گزارشی از آخرین روند سکوی زیستی در میدان مشترک با عربستان

روزهای  تازه  در انتظار  فروزان

مشعل    سرانجام چشم انتظاری کارکنان شاغل در سکوی نفتی فروزان رو به پایان و قرار است با تکمیل فعالیت باقیمانده برای راه اندازی سکوی مسکونی FY-B میدان فروزان، عملیات پیش راه اندازی و راه اندازی اولیه این سکو اواخر آبان ماه آغاز شود؛ به این ترتیب ۹۰ نفر از کارکنان سکوی نفتی فروزان(دو نوبت کاری) که از سالها قبل محل سکونتشان روی بارج البرز بود، حالا یک اسکان همیشگی خواهند داشت. 

با اسكان نفرات در سكوي مسكوني جديد امكان جابجايي دكل البرز به وجود خواهد آمد و دكل حفاري كه براي كار بر روي يك چاه سكوي F16 در نظر گرفته شده مي تواند عمليات خود را انجام دهد و اين امر موجب افزايش توليد ميدان فروزان خواهد شد

مراحل ساخت تا نصب

اگر بخواهید اطلاعات بیشتری از سکوی نفتی و مسکونی فروزان بدانید، قدمت هر دو این سکوها بیش از ۵۰ سال بوده است؛ عددی که خود نمایانگر رنگ فرسودگی و کهولت در این بخش ها بوده است.  با این حال میزان فرسودگی سکوی مسکونی از 12 سال قبل سبب شده بود که از حوالی همان ایام این مهم در دستور کار قرار گرفته تا سکوی زیستی جدیدی ایجاد شود.

 این سکوي زیستی جدید سال 91 ساخته شده و سال 94 پس از ساخت آن طبق برنامه سکوی قبلی از جکت مربوطه جدا شد، اما به دلیل قدمت سازه پايه آن و همچنين وزن سكوي جديد، امکان نصب سکوی زيستی جدید روی پایه های سکوی قبل وجود نداشت؛ به همین  دلیل سکوی جدید به یارد بوشهر منتقل شد تا ساخت پایه های جدید و همچنین واسط و پل دسترسی انجام شود. مرحله بعدی نصب پل ارتباط سکوی مسکونی با سکوی تولیدی بود که سکوی مسکونی روی آن نصب شد.

 در تمام این ایام و با جداسازي سکوی زيست قديمي، برای اسکان کارکنان سکوی فروزان

از امكانات يك دكل حفاري مشابه جك آپ بارج به شکل موقت در این منطقه استفاده می شود که در مجاورت سکوی حفاري F16 قرار دارد و همزیستی آن با کارکنان و سکوی نفتی رو به پایان است و می شود گفت که روزگار نه چندان مناسب برای کارکنان روزهای آخر را طی می کند تا به محل جدیدی منتقل شوند.

 مشخصات سکوی زیستی جدید

سکوی جدید مسکونی فروزان 680 تن وزن دارد. 4 طبقه است و با ابعاد 20 در 14 دارای  16 اتاق بوده و مطابق استاندارد روزآمد دنیا و با کیفیت مناسب ساخته شده و همچون سایر سکوهای مسکونی دارای اتاق كنترل ، رستوران، اتاق بیلیارد، باشگاه، سرویس بهداشتی و هر آنچه یک خانه نیاز دارد، است. از جمله پد هلیکوپتر که با جدا شدن سکوی مسکونی قبلی تا امروز، فروزان از آن بی بهره بود.

از نکات مهم در سکوی مسکونی جديد درنظرگرفتن ایمنی بالا به ویژه در پایه ها و سازه های آن است که در ایام نصب هم با توجه به تجهیزات مناسب شرکت صدرا این سازه سنگین با دو کشنده و با روش های مهندسی خاص پای اسکله منتقل شد.

 طرح توسعه میدان نفتی فروزان

با توجه به اینکه طرح توسعه میدان نفتی مشترک فروزان در زمره طرحهای نگهداشت و افزايش توليد نفت است و با درنظرگرفتن اولویت مهم وزارت نفت دولت سیزدهم در زمینه میدان های مشترک نفت و گاز، می توان انتظار تسریع در این بخش را هم داشت.

طرح های نگهداشت و افزایش تولید در قالب 33 بسته طرح توسعه در گستره فعاليت سه شرکت تابع شرکت ملي نفت ايران (شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب، شرکت نفت فلات قاره ايران و شرکت نفت مناطق مرکزي ايران) در محدوده جغرافيايي هفت استان کرمانشاه، ايلام، خوزستان، کهگيلويه و بوير احمد، بوشهر، فارس و هرمزگان تعريف شده است. منابع مالي مورد نياز اين طرح با اتکا به درآمد حاصل از افزايش توليد نفت در بسته هاي کاري تعريف شده و از طريق انتشار اوراق مشارکت در بازار سرمايه تأمين مي شود.

همگام با برنامه ريزي براي افزايش ظرفيت توليد نفت، هدف اصلي از تدوين و اجراي اين طرح، حفظ جريان کار و اشتغال در ميان پيمانکاران و سازندگان ايراني صنعت نفت است و به اين منظور، ضمن بهره مندي صرف از توان پيمانکاران ايراني، فهرستي از کالاهاي پرمصرف طرح که امکان ساخت داخل آنها وجود دارد، تهيه و در قراردادهاي مربوطه گنجانده شده است و پيمانکاران صرفاً ملزم به سفارش اقلام اين فهرست به شرکت ها و کارخانه هاي داخلي هستند. پيش بيني مي شود در پايان اجراي تمامي بسته هاي کاري اين طرح، سهم ساخت داخل افزون بر 80 درصد باشد. در همین زمینه در حکم جواد اوجی، وزیر نفت به محسن خجسته مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نیز بر  برنامه ریزی لازم برای اجرای طرح های اولویت دار حفظ و نگهداشت و افزایش توان تولید نفت و گاز تاکید شده است.

در این میان طرح توسعه میدان نفتی فروزان در بخش زیرسطحی شامل ۱۲ حلقه چاه جدید، ۱۱ حلقه چاه تعمیری، سه حلقه چاه RE-INTRY و در بخش روسطحی شامل احداث سه خط لوله دریایی به طول ۲۷ کیلومتر، ساخت و نصب دو سکوی جدید و کابل کشی چهار رشته فیبر نوری است که قرارداد آن به ارزش حدود ۲۹۰ میلیون یورو میان شرکت نفت فلات قاره به عنوان کارفرما با پیمانکاران ایرانی پتروپارس و مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران منعقد شده است.

افزون بر موارد فوق، نام فروزان در فهرست طرح های فناورانه شرکت ملی نفت با دانشگاه ها هم قرار دارد که در میان  13 قرارداد کلان پژوهشي صنعت نفت با دانشگاه ها و مراکز تحقيقاتي است.

کلیات برنامه پیشنهادی در رابطه با مطالعه طرح جامع توسعه میدان فروزان برای بهبود و افزایش تولید مشتمل بر پنج بسته شناخت میدان، تبدیل چالش های میدان به موضوع های قابل تحقیق و غربالگری همه روش های ازدیاد برداشت و بهبود تولید، ساخت/ به روزرسانی مدل شبیه ساز مخزن و شبیه سازی نتایج غربالگری، اجرای پایلوت آزمایشگاهی روش های منتخب ازدیاد برداشت و بهبود تولید، اصلاح مدل شبیه ساز مخزن با استفاده از نتایج آزمایش های بسته سوم و طراحی پایلوت میدانی و ارزیابی اقتصادی، نظارت بر اجرای پایلوت میدانی ازدیاد برداشت و برنامه پایش نتایج و تهیه طرح جامع توسعه (MDP) براساس روش بهینه ازدیاد برداشت است .