زمینه های اجرای تفاهم نامه «آموزش نیروهای حرفه ای مرتبط با طرح های نفت و گاز در استان کرمانشاه»

نفت به دنبال اشتغال پایدار در کرمانشاه

مشعل   وزارت نفت در دوره جدید رویکردی متفاوت به پروژه های نفت و گاز را در پیش گرفته و در تلاش است حضور صنعت نفت در مناطق عملیاتی و شهرهای کوچک با کمترین هزینه و بیشترین منفعت برای ساکنان آن مناطق باشد. وزیر نفت در سفرهای استانی که از همان آغاز کار به شکل جداگانه و همراه با رئیس جمهوری داشته است، به استان هایی که نفت پروژه هایی در آنها داشته، سفر کرده و دستوراتی داده است. یکی از تاکیدهای جواد اوجی، موضوع اشتغال و به کارگیری نیروهای بومی هر منطقه در پروژه های توسعه ای و در حال اجرا و یا در آستانه بهره برداری بوده است. در این مورد به شکل مشخص موضوع به کارگیری نیروهای بومی در پروژه های در آستانه بهره برداری نفت و گاز استان کرمانشاه یکی از تاکیدهای جواد اوجی بوده است. بر این اساس تفاهم نامه ای اخیرا بین مدیر نظارت بر طرح های عمرانی مناطق نفت خیز، رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و استاندار کرمانشاه به امضا رسیده است که می تواند بخش زیادی از این هدف و برنامه ریزی راهبردی را به خوبی پوشش دهد.

 این تفاهم نامه که با عنوان «آموزش نیروهای حرفه ای مرتبط با طرح های نفت و گاز در استان کرمانشاه» به مدت دو سال به امضا رسیده است، در سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها و در راستای ایفای مسئولیت های اجتماعی صنعت نفت ایران و در جهت توانمندسازی نیروهای بومی و ایجاد توسعه پایدار در مناطق نفت خیز (کرمانشاه) به امضا رسیده و به زودی وارد فاز عملیاتی می شود.

 افزایش سهم پایدار مردم کرمانشاه از پروژه های نفت

در حال حاضر صنعت نفت در استان کرمانشاه چند پروژه مهم شامل پالایشگاه گاز سیروان، پتروشیمی شیمی کلهر و پنج پروژه صنایع پایین دستی در شهرستان های کنگاور، سنقر و کلیایی، روانسر و اسلام آباد غرب دارد که به زودی وارد فاز بهره برداری می شوند و لازم است دست درکاران نفت و مسئولان استانی برای تامین نیروی این پروژه ها تدابیر لازم را اتخاذ کنند. تفاهم نامه ای که اخیرا بین مدیر نظارت بر طرح های عمرانی مناطق نفت خیز، رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و استاندار کرمانشاه به امضا رسیده در همین زمینه است.

این پروژه ها با خودشان امید، توسعه و تحول همه جانبه را برای مردم و به خصوص جوانان به همراه دارد و پیش بینی می شود که در فرآیند احداث و عملیات اجرایی این پروژه ها به شکل مستقیم و غیرمستقیم حداقل  ۱۰ هزار شغل ایجاد شود و این شرایط فرصت خوبی برای نیروهای بومی در استان کرمانشاه خواهد بود. پروژه های پیش بینی شده صنعت نفت در استان کرمانشاه با سرعت خوب در حال پیشرفت است و به همین دلیل با این تفاهم نامه و تاکیدی که جواد اوجی، وزیر نفت در جهت آموزش نیروهای بومی جهت تامین نیروی انسانی پروژه ها داشته است، نگرانی تامین نیرو هم برطرف خواهد شد.

 تفاهم نامه ای با تعهدات سه جانبه

تفاهم نامه «آموزش نیروهای حرفه ای مرتبط با طرح های نفت و گاز در استان کرمانشاه» با چند هدف مهم شامل شناسایی و آموزش و توانمندسازی 2500 نفر از نیروهای مستعد و کارآمد بومی در حوزه های فنی و تخصصی مورد نیاز صنعت نفت، ارتقای سطح مهارت نیروهای بومی منطقه و افزایش امکان اشتغال در بخش خصوصی و به کارگیری امکانات و پتانسیل آموزش داخلی در تربیت نیروی انسانی مورد نیاز منطقه هدف، پیش بینی و هدف گذاری شده است.

همچنین ارائه و صدور گواهینامه معتبر برای افراد ذیصلاح که موفق به گذراندن دوره های آموزشی مربوطه شده اند  و تهیه و ایجاد بانک اطلاعاتی جامع کارآموزان و افراد ذی صلاح توسط سازمان فنی و حرفه ای کشور و به منظور استفاده پیمانکاران مربوطه در پروژه ها از نیروهای مستعد مورد نیاز و در نهایت ایجاد نظام رتبه بندی فراگیران، از اهداف مهم دیگر این تفاهم نامه است.

در این قالب قرار است مدیریت نظارت بر طرح های عمرانی مناطق نفت خیز نیز فهرستی از نیازمندی ها و تخصص های مورد نیاز فعالیت های مرتبط با صنعت نفت را با همکاری مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت تهیه کند. قرار است برای 750 نفر در رشته تخصصی «جوشکاری»، 950 نفر در رشته «لوله کشی صنعتی»، 350 نفر در رشته برق کار صنعتی، 250 نفر در رشته ابزار دقیق، 200 نفر در رشته ماشین آلات و نصب مکانیکی آموزش انجام شود.

بر اساس این گزارش، در این تفاهم نامه آمده است که تامین اعتبار مورد نیاز جهت آموزش و توانمندسازی 2500 نفر از اهالی بومی استان کرمانشاه و با اولویت قطعی متقاضیان بومی شهرستان های محل احداث پروژه های منطقه به صورت مقطوع و غیرقابل تغییر است و توسط مراجع ذی صلاح بررسی و محاسبه می شود.  آنطور که در این تفاهم نامه اشاره شده است، اعتبار پیش بینی شده از سوی شرکت ملی نفت ایران (مدیریت نظارت بر طرح های عمرانی مناطق نفت خیز ) بیش از 477 میلیون ریال است که به ازای هر نفر ساعت آموزش 191 میلیون ریال شامل هزینه های مستقیم و پشتیبانی خواهد بود. این رقم پس از بررسی و تایید گزارش های مرحله ای و در قبال ارائه اسناد مالی مثبته توسط سازمان به حساب دولتی معرفی شده توسط ذی حسابی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور واریز می شود.

بر این اساس 25 درصد مبلغ با آغاز فرآیند فراخوان و ارزیابی ثبت نام کنندگان واجد شرایط هر دوره، 25 درصد این مبلغ در مقطع زمانی 6 ماهه پس از شروع قرارداد هر دوره و بر اساس پیشرفت کار به سازمان پرداخت خواهد شد و 50 درصد باقیمانده پس از اتمام هر دوره با رعایت برخی موارد پرداخت خواهد شد.  البته برای پرداخت این مبلغ شروطی در نظر گرفته شده است؛ از جمله اینکه «در صورتی که 90 درصد شرکت کنندگان موفق به اخذ نمره قبولی در آزمون پایان دوره شده و گواهینامه معتبر دریافت کنند، هزینه کل دوره بر اساس نرخ مورد توافق به ازای شرکت کنندگان در دوره آموزشی به سازمان پرداخت می شود.» همچنین در صورت قبولی و اخذ گواهینامه کمتر از 90 درصد شرکت کنندگان در آزمون، به ازای تعداد قبولی، تعرفه های آموزشی، پشتیبانی و سایر هزینه های قانونی بر عهده سازمان فنی و حرفه ای خواهد بود.  علاوه بر این تاکید شده است که این تفاهم نامه هیچ گونه تعهد استخدامی و جذب نیرو برای صنعت نفت ایجاد نمی کند و اسامی افراد پس از دریافت گواهینامه و مدرک معتبر در بانک اطلاعات نیروهای پروژه های صنعت نفت و گاز استان کرمانشاه که توسط سازمان فنی و حرفه ای ایجاد خواهد شد، درج می شود. همچنین قرار است کارگروهی از نمایندگان مدیریت نظارت بر طرح ها و مرکز توسعه مدیریت جهت بررسی و تایید عملکرد سازمان در حین برگزاری دوره و به صورت مستمر تشکیل شود.  بر اساس این گزارش، در قالب این تفاهم نامه قرار است سازمان فنی و حرفه ای اقدام به «طراحی و تدوین استانداردهای آموزشی مشاغل مورد نیاز نفت، نیازسنجی و برنامه ریزی های لازم جهت اجرای دوره های توافق شده با مشارکت کارشناسان نفت» کند و همزمان با همکاری کارشناسان نفت اقدام به تعیین صلاحیت و استانداردهای آموزشی و تهیه سرفصل ها و منابع آموزشی کند.  این سازمان در کنار ایجاد زمینه های فنی و اجرایی موظف به برگزاری متوسط 600 ساعت دوره آموزشی به ازای هر حرفه برای هر نفر، برگزاری 80 درصد دوره به صورت عملی-کارگاهی و 20 درصد به صورت تئوری خواهد بود. همچنین موظف است از اساتید و مدرسان واجد شرایط و برخوردار از تجربه و سابقه تدریس و آشنایی کافی با صنعت نفت و شرکت های موجود استفاده کند.  در کنار این موارد، پیش بینی شده که کلیه کارآموزان در جریان دوره های آموزشی در برابر حوادث هنگام آموزش تحت پوشش بیمه مسئولیت مدنی قرار گیرند.  اما استانداری کرمانشاه هم متعهد شده است کارگروهی مرکب از نمایندگان مردم منطقه، نماینده استانداری کرمانشاه، فرمانداران شهرستان های هدف، اداره کل کار استان و سازمان فنی و حرفه ای استان کرمانشاه را جهت پایش و تایید متقاضیان از حیث بومی بودن تشکیل دهد و فهرست نهایی را جهت ارزیابی اولیه به سازمان فنی و حرفه ای کشور ارائه کند.  مدت این تفاهم نامه که به امضای مدیر نظارت بر طرح های عمرانی مناطق نفت خیز، رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و استاندار کرمانشاه رسیده، از زمان امضا برای 2 سال پیش بینی شده و با نظر و توافق طرفین می تواند تمدید شود.