در پنجمین برنامه کاری و سفر استانی وزیر نفت چه گذشت؟

وعده های امیدبخش برای کهگیلویه و بویراحمد

وزیر نفت در جریان سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد، پس از بازدید از سد چمشیر، مجتمع پتروشیمی و شهرک صنعتی سربیشه شهرستان گچساران، در نشست مردمی شورای اداری شهرستان گچساران حضور یافت و در سخنانی گفت: خداوند به استان کهگیلویه و بویراحمد و گچساران ذخایر نفتی خوبی داده است؛ ۱۳ درصد ذخایر نفتی کشور در این شهرستان است و ظرفیت تولید نفت از مجموع میدان های این استان ۶۲۰ هزار بشکه در روز است.
جواد اوجی با بیان اینکه پروژه هایی در بالادست و پایین دست صنعت نفت در این منطقه آغاز شده است، افزود: بعضی از آنها پروژه های سنواتی هستند که از اوایل ۱۳۹۰ آغاز شدند که متأسفانه در این فرصت زیاد تکمیل نشدند، اما من اینجا قول می دهم که طرح های پتروشیمی گچساران و واحد پلی اتیلن که زنجیره این مجموعه است اوایل سال آینده به بهره برداری برسند تا این شهرستان در بحث اشتغال و درآمدزایی از آنها بهره ببرد.
وزیر نفت تصریح کرد: طرح های توسعه و حفظ و نگهداشت تولید سه میدان در گچساران ۱ و۲، گچساران ۳ و۴ و میدان بی بی حکیمه نیز برای افزایش روزانه ۴۰ هزار بشکه نفت کلید می خورد که اشتغال خوبی در بر خواهد داشت و از ظرفیت گچساران و استان کهگیلویه و بویراحمد در تکمیل آنها استفاده می شود و تجهیزات مورد نیاز از این استان و همین کارخانه های صنعتی تأمین خواهد شد.
وی با تأکید بر توسعه متوازن در بخش بالادست و پایین دست تصریح کرد: این قول را به همه مردم و همکاران صنعت نفت می دهیم که آغاز پروژه ها متوازن خواهد بود.
اوجی اعلام کرد که این پروژه ها در هفته های آینده آغاز می شوند و تا دو سال و نیم دیگر هم به بهره برداری می رسند.
وزیر نفت تأکید کرد: اعتقاد من این است که شهرک های صنعتی ظرفیت خوبی دارند و اگر قرار است صنعت نفت توسعه یابد، باید از توان همین شهرستان ها استفاده شود.

تلاش برای تعیین تکلیف پروژه های نیمه کاره
وزیر نفت با بیان اینکه یکی از اهداف دولت سیزدهم غربالگری، تعیین تکلیف و تکمیل پروژه های نیمه کاره و نیمه تمام است، گفت: در دولت سیزدهم همه توان را در همه بخش ها می گذاریم و نه تنها صنعت نفت تا پروژه های نیمه کاره را تکمیل کنیم؛ در این استان هم سه پروژه در نخستین فرصت با توان وزارت نفت و شرکت های تابع تا پایان این دولت به بهره برداری می رسند.
وی تاکید کرد: اعتقاد من و دولت سیزدهم بر این است که هر جا صنعت نفت پروژه دارد، مردم منطقه باید از قِبل آنها بهره مند شوند، به همین دلیل در همین مدت که من وزیر شدم، این موضوع اولویت کاری ام بوده است.
اوجی افزود: امروز هم بیش از ۶۲ پروژه عام المنفعه (در حوزه های ورزشی، آموزشی، راهسازی، آب و...) در استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که بخشی از آنها امسال و بخشی دیگر سال آینده به بهره برداری می رسند؛ مردم باید احساس کنند اگر در شهرستانشان واحد پتروشیمی، پالایشگاهی یا توسعه نفت و گاز وجود دارد، از آن بهره می برند.
وی با اشاره به مسئولیت اجتماعی وزارت نفت گفت: وزارت نفت ۶۲ پروژه درحوزه های آموزشی، بهداشتی و رفاهی با حدود ۱۱۴ میلیارد تومان در استان کهگیلویه و بویراحمد انجام می دهد؛ نزدیک به ۸۲ روستا تا پایان امسال به شبکه گاز متصل می شود، همچنین ۹۰۰ خانوار از کمیته امداد و سازمان بهزیستی که بنیه مالی ضعیفی دارند، معرفی شدند که هزینه های لوله کشی گاز آنها را وزارت نفت پذیرفته است.
وزیر نفت اعلام کرد که همه پروژه های مسئولیت اجتماعی این استان تا پایان امسال به بهره برداری می رسند.
وی ادامه داد: در حوزه گازرسانی هم ۸۲ روستا که بخش زیادی هم در منطقه گچساران است، به شبکه گاز متصل می شود.

پتروشیمی گچساران شهریور ۱۴۰۱ می آید
وزیر نفت همچنین پس از بازدید از شهرک صنعتی سربیشه گچساران بر جلوگیری از خرید کالاهای خارجی و استفاده از ظرفیت استان تأکید کرد و گفت: با توجه به اجرای طرح ساخت پتروشیمی گچساران، ساخت واحد پلی اتیلن، تکمیل زنجیره ارزش صنعت پتروشیمی و توسعه میدان های نفتی مدنظر در گچساران و بی بی حکمیه، گچساران در حال تبدیل شدن به یک قطب صنعتی و اعتقاد ما این است که واحدهای صنعتی باید نیازهای صنعتی طرح های همجوار خود را تأمین کنند.
اوجی با اشاره به اجرای پروژه پتروشیمی گچساران افزود: با همت مجموعه نفت و شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (هلدینگ خلیج فارس) و اعتبار تخصیص داده شده به شما مردم قول می دهم این پروژه تا شهریورماه ۱۴۰۱ به بهره برداری برسد.
وی با بیان اینکه بهره برداری از این پروژه، اشتغال زایی و درآمد مطلوبی برای استان به همراه دارد، به توسعه زنجیره پتروشیمی هم اشاره کرد و گفت: بخشی از اتیلن تولیدی مجتمع پتروشیمی گچساران صرف خوراک واحد پتروشیمی می شود که در کنار این مجموعه قرار دارد.
وی ظرفیت تولید این مجتمع پتروشیمی را سالانه یک میلیون تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن اتیلن اعلام و تصریح کرد: پیشنهاد احداث یک واحد پتروشیمی در کنار این مجموعه داده شده است تا پس از مطالعات و بررسی اجرا و از محرومیت و کم برخوردار بودن این شهرستان کاسته شود.

انتصاب مدیران فسادستیز
وزیر نفت به توسعه سه پروژه نفتی در قالب طرح های نگهداشت و تولید در گچساران هم اشاره کرد و گفت: سرمایه مورد نیاز برای این سه پروژه بیش از ۲۶۰ میلیون یورو در طول سه سال خواهد بود که ۳ درصد از آن صرف مسئولیت اجتماعی می شود. اوجی با بیان اینکه از زمان به عهده گرفتن مسئولیت وزارت نفت تاکنون بیش از ۱۳ مدیر توانمند، متخصص، جهادی و فسادستیز را در نفت منصوب کردم، افزود: همه تلاش مدیران و وزیران دولت رفع دغدغه و حل مشکلات و چالش های مردم است.
وی تاکید کرد: وضع معیشت مردم بسیار سخت و همه تلاش ما این است که با حرکت جهادی این مشکلات را حل کنیم؛ وعده خدا حق است و مشکلات حل خواهد شد.

ضرورت ساماندهی نیروهای انسانی
وزیر نفت به دغدغه برخی مدیران در جذب نیروهای خارج از استان هم اشاره کرد و ادامه داد: وظیفه ما مدیران و وزیران این است که اجازه ندهیم از نیروهای خارج از ظرفیت استان استفاده شود. بی شک این موضوع و مقدار استفاده از نیروهای بومی را بررسی می کنیم.
اوجی گفت: وزارت نفت برای تربیت و سپس استفاده از نیروهای ماهر از راه اندازی آموزشگاه فنی و حرفه ای و ارتقای سطح علمی و تخصصی جوانان منطقه حمایت می کند.
وی به جذب نیروهای انسانی در صنعت نفت هم اشاره کرد و با یادآوری اینکه متأسفانه در دولت گذشته ۱۰ هزار سمت در صنعت نفت حذف شده و هیچ نیرویی جذب نشده که خود یک چالش است، گفت: در نخستین روزهای کاری ام چند دستورعمل را در زمینه سرمایه انسانی ابلاغ کردم؛ هم اکنون ۱۰۳ هزار نیروی ارکان ثالث و ۳۷ هزار نیروی قرارداد مدت معین و موقت در نفت فعال هستند که باید ساماندهی شوند.
وزیر نفت با بیان اینکه ۱۰ هزار سمت حذف شده در صنعت نفت احیا شده است، بیان کرد: تبدیل وضع کارکنان مدت موقت در مقابل سمت به مدت معین و تبدیل وضعیت نیروهای ایثارگر تا پایان سال در دستور کار است. تلاشمان این است با گرفتن مجوز از دولت و سازمان برنامه و بودجه برای سمت های جدید و تأمین اعتبار مشکلات نیروی انسانی را حل کنیم.
اوجی به نشست دولت در شورای اداری استان با حضور رئیس جمهوری هم اشاره کرد و گفت: در این نشست تخصیص ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان از محل اجرای پروژه بالادستی صنعت نفت برای مسئولیت اجتماعی را بیان خواهم کرد.