در چهارمین سفر کاری و استانی وزیر نفت چه گذشت ؟

 4 میلیارد دلار سرمایه گذاری جدید در ایلام

 

مشعل: سفر به استان ایلام و بازدید از پروژه های عمرانی و سرمایه گذاری های استراتژیک مهم نفت، برنامه روز جمعه (3 مهر 1400)وزیر نفت بود. جواد اوجی در این سفر یکروزه، به همراه سید ابراهیم رئیسی و اعضای هیات دولت به استان ایلام سفر کردند و پس از جلساتی مشترک، به سراغ برنامه ها و بازدیدهای خود از طرح توسعه میدان نفتی آذر در نقطه صفر مرزی و پالایشگاه گاز و پتروشیمی ایلام بازدید و با کارکنان آن سخن گفت و در ادامه، با حضور در نشستی مردمی در فرمانداری مهران، تعهدات و برنامه های پیش روی نفت در این استان را تشریح کرد.

به گزارش مشعل، جواد اوجی در حاشیه بازدید از طرح توسعه میدان نفتی آذر از برنامه ریزی برای حدود ۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش بالادست صنعت نفت در استان ایلام خبر داد و گفت: با توجه به اینکه ۲ میلیارد دلار پروژه نیز در بخش های پایین دست تعریف شده است، به این ترتیب در مجموع ۴ میلیارد دلار طی چهار تا پنج سال آینده در طرح ها و پروژه های صنعت نفت این استان سرمایه گذاری می شود.

اوجی با بیان اینکه برای توسعه میدان نفتی آذر زحمات زیادی کشیده شده و امیدواریم با راه اندازی پروژه ان جی ال ۳۱۰۰، فعالیت های توسعه ای در این بخش تکمیل شود، افزود: استان ایلام نزدیک به 3درصد ذخایر نفت و گاز کشور، تعدادی میدان مستقل و دو میدان مشترک نفتی در اختیار دارد و وزارت نفت برنامه ریزی کرده تا از طریق شرکت های تابعه و بخش خصوصی، ۲ میلیارد دلار در بخش بالادست صنعت نفت این استان سرمایه گذاری کند.

وزیر نفت ادامه داد: در بخش پایین دست مشتمل بر صنعت پتروشیمی و صنایع تکمیلی زنجیره ارزش نیز حدود ۲ میلیارد دلار پروژه تعریف شده که به این منظور بخشی از سرمایه ها از طریق وزارت نفت و شرکت های تابعه و بخشی نیز  از سوی صندوق بازنشستگی نفت و هلدینگ خلیج فارس تأمین می شود و به این ترتیب، در مجموع ۴ میلیارد دلار طی چهار تا پنج سال آینده در طرح های صنعت نفت این استان سرمایه گذاری خواهد شد که اشتغالزایی، درآمدزایی و خروج از محرومیت استان را به دنبال خواهد داشت.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود، از برنامه ریزی وزارت نفت برای احداث نخستین پارک زنجیره صنایع تکمیلی پلی پروپیلن در استان ایلام در مجاورت پالایشگاه و پتروشیمی ایلام خبر داد و گفت: وزارت نفت متعهد می شود از طریق هلدینگ پترول ۳۰۰ میلیارد تومان به این طرح کمک کند و انشاءالله با فعال شدن سرمایه گذاران بخش خصوصی، احداث نخستین پارک زنجیره صنایع تکمیلی در این استان آغاز شود و ظرف دو تا سه سال آینده به بهره برداری برسد.

وزیر نفت با بیان اینکه احداث این پارک به ۱۷۰۰ میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد که بخشی از سوی وزارت نفت و بخشی از سوی بخش خصوصی و صندوق بازنشستگی نفت تأمین می شود، افزود: راه اندازی پارک های زنجیره صنایع تکمیلی با ایجاد ارزش افزوده، جلوگیری از خام فروشی و اشتغالزایی، به تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی در صنعت نفت کمک می کند.

اوجی در ادامه با بیان اینکه لازم است به موازات طرح های توسعه ای، بحث مسؤولیت اجتماعی نیز مورد توجه ویژه باشد، تصریح کرد: ۱۱۷ پروژه مسؤولیت اجتماعی با ارزش حدود ۲۰۰ میلیارد تومان در استان ایلام تعریف شده که در این میان، حدود ۱۰۰ میلیارد تومان برای بهسازی جاده های حادثه خیز در نظر گرفته شده است.

وی گفت: سهم 4 درصدی استان از اجرای طرح های توسعه ای نیز محقق می شود و ایفای مسؤولیت های اجتماعی از اولویت های اصلی وزارت نفت است.

وزیر نفت در ادامه در میان مردم منطقه و کارکنان طرح میدان نفتی آذر نیز حاضر شد و پس از استماع دیدگاه های مردمی که محور آن بحث اشتغال جوانان بود، اعلام کرد: وزارت نفت از راه اندازی آموزشگاه فنی حرفه ای و ارتقای سطح علمی و تخصصی جوانان منطقه حمایت می کند.

اوجی بیان کرد: به این منظور، وزارت نفت هزینه های لازم برای ارتقای فنی و علمی جوانان منطقه را تقبل خواهد کرد.

* تصویب خواهی توسعه میدان چنگوله را دنبال می کنیم

وزیر نفت در ادامه این سفر، در نشست مردمی که در فرمانداری مهران برقرار بود، حاضر شد و پس از شنیدن مشکلات و مسائل مطرح شده، گفت: بخشی از این مسائل، در حوزه مسؤولیت بنده و وزارت نفت است و بخشی هم در حوزه های دیگر دستگاه های اجرایی که انشاءالله همه موارد در دولت به نمایندگی از شما مردم خوب و عزیز پیگیری می شود.

وی با اشاره به ذخایر قابل توجه نفت و گاز در استان ایلام افزود: ۳ درصد از ذخایر نفتی کشور در استان ایلام قرار دارد و در حال حاضر روزانه بالغ بر ۲۱۰ هزار بشکه نفت و نزدیک به ۳.۵ تا ۴ میلیون مترمکعب گاز در این استان تولید می شود که امیدواریم با توسعه میدان های نفتی، تولید روزانه نفت خام در استان حدود ۱۱۰ هزار بشکه افزایش یابد و به بیش از ۳۰۰ هزار بشکه در روز برسد.

وزیر نفت همچنین ابراز امیدواری کرد که با توسعه میدان گازی تنگ بیجار، تولید روزانه گاز استان نیز ۴ میلیون مترمکعب افزایش یابد.

اوجی درباره سرمایه مورد نیاز برای توسعه میدان های نفتی گفت: به غیر از میدان چنگوله، بالغ بر ۲ میلیارد دلار در بخش توسعه میدان های نفتی، چه مشترک و چه غیرمشترک سرمایه گذاری خواهد شد که بخشی از این فرایند آغاز شده و بخش های دیگر هم بزودی کلید خواهند خورد.

وی با اشاره به برنامه ریزی برای ۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش پایین دست ادامه داد: در همین مسیر، نخستین پارک پلی پروپیلن در مجاورت پالایشگاه گاز ایلام احداث خواهد شد، بنابراین در مجموع باید ۴ میلیارد دلار ظرف حداکثر پنج سال آینده در صنعت نفت استان ایلام سرمایه گذاری شود. چنین رقمی به طور حتم می تواند تحولی اساسی در این استان و در بیشتر شهرستان های آن ایجاد کند.

وزیر نفت گفت: دولت سیزدهم و وزارت نفت و شخص بنده این قول را می دهیم و قول داده ایم که میدان های مشترک در این دولت تعیین تکلیف شوند. در پایان این دولت نباید میدان نفتی یا گازی داشته باشیم که اکتشاف نشده یا اگر اکتشاف شده، توسعه داده نشده باشد و یا اگر توسعه داده شده، توسعه آن کامل نشده باشد و اگر توسعه کامل داده شده است، باید بهره برداری و تولید حداکثری میدان های مشترک در دست اقدام باشد.

اوجی برای نمونه به درآمدزایی حاصل از طرح توسعه میدان مشترک آذر اشاره کرد و افزود: با احتساب تولید روزانه ۶۰ تا ۷۰ هزار بشکه نفت در این میدان، سرمایه گذاری انجام شده در آن ظرف حداکثر دو سال جبران می شود.

وی درباره توسعه میدان چنگوله با بیان اینکه این میدان نیز ظرفیت خوبی دارد و بهره برداری از آن باید در دستور کار باشد، افزود: این میدان نیز مشترک بوده و اولویت ما توسعه میدان های مشترک است. در میان کارشناسان سازمان برنامه و وزارت نفت، دیدگاه های متفاوتی وجود دارد و با توجه به سنگ مخزن این میدان که بسیار سنگ سختی هم است و همین طور برآورد هزینه های حفاری و هزینه های توسعه که حدود ۱.۶ تا ۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری را تخمین زده، برخی معتقدند که توسعه این میدان، اقتصادی نیست؛ اما قول می دهم که این موضوع از دید کارشناسی بررسی شود و با این نگاه که میدان باید توسعه یابد، از تصویب توسعه میدان در سازمان برنامه دفاع شود، بویژه که تجربه خوبی در توسعه میدان آذر اندوخته شده و این تجربه می تواند در توسعه چنگوله نیز راهگشا باشد.

وزیر نفت با اشاره به اینکه وزارت نفت بالغ بر ۲۰۰ میلیارد تومان را برای اجرای ۱۱۷ پروژه مسؤولیت اجتماعی استان ایلام اختصاص خواهد داد که بخشی از آن نیز در شهرستان مهران صرف خواهد شد، تصریح کرد: افزون بر این موارد، هزینه لوله کشی منازل ۴۵۰ خانوار که بنیه مالی ضعیفی دارند نیز از سوی وزارت نفت تأمین خواهد شد.

اوجی در بحث اشتغال نیز یادآور شد: ما با مجموعه سازمان فنی حرفه ای استان و شهرستان قراردادی را منعقد می کنیم تا توانمندی جوانان خوشفکر و توانمند استان با هزینه وزارت نفت ارتقا یابد و تخصص نداشتن، بهانه ای برای استفاده از نیروهای غیربومی نباشد، ضمن اینکه با آغاز توسعه میدان چنگوله نیز بخشی از مشکل اشتغال استان برطرف خواهد شد.

وی اعلام کرد: بزودی نماینده ای منصف و کاردان از جانب خود به منطقه می فرستم و در صورت استفاده نابجا از نیروهای غیربومی، حتماً با این روند برخورد خواهد شد.

به گزارش "مشعل"، وزیر نفت به بحث ورود به زنجیره ارزش هم اشاره کرد و گفت: اگر سرمایه گذاران فعال شوند، وزارت نفت از احداث پارک های زنجیره صنایع تکمیلی، چه با محوریت متانول یا پلی پروپیلن حمایت خواهد کرد و مشوق های خوبی در نظر خواهد گرفت. در شهر ایلام دو مجتمع پتروشیمی وجود دارد که یکی از این مجتمع ها، سالانه نزدیک به ۱۵۰ هزار تن پلی پروپیلن تولید خواهد کرد.

اوجی به آغاز به کار احداث پارک پلی پروپیلن در استان ایلام اشاره کرد و افزود: ۳۰۰ میلیارد تومان از سوی وزارت نفت تأمین می شود و مردم را هم در بعضی از این پروژه ها در قالب صندوق مشارکت می دهیم. مردم وقتی ببینند که خود وزارت نفت و صندوق بازنشستگی نفت ورود کرده اند، متوجه می شوند که این پروژه می تواند سود تضمین شده ای داشته باشد.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: خوشبختانه رضایت خوبی در بحث گازرسانی وجود دارد. در باره جایگاه های سی ان جی باید گفت که متأسفانه احداث این جایگاه ها طی هشت سال گذشته پیگیری نشده و برای سرمایه گذار هم صرفه اقتصادی ندارد. این مسأله را در بودجه سال آینده مدنظر قرار خواهیم داد، بویژه که این منطقه میزبان زوار آقا امام حسین (ع) است.

وزیر نفت با تأکید بر توجه به چالش های حوزه منابع انسانی گفت: بخشنامه هایی در این زمینه داشته ایم و برای رفع مشکلات کارکنان از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد.

* ظرفیت پالایشگاه گاز ایلام طی ۳۰ ماه آینده افزایش می یابد

جواد اوجی در ادامه برنامه های فشرده یکروزه خود به استان ایلام، از پالایشگاه گاز ایلام بازدید کرد. او در حاشیه این بازدید گفت: با توسعه فاز دوم این پالایشگاه طی ۳۰ ماه آینده، ظرفیت آن از ۶.۳ میلیون مترمکعب کنونی به ۱۰.۳ میلیون مترمکعب در روز می رسد تا گامی در مسیر تأمین خوراک پایین دست و بخش میعانات گازی مربوط به حوزه صنایع پتروشیمی و همچنین گاز مورد نیاز بخش های خانگی، صنایع و نیروگاهی برداشته شود.

وی ادامه داد: به این ترتیب، زنجیره ای از بخش بالادست تا پایین دست تشکیل و با احداث پارک پلی پروپیلن، این زنجیره بیش از پیش تکمیل می شود.

وزیر نفت از کارکنان تلاشگر در طرح های صنعت نفت در استان ایلام قدردانی و ابراز امیدواری کرد که طرح های برنامه ریزی شده در موعد مقرر به بهره برداری برسند.

*ظرفیت تولید نفت در ایلام افزایش می یابد

اوجی شامگاه جمعه(3 مهر) و در پایان برنامه یکروزه خود در استان ایلام در نشست شورای اداری استان اظهار کرد: 3درصد ذخایر نفتی و ۱۱ درصد ذخایر گازی کشور در این استان قرار دارد و هم اکنون روزانه ۲۱۵ هزار بشکه نفت از میدان های این استان برداشت می شود.

وی از برنامه ریزی وزارت نفت برای توسعه 7 میدان در این استان خبر داد و افزود: میدان تنگ بیجار ۶ میلیون مترمکعب ظرفیت دارد که در طرح توسعه قرار است به ۱۰ میلیون مترمکعب برسد و در کنار آن، طرح توسعه پالایشگاه گاز ایلام با پیشرفت فیزیکی ۱۵ درصدی در حال اجراست.

وزیر نفت یادآور شد: وزارت نفت در بخش پایین دستی، 3 پروژه پتروشیمی ایلام، واحد پلی پروپیلن و زنجیره ارزش را در دستور کار دارد که همسو با آن، ایجاد پارک پلی پروپیلن با سرمایه گذاری ۳۰۰ میلیارد تومانی این وزارتخانه و دیگر سرمایه گذاری ها اجرا خواهد شد.

اوجی از اجرای گازرسانی به 8 روستای استان ایلام تا پایان امسال خبر داد و گفت: ۱۱۷ پروژه در قالب مسؤولیت اجتماعی با هزینه ۱۰۰ میلیارد تومان از سوی وزارت نفت اجرا می شود و ۱۰۰ میلیارد تومان نیز برای بهسازی جاده های حادثه خیز از سوی این وزارتخانه پرداخت خواهد شد.

وی با اشاره به ویژگی های میدان چنگوله اضافه کرد: از منظر اقتصادی، بین کارشناسان وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه اختلاف نظر وجود دارد که در صورت رفع آن، آمادگی داریم زمینه توسعه چنگوله را فراهم کنیم.

وزیر نفت درباره انتقال دفتر نفت و گاز غرب کشور به این استان گفت: مراحل انتقال قانونی این موضوع زمانبر است؛ اما آمادگی داریم دفتر موجود را توسعه دهیم و از نیروهای بومی در این مرکز بهره بگیریم.