چگونه با نکاتی ساده به عملکرد بهتر بدن کمک کنیم؟

داستان  سلامت

زمانی که صحبت از سلامت و تغذیه است، ابهامات بسیاری پیش می آید. اغلب به نظر می رسد مردم، حتی کارشناسان خبره، نظرات کاملا متضادی دارند. همیشه بین رژیم گرفتن و نگرفتن، یا اینکه یک ماده غذایی می تواند مفید باشد یا مضر و ...، چالش هایی وجود داشته است. در این مقاله سعی شده بر اساس تحقیقات و مطالعات صورت گرفته از سوی محققان بر مبنایی علمی، به نکته های علمی در مورد بحث سلامت پرداخته شود. باوجود تمام این اختلاف نظرها، مواردی هستند که تحقیقات و همه کارشناسان درباره آنها اتفاق نظر دارند. در اینجا، نکته هایی در مورد سلامت و تغذیه آورده شده که بر پایه تحقیقات علمی معتبر به دست آمده است.

از قهوه نترسید

قهوه به صورت غیرمنصفانه ای بد جلوه داده شده است. واقعیت این است که قهوه بسیار سلامت بخش است. آنتی اکسیدان های موجود در قهوه بالاست و مطالعات نشان داده کسانی که قهوه می نوشند، عمر طولانی تری دارند و خطر ابتلا به دیابت نوع ۲، بیماری پارکینسون، آلزایمر و بیماری های متعدد دیگر در آنها کم است.

  آجیل بخورید

آجیل باوجود چربی بالایی که دارد، بسیار مغذی و سالم بوده و حاوی مقدار زیادی منیزیم، ویتامین E، فیبر و دیگر مواد مغذی است. مطالعات نشان داده که آجیل می تواند به کاهش وزن، مبارزه با دیابت نوع ۲ و بیماری های قلبی کمک کند. علاوه بر این، حدود ۱۵-۱۰ درصد از کالری های موجود در آجیل، حتی جذب بدن هم نمی شود و برخی شواهد مشخص شده که می تواند باعث افزایش متابولیسم شود. در یکی از تحقیقات نشان داده شد که بادام در مقایسه با کربوهیدرات های پیچیده، کاهش وزن را تا ۶۲ درصد افزایش می دهد.

چربی های ترانس مصنوعی را حذف کنید

چربی های ترانس مصنوعی که چربی های ساخت دست انسان هستند، بشدت مضر بوده و با التهاب و بیماری های قلبی مرتبط هستند و بهتر است هر چه می توانید از آنها دوری کنید.

 غذای واقعی مصرف کنید!

 غذاهای بی کیفیت فرآوری شده (مثل چیپس و پفک) در رژیم غذایی، بزرگترین دلیلی است که مردم دنیا را بیش از پیش چاق تر و بیمارتر می کند. این غذاها مهندسی شده اند تا «بیشتر خواسته شوند»، بنابراین آنها مغز را فریب می دهند تا بیش از آنچه نیاز دارید، مصرف کنید و حتی باعث اعتیاد برخی افراد نیز می شود. مقدار فیبر، پروتیین و ریزمغذی های آنها (کالری خالی) در آنها کم است؛ اما دارای مواد ناسالم بالایی مانند قند و غلات اصلاح شده هستند.

میوه و سبزیجات بخورید

 میوه ها و سبزیجات، غذاهای «پیش فرض» و سالم برای همه محسوب می شوند و علل آن بدیهی است؛ زیرا حاوی فیبر پروبیوتیک، ویتامین، مواد معدنی و تمامی انواع آنتی اکسیدان ها هستند که برخی از آنها، اثرات بیولوژیکی موثری دارند. تحقیقات نشان داده است، افرادی که میوه و سبزیجات بیشتری می خورند، عمر طولانی تری دارند و خطر ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت نوع ۲، چاقی و انواع بیماری ها در آنها کمتر است.

آب بنوشید

نوشیدن آب کافی مزایای متعددی دارد. یکی از مزایای مهم آن، افزایش مقدار کالری است که می سوزانید. طبق دو تحقیق انجام شده، نوشیدن آب کافی می تواند متابولیسم را ۲۴ تا ۳۰ درصد در یک دوره ۱ تا ۱.۵ ساعته افزایش دهد. اگر روزانه ۲ لیتر آب بنوشید، می تواند به سوازندن ۹۶کیلو کالری اضافی منجر شود. بهترین زمان نوشیدن آب، نیم ساعت قبل از وعده های غذایی است.مطالعه ای نشان داده است که نیم لیتر آب، ۳۰ دقیقه قبل از هر وعده غذایی، کاهش وزن را تا ۴۴ درصد افزایش می دهد.

 ماهی چرب بخورید

تقریبا همه موافقند که ماهی، غذای سالمی است. این مورد بویژه درباره ماهی های چرب مانند سالمون که حاوی اسید چرب امگا۳ و مواد مغذی بسیار دیگر است، صحت دارد. مطالعات نشان داده در افرادی که بیشترین مقدار ماهی را مصرف می کنند، خطر ابتلا به انواع بیماری ها مانند بیماری های قلبی، زوال عقل و افسردگی کمتر است.

 خواب کافی داشته باشید

 در مورد اهمیت خواب کافی نمی توان بیش از این تاکید کرد. خواب کافی اگر نه بیشتر، اما به اندازه رژیم و ورزش اهمیت دارد. کمبود خواب می تواند مقاومت به انسولین را تحریک کند، همچنین بر اثر کم خوابی، هورمون های اشتها بخوبی کار نمی کنند و عملکرد ذهنی و فیزیکی را کاهش می دهند.

مراقب روابطتان باشید

 روابط اجتماعی بسیار مهم است و نه تنها سلامت ذهنی، بلکه سلامت بدنی را نیز تحت الشعاع خود قرار می دهد. براساس تحقیقات انجام شده، افرادی که روابط نزدیکی با دوستان و خانواده دارند، سالم تر هستند و عمر طولانی تری نسبت به بقیه دارند.

 ورزش های هوازی انجام دهید

انجام تمرین های ایروبیک (هوازی) یکی از بهترین راه هایی است که می توانید برای سلامت بدنی و ذهنی خود انجام دهید. این تمرین ها، بویژه برای کاهش چربی شکمی (نوع مضر چربی که در اطراف اعضای بدن ساخته می شود) موثر است. کاهش چربی شکم نیز به افزایش سلامت متابولیک منجر می شود.

  گوشت را نسوزانید

گوشت می تواند بخش سالم و مغذی تغذیه باشد؛ زیرا پروتیین بسیار بالایی دارد و حاوی مواد مغذی متعددی است. مسائل بسیاری هنگام پخت بیش از اندازه یا سوزاندن گوشت به وجود می آید؛ چرا که می تواند به شکل گیری ترکیبات خطرناکی منجر شود که احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می دهند. پس گوشت بخورید؛ اما آن را بیش از حد طبخ نکنید و نسوزانید.