم.

   ورزش چه نقشی در زندگی شما دارد؟

به اعتقاد من زندگی یعنی تحرک و تحرک یعنی زندگی و کسی که ورزش نمی کند، زیستش کامل نیست و خدا را شاکرم که در یک خانواده ورزشکار زندگی می کنم. جالب است بگویم که در آخرین صعود به قله دماوند به همراه مادرم در ۶۴ سالگی توانستیم آن را با هم فتح کنیم و به خاطر علاقه فراوان مادرم و تشویقش تاکنون ۲۲ قله را فتح کرده و برای رسیدن به دیپلم سیمرغ فدراسیون کوهنوردی تنها باید ۸ قله مرتفع باقیمانده را فتح کند و این برای من یک افتخار بزرگ در زندگی محسوب می شود.

   دیگر در چه رشته های ورزشی فعالیت می کنید؟

هم اکنون به صورت حرفه ای ورزش سنگ نوردی را انجام می دهم و افسوس می خورم که چرا زودتر این ورزش را شروع نکردم. در این ورزش علاوه بر دستان بسیار قدرتمند، ذهنی بسیار آرام و متمرکز نیز باید داشت تا بتوان در سخت ترین شرایط تصمیمات درست و منطقی گرفت و هر سقوط ممکن است مصادف با مرگ باشد. مطمئن هستم اگر دوباره به ۱۴ سالگی برگردم، این ورزش را از آن زمان شروع خواهم کرد.  در کنار این ورزش، ورزش های پر آدرنالین و هیجانی مانند اسکی کوهستان را نیز در فصل های سرد سال و در قله های مرتفع انجام می دهم. ورزش های دیگری همچون دوچرخه سواری در مسافت های طولانی، تی آرایکس و کراس فیت را نیز به صورت حرفه ای شروع کرده و سال ها است که انجام می دهم و در ورزش دوچرخه سواری یک بار تهران تا اصفهان را رکاب زدم.

   بر اساس تجربیات کسب شده به عنوان یک ورزشکار، برای ما از سبک زندگی و تغذیه خود بگویید؟

بی شک سبک زندگی و عادات تغذیه رکنی اساسی برای یک ورزشکار محسوب می شود. سال ها است که هر شب ساعت ۹ شب می خوابم و صبح زود از خواب بیدار شده و ورزش صبحگاهی را به صورت مرتب انجام می دهم. اعتقاد دارم بسیاری از بیماری ها نشأت گرفته از تغذیه ناسالم، کمبود خواب و نداشتن رژیم غذایی مناسب به وجود می آید و برای من بحث کیفیت زندگی سالم بسیار با ارزش تر از داشتن عمر طولانی است و می توان قاطعانه گفت نتیجه زندگی سالم عمر طولانی نیز خواهد بود.

   اگر حرف خاصی باقی مانده  برایمان بگویید.

 در پایان از دوست و همکار بسیار عزیز و ورزشکارم، کاظم رضایی که مشوق اصلی من در ورزش کوهنوردی بود، بسیار قدردانی می کنم و امیدوارم دوستان و همکاران به ارزش ورزش پی برده و آن را به عنوان برنامه اصلی در زندگی خود قرار دهند.

 

صعود کوهنورد منطقه مرکزی  به قله سبلان و دماوند

همکار کوهنورد شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه مرکزی توانست در فاصله زمانی کمتر از 10 روز قله سبلان و دماوند را فتح کند.  احمد درامامی، فرمانده پایگاه بسیج شهید تندگویان توانست قله 4 هزار و 800 متری «سبلان» از استان اردبیل و قله 5 هزار و 600 متری «دماوند» از شمال ایران را در فاصله زمانی کمتر از 10 روز فتح کند.

 درامامی گفت: قله سبلان با ۴۸۱۱ متر بلندی از سطح دریا، سومین کوه بلند ایران است که در شمال غرب کشور و در استان اردبیل قرار دارد و دماوند کوهی در شمال ایران است که با ارتفاع 5610 متر بلندترین کوه ایران و بلندترین آتشفشان آسیا و خاورمیانه است که در دو برنامه مجزا موفق شدم به هر دو قله صعود کنم.

 

فرزند نفتی قهرمان تنیس روی میز شد

ساغر ترابی فر، از فرزندان کارکنان نفت، قهرمان تور تنیس روی میز بانوان استان خوزستان شد.

دور اول مسابقات تنیس روی میز تور بزرگ سالان استان خوزستان با شرکت 12 بازیکن از شهر های مختلف استان خوزستان در سالن انقلاب مجموعه ورزشی تختی اهواز با رعایت شیوه نامه های بهداشتی برگزار شد که ساغر ترابی فر موفق شد بادرخشش در این رقابت ها و  شکست دادن حریفانش به مقام قهرمانی برسد.

همان طور که عنوان شد، ساغر ترابی فر از فرزندیکی از کارکنان شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب است که در رشته تنیس روی میز عناوین متعدد قهرمانی در سطح استان و کشور کسب کرده است.

 

یوسف کرمی، مدیر فنی تیم پالایش نفت آبادان شد

قهرمان سابق تکواندو جهان و المپیک به عنوان مدیر فنی تیم تکواندو پالایش نفت آبادان انتخاب شد.

یوسف کرمی از قهرمانان سابق تکواندو جهان و عنوان دار المپیک به عنوان مدیر فنی تیم تکواندو پالایش نفت آبادان از سوی رئیس امور ورزش و تربیت بدنی پالایشگاه آبادان انتخاب و معرفی شد.

قرار است  کرمی در فصل جدید لیگ برتر تکواندو باشگاه های ایران، کادر فنی تیم پالایش نفت آبادان را همراهی می کند.